gibanje in stres

Zakaj mora biti telesna aktivnost del vsakdanjika prav vsake ženske – v vseh življenjskih obdobjih
Gibanje ni razvada – je temelj zdravja. Vsakodnevna telesna aktivnost je ena najmočnejših naravnih intervencij za preprečevanje kroničnih bolezni, ohranjanje psihičnega zdravja in podaljševanje kakovostnega življenja žensk.

Tako bo vaša koža videti mladostno tudi po 50. letu starosti
Vsaka koža pripoveduje svojo zgodbo. Stres, prehrana, spanje – vse to pušča sledi na našem obrazu. In čeprav procesa staranja ne moremo popolnoma zaustaviti, ga lahko z nekaj premišljenimi koraki bistveno upočasnimo ter ohranimo čvrst, sijoč in mladosten videz kože tudi po 30., 40. ali celo 50. letu. V tem članku bomo raziskali ključne dejavnike, ki vplivajo na zdravje in videz kože. Svoje vsakodnevne navade in rituale pa bo z nami delila tudi influencerka Rebecca Gliha.

Alenka Kesar: "Luštna si, četudi imaš nekaj kilogramov več"
Alenka Kesar je odkrito spregovorila o prehodu v zrelejša leta: o telesu, ki se z leti spreminja, o notranji moči, bolezni, izgubah in o pravi ljubezni, ki jo lahko doživiš tudi pozneje v življenju. Spoznala je, kako dragoceno je sprejemanje sebe in kako lepo je življenje, tudi ko ni lahko. Ostaja zvesta sebi in iskrena do drugih, vsem ženskam pa sporoča: prisluhnite si, sprejmite se, kraljujte in bodite v oporo druga drugi.

Vadba je pot do boljšega počutja v perimenopavzi in menopavzi
Po 40. letu se marsikatera ženska začne srečevati z izzivi, ki jih prej ni poznala: telesnimi spremembami, čustvenimi nihanji, utrujenostjo, slabšim spanjem ter pomanjkanjem energije in motivacije. Gre za pogoste znake vstopa v novo življenjsko obdobje in k sreči obstaja način, kako si pomagati: z gibanjem. Zakaj je vadba v perimenopavzi in menopavzi tako pomembna, kako se je lotiti, koliko in kaj sploh vaditi, kako se prehranjevati in kako ohraniti motivacijo, je pojasnila osebna trenerka za ženske Nuša Gnezda.

Ljubi sebe, pozdravi srce: kako do notranjega miru
Za ohranjanje našega duševnega zdravja je ključna skrb zase. Naše duševno zdravje je enako pomembno kot naše fizično zdravje. Prav tako je zelo pomembno, da smo pozorni na misli in ljudi, ki nam povzročajo stres in bolečino, ter se naučimo samozavestno postavljati meje za zaščito svojega zdravja in notranjega miru.

Dnevni horoskop: Škorpijoni bodo umirili svoje misli, raki potrebujejo stik z naravo
Pred nami je nov dan in z njim tudi nov dnevni horoskop! Preverite, kaj vam prinaša!

Dnevni horoskop: 'Ne pozabite na svoje fizično in mentalno zdravje'
Pred nami je nov dan in z njim tudi nov dnevni horoskop! Preverite, kaj vam prinaša!

Kaj se zgodi, če 30 dni hodimo po eno uro na dan?
Hoja je nekaj, kar vsi počnemo vsak dan, a pogosto se ne zavedamo, kako močno lahko ta vpliva na naše duševno zdravje in fizično počutje. Več o pozitivnih učinkih 60-minutne hoje na dan si lahko preberete v nadaljevanju, število koristi, ki jih ta prinaša s seboj, pa vas bo prav gotovo presenetilo ...

30-dnevni načrt hoje za začetnike
Hoja je preprosta, a učinkovita oblika vadbe, ki jo lahko vključite v svoj vsakdanjik. Ne glede na to, ali ste začetnik ali izkušen fitnes navdušenec, vam lahko 30-dnevni načrt hoje pomaga izboljšati zdravje srca in ožilja, izboljšati razpoloženje in povečati splošno raven telesne pripravljenosti. V tem članku bomo predstavili celovit 30-dnevni načrt hoje in raziskali številne prednosti hoje.

Kako jesti in telovaditi med, po in nekaj dni pred menstruacijo?
Kako med menstrualnimi ciklusi prilagoditi prehrano, gibanje in aktivnosti, je pojasnila licencirana svetovalka za naravno plodnost, RDT-terapevtka in dipl. med. sestra, Alison Kogoj.

10 stvari, ki se zgodijo, če redno telovadite
Vsi vemo, da je telovadba najučinkovitejše sredstvo v boju proti odvečnim kilogramom, da krepi telesno kondicijo, izboljšuje razpoloženje, kvaliteto spanca in nam daje bolj pozitivno samopodbo. To pa ni vse. V nadaljevanju razkrivamo številne pozitivne učinke, ki jih ima telesna aktivnost na naše telo, zdravje in življenje.

Kaj se zgodi v telesu med orgazmom?
Ko doživimo orgazem, to ni samo fizična izkušnja. Naši možgani so superračunalniki našega telesa, ki pošiljajo signale naprej in nazaj med različnimi deli telesa. Torej, medtem ko je vaše telo stimulirano, so stimulirani tudi vaši možgani. V vaše genitalije in možgane in iz njih poteka stalen tok dejavnosti, vključno s sproščanjem nevrotransmiterjev, kot sta dopamin in oksitocin.

Kako se spopasti z anksioznostjo?
Občasno doživljanje blage tesnobe je del življenja, saj se skoraj vsak med nami kdaj pa kdaj znajde v primežu neprijetnih občutkov, ki pa običajno tudi hitro minejo. Gre za povsem naraven odziv na zaznano grožnjo, ki nam pomaga, da se izognemo nevarnosti, in nam da energijo, potrebno za soočanje z zahtevnimi situacijami. Drugače pa je s tesnobno (anksiozno) motnjo, ki vključuje ponavljajoče se epizode nenadnih občutkov strahu, napetosti in zaskrbljenosti ter motijo vsakodnevne aktivnosti in močno poslabšajo kakovost življenja.

Ali s hojo res lahko shujšamo?
Hoja je zdrava in naravna, zato ni dileme: Hoditi bi morali vsak dan. A koliko časa, korakov in kilometrov, kako hitro, s palicami ali brez, po ravnem ali navkreber? Je dovolj pol ure ali je potrebno narediti tako opevanih 10.000 korakov? Je treba sploh šteti korake in kilometre ter biti pozoren na tempo in srčni utrip? Pojasnjuje osebni trener Blaž Slaviček.

'Vsaka misel, ki jo ustvarimo, ima takojšen učinek na biokemijo celice'
Spoznavanje z meditacijo lahko na začetku deluje nenavadno, a ko se ji enkrat prepustimo, nas lahko odpelje v povsem nove dimenzije, kot je spoznavanje samega sebe – tudi od znotraj. Pogosto ne vemo, kje začeti, in še manj, kako, zato si lahko več o meditaciji preberete v pogovoru s svetovalko ajurvedske medicine in učiteljico joge Kajo Kastner Yadav.

Nasveti strokovnjakinje za hitrejšo izgubo kilogramov
Na delovanje našega metabolizma, presnove in prebave živil, vpliva veliko različnih faktorjev, kot so leta, starost, spol in vplivi okolja, v katerem živimo. Zelo veliko je odvisno tudi od hormonov in nekaj tudi od genov. Prav tako je velik dejavnik, ki vpliva na delovanje metabolizma hrana, ki jo dnevno zaužijemo pa tudi telesna aktivnost in spanje. Če si želite tudi vi izgubiti kakšen kilogram in spodbuditi svoj metabolizem, ne pozabite na naslednje korake, ki vam bodo pomagali do željene teže.

Ali poznate ta izjemen vir vlaknin?
Uravnotežena prehrana, veliko tekočine, redno gibanje, izogibanje stresu – recept za kakovostno življenje, ki ga poznamo vsi. Zatakne pa se, ko je treba teorijo prenesti v prakso. Posledično je naša prehrana pogosto precej enolična, da smo dehidrirane, nas nemalokrat spomni šele glavobol, naše edino gibanje pa je hitenje z enega na drugi opravek. Utopično je pričakovati, da lahko tak življenjski slog povsem spremenimo, dobro pa je vedeti, kako si lahko pomagamo do boljšega počutja.

Kako in zakaj meditirati ter kakšni so učinki?
Odločili ste se, da začnete skrbeti za zdravje svojega uma z meditacijo. Toda kje začeti? Kako začeti? Kaj so osnove? Kako se boste počutili? Kaj pričakovati? To so najpogostejša vprašanja, s katerimi se sooči vsak, ki se je odločil stopiti na duhovno pot. Globoko vdihnite in se pripravite na sprostitev.

S prehrano do mladostnega videza kože z nasveti strokovnjakinje
Ali s prehrano res lahko vplivamo na staranje? Ali, bolje rečeno, na pomlajevanje in čvrstost kože? Celo na globino gub? Na sijočo, svežo polt, polno energije? Vsekakor! Ekstrinzično ali prezgodnje vidno staranje je posledica našega življenjskega sloga. Spanje, stres, predelana hrana in aditivi v hrani, kava, cigareti, alkohol in izpostavljanje soncu ključno vplivajo na naše počutje, zdravje in videz. Prehrana je eden štirih ključnih stebrov pomlajevalnega življenjskega sloga.

Ta zdrav in okusen obrok je hit poletja
Veliko žensk se že od začetka leta trudi 'pridelati' popolno postavo za morje. Pri doseganju zadanega cilja se poslužujejo različnih metod: nekatere stavijo na telesno aktivnost in potenje v fitnesu, druge se raje osredotočijo na ustrezno prehrano, tretje kombinirajo zdravo mero obojega. Vse v želji, da bodo na plaži bolj samozavestne, srečnejše. Nekaterim uspe, drugim ne. Na dopustu nato sledi popolna sprostitev: miganja je bolj za vzorec, hrane (seveda ne najbolj zdrave) je v izobilju, zato kilogrami in maščobne obloge hitro (spet) najdejo pot na stegna in trebuh. Zveni znano? Pa ni treba, da je tako!

Ko so ji pri 25 letih postavili diagnozo anksiozne motnje, je vedela, da je čas za spremembe
Brigita Bračko je učiteljica joge, ki je v zadnjih letih tej priljubljeni obliki vadbe in sprostitve namenila res veliko pozornosti. Poleg neverjetnih rezultatov, ki jih izvajanje joge prinaša na fizičnem področju, Brigita priznava, da jo je joga popeljala tudi na nadaljnjo pot raziskovanja sebe in sveta, ki jo obdaja. Tako kot marsikdo drug se je tudi sama dolgo časa borila s stresom in različnimi strahovi, česar jo je osvobodila šele joga. "Ko sem imela pri 25-letih diagnosticirano anksiozno motnjo, sem se odločila, da je čas za spremembe na vseh ravneh življenja. In neverjetno, kaj ti lahko prinese odločitev, ki jo sprejmeš iz globine srca," pravi in dodaja, da ji je joga vrnila ljubezen do življenja. Postala je eden najpomembnejših delov njene 'self-care' rutine.

5 razlogov, zakaj bi morale danes na sprehod
Če bi se tudi ve rade v svojem telesu počutile bolje in izgubile nekaj odvečnih kilogramov, a nimate časa in denarja za obiske fitnesa, potem je hoja odlična izbira telesne aktivnosti. Poleg tega, da prispeva k boljšem počutju, zmanjšuje stres in povečuje energijo, ima hoja tudi številne druge pozitivne učinke, zaradi katerih bi morale današnje popoldne izkoristiti za dolg sprehod. Če se povzpnete na bližnji hrib pa še toliko bolje!

Navade in stresorji, ki jih moramo pustiti v letu 2020
Spet smo v obdobju leta, ki kar kliče po samorefleksiji, pregledu dosežkov in vsega, kar nam je leto prineslo (in odneslo). Čeprav ni bilo niti približno podobno letom, ki smo jih bili vajeni doslej, pa je marsikomu prineslo pomembna spoznanja in globlje uvide vase. Če smo ga znali pogledati s pravega zornega kota, pa je še bolj izrisalo stvari, ki so v življenju zares pomembne. Mnogi si želijo, da bi se v novem letu odrekli slabim navadam in po vseh izzivih preteklega leta bomo morda imeli nekoliko več motivacije, da začnemo na novo in pustimo za seboj vse, kar nam ne služi več. Novo leto je odlična priložnost za pregled, prilagoditev in odmik od tistega, kar ne deluje, ter osredotočanje na pozitivne prakse.

Zakaj med samoizolacijo pojemo več (in kako s tem prenehati)
Naša življenja so se v manj kot enem letu drastično spremenila in trenutno smo sredi druge samoizolacije, kar pomeni, da imamo ponovno več prostega časa, ki pa ga seveda preživljamo doma. To za marsikoga pomeni tudi več časa za kuhanje in posledično več zaužite hrane. Zakaj med samoizolacijo več jemo in kako s tem vedenjem prenehati, si preberite v nadaljevanju.

Slovenki ustvarili izdelek, ki ga pri nas še ni bilo in navdušili
Poletje se počasi, a nezadržno poslavlja, pred nami pa so tedni in meseci, ko bodo na pohodu ponovno prehladi in virusi. Zato je zelo pomembno, da skrbimo za naš imunski sistem in ga okrepimo. Na srečo obstaja kar nekaj načinov, kako to naredimo. Sprehodi v naravo, telesna akivnost, čas zase in čas za kvaliteten spanec, ter seveda zadostna količina vitaminov. Vse to bo pripomoglo k temu, da bomo v jesen zakorakali zdravi in veseli.

Eden najlepših delov Slovenije, ki bi ga moral obiskati vsak
Ljubezen do narave, gibanja in živali je odlična popotnica, da si poiščemo svoj najljubši kotiček za sprostitev, rekreacijo in si znova napolnimo baterije. Na srečo imamo v Sloveniji ogromno možnosti za čudovit oddih v naravi, zato se lahko kadar koli odpravite odkrivat najlepše kotičke naše dežele. Če iščete kraj, kjer se boste resnično odpočili in razmigali, predvsem pa sprostili svoj um in telo, berite naprej.

5 aktivnosti v naravi za popolno sprostitev
Ljubezen do športa je za nekatere povsem naravna, medtem ko drugim predstavlja "ne bodi si ga treba" trpljenje. Ste se kdaj vprašali, v čem je tisti užitek, o katerem tako radi govorijo vsi, ki uživajo v svojih "prepotenih trenutkih"? Pomembno je predvsem to, kar si želimo od naše rekreacije, in zagotovo je eden od najboljših razlogov, da se aktiviramo – popolna sprostitev. Narava je pravi balzam za dušo in telo, zato vam v nadaljevanju predstavljamo 5 TOP aktivnosti oziroma antistres terapijo, po kateri se boste počutili kot prerojeni.

Zakaj je trening obraznih mišic pomemben?
Vsi se zavedamo, da je za čvrsto in zdravo telo treba nekaj storiti. Povsem nam je jasno, da je telesna vadba ključna za oblikovanje telesa in učvrstitev mišic in da treninga/vadbe preprosto ne more nadomestiti nobena masaža, niti naprava.

Ste vedele, da vse to vpliva na staranje kože?
Staranje kože in našega celega telesa se pravzaprav začne že v trenutku, ko se rodimo. Vidne posledice pa se pokažejo šele leta kasneje.

Kaj narediti, da bi postal celulit manj viden?
Celulit se najpogosteje pojavlja na stegnih in zadnjici, lahko pa je tudi na trebuhu, bokih, rokah, zatilju in pod brado, nam je razložila prehranska strokovnjakinja Mojca Cepuš, ki smo jo vprašali, ali lahko kaj naredimo, da bi postal celulit manj viden. Treba je razumeti, kaj celulit povzroča, da bi spoznali, kaj lahko storimo, da bi ga zmanjšali. Proti celulitu se borimo z bolj zdravim življenjskim slogom, zato takšen boj ni nič slabega, kajti ima še vrsto drugih pozitivnih učinkov. Sicer pa je dobro vedeti tudi, da je celulit nekaj naravnega in ga morda niti ne bi smeli jemati tako resno.