Zadovoljna.si
Suha koža

Koža

Imate suho kožo? To je razlog, zakaj!

L. E.
26. 11. 2018 08.01
0

Zakaj pozimi naša koža postane rdeča in suha, so preučevali raziskovalci univerze v Köbenhavnu. Ugotovili so, da ima naša koža pozimi zmanjšano sposobnost, da sama sebe vlaži in hrani. Dejansko mraz in pomanjkanje svetlobe vplivata na to, kako dobro lahko naša koža poskrbi zase.

Suha koža
Suha kožaFOTO: iStock

Študijo danskih raziskovalcev so objavili v zborniku British Journal of Dermatology (Britanski zbornik dermatologije). Danci so raziskovali, kaj se zgodi, ko naša koža pozimi postane rdeča in suha. Ugotovili so, da mraz in pomanjkanje svetlobe vplivata na sposobnost kože, da sama sebe vlaži in hrani. Zaradi tega ima pozimi toliko ljudi težave s suho kožo. Suhost sama po sebi sicer še ni prav velika težava.  A vedeti je treba, da to lahko postane, če koži ne priskočimo na pomoč. Suha in pordela koža se lahko razvije v atopični dermatitis ali rozaceo. Zato se je treba takrat, ko se pojavi, nanjo odzvati. In sicer tako, da pogosteje nanesemo bolj mastno in hranljivo kremo. 

Tukaj si preberite več o tem, kakšno kozmetiko izbrati, če vam težave povzroča suha koža.

Suha koža
Suha koža FOTO: iStock
V danski študiji je sodelovalo 80 udeležencev. Ugotovili so, da je bila sposobnost kože, da sama sebe vlaži, poleti najvišja. Po drugi strani pa mraz in pomanjkanje svetlobe dejansko na kožo delujeta tako, da uničuje poseben protein, ki je v njeni zaščitni plasti. Ko se ta protein razgradi, se koža sama ne more dovolj dobro vlažiti in hraniti. Posledično razpoka in se vname, zaradi česar pordeči. Takrat se lahko pojavi tudi srbečica.

Kaj priporočajo Danci?

Danci priporočajo, da pozimi uporabljamo nežnejša mila, da ne pretiravamo s količino milnice ter da uporabljamo dovolj hranljive in mastne kreme. "Študija je pokazala, da na zaščitno plast kože vplivajo podnebne spremembe," je povedal avtor študije dr. Jacob Thyssen. "Tako kot je treba poleti kožo nujno zaščititi z dovolj velikimi UVA- in UVB-zaščitnimi faktorji, jo je treba pozimi zaščititi z bolj mastnimi kremami. Te na koži tudi naredijo zaščito, ki prepreči, da bi koža izgubljala vlago." Strokovnjaki poleg tega v hladnem delu leta odsvetujejo uporabo pilingov ali krem s kislinami.

Težava ni samo v ogrevanju

Do zdaj so sicer strokovnjaki menili, da koži najbolj škodi izpostavljenost ogrevanju. Zaradi tega je zrak bolj suh in strokovnjaki so mislili, da je to tisto, kar izsušuje kožo. Toda Danci so ugotovili, da na kožo dejansko vplivata izpostavljenost mrazu in pomanjkanje svetlobe. To vpliva na poseben protein, ki je v zaščitni plasti kože. Če se ta razgradi, koža izgubi svojo zaščito. Pomagamo ji lahko tako, da v takšnih vremenskih razmerah nanašamo bolj mastno kremo, in sicer pogosteje ter v večjih količinah.

Krema
KremaFOTO: iStock

Pomembno je torej razumeti, da moramo kozmetiko, ki jo uporabljamo, res prilagajati vremenu. Če je bolj mrzlo in je manj sonca, lahko pričakujemo, da to naši koži škodi tako, kot ji poleti škodi ultravijolična svetloba. Na poletje smo vedno pripravljeni – zakaj ne bi bili tudi na zimo?

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Zadovoljna.si, Vse pravice pridržane Verzija: 375