Zadovoljna.si
Tessy - naslovna

Kraljevo

Princesa iskreno: nosečnost se je končala s splavom

Ma.K.
13. 03. 2019 07.52
0

Tessy Antony je kljub ločitvi od moža, princa Louisa Luksemburškega, ohranila naziv luksemburške prinese, prav tako njuna otroka, princ Gabriel in princ Noah. Danes živi v Londonu in se posveča predvsem dobrodelnosti. Znana je po tem, da je precej dejavna na družbenih omrežjih, čeprav svojega zasebnega življenja nikoli ni obešala na veliki zvon. Pred nedavnim je za evropske medije spregovorila o svoji preteklosti, vzgoji, družini in ljubezni do rodnega Luksemburga.

Princesa Tessy Luksemburška je odtujena soproga princa Louisa Luksemburškega ter snaha Henrija, velikega vojvode Luksemburškega. Rodila se je kot Theresa Antony 28. oktrobra leta 1985 očetu Françoisu in materi Régine Anne Antony, rojeni Heidemann. Ima brata dvojčka ter starejšo sestro in brata, en starejši brat pa je umrl, ko mu je bilo devet let. Po končani tehniški srednji šoli v mestu Petange, južno od prestolnice Luksemburg City, sta Tesy in njen brat dvojček Ronny sledila starejši sestri in se pri komaj 18 letih pridružila vrstam luksemburške vojske. "To je bilo eno od področij, ki sem jih od nekdaj želela z vznemirjenjem raziskati," je odgovorila na vprašanje, zakaj se je odločila pridružiti vojaškim vrstam.

Od ločenke do najlepše kraljice na svetu
Preberi še
Od ločenke do najlepše kraljice na svetu
Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

V času služenja domovini se je Tessy leta 2004 prostovoljno odločila sodelovati v misiji Združenih narodov na Kosovu kot del odprave 13/15 BELUKOS. "Ko sem po štirih mesecih kot edina ženska v celotni skupini končala pripravljali tabor in opravila vse fizične, vzdržljivostne in akademske izpite, mi je bilo omogočeno, da se, če želim, pridružim naboru. Tudi tam sem bila edina ženska," je pred nedavnim v intervjuju pojasnila princesa in dodala, da je od nekdaj rada rušila stereotipe o pretežno moških in pretežno ženskih poklicih ter s svojim zgledom preostale ženske spodbujala, da si upajo živeti svoje sanje. "To ustvarja raznolikost, priložnost in enakost v delovni sferi," je pojasnila svoje razloge za prostovoljno pridružitev misiji na Kosovu. 

29. septembra leta 2006 sta se Tessy Antony in princ Louis poročila v pariški cerkvi v Gilsdorfu.
29. septembra leta 2006 sta se Tessy Antony in princ Louis poročila v pariški cerkvi v Gilsdorfu. FOTO: Profimedia
Od vojakinje do princese

Princesa se z veseljem spominja časov, ko je služila domovini. "To je bil pravi vlak smrti v smislu nabiranja novih izkušenj. Moja misija na Kosovu je bila sočasno prva priložnost, ko sem bila ločena od svoje družine. V tako rani mladosti je bil to, seveda, čas učenja in doživela sem nekaj vzponov in padcev, ko sem se podala na to nalogo. Večinoma sem srečevala čudovite ljudi, našla nove prijatelje z vsega sveta, ki jih še vedno močno cenim in ostajam v stiku z njimi. Mislim, da je bila najpomembnejša lekcija, ki sem se je naučila v času služenja vojski, ta, da sem odkrila svoje močne in šibke plati. Naučila sem se sprejeti, da ne morem storiti vsega, in začela svoje moči vlagati v to, v čemer sem bila resnično dobra – opolnomočenje žensk, ženske pravice in človekove pravice."

Ko je spoznal Kate Middleton je bil noro zaljubljen v drugo žensko
Preberi še
Ko je spoznal Kate Middleton je bil noro zaljubljen v drugo žensko

Bi danes spodbudila druge ženske, da se pridružijo vojaškim vrstam? "Zagotovo, to je neverjetna šola za življenje," je prepričana. Poleg tega je prav v času zaposlitve v vojski spoznala princa Louisa Luksemburškega, s katerim sta se kmalu zatem zapletla v intimno razmerje. Tessy je zapustila vojaške vrste in 12. marca leta 2006 v zasebni švicarski bolnišnici v Ženevi povila sinčka, ki je bil krščen kot Gabriel Michael Louis Ronny de Nassau. Le nekaj mesecev pozneje sta se Tessy in Louis 29. septembra leta 2006 poročila v pariški cerkvi v Gilsdorfu. Po poroki se je princ odrekel nasledstvenim pravicam zase in za svoje potomce, je pa ohranil naziv luksemburškega princa ter pripadnika kraljevega veličanstva. Že naslednje leto sta se zakonca razveselila še drugega sinčka, ki je na svet prijokal 21. septembra leta 2007 v porodnišnici Grand Duchess Charlotte v Luksemburgu, ponosni starši pa so ga poimenovali Noah Etienne Guillaume Gabriel Matthias Xavier de Nassau.

Po splavu se je podala v študijske klopi

Sinova sta najprej dobila zgolj očetov priimek de Nassau, ne pa tudi kraljevih nazivov. Le nekaj mesecev po Noahovem rojstvu je Tessy znova zanosila, a se je nosečnost končala s spontanim splavom. Te izkušnje se je pozneje spominjala kot "ene najtežjih v življenju". Bolečino se je odločila premagovati z nabiranjem znanja. Vpisala se je na mednarodno ameriško univerzo Richmond v Londonu in kot študijsko smer izbrala mednarodne odnose. "Moj oče je bil, odkar pomnim, močno vpleten v lokalno politiko. Njegova prizadevanja, da bi naredil ta svet oziroma svet okrog moje družine v Luksemburgu, boljši, so me tako močno navdihnila, da sem se od nekdaj želela vključiti v politiko. Že ko sem imela sedem let, sem poznala imena vseh politikov, in že od otroštva vsak dan spremljala novice. V tem pogledu sem bila resnično precejšnja čudakinja," je strnila svoje spomine.

Od Victorie do Meghan: škandali, afere in smrti
Preberi še
Od Victorie do Meghan: škandali, afere in smrti
Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

Na luksemburški dan državnosti 23. junija leta 2009 je bil izdan odlok, ki je Tessy podelil naziv luksemburške princese in princese Bourbon-Parma ter pripadnice njene kraljeve visokosti. Isti odlog je naziv princ Nassau in pripadništvo kraljevemu veličanstvu podelil tudi njenima sinovoma Gabrielu in Noahu ter morebitnim prihodnjim otrokom, ki se jima bodo rodili v zakonu s princem Louisom. Naziv je mladi princesi prinesel številne kraljeve obveznosti, ki jih je uspešno usklajevala z družinskim življenjem in študijskimi obveznostmi. Kmalu zatem je uspešno diplomirala, v diplomskem delu pa se je ukvarjala z zelo aktualnimi vprašanji nacionalizma v Evropi na primeru grške skrajno desne stranke Golden Dawn.

Zagovarja pomen poznavanja jezikov

Danes v Londonu živeča princesa je opozorila na žalostno resničnost, da je nacionalizem še vedno v vzponu, prav tako je opozorila tudi na njegovo nevarno retoriko. "Na žalost vse intenzivneje doživljamo učinke nacionalizma tako v Evropi kot po svetu. Danes bolj kot kadar koli prej mladi iščejo moralni vakuum, ki ga pogrešajo v vsakdanjem življenju. Poleg tega se v tej starostni skupini močno povečuje brezposelnost, zaradi česar je to pomanjkanje še bolj očitno. Dokler politiki ne bodo spoznali, da so vlaganje v izobraževanje in delovne izkušnje za mlade edina pot naprej, bomo na žalost morali še naprej gledati krepitev nacionalizma," je prepričana mlada Tessy, ki dodaja, da so naše družbe zaradi nacionalistične retorike že precej pokvarjene. "Vendarle pa menim, da še ni prepozno. Spomnimo se, kaj se je zgodilo v drugi svetovni vojni. Poskrbeti moramo, da se podobne stvari nikoli več ne bodo zgodile. To je moralna in etična dolžnost vseh nas kot ljudi in prebivalcev tega čudovitega sveta, ki ga bodo naši otroci podedovali po nas."

Tessy je po diplomi izobraževanje nadaljevala na SOAS univerzi v Londonu, kjer se je osredotočala predvsem na izobraževanje in psihologijo in kjer je leta 2014 tudi magistrirala. Tekoče govori luksemburško, francosko, angleško in nemško in je prepričana, da je sposobnost poznavanja več kot enega samega jezika lahko velika prednost pri gradnji kariere, saj je večjezičnost zelo koristna v konkurenčnem delovnem okolju. "Resnično verjamem, da je dar jezikov nekaj, česar ne moremo kupiti. Je nekaj, česar se moramo naučiti že v zgodnjih letih. Mladi gredo na univerzo in so tam izjemno uspešni. Vendar pa sem zaradi inflacije v izobraževanju spoznala, da diplome danes niso več tako zelo posebne in pomembne, kot so bile nekoč. Zato bi zaradi konkurence na trgu dela in visoke stopnje visoko izobraženih mladih sama močno priporočala učenje jezikov, ki bi moralo biti ključni del vseh srednješolskih učnih načrtov. To lahko poskrbi, da življenjepis posameznika še bolj izstopa," je pojasnila.

Meghan Markle in Kate Middleton: katera je bila lepša?
Preberi še
Meghan Markle in Kate Middleton: katera je bila lepša?
Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

Naziv je obdržala tudi po ločitvi

18. januarja leta 2017 je veliko luksemburško kraljevo sodišče oznanilo razhod princa in princese ter njuno namero o ločitvi, ki sta jo Tessy in Louis končala naslednje leto v Londonu. Čeprav naj bi izgubila vse svoje plemiške nazive, je Tessy danes še vedno princesa: odlok velikega vojvode iz leta 1995 ji namreč omogoča, da tudi po razvezi ohranja vse nazive, ki jih je dobila po poroki s princem. O razlogih za ločitev sicer nikoli ni želela razpravljati. "Trenutno ne želim govoriti o svojem preteklem življenju. Poudarila bi samo, da sem, čeprav živim v Londonu, zelo ponosna na svoje luksemburške korenine in na družinsko ime te čudovite in raznolike države. Luksemburg se ponaša z neverjetnimi ljudmi, ki zelo veliko delajo. Podpiram jih in želim, da vedo, da je moje srce vedno z njimi in da jim bom vedno poskušala pomagati, če bo le v moji moči. Dejanja segajo dlje od besed. To je vse, kar je pomembno. Luksemburg je država, ki bi jo moral vsakdo obiskati in raziskati. Zato jo bom vedno ponosno predstavljala v svetu, kot vsi ostali Luksemburžani in Luksemburžanke," je dejala. 

Čeprav se njen zakon z luksemburškim princem ni obnesel, pa ji je to obdobje namenilo največji darili v življenju: princa Gabriela in princa Noaha. Ta mlada kraljeva člana sta dokaz, kako zelo čudovita mati je Tessy in kako lepo ju je vzgojil njun oče, princ Louis Luksemburški. Ker pogosto v javnosti govori o svojih sinovih, je novinarje seveda zanimalo, kako jima ob vsej medijski pozornosti zagotavlja normalno otroštvo? Navsezadnje se morata že od malih nog zavedati svojega položaja in odgovornosti, ki izhajajo iz tega, da sta člana kraljeve družine in imata pomemben naslov. "Imamo zelo uravnoteženo družinsko dinamiko. Tako jaz kot njun oče skrbiva za to, da Gabriel in Noah čim dlje ostaneta otroka ter doživita vso ljubezen in zabavo, ki so ju deležni tudi drugi otroci. Obenem pa ju izpostavljava resničnemu svetu tako, da veliko potujeta v oddaljene kraje in sta vključena v udeležbe na konferencah ter uradnih dogodkih kraljeve družine. Na tak način odraščata v samozavestna, obveščena, srečna, angažirana in prijazna mlada gospoda," je pojasnila ponosna mati.

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

Družbena omrežja izkorišča za pomoč mladim

Princesa Tessy si kljub natrpanemu urniku vzame čas tudi za družbena omrežja, brez katerih v današnjem svetu praktično ne gre. Zdi se, da le peščica ljudi nima vsaj enega profila na kateri od družbenih platform. Tudi kraljeve družine po vsem svetu jih uporabljajo za delitev informacij o svojih družinah in podajanje mnenj o dogodkih, ki so jim blizu. Pomembne napovedi, kot so zaroke in rojstva, se zdaj s svetom delijo prek družbenih omrežij, sočasno pa medijem in tisku pošljejo sporočilo za javnost. Tudi Tessy sodi med tiste (sicer odtujene) člane kraljevih družin sveta, ki vidi koristi družbenih omrežij in jih uporablja kot platformo za delitev informacij in spoznanj z javnostjo. Odprt ima javni profil na družbeni platformi Instagram, kjer ji sledi več kot 8 tisoč oboževalcev.

Poleg tega ima, kot številni pripadniki kraljevih družin po svetu, tudi zasebni profil na družbenih omrežjih, namenjen le bližnjim prijateljem in družini. "Da, imam tudi zasebni račun, na katerem pa imam zgolj kakšnih 25 sledilcev," je dejala Tessy. "Bolj sem dejavna na javnem profilu, ker je to edini način, da okrepim svoja sporočila in spodbudim mlade, da se vključijo v soustvarjanje sveta. Opazila sem, da z ohranjanjem javnega profila tedensko dobim na stotine sporočil mladih, ki potrebujejo spodbudo, ki so prestrašeni, zmedeni ali si samo želijo zastaviti kakšno vprašanje. Spoznala sem, da je ta komunikacijski medij lahko zelo dostopen in izobraževalen."

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

Spregovorila je tudi o svojih stališčih do pomembnosti uporabe teh platform za njen položaj. Zaveda se namreč, da so lahko družbena omrežja vir dobrega kot tudi slabega. "Veliko ljudi se obrne name, ko potrebujejo pomoč. Če se moj javni profil lahko prilagodi tej potrebi in če lahko moj odgovor pomaga mladi osebi, da sprejme pomembno odločitev za svoje življenje, je vreden vsake sekunde časa, ki mu ga namenjam. Seveda pa nekateri ljudje to kritizirajo in prav je tako. Pogosto je to zaradi njihove lastne negotovosti ali ljubosumja ali odkrito tudi samo zato, ker jim je dolgčas in radi govorijo o drugih ljudeh, da se odvrnejo od lastnih problemov. Sama nimam težav s tem, saj ti stranski učinki družbenih omrežij niso moji in niti najmanj ne vplivajo na moje življenje."

Danes se Tessy posveča predvsem dobrodelnosti.
Danes se Tessy posveča predvsem dobrodelnosti. FOTO: Profimedia

Danes se posveča predvsem dobrodelnosti

V prostem času Tessy rada plava, se potaplja, teče, smuča in se odpravi na lov. Všeč sta ji tako klasična kot sodobna glasba, najraje pa posluša jazz ritme. Redno se udeležuje konferenc ter seminarjev na temo psihologije in socialnega razvoja in pravi, da sta to temi, v raziskovanju katerih najbolj uživa. Primarno pa je odtujena princesa svoje življenje posvetila dobrodelnosti; je soustanoviteljica organizacije Profesorji brez meja, v okviru katere želijo izobraževati, navdihovati ter dajati moč vsemu svetu. »"Kot vsak podjetnik, ki se ozira nazaj in gleda, kar je že dosegel, sem tudi sama očarana nad našim že opravljenim delom. Organizacijo smo ustanovili dr. Caroline Varin, Majeks Walker in jaz in se odločili, da želimo ponuditi veliko priložnost za izobraževanje, ki bo dostopno vsem," je o odločitvi za ustanovitev fundacije povedala Tessy ter dodala, da sicer nikoli ni pravi trenutek za zagon novega podjetja, a so s soustanovitelji pljunili v roke ter delali dan in noč.

»Vsi imamo doma otroke in zaposlitve s polnim delovnim časom, zato je bilo delo v organizaciji bolj iz ljubezni in upanja kot pa v iskanju neke kariere. Pa vendar ... V dveh letih smo organizirali pet poletnih šol, dve v Sierri Leone leta 2016, eno leta 2017, sledila je naš prvi projekt v azijskem Bangkoku in še en v Ugandi, na prvi ženski univerzi v Afriki. Do zdaj smo se dotaknili že mnogih življenj, navdihnili študente in sodelovali z lokalnimi predavatelji, da bi zadostili potrebam skupnosti. Presenečena sem nad vsemi ljudmi, ki so prostovoljno darovali svoj čas, ter nad našimi nadarjenimi predavatelji in pripravniki. Naša ideja je poletela in doživela izjemno topel sprejem med ljudmi po svetu," je povedala in navdušeno dodala, da že snujejo nove projekte in načrtujejo širjenje programov v nove države.

Poleg Profesorjev brez meja je Tessy aktivno vključena tudi v številne druge dobrodelne organizacije, kot sta UNAIDS in UNA-UK. V prvi je globalna zagovornica mladih žensk in najstnic, a kot pravi, se njene odgovornosti v organizaciji iz leta v leto spreminjajo. "Imamo specifične strategije in program se spreminja glede na politike držav in politične dogodke v posameznem letu." V UNA-UK pa je njena vloga še močnejša, saj zagovarja človekove pravice, izobraževanje in enakost v družbi. Preden se pridruži kakšni dobrodelni organizaciji, vselej pregleda sistem in vsebino delovanja. Ta se morata namreč skladati z njenimi stališči in delom, ki ga že opravlja v drugih organizacijah. Za svoje požrtvovalno delo je prejela že veliko nagrad. Kot pravi, je počaščena zaradi vseh priznanj, a ostaja skromna in hitro pove, da ji brez izjemnih sodelavcev kaj takega zagotovo ne bi uspelo. Tudi v prihodnje ima velike načrte v okviru dobrodelnega udejstvovanja in upa, da se jim bo pridružilo čim več ljudi, saj bo le tako mogoče narediti spremembo v svetu.

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Zadovoljna.si, Vse pravice pridržane Verzija: 646