Viktorija je vladala kot kraljica Združenega kraljestva Velike Britanije in Irske od 20. junija 1837 do svoje smrti. Prav tako je bila cesarica Indije od leta 1877. Njena vladavina je trajala več kot 63 let, kar je predstavljalo rekord med britanskimi monarhi do leta 2015, ko jo je presegla njena prapravnukinja Elizabeta II. Obdobje njene vladavine je zaznamovalo širjenje britanskega imperija in velike družbene, gospodarske ter tehnološke spremembe. To obdobje je znano kot viktorijanska doba.
Viktorija je postala kraljica že pri svojih 18. letih. S princem Albertom je imela devet otrok, večina od njih pa se je poročila znotraj drugih evropskih kraljevskih družin. Bila je zelo navezana na svojega moža, vendar je ta začel doživljati zdravstvene težave, dokler ni umrl za tifusom pri 50. letih. Ta izguba je močno prizadela kraljico, saj je izgubila svojega ljubečega moža in zaupnega svetovalca v državnih zadevah. Zaradi tega je Viktorija vse do konca svojega življenja nosila izključno črna oblačila.
Poleg svojega žalostnega življenja je bila kraljica Viktorija večkrat tarča poskusov umora. Prvi poskus se je zgodil takoj po poroki s princem Albertom, ko sta se peljala v kočiji za Buckinghamsko palačo v smer Hyde Parka. V tej napadi so proti kraljici usmerili strele, ki jih je izstrelil 18-letni napadalec. Kljub strahu in grozi sta kraljica in njen mož ohranila mirnost ter nadaljevala pot, kot da se ni nič zgodilo. To je bil le prvi od osmih poskusov atentata, ki so se zgodili vse do leta 1882.
Eden najbolj travmatičnih napadov se je zgodil poleti leta 1850, ko jo je nekdanji častnik britanske vojske Robert Pate napadel s palico in ji povzročil fizične poškodbe. To je bil edini napad, med vsemi poskusi atentata, ki je dejansko povzročil telesne poškodbe. Kraljica je nosila znamenje na čelu naslednje desetletje. Napadalec je bil nato poslan v kazensko kolonijo v Tasmanijo.
Leta 1882 je prišlo do zadnjega poskusa atentata, ko je 28-letni Roderick Maclean nenamerno ustrelil proti kraljici. Kljub temu, da je priznal svojo nedolžnost, je bil obsojen za duševno motenega in je preostanek svojega življenja preživel v umobolnici.
Če vas zanima podrobnejša preobrazba mladostne in impulzivne 18-letnice v spoštovano britansko vladarico ter njeno življenje, ki je bilo polno nevarnosti, vam priporočamo ogled britanske serije Viktorija na VOYO.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV