Zadovoljna.si
Monaška princesa Charlene in princ Albert

Kraljevo

Zakaj najstarejši otrok princa Alberta ne bo nikoli prevzel prestola?

J.V.
21. 10. 2022 05.00
0

Družina Grimaldi je z le nekaj izjemami kar 700 let vladala Monaku, ustavni monarhiji pa trenutno kraljuje monaški princ Albert II., ki ga bo nekoč nasledil njegov sedemletni sin, princ Jacques. To je dokaz, da se bo monarhija še naprej držala pravila, da imajo pri nasledstvu prednost moški dediči.

Princ Albert je sin princa Rainierja in pokojne princese Grace Kelly ter dedič monaške monarhije, ene redkih v Evropi, ki še vedno upošteva primogenituro moških. To pomeni, da se dedovanje prenese na prvorojenega moškega otroka, četudi ima ta otrok starejšo sestro. "Če obstajata dvojčka, ki sta deček in deklica, ima deček prednost," je za TODAY.com povedala Carolyn Harris, kraljeva zgodovinarka, ki poučuje na šoli za nadaljnje študije Univerze v Torontu. "Če sta dvojčka istega spola, ima starejši dvojček prednost."

Datum kronanja ima za princa Harryja in Meghan velik pomen
Preberi še
Datum kronanja ima za princa Harryja in Meghan velik pomen

 Albertov naslednik je njegov sedemletni sin Jacques in čeprav ima Albert tudi 19-letnega sina Alexandra Grimaldi-Costeja, je bil ta izločen iz rodu nasledstva, saj je plod zunajzakonske zveze. Da bi zavzel monaški prestol, bi moral namreč izpolnjevati določene kraljeve kriterije, med drugim tudi rojstvo ali posvojitev s strani vladajočega princa ali njihovih bratov in sester ter potomcev, medtem ko morajo biti starši poročeni s soglasjem vladajočega princa. V nasprotnem primeru ta izgubi svoje mesto na seznamu nasledstev, izgubijo pa ga tudi njegovi otroci, rojeni v tej zakonski zvezi. Do spremembe lahko pride v primeru, da se ta zakon konča, preden prestol zasede nov član ali če vladajoči par nima svojih otrok. 

Princ Jacques in princesa Gabriella
Princ Jacques in princesa GabriellaFOTO: Profimedia

Otroci, ki so plod zunajzakonske zveze, niso del dedovanja v Monaku, obenem pa morajo biti vsi dediči državljani kneževine. Če ni nikogar, ki izpolnjuje vse kriterije, potem krona pripada regentu, osebi, ki jo izberejo za vodjo države namesto monarha, če je ta mladoleten, odsoten ali nezmožen. Kneževina Monako in Francija sta imeli do zadnjih dvajset let sklenjeno pogodbo, v kateri je bilo določeno, da se kneževina vrne Franciji, če ne bi imela dediča. Če se torej princ Albert ne bi poročil s princeso Charlene in z njo dobil dvojčkov, od katerih je bil eden moški dedič, bi to pomenilo konec vladanja družine Grimaldi, oblast pa bi prevzela Francija. 

Kraljica Elizabeta II.: Kdo so njeni nasledniki?
Preberi še
Kraljica Elizabeta II.: Kdo so njeni nasledniki?

Čeprav je monaška nasledstvena linija naklonjena moškim, so ženske upravičene do vzpona na prestol, pojasnjuje Harrisova. Leta 2002 je namreč Monako spremenil svojo zakonodajo, da bi vladarjevim bratom in sestram ter njihovim potomcem omogočil, da postanejo monarhi. To je pomenilo, da bi starejša od Albertovih dveh sester, princesa Caroline, in njeni otroci postali dediči, če se Albert ne bi poročil in imel otroka. Če ima par dve deklici, bo starejša od obeh postala dedič, razen če imata njena starša tretjega otroka, ki je deček. Ta sin bi nato nasledil svojega očeta.

Princesa Caroline
Princesa CarolineFOTO: Profimedia

Vir: unofficialroyalty.com, today.com, royalcentral.co.uk

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Zadovoljna.si, Vse pravice pridržane Verzija: 658