osebna varnost

Kako stopiti iz cone udobja in objeti življenje
Cona udobja – besedi, ki nam v misli prikličeta varnost, udobje, minimalen stres, rutino in občutek obvladljivosti. Gre za prostor, kjer ni tveganja, pa tudi ne rasti in napredka. Sčasoma lahko postane popoln izgovor za stopicanje na mestu in lažen občutek, da imamo vse pod kontrolo. A vsi že vemo, da se najboljše in najlepše stvari dogajajo zunaj tega varnega mehurčka, zato je pomembno, da v življenju ugotovimo, kako učinkovito presegati lastne omejitve. Predstavljamo vam ključne korake, ki vas popeljejo k odkrivanju strasti, doseganju ciljev in bolj izpopolnjenemu življenju naproti.

Dolgoročna uporaba kontracepcije: kaj morate vedeti?
Kontracepcija je za mnoge ženske del vsakdana, a zlasti ob dolgoročni uporabi se porajajo vprašanja, kako vpliva na zdravje in plodnost ter kateri so najpogostejši stranski učinki. Izbira prave metode je odvisna od različnih dejavnikov, pojasnjuje strokovnjakinja za naravno plodnost Alison Kogoj, ki odgovarja tudi, katere so primernejše za dolgoročno uporabo, kako vplivajo na telo in na kaj morate biti pozorni, ko razmišljate o prekinitvi ali spremembi metode.

Kako vzeti svojo moč nazaj?
Ko gre urejena in privlačna ženska po ulici, jo bodo moški opazili, četudi imajo ob rami svojo partnerko. Ženska, ki se je uredila zato, da bi se počutila dobro zase, nase prevzame občutek krivde. Odgovornost za pogled moškega in odgovornost za bolečino njegove ženske.

Veliki prednosti tečaja samoobrambe sta notranja moč in samozavest
Sklop tehnik, strategij in veščin, ki jih posameznik uporablja za zaščito sebe pred fizičnimi napadi ali nevarnimi situacijami, imenujemo samoobramba. S samoobrambo posameznik pridobi fizične in psihološke veščine, ki mu pomagajo, da se varno izvleče iz nevarne situacije. Preverili smo, katere prednosti prinaša ženskam.

Zakaj nas še vedno spremljajo strah, sram in krivda?
Ženska se rada počuti dobro v svojem telesu. Ženska obožuje, ko se jo obožuje. A hkrati ženska noče imeti na sebi oči, ki jo razvrednotijo in ponižajo. Noče pogledov, ob katerih se počuti kot objekt, kot tarča neprimernih opazk, žvižgov, morda celo dotikov.

Ali veste, da moški in ženske dojemamo stvari popolnoma drugače?
Imate tudi vi včasih občutek kot, da so ženske iz Venere, moški pa iz Marsa? Da govorimo različne jezike in dojemamo stvari popolnoma drugače.

Kako vemo, da nismo za skupaj?
Pravijo, da so najtežji razhodi tisti, po katerih se zlomi naše srce in nas nekdo močno prizadene. Ampak včasih so še težji tisti, kjer nimamo oprijemljivega razloga, da bi se razšli, čeprav čutimo, da nismo več za skupaj.

5 razlogov, zakaj pari ostajajo skupaj tudi, ko niso več srečni
Žal ni redko, da ljudje ostanejo v zvezi, ki jim ne ustreza več. Včasih je oditi veliko težje, kot ostati, tudi v razmerju, ki nas ne osrečuje več – razlogi za obstanek pa so skoraj vedno povsem napačni. Nekaj najpogostejših razkrivamo v nadaljevanju.

Ste se že kdaj zaljubile v idejo in ne v človeka?
Si se že kdaj vrnila iz prvega zmenka in takoj ko si prišla domov že fantazirala o tem, kako ima ta moški dobro srce, kako sta si usojena, kako se bosta poročila in imela otroke ...

Oseba z narcistično motnjo išče svojo žrtev, ne ljubezni
Nekdo, ki je to doživel, bo tudi razumel, kaj pomeni biti žrtev v toksičnem odnosu, pa naj si gre za nasilje, razvrednotenje, žaljenje, manipulacije in tako naprej, to je izkušnja, ki te prav gotovo za vedno spremeni. In spremenila je že marsikoga, ki danes želi pomagati in odpreti oči tistim, ki še ne vidijo ... Nevarnosti. Več o tem pa v nadaljevanju.

Znaki, da v vajinem odnosu ni čustvene intimnosti
Čustvena intimnost pomeni bližino med dvema osebama, ki se druga ob drugi počutita varno, in eden od načinov, kako ustvarimo in gradimo zaupanje v odnosu. Toda pogosto se zgodi, da nam pretekle izkušnje otežujejo vzpostavljanje čustvenih vezi in nam branijo, da si v odnosu dovolimo biti ranljivi.

Potlačena čustva neustavljivo in močno kričijo brez glasu
Zelo pomembno je, da se naučimo, kako prepoznati, razumeti in upravljati svoja čustva, da bi preprečili, da bi potlačena čustva vplivala na naše vedenje. "Eden izmed prvih korakov je predvsem ta, da začnemo spoznavati sebe. Da začnemo spoznavati svoj čustveni svet. Da si priznamo, kar čutimo in da skušamo temu čustvu slediti," pravi psihoterapevtka Brigita Chuuya Jezeršek. Tako bomo spoznali sebe in prepoznali, kaj se dogaja v nas.

Kaj je čustvena varnost v odnosu (in kako jo oblikovati)?
Ste v odnosu že doživeli hrepenenje po globoki povezanosti, a je nekaj motilo intimo, ki ste jo želeli? Težko je ljubiti nekoga in ob tem ne izkusiti čustvene varnosti, ki bi omogočila poglabljanje odnosa. O njej govorimo takrat, ko partnerja v odnosu oblikujeta tolikšno zaupanje in bližino, da sta z lahkoto odprta in ranljiva. To tudi pomeni, da brez težav izražata svoj najpristnejši jaz. A ene čustvene varnosti ni brez druge – ko se eden od partnerjev počuti dovolj varnega, da razkrije svoj pravi jaz, s tem drugemu odpre vrata, da stori enako. S tem ustvarita pogoje za vse globljo in ljubečo povezavo, kar je tudi eden od temeljev ljubezni.

Dr. Saša Krajnc: Naučili smo se, da moramo sklanjati glavo in biti čim bolj nevidni, da ne bi koga zmotili
Vsak dan, dan za dnem, se trudimo biti odgovorne, uspešne, najboljše, kot smo lahko, da bi končno dobile potrditev vseh drugih, da smo vredne ljubezni, ki je ne moremo najti v sebi, a po njej hrepenimo, jo iščemo in se zanjo borimo, tako da poskušamo biti čim bolj 'pridne'. To in še več počnemo, da bi zadovoljile vse želje, ki pogosto niso naše, saj smo v svoji pridnosti že zdavnaj pozabile nanje. In nikoli ni dovolj, ker nas nenehno preganjajo ene in iste misli, kot so: moram, samo še to naredim, ojoj, tega še nisem, medtem ko nam občutki krivde preprečujejo, da bi se vsaj za trenutek ustavile, lažje zadihale in se vprašale, kaj si JAZ v resnici želim. O pridnosti, popolnosti in razdajanju smo se pogovarjali tudi s psihoterapevtko dr. Sašo Krajnc.

To je razlog, zakaj ženske izbirajo mlajše moške
Večina nas sanjari o lepem odnosu, ki bi trajal in trajal v objemu popolnega partnerja za nas. Ob tem si lahko zastavimo vprašanje, kakšna je idealna starostna razlika, ki najbolje deluje med dvema, ki sta vstopila v ljubezensko vezo. V nekaterih primerih sta enakih let, včasih je starejši on, spet drugič partnerka. Torej, ali obstaja najboljša starostna razlika, zaradi katere imamo več možnosti za dober partnerski odnos? O tem smo se pogovarjali s psihoterapevko Diano Ploj Zec.

Kako postaviti meje v odnosu in reči 'ne', ko je treba?
Postavljanje meja v osebnih odnosih je veščina, ki se je učimo vse življenje. Kako spretni bomo pri tem, pa je odvisno tudi od naše vzgoje in okolja, v katerem smo odraščali. Naši prvi učitelji so namreč starši in ti so tisti, ki imajo največji vpliv na to, ali bomo imeli kasneje v življenju težave s postavljanjem meja. Ali se bomo zavedali tega, da smo vredni spoštovanja, da si zaslužimo biti ljubljeni, slišani in upoštevani ter da so naša čustva in naše želje ravno tako pomembne kot od kogar koli drugega. Naučiti se reči 'ne', je proces spoznavanja sebe in svojih potreb, pojasnjuje Brigita Chuuya in dodaja, da je predpogoj za to, da se v odnosu naučimo reči 'ne', to, da sami pri sebi ugotovimo, kaj je za nas pomembno. "Sebi moramo verjeti, da si zaslužimo najboljše in verjeti, da si zaslužimo spoštovanje."

Loti Palmer: "Rešiti se iz narcisove mreže ni dovolj, treba je izstopiti tudi iz lastne kletke."
Več kot štirideset let je bila v opoju narcisa, kot se imenuje tudi njena knjiga, ki jo je izdala pod psevdonimom Loti Palmer. Zdaj se ne skriva več, njeno ime je Aleksandra Kocmut in o svoji izkušnji govori na glas, zase in za vse, ki so se znašli v odnosu z osebo, ki ima narcistično osebnostno motnjo (NOM).

V novem letu izpustite vse slabo
Zakaj se nekateri ljudje vedno počutijo ujete v spiralo negativnosti in nezadovoljstva, medtem ko so drugi sposobni ustvarjati velike spremembe, ne glede na to, kaj jim življenje ponudi? Zakaj je toliko ljudi jeznih, zagrenjenih in sovražno nastrojenih, drugi pa so sočutni, odporni in pozitivni? Del odgovora se skriva tudi v sposobnosti puščanja preteklosti za seboj.

Klofutanje, brcanje, žganje kože. Nasilje, ki ga doživljajo ženske v Sloveniji
Klofutanje, brcanje, žganje kože. Udarci, metanje predmetov. Zvijanje rok, polivanje s tekočino, prisilno striženje las. Zaklepanje v stanovanje ali v sobo. Odrekanje hrane ali siljenje z njo. Nevarna vožnja z avtom, ko skuša nasilnež prestrašiti žrtev. Napadi z orožjem ... Nasilje, ki ga doživljajo ženske. Tudi v Sloveniji.

Jasmina Turnšek: 'Če se v sebi počutimo vredne, izpolnjene in lepe, s to energijo hodimo po svetu'
Se kdaj vprašate, kako velik vpliv imajo vaše misli na potek vašega življenja? In kako bi se vaše življenje spremenilo, če bi začeli o določenih stvareh razmišljati drugače? "Vsekakor se premalo zavedamo, kakšno moč imajo naše misli. Misel je prva. Na podlagi naše misli se prične kreacija življenja," pojasnjuje Jasmina Turnšek, certificirana učiteljica metode Louise Hay in poudarja, da ne moremo pričakovati pozitivnega življenja, če o sebi in življenju mislimo negativno. Naše življenje nam vse, kar mislimo in verjamemo, zrcali nazaj skozi naše lekcije. "V bistvu nam je življenje v pomoč, da bi lažje prepoznali sebe."

5 znakov, da je čas za spremembo v življenju
Najlepše pri spremembah je to, da so vedno mogoče in da do njih vodi samo ena odločitev. Vsakdo se kdaj pa kdaj znajde na točki, ko si želi razbiti rutino, prekiniti ustaljeno pot, začeti nekaj novega, izboljšati razmere ali pa celo obrniti svojo življenje popolnoma v drugo smer. Vse to je dobrodošlo, saj ni nič bolj morečega kot v življenju obstati. Coelho je nekoč dejal: »Če misliš, da so pustolovščine nevarne, poskusi rutino – ta je smrtonosna.« A vsi vemo, da je težko delati večje korake, če nas je strah sprememb, korakov iz varnega zavetja udobja, ali pa če se morda niti ne zavedamo, da je že zdavnaj napočil čas za nova življenjska poglavja. Kateri so največji pokazatelji, da je čas za večjo ali manjšo inventuro življenja ter nove odločitve?

Sprejeti sebe pomeni odpreti se bolj pozitivnim odnosom z drugimi
Občutljivost na kritiko, pretirano jemanje k srcu in nenehno premlevanje o tem, kaj si nekdo misli o nas, so znaki negotovosti in nizke samopodobe. Temu je pridruženo tudi delanje zaključkov, da nas nekdo ne mara ali da nam želi celo škodovati. Vse to pa še bolj okrepi negativne misli o sebi in popači dojemanje resničnosti. A v večini primerov gre le za napačne interpretacije, ob katerih sebe vedno vidimo kot žrtev. Četudi pri sebi opažate, da svojo vrednost iščete v potrditvah drugih, je čas, da začnete delati na svoji samopodobi.

Objem je naravno zdravilo, ki bi ga morali večkrat izkoristiti
Objem je več kot le srečanje dveh teles. Gre za enega primarnih telesnih dotikov, h kateremu se vedno znova vračamo vse od trenutka, ko se rodimo. Pristen objem najdražjih pomirja, krepi imunski sistem in utrjuje čustveno povezanost. Glede na vrsto in način je lahko objem znak romantične intime, varnosti, čustvene podpore, prijateljstva ali ljubezni. Strokovnjaki s področja psihologije so razčlenili 7 najpogostejših objemov, ki jih uporabljamo v različnih socialnih situacijah.

7 dejstev, ki določajo, v koga se bomo zaljubili
Kako se pravzaprav zaljubimo in zakaj? Ali lahko vplivamo na to, v koga se zaljubimo, ali je res to povsem izven našega nadzora? Večina ljudi namreč verjame, da se to preprosto zgodi in da sami nimamo na to nobenega vpliva, strokovnjaki in terapevti pa to vidijo nekoliko drugače. Po njihovem mnenju romantični odnosi niso tako preprosti in zato zelo radi vedno znova delamo iste napake.

Resnica o ljubezni na daljavo: 'Fizično ločeni partnerji se soočajo s kar nekaj izzivi.'
"Daleč od oči, daleč od srca," je rek, ki ga imamo pogosto v mislih, kadar gre za ljubezen na daljavo. Ampak ali tudi drži? Ljubezen na daljavo je postala del naše nove realnosti, saj so se mnogi pari znašli pred izzivi, ki jih s seboj prinaša fizična oddaljenost.

Tako velika je ekipa, ki skrbi za Kate Middleton
Večkrat se je že opazilo, da ni lahko biti del britanske kraljeve družine. Zato je na videz nepremagljiva in šarmantna drža Kate Middleton še toliko bolj navdušujoča. Toda v tem ni sama, za seboj ima ekipo, ki ji pri tem neutrudno pomaga.

Dobri stari časi, ko se ljudje niso ločevali, niso bili tako dobri, kot si mislimo.
Danes je nekaj povsem običajnega, da odidemo iz odnosov, ki nam niso po godu, včasih za to obstajajo utemeljeni razlogi, še večkrat pa iščemo samo izgovor. Aleksandra Klopčič: »Ljudi ni strah bližine, ponavadi po njej hrepenijo, v sebi se pa počutijo tako boleče nesprejemljive, da so prepričani, da je nemogoče, da bi jim kak trajni odnos dejansko uspel. Tej bolečini se je mogoče relativno elegantno izogniti, če odnose dovolj hitro zapustimo.« Več o tem si lahko preberete v pogovoru z zakonsko in družinsko terapevtko.

Bodite previdne s tem moškim
V zadnjem času so vse bolj priljubljene vsebine, ki v ospredje postavljajo lik dominantnega, močnega in agresivnega moškega, ki je neomajen v svoji želji dobiti to, kar hoče. In če hoče tebe, bo vztrajal, dokler se mu popolnoma ne predaš. Se sliši romantično? Na začetku že, ampak zgodba se nadaljuje.

'Za ženske je težak pogovor o spolnosti, ker se bojijo, da če bodo izrazile svoje želje, ne bodo sprejete.'
Ženskam pogosto govorijo, da se morajo na delovnem mestu boriti za to, kar hočejo, da morajo vztrajati pri povišanju plače, da morajo reči za napredovanje in da morajo v zvezah jasno in glasno izraziti svoje mnenje. Toda, ali ženske res vedno povedo, kaj hočejo, ko gre za romantične odnose?

Navdih dneva: Počasi spoznaš, da tudi sonce opeče, če ga je preveč
Otroška naivnost ima vsekakor svoj čar. Verjamemo v dobro, verjamemo v ljudi, v pravico in pravljična bitja. Pa vendar je tudi na spoznanju, ki ga doživimo skozi leta odraslosti, nekaj magičnega. In sicer ...