Za težave, ki vplivajo na to, kako odporni bodo naši lasje, obstaja kar nekaj vzrokov. Med prvimi so zagotovo geni, stres, najrazličnejša bolezenska stanja, avtoimune bolezni, starost, slabe navade in na sploh naš življenjski slog. Klaudija Piskar, trihologinja: "Mi tudi glede na grobost strukture pa glede na to, kako je stanjšan las od korena do konice, lahko približno ocenimo, koliko je ta las moral pretrpeti."
Kako si lahko pomagamo?
Najprej moramo poznati vzrok svojih težav, da lahko tudi ustrezno ukrepamo. Vsekakor pa je dobro, da posvetimo svojim lasem malo več pozornosti, pa naj si bo to pri negi, uporabi takšnih in drugačnih pripomočkov, prehrani in tako naprej.
Pravilna nega in stimulacija lasišča
Poznamo več tipov las, ki se lahko razlikujejo tudi glede na odpornost, volumen oziroma debelino lasnih vlaken, zato je dobro, da izberemo proizvode, ki so primerni za naš tip las in niso preveč agresivni. "Najpogostejše napake so, da imamo premočen šampon za našo strukturo in da naša struktura enostavno ne prenese močnih detergentov," poudarja Klaudija Piskar.
Prav tako ni vseeno, kako skrbimo za svoje lase, in sicer je pomembno, da nismo z njimi pregrobi. Priporočljivo je, da se čim bolj izogibamo prevročim fenom, likalnikom in si vzamemo dovolj časa za nego.
Masaža lasišča je nekaj, kar lahko mimogrede naredimo pri vsakem pranju. Na tak način lahko stimuliramo lasišče, kar deluje spodbudno na vitalnost naših kapilar in s tem na prehranjevanje lasnega mešička.
Pri česanju moramo biti previdni, da ne trgamo svojih las. "Pravilno je, da smo nežni. Da vemo, če se nekje zatakne, da ne smemo naprej vleči. Se pravi, da takrat, če boš vlekel, boš ali strgal las ali pa ga boš izpulil." Če trgamo svoje lase, bomo samo še poslabšali svoje stanje.
Uravnotežena prehrana
Lasni mešiček sicer ne sodi med vitalne organe, a potrebuje vsa hranila. "In če v telesu nekaj primanjkuje, bo lasni mešiček nekako prvi, ki bo prikrajšan, in se bo to zelo hitro pokazalo tudi na slabši kvaliteti las, se pravi na slabši rasti in s povečanim izpadanjem ali pa bo prišlo do kakšnih stanj lasišča v obliki luščenj," pojasnjuje trihologinja in poudarja, da ima lahko prehrana velik vpliv na kvaliteto naših las.
Priporočljivo je, da uživamo vse, od beljakovin, maščob, vitaminov, mineralov, da bo naš mešiček res dobro delal. "Težava je v tem, kadar ljudje posegajo po kakšnih enostranskih dietah in potem se to zagotovo pozna na laseh." Na primer, zelo pomembno je, da zaužijemo dovolj beljakovin, saj je keratin glavna sestavina lasne strukture. "Tega je v laseh od 60 do 90 odstotkov, in če ne zaužijemo dovolj beljakovin, ne moremo pričakovati močnih las."
Po otipu las pa lahko že vidimo, ali je ta las malo bolj čvrst ali je bolj mehak. "To nam nekako govori o tem, koliko ima ta las dejansko keratina."
Zdravljenje
Pri zdravljenju smo omejeni, vseeno pa obstajajo določene rešitve, ki lahko do neke mere izboljšajo naše stanje. Na trgu obstajajo izdelki, ki so posebej namenjeni za tovrstne težave, na primer spodbujajo obnova lasišča in rast las, krepijo lasne mešičke in podobno. Če so vzroki za izpadanje las zdravstvene težave, pa jih je dobro čim prej zdraviti.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV