Ključna beseda / reproduktivno zdravje

Zdravo telo, srečna ženska: zakaj je telesna maščoba ključna za dobro počutje
V današnjem svetu se pogosto idealizira vitkost in mišičavost, a strokovnjaki opozarjajo, da lahko prenizek odstotek telesne maščobe pri ženskah resno ogrozi hormonsko ravnovesje in reproduktivno zdravje.

AMH – hormon, ki razkriva plodnost in možnosti za zanositev
Anti-Müllerjev hormon (AMH) postaja vse bolj poznan med ženskami, ki jih zanima njihovo reproduktivno zdravje, zlasti v povezavi s plodnostjo in menopavzo. Njegove ravni namreč ponujajo dragocen vpogled, koliko časa je še na voljo za naravno zanositev in kakšne so možnosti za uspešno umetno oploditev. Kaj je AMH, kaj povedo njegove vrednosti in kako vpliva na možnosti zanositve, pojasnjuje mag. Mili Lomšek Vidmar, dr. med., specialistka ginekologije in porodništva.

Kdaj je dolžina menstruacije lahko razlog za skrb?
Menstruacija normalno traja od tri do osem dni in se običajno začne s temnejšo in močnejšo krvavitvijo, ki po nekaj dneh postane šibkejša in na koncu izzveni. O daljših menstruacijah govorimo, če trajajo dlje, lahko pa jih spremljajo tudi obilnejše krvavitve, ko ženska v prvih dneh menja vložek na vsako uro. Kje so lahko vzroki in kako ukrepati, je pojasnila licencirana svetovalka za naravno plodnost, RDT-terapevtka in dipl. med. sestra, Alison Kogoj.

To mora o menstruaciji vedeti vsaka ženska
Čeprav je menstrualni cikel del življenja žensk, pa morda niti ne vemo veliko o sicer enem najbolj naravnih procesov, ki se dogajajo v našem telesu. Več o menstrualnem ciklu je pojasnila licencirana svetovalka za naravno plodnost, RDT-terapevtka in diplomirana medicinska sestra Alison Kogoj.

Vsaka druga Slovenka je od dopolnjenega 15. leta starosti doživela eno od oblik nasilja
25. november je mednarodni dan boja proti nasilju nad dekleti in ženskami. Na ta dan se vrstijo pozivi k takojšnjemu končanju tovrstnega nasilja, ki sodi med najhujše kršitve človekovih pravic, nanj pa bi morali opozarjati tudi preostalih 364 dni v letu.

Z uspešno preventivo lahko preprečimo skoraj vsak nov primer raka materničnega vratu
Za učinkovito preprečevanje raka materničnega vratu je ključno, da se ženske udeležujejo presejalnih pregledov. Rak materničnega vratu je namreč med raki izjema, saj je spolno prenosljiva bolezen, o kateri vemo dovolj, da je mogoče preprečiti skoraj vsak nov primer tega raka. Ženske, ki redno hodijo na presejalne preglede, imajo do 80 odstotkov manjšo verjetnost, da zbolijo za tem rakom, cepljenje proti okužbi s HPV pa to verjetnost še zmanjša.

Adijo, menstrualni krči!
Verjetno ste že slišali, da seks ugodno vpliva na kožo, kuri maščobe, nas dela mladostne in skrbi za našo telesno kondicijo, le malokdo pa ve, da se s posteljnimi aktivnostmi lahko uspešno borimo tudi proti menstrualnim krčem in glavobolu. Zato naj 'teta s Krvavca' nikar ne bo več izgovor za odrekanje spolnim užitkom.