vadba in menopavza

Zakaj mora biti telesna aktivnost del vsakdanjika prav vsake ženske – v vseh življenjskih obdobjih
Gibanje ni razvada – je temelj zdravja. Vsakodnevna telesna aktivnost je ena najmočnejših naravnih intervencij za preprečevanje kroničnih bolezni, ohranjanje psihičnega zdravja in podaljševanje kakovostnega življenja žensk.

Vadba je pot do boljšega počutja v perimenopavzi in menopavzi
Po 40. letu se marsikatera ženska začne srečevati z izzivi, ki jih prej ni poznala: telesnimi spremembami, čustvenimi nihanji, utrujenostjo, slabšim spanjem ter pomanjkanjem energije in motivacije. Gre za pogoste znake vstopa v novo življenjsko obdobje in k sreči obstaja način, kako si pomagati: z gibanjem. Zakaj je vadba v perimenopavzi in menopavzi tako pomembna, kako se je lotiti, koliko in kaj sploh vaditi, kako se prehranjevati in kako ohraniti motivacijo, je pojasnila osebna trenerka za ženske Nuša Gnezda.

Kako omiliti simptome pred in med menopavzo?
Menopavza nastopi po 12 zaporednih mesecih izostanka menstruacije, a že prej se ob perimenopavzi začnejo pojavljati različni simptomi. Obdobje zaznamujejo številne spremembe, tako telesne kot čustvene, ki pa običajno lahko povzročajo več težav v obdobju pred in ne toliko med samo menopavzo, je pojasnila certificirana integrativna zdravstvena trenerka za hormonsko ravnovesje, Simone Godina.

Strokovnjakinja razkriva, kako bolečine v prsih vplivajo na naše zdravje
Bolečine v dojkah so eden izmed najpogostejših simptomov predmenstrualnega sindroma, zato ne skrbite, če opazite spremembe v dojkah v dneh pred menstruacijo. Težava nastane, če bolečina po menstruaciji ne mine, takrat je čas, da se posvetujete s svojim zdravnikom in izključite morebitne druge zdravstvene težave. O bolečinah v dojkah smo poklepetali tudi z licencirano svetovalko za naravno plodnost, RDT-terapevtko in dipl. med. sestro, Alison Kogoj.

Kako upočasniti upad mišic s staranjem?
Izgubo mišične mase s staranjem lahko upočasnimo, kar je ključno za ohranjanje zdravja, gibljivosti in kakovosti življenja tudi v zrelejših letih.

Kako se v menopavzi znebiti maščobe okoli trebuha?
Ena od težav, ki se lahko pojavi tik pred in ob nastopu menopavze, je nabiranje maščobe okoli trebuha, kar ni zgolj estetsko moteče, temveč ima lahko tudi negativne učinke na zdravje. Zakaj se kopiči maščoba in kako se lahko spopadate z izzivom, je razložila univerzitetna diplomirana inženirka živilske tehnologije in klinična dietetičarka, Andreja Čampa.

Prednosti in slabosti spolnih odnosov po 40. letu
Čeprav se pri večini parov ob prihodu otroka spolno življenje malce umiri, pa se iskrica med zakoncema pogosto ponovno zaneti, ko otroci malce odrastejo in ne potrebujejo več nenehne nege in pozornosti. Kakšno je v resnici spolno življenje žensk po štiridesetem, razkrivamo v nadaljevanju.

Neredni ciklusi, nespečnost, razdražljivost? Tako si lahko pomagate med perimenopavzo
Začne se s komajda opaznimi znaki, ko nas po 40. letu občasno prizadene nespečnost, ko kar naenkrat začutimo razbijanje srca, ko nas oblije vročica, čeprav ni tako zelo vroče, niti nismo preveč oblečeni. Občasno opazimo nihanje razpoloženja in se soočamo z nerednimi, predolgimi ali prekratkimi menstrualnimi ciklusi. Kaj se dogaja z nami? Odgovor je perimenopavza. Kaj doživljamo v obdobju med menstruacijo in menopavzo ter kako si lahko na naraven način pomagamo lajšati težave, je razložila certificirana integrativna zdravstvena trenerka za hormonsko ravnovesje, Simone Godina.

Kako s prehrano do uravnanega hormonskega ravnovesja?
Hormoni in hormonsko neravnovesje vplivajo na naše duševno, fizično in čustveno zdravje. Ti kemični sli igrajo pomembno vlogo pri nadzoru našega apetita, teže in razpoloženja. V normalnem in zdravem stanju, endokrine žleze proizvajajo natančno količino vsakega hormona, ki je potreben za različne procese v telesu. V današnjem času pa je hormonsko neravnovesje vse pogostejša težava odraslih in tudi že otrok, saj je naše moderno življenje preobremenjeno z različnimi dejavniki, ki vplivajo na neravnovesje hormonov. Hormoni v našemu telesu skrbijo za prenos sporočil in vplivajo na naše celotno delovanje.

Kako izboljšati možnosti za zanositev po 35. letu
Če malo pomislimo, naše mame so zanosile v zgodnjih dvajsetih, zdaj ženske zanosimo v tridesetih letih, ki se že bližajo 40. letu. Vedeti moramo tudi, da optimalna plodnost ženske traja 15 let, moškega pa 30 let.

7 pogostih težav, ki jih lahko rešite z redno vadbo!
Redna telesna aktivnost boste izboljšali kvaliteto svojega življenja, obenem pa boste omilili, če ne celo preprečili, pojav določenih bolezenskih stanj, ki sicer slabo vplivajo na vas. Poleg tega boste z redno vadbo izgubili nekaj dodatne telesne teže in okrepili srce. In ker je zdravje naše največje bogastvo, smo pogledali, kako vse lahko z nekaj truda izboljšate svoje trenutno razpoloženje in odpravite nekaj težav, ki vas tarejo že dlje časa.

Hčerke in mame: naredite skupaj nekaj zase in bodite FIT!
Naše telo se spreminja z leti in vadba, ki koristi vaši hčerki, na vas nima enakega vpliva. Da bi bolje razumeli telo, smo vam pripravili nasvete, kako ne glede na starost izgledati odlično.

Savina svetuje, kako do lepih in zdravih prsi
Savino Atai je širša slovenska javnost spoznala kot komentatorko šova Gostilna išče šefa, mnogi pa vedo, da je 32-letnica predvsem mojstrica obrazne joge, nutricionistka, pisateljica in še bi lahko naštevali. Njen zadnji projekt je priročnik za ženske, ki svetuje, kako skrbeti za prsi, da bodo lepe in predvsem zdrave.