tečaj samoobrambe

Sašo Vorkapić: 'Bolje biti vojak na vrtu kot vrtnar v vojni'
Samoobramba je vsekakor veščina, ki jo je dobro obvladati, ne samo zaradi lastne varnosti, ampak tudi za izboljšanje samozavesti, discipline in odločnosti. Najrazličnejše tehnike in prijemi prihajajo iz že poznanih borilnih veščin, ki jih lahko kadar koli uporabimo za učinkovito obrambo. Ob tej priložnosti smo obiskali tudi klub borilnih veščin Scorpion gym v Novem mestu, kjer smo izvedeli še marsikaj zanimivega, več o tem pa v nadaljevanju.

Ali veste, kako se zaščititi pred nadlegovanjem?
Geštalt psihoterapevtka pod supervizijo Petra Grobelnik je spregovorila o tem, kako se lahko zaščitimo pred morebitnim nadlegovanjem oz. nasiljem, razkrila pa je tudi, kakšno vlogo ima socialna podpora pri premagovanju občutka osamljenosti in nizke samopodobe. Razkrila je tudi nekaj učinkovitih tehnik in terapevtskih pristopov, poudarila pa je tudi pomen podpore prijateljev in družine.

Dekleta razkrivajo, kako jim je samoobramba spremenila življenje
Nasilje, nadlegovanje, grožnje in tako naprej. To ni nekaj, s čimer bi se želeli soočiti, a se lahko zgodi, zato je dobro, da smo ustrezno pripravljeni tudi na nevarne situacije. In prav samoobramba je zagotovo eden od boljših načinov, s katerim se lahko zaščitimo in izboljšamo občutek varnosti v vsakdanjem življenju. Gre za celostno izkušnjo, ki nas nauči, kako se braniti, postavljati meje in ostati zbran in samozavesten, ko je to najbolj potrebno.

Veliki prednosti tečaja samoobrambe sta notranja moč in samozavest
Sklop tehnik, strategij in veščin, ki jih posameznik uporablja za zaščito sebe pred fizičnimi napadi ali nevarnimi situacijami, imenujemo samoobramba. S samoobrambo posameznik pridobi fizične in psihološke veščine, ki mu pomagajo, da se varno izvleče iz nevarne situacije. Preverili smo, katere prednosti prinaša ženskam.

Dijakinje razkrivajo, kako pomembno je za njih učenje samoobrambe
Veselo pohajkovanje po mestu, številne šolske in obšolske dejavnosti ali dogodivščine, medvrstniško druženje, poletje, zabave in še in še. Vse to se sliši lepo, a dejstvo je, da se veliko deklet ne počuti zares sproščeno in varno. Brezskrbna leta so tako pod vprašajem, saj se je v našo družbo vsilil strah, zaradi katerega moramo prehitro odrasti in se odpovedati svoji naivni otroški duši. In prav zato je še kako dobrodošlo, da ne obtičimo v vlogi žrtve, ampak da naredimo nekaj zase, za svoj občutek varnosti in morebitno preventivo. O tem smo se pogovarjali tudi z dijakinjami, ki so se pod vodstvom svoje učiteljice za telovadbo odločile za učenje samoobrambe.

Dijakinjam že 20 let predaja znanje samoobrambe: Ker mi je mar
Ob vseh številnih prednostih, ki jih dekletom prinaša tečaj samoobrambe, se sprašujemo, zakaj osnov samoobrambe ne vključimo v šolski učni načrt? Bi lahko dekletom in fantom približali samoobrambo v okviru športne vzgoje? Na ministrstvu za izobraževanje pravijo, da za kaj takšnega ne vidijo razloga, mi pa smo obiskali Katarino Nared Volavšek, učiteljico športne vzgoje na BIC Ljubljana, Gimnaziji in veterinarski šoli, kjer samoobrambo za dekleta izvaja že skoraj 20 let.

Nasilje v družbi: od slabih izkušenj do poziva k sočutju in prijaznosti
Nasilje je žal postalo del našega vsakdana. Dogaja se v sosednji ulici, za štirimi stenami, na mestnem avtobusu ali tekaški stezi. Mnoga dekleta s seboj nosijo solzivec, zvečer ne upajo same v središče mesta. Svoje izkušnje so z nami delili tudi znane Slovenke in Slovenci, nekateri so imeli tudi sami neprijetno izkušnjo.

Potegujte se za brezplačen tečaj samoobrambe
Draga dekleta in žene. Ste se kdaj znašle v situaciji, ko ste se v javnosti počutile negotove ali ogrožene? Vaše izkušnje in občutki so za nas zelo dragoceni in pomembni. Z vašo pomočjo želimo bolje razumeti, kako se ženske počutijo v naši družbi in kaj lahko storimo, da povečamo občutek varnosti. Pozivamo vas, da z nami delite svojo izkušnjo, prav tako se lahko potegujete za brezplačno udeležbo na tečaju samoobrambe.

Tjaša Hrovat: Nasilja ne smemo minimalizirati, spregledati ali opravičevati
Vsak od nas ima pravico do življenja brez ustrahovanja, nadlegovanja in nasilja, zato ni vseeno, v kakšnem okolju živimo in kako se v njem počutimo. Še vedno pa je veliko žensk, ki se počutijo ogrožene in živijo v nenehnem strahu, zato se lahko na tem mestu vprašamo – zakaj? To namreč ni samo njihov problem, ampak problem celotne družbe in vsakega posameznika. O tem smo se pogovarjali tudi s svetovalko iz Društva za nenasilno komunikacijo, Tjašo Hrovat.

Projekt Varna in zadovoljna: si upate zvečer same na sprehod?
V sodobni družbi, kjer bi morala biti varnost temeljna pravica vsakega posameznika, se žal soočamo s porastom nasilja nad ženskami. Občutek varnosti, ki bi moral biti samoumeven, je za mnoge ženske postal luksuz. Zaradi strahu pred nasiljem in nadlegovanjem se ženske ne upajo več same sprehajati po mestnih ulicah. Najstnice v svojih šolskih torbah skrivajo solzivec, ki so jim ga kupili zaskrbljeni starši.

Ta ženska bo igrala ključno vlogo v življenju Kate Middleton
Maria Borrallo je varuška in zaupnica princese Kate Middleton in princa Williama, ki bo v prihajajočih mesecih odigrala ključno vlogo v njunem življenju.