Zadovoljna.si

telesna aktivnost ženske

Šport in zdravje 19. 05. 2025 03.02

Zakaj mora biti telesna aktivnost del vsakdanjika prav vsake ženske – v vseh življenjskih obdobjih

Gibanje ni razvada – je temelj zdravja. Vsakodnevna telesna aktivnost je ena najmočnejših naravnih intervencij za preprečevanje kroničnih bolezni, ohranjanje psihičnega zdravja in podaljševanje kakovostnega življenja žensk.

Zdravje 21. 04. 2025 04.00

Vadba je pot do boljšega počutja v perimenopavzi in menopavzi

Po 40. letu se marsikatera ženska začne srečevati z izzivi, ki jih prej ni poznala: telesnimi spremembami, čustvenimi nihanji, utrujenostjo, slabšim spanjem ter pomanjkanjem energije in motivacije. Gre za pogoste znake vstopa v novo življenjsko obdobje in k sreči obstaja način, kako si pomagati: z gibanjem. Zakaj je vadba v perimenopavzi in menopavzi tako pomembna, kako se je lotiti, koliko in kaj sploh vaditi, kako se prehranjevati in kako ohraniti motivacijo, je pojasnila osebna trenerka za ženske Nuša Gnezda.

Zdravje 31. 03. 2025 05.00

Naravne rešitve za ženske v menopavzi: delujejo ali ne?

Vročinski oblivi, nihanja razpoloženja, utrujenost, nespečnost so med glavnimi simptomi, ki jih doživljajo ženske v perimenopavzi in menopavzi. A gre za prehodno obdobje, v katerem ni treba trpeti. Ginekologinja Uršula Reš Muravec je pojasnila, katere naravne metode res pomagajo, zakaj previdnost pri prehranskih dopolnilih ni odveč ter kdaj brez strahu razmisliti o hormonskem zdravljenju.

Seks 10. 02. 2025 05.00

Z menopavzo se spolnost ne konča, lahko postane še boljša

Mnoge ženske se v obdobju menopavze soočajo s težavami v spolnosti, kot so zmanjšana spolna želja, suhost nožnice, boleči spolni odnosi in spremembe v doživljanju orgazmov. Vendar – kot poudarja ginekologinja in seksologinja Katarina Jerman – menopavza ne pomeni konca spolnega življenja. Nasprotno, ob določenih prilagoditvah in sprejemanju sprememb je lahko začetek novega, izpolnjujočega in lepega obdobja.

Zdravje 22. 08. 2024 05.00

Koliko dni lahko zamuja menstruacija?

Menstruacija je naravni proces v ženskem telesu, ki običajno poteka vsakih 28 dni. Vendar pa je popolnoma normalno, da se menstruacijski cikel nekoliko razlikuje od ženske do ženske.

Šport in zdravje 05. 08. 2024 14.31

Zakaj med hujšanjem ni dobro izgubljati mišic

Hujšanja se je treba lotiti na zdrav način. Kako zelo slabo je, če ob hujšanju stradate in nič ne telovadite, in kakšne so posledice pretirane izgube mišične mase ob izgubi odvečnih kilogramov, je razložila osebna trenerka Alenka Zakojč – coach Limony.

Zdravje 30. 05. 2024 05.00

PMDD ni "samo" PMS: resna motnja, ki vpliva na življenje

Predmenstrualna disforična motnja (PMDD) lahko močno vpliva na kakovost življenja. Kakšni so znaki in kako si lahko pomagajo ženske, je razložila licencirana svetovalka za naravno plodnost, RDT-terapevtka in dipl. med. sestra, Alison Kogoj.

Zdravje 15. 05. 2024 04.29

Prehrana za zdrav srčno-žilni sistem pri ženskah nad 40 let

Tveganje za številne zdravstvene težave se navadno z leti povečuje, zato moramo po 40. letu spremeniti nekatere navade. Pomembna je tudi skrb za zdravje srčno-žilnega sistema, več o tem, kako lahko skrbimo zanj s pomočjo prehrane, pa razkrivamo v nadaljevanju.

Zdravje 24. 04. 2024 10.20

To so najboljši viri kalcija in magnezija

Kalcij in magnezij, dvojček mineralov, ki ju nujno potrebujemo za številne procese v našem telesu. Ker pa ju naše telo ne more tvoriti samo, moramo poskrbeti za ustrezen dnevni vnos z različnimi vrstami hrane. S priljubljeno osvežilno pijačo pa lahko to storite na en mah.

Novice 22. 02. 2024 05.00

Razkrivamo: 18. dm tek za ženske tečemo 25. maja 2024!

dm tek za ženske v letu 2024 praznuje svojo polnoletnost. 18. dm tek za ženske bo v soboto, 25. maja 2024 v ljubljanskem parku Tivoli in bo potekal pod okriljem skrbi za žensko zdravje.

Zdravje 02. 02. 2024 05.00

Kdaj je dolžina menstruacije lahko razlog za skrb?

Menstruacija normalno traja od tri do osem dni in se običajno začne s temnejšo in močnejšo krvavitvijo, ki po nekaj dneh postane šibkejša in na koncu izzveni. O daljših menstruacijah govorimo, če trajajo dlje, lahko pa jih spremljajo tudi obilnejše krvavitve, ko ženska v prvih dneh menja vložek na vsako uro. Kje so lahko vzroki in kako ukrepati, je pojasnila licencirana svetovalka za naravno plodnost, RDT-terapevtka in dipl. med. sestra, Alison Kogoj.

Šport 04. 01. 2024 05.00

Kako se lotiti hujšanja po novem letu?

Za nami so prazniki, ki jih je pri večini žensk zaznamovalo prenajedanje, saj se niso uspele upreti vsem dobrotam, ki so se znašle na mizi, a nič za to, pred nami je namreč čas za nov začetek. Med našimi novoletnimi zaobljubami se skoraj vsako leto znajde tudi želja po hujšanju, boljši telesni pripravljenosti in nasploh po bolj zdravem življenjskem slogu. O tem, kako se lotiti omenjenih novoletnih zaobljub, smo poklepetali z osebnim trenerjem po imenu Tim Adlešič, ki nam je zaupal tudi, na kaj moramo biti pozorne, da bomo zdrave navade uspešno vzdrževale skozi celotno leto, ne zgolj v prvih mesecih.

Zdravje 12. 12. 2023 05.00

Najpogostejše težave, s katerimi se srečujejo ženske nad 40

Ženske v teh letih se bližajo menopavzi in verjetno bodo imele določene zdravstvene zaplete že zaradi hormonskih sprememb, ki se zgodijo v telesu v tem času. Več zdravstvenih težav, s katerimi se srečujejo ženske, starejše od 40 let, razkrivamo v nadaljevanju.

Zdravje 20. 11. 2023 05.00

Kako omiliti simptome pred in med menopavzo?

Menopavza nastopi po 12 zaporednih mesecih izostanka menstruacije, a že prej se ob perimenopavzi začnejo pojavljati različni simptomi. Obdobje zaznamujejo številne spremembe, tako telesne kot čustvene, ki pa običajno lahko povzročajo več težav v obdobju pred in ne toliko med samo menopavzo, je pojasnila certificirana integrativna zdravstvena trenerka za hormonsko ravnovesje, Simone Godina.

Zdravje 11. 11. 2023 05.00

Telovadba lahko pripomore k zdravi, sijoči in mladostni koži

Kako na videz in zdravje kože vpliva redna telesna aktivnost, katera vadba je najboljša za bolj čvrsto, napeto in elastično kožo ter kakšna je ustrezna nega preznojene kože? Odgovarjata priznan dermatolog Igor Bartenjev in specializantka dermatologije Ana Benkovič.

Zdravje 03. 11. 2023 05.00

'Skinny fat': vitko ni vedno tudi zdravo

Suha ženska ni nujno zdrava in fit. Mogoče je namreč, da ima preveč telesne maščobe in premalo mišične mase, kar je ravno tako nevarno za zdravje kot debelost pri povišanem indeksu telesne mase. Na kakšen način lahko preverite, ali ste "skinny fat", in kako lahko dosežete zdravo telesno sestavo, je obrazložil klinični dietetik in športni nutricionist Luka Roter, mag. dietet., CISSN.

Zdravje 19. 10. 2023 05.00

Kako upočasniti upad mišic s staranjem?

Izgubo mišične mase s staranjem lahko upočasnimo, kar je ključno za ohranjanje zdravja, gibljivosti in kakovosti življenja tudi v zrelejših letih.

Zdravje 16. 10. 2023 05.00

Kako se v menopavzi znebiti maščobe okoli trebuha?

Ena od težav, ki se lahko pojavi tik pred in ob nastopu menopavze, je nabiranje maščobe okoli trebuha, kar ni zgolj estetsko moteče, temveč ima lahko tudi negativne učinke na zdravje. Zakaj se kopiči maščoba in kako se lahko spopadate z izzivom, je razložila univerzitetna diplomirana inženirka živilske tehnologije in klinična dietetičarka, Andreja Čampa.

Zdravje 07. 10. 2023 05.00

Nasveti za lajšanje menstrualnih krčev

Kako hitro in učinkovito odpraviti bolečino, ki jo povzročajo menstrualni krči, ni vprašanje, ki bi ga večina zastavila lahkomiselno.Medtem, ko se v bolečinah zvijate okoli termoforja in imate ob sebi prazen pretisni omot protibolečinskih tablet, bi vsaka za olajšanje naredila skoraj vse. V nadaljevanju pa se razkrivamo tisto, kar v tem slučaju priporočajo ginekologi.

Zdravje 26. 09. 2023 05.00

Menopavza: kdaj nastopi, kakšni so simptomi in kako se z njo spopasti

Menopavza je pomemben del življenjskega cikla žensk, ki s seboj prinaša številne fizične in čustvene spremembe. Ta običajno nastopi v času tako imenovanih 'srednjih let', na vsako žensko pa vpliva malce drugače. Več o menopavzi in njenih simptomih si lahko preberete v nadaljevanju.

Zdravje 18. 09. 2023 05.00

Kako jesti in telovaditi med, po in nekaj dni pred menstruacijo?

Kako med menstrualnimi ciklusi prilagoditi prehrano, gibanje in aktivnosti, je pojasnila licencirana svetovalka za naravno plodnost, RDT-terapevtka in dipl. med. sestra, Alison Kogoj.

Šport 13. 09. 2023 08.48

10 stvari, ki se zgodijo, če redno telovadite

Vsi vemo, da je telovadba najučinkovitejše sredstvo v boju proti odvečnim kilogramom, da krepi telesno kondicijo, izboljšuje razpoloženje, kvaliteto spanca in nam daje bolj pozitivno samopodbo. To pa ni vse. V nadaljevanju razkrivamo številne pozitivne učinke, ki jih ima telesna aktivnost na naše telo, zdravje in življenje.

Seks 02. 09. 2023 05.00

Kaj se zgodi v telesu med orgazmom?

Ko doživimo orgazem, to ni samo fizična izkušnja. Naši možgani so superračunalniki našega telesa, ki pošiljajo signale naprej in nazaj med različnimi deli telesa. Torej, medtem ko je vaše telo stimulirano, so stimulirani tudi vaši možgani. V vaše genitalije in možgane in iz njih poteka stalen tok dejavnosti, vključno s sproščanjem nevrotransmiterjev, kot sta dopamin in oksitocin.

Dieta 28. 07. 2023 05.00

Živila, ki bi jih morale jesti ženske po 40. letu

Zdrava, uravnotežena in raznolika prehrana je ključ do dobrega počutja in veliko energije ter vzdrževanja primerne telesne teže. A vendar ni nujno, da bodo živila, ki so bila za vas najboljša v vaših 20. letih, optimalna tudi po vašem dopolnjenem 40. ali 50. letu starosti. Z leti se namreč spreminjamo, nihajo nam hormoni, znižuje se kostna gostota, upada mišična masa, upočasnjuje se presnova in dogajajo se tudi druge telesne spremembe.

Zdravje 03. 05. 2023 07.40

To mora o menstruaciji vedeti vsaka ženska

Čeprav je menstrualni cikel del življenja žensk, pa morda niti ne vemo veliko o sicer enem najbolj naravnih procesov, ki se dogajajo v našem telesu. Več o menstrualnem ciklu je pojasnila licencirana svetovalka za naravno plodnost, RDT-terapevtka in diplomirana medicinska sestra Alison Kogoj.

Šport in zdravje 13. 03. 2023 05.00

Najpogostejše napake, ki jih delate na poti do fit postave

Ne glede na to, ali se za spremembo življenjskega sloga odločate v želji po izgubi kilogramov in lepši postavi ali pa si želite zgolj izboljšati splošno zdravje in počutje, je ključnega pomena, da ugotovite, kaj je razlog, da vedno znova obupate. V nadaljevanju izpostavljamo, katere so tiste najpogostejše napake, ki jih predstavnice nežnejšega spola delamo na svoji 'misiji' do lepšega telesa in bolj aktivnega življenjskega sloga. Se v kateri prepoznate?

Dieta 26. 12. 2022 05.00

Ali res ne smemo jesti po 18. uri, če želimo shujšati?

"Zjutraj jej kot kralj, opoldne kot meščan, zvečer kot berač," veli pregovor, ki se ga je pametno držati predvsem zaradi zdravja in vzdrževanja telesne teže. Kako in kaj pa jesti za večerjo, če želimo shujšati? Dragocene nasvete podaja trener, svetovalec na področju prehrane in vadbe ter predavatelj Fitnes zveze Slovenije Mario Sambolec.

Brigita Chuuya 14. 12. 2022 05.00

Občutki osamljenosti in anksioznosti so decembra pogosti

"December je čas pričakovanja vsega lepega in dobrega. Po navadi želimo v takšnih časih doživeti čim več teh občutkov in prav je, da se o tem tudi govori. Se pa strinjam, da ne smemo pozabiti na težke stvari in ljudi v kakršni koli stiski, saj prikrivanje nikoli ne pomeni nič dobrega," meni psihoterapevtka Brigita Chuuya, ki poudarja, da bodo zaradi trenutne situacije po svetu in pri nas prazniki letos za marsikoga še težji.

Dieta 25. 10. 2022 08.26

Se ne morete upreti sladkorju? To je rešitev!

Pozdravljena ga. Tamara, na vas se obračam po vseh izčrpnih dietah, ki sem jih že preizkusila v življenju. Ne mine dan, da ne bi mislila kako shujšati. Vse sem že preizkusila, nič jest, malo jest, samo dopoldan, telovadba z osebnim trenerjem, vse in nič mi ne pomaga. Visoka sem 171 cm in imam 64 kg, od tega imam 45 kg samo v hrbtu in trebuhu. (smeh) Zelo sem žalostna, ker imam trebuh, ki ne gre in ne gre proč. Sicer imam 2 otroka. Kaj bi mi pomagalo? Moram pa reči, da sem zelo sladkosneda. Zjutraj za zajtrk pojem čokolešnik z vodo in riževim mlekom, čez 2 urici že iščem sladko ali ploščico z mandeljni in medom, ali beljakovinsko, ali kakšen kos prepečenca in sira. Čez 2 urici je že kosilo, ki pa ni velik obrok. Raje pojem malo manj samo, da potem takoj kaj sladkega pojem. Spet kakšen piškot ali pet, kakšna čokolada in ne neham jesti dokler vse ne pojem. Čez 2 urici spet iščem sladko in večerja ena malenkost, kakšni krekerji s salamo ali sirom, ali kar sami in že iščem spet sladko. In tako se zaključi moj dan. Sladkemu se ne morem odreči, sem pa 2 meseca poskušala čisto brez sladkorja pa tudi nisem šla niti deko dol. Kaj lahko naredim, prosim pomagajte mi! Hvala že v naprej za odgovor in vam želim še naprej vse dobro. Lp, Saša

Zdravje 18. 08. 2022 05.00

Krčne žile: zakaj nastanejo in kako jih zdraviti?

Tudi vas mučijo krčne žile? Niste edine. Krčne žile so tako estetski kot tudi zdravstveni problem ter pogosto glavni razlog, zaradi katerega se pripadnice ženskega spola izogibamo nošenju krajših kril ali kratkih hlač. Čeprav se z njimi spopada vsaj petina prebivalcev v zrelem obdobju življenja, najpogosteje prizadenejo prav ženske. V nadaljevanju si preberite, zakaj nastanejo krčne žile in kako se z njimi spopasti.

ISSN 2630-1679 © 2021, Zadovoljna.si, Vse pravice pridržane Verzija: 940