Zadovoljna.si
Koža

Koža

Kaj je glikolna kislina?

J.V.
28. 08. 2021 05.00
0

Trideseta leta so čudno obdobje. Prijateljice se poročajo in postajajo mame, v ogledalu začnete opažati prve sive lase in doživite nenavaden kožni fenomen: akne in gubice. Odlično. K sreči se nekateri junaki rodijo brez ogrinjal in so odlična prva pomoč v takšnih situacijah in to velja tudi za glikolno kislino!

Z mozolji in aknami ste se borile že v najstniških letih, a kozmetični izdelki, ki so delovali takrat, zdaj niso več dovolj. K sreči obstaja nekaj, s čimer boste ubile dve mudi na en mah. Gre za tako imenovano glikolno kislino, ki poskrbi za globinsko čiščenje in luščenje kože in je zaradi tega odlično orožje tako proti aknam in gubicam. 

Kaj je glikolna kislina?

Morda ste tudi same v zadnjem času zasledile, da so zelo priljubljeni kozmetični izdelki tisti, ki vsebujejo alfa hidroksi kisline (AHA), ki so sadnega in mlečnega izvora in obljubljajo sijočo in zdravo kožo. Z njihovo pomočjo odstranimo odmrle kožne celice, ki ovirajo obnovo kože, kot izdelek za pomladitev kože pa se uporabljajo že stoletja. Že starodavni lepotici, legendarna indijska kraljica Padmini in egipčanska kraljica Kleoptra, sta se redno kopali v mleku ter na ta način skrbeli za svoj videz. Tudi dandanes prestižni lepotni saloni ponujajo tretmaje z mlekom. Mlečne maščobe kožo pomirjajo, beljakovine obnavljajo poškodovane celice, mlečne kisline pa učinkujejo kot nežno luščilo, zato je idealno lepotilo, ki ga lahko uporabljamo tako samostojno kot v kombinaciji. Izbirate lahko med kravjim in kozjim mlekom, slednje je izjemno priporočljivo zaradi vsebnosti alfa hidroksi kisline, ki jo v lepotni industriji uporabljajo kot pomlajevalno sredstvo, prav tako pa kožo rahlo posvetli. Zavoljo naravnih kislih blagodejno deluje tudi na lase, saj poskrbi za gladek zunanji ovoj.

Nega kože
Nega kože FOTO: iStock

AHA so najbolj učinkovite, če jih jih je v izdelku med 5 in 8%, izdelek pa ima pH med 3 in 4. Ena od petih glavnih tipov AHA pa je tudi glikolna kislina, ki jo pridobivajo iz sladkornega trsta in katere skrivnost je njena molekularna struktura. Med vsemi AHA kislinami ta najlažje prodre v povrhnjico kože in odstrani odmrle kožne celice. Ker ima najmanjšo molekularno maso jo koža zelo hitro vpije, ne najdemo pa je le v kozmetičnih izdelkih in sladkornem trstu, ampak tudi rdeči pesi in ananasu. 

Kaj točno ta naredi?

Glikolno kislino najpogosteje uporabljajo za odpiranje por in zdravljenje aken, pojasnjuje dermatologinja Debra Jaliman in dodaja, da je glikolna kislina odlično orožje proti aknam in ogrcem. Najdemo pa jo lahko tudi v 'anti-age' izdelkih in pilingih, ki uravnavajo ten kože, odpravljajo gubice in koži dodajajo sijaj. Raziskave so pokazale, da glikolna kislina poveča nastajanje kolagena in učvrsti zunanjo plast kože. 

Sicer pa večji kot je koncentrat glikolne kisline, bolj učinkovit naj bi bil izdelek. Za vsakodnevno nego kože so priporočljivi izdelki s 5% deležem glikolne kisline, za uporabo vsak drug dan ali enkrat tedensko pa lahko uporabljate tudi tiste z 10% ali več.

Kako uporabljati glikolno kislino?

Tako kot izdelke z drugimi alfa hidroksi kislinami (mlečna, citrična , malična ter tartarična kislina), je tudi pri izdelkih z glikolno kislino priporočljivo, da jih uporabljate zjutraj in na čistem obrazu, nato pa uporabite še antioksidanti serum in kremo proti soncu. Če ne veste, kateri izdelki so najboljši, dermatologi priporočajo predvsem piling izdelke ali čistilno vodo z glikolno kislino. Ker gre za zelo močno sestavino, se je v času uporabe dobro izogibati izdelkom z retinolom in drugimi alfa hidroksi kislinami, saj se lahko sicer koža izsuši. 

Če imate občutljivo kožo in vas skrbi, kako bo ta odreagirala na tretma z glikolno kislino, lahko začnete z manjšo količino in jo uporabljate le vsak drug dan, sicer pa naj bi bila tudi občutljiva koža po besedah dermatologov zelo tolerantna do glikolne kisline. Stranski učinki so lahko pordela koža in rahlo pekoč občutek, v dneh po tretmaju pa nikar ne pozabite kože zaščititi pred soncem.

Nega kože
Nega kožeFOTO: iStock

Zakaj je piling kože pomemben?

Predstavljate si čiščenje umazane površine, ko se pred vami razkrije sijoča in povsem gladka površina. Tako je tudi pri koži, ki se večino časa duši pod odmrlimi kožnimi celicami, ki jih moramo redno odstranjevati s pilingom. Ta koži omogoči, da spet zadiha in je znova sijoča, mehka in gladka. S pilingom oziroma luščenjem boste spodbudile tudi nastanek novih celic, odpravile gubice, hiperpigmentacijo in omilile pojav aken. 

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Zadovoljna.si, Vse pravice pridržane Verzija: 375