Da bi ugotovili, kako lahko lasem povrnemo zdravje in lepoto, je dobro vedeti, kaj nanje vpliva.
Lasišče
Lasje rastejo iz foliklov na stiku usnjice (dermisa) in podkožja. Tam se lasje hranijo s pomočjo tankih žilic, ki prinašajo kisik in hranila, kot so aminokisline, minerali in vitamini, ki jih lasje nujno potrebujejo za rast in razvoj.
Lasni mešiček obdajajo žleze lojnice, ki skrbijo, da so lasje ravno prav naoljeni. Na povrhnjici kože imamo še pore, skozi katere prehaja pot, ki ga tvorijo žleze potnice. Njihova naloga je, da uravnavajo telesno temperaturo.
Lasje in njihova sestava
Lasje so zgrajeni iz 95 % keratina. To je beljakovina, ki tvori osnovno strukturo citoskeleta epitelijskih tkiv in trdnih tkiv, kot so lasje, dlake in nohti. Keratin se tvori v keratinocitih, vsem strukturam, ki jih gradi, pa daje veliko čvrstost in netopnost v vodi.
Žal pa tvorba keratina v telesu ni ves čas enaka ali dovolj visoka, kar ponavadi opazimo po lomljivih nohtih in pustih laseh. Biotin, ki spada v skupino vitaminov B kompleksa, je tisti, ki aktivira celice lasnega folikla, da proizvaja več keratina. Biotin, kot tudi cink prispevata k vzdrževanju normalne kvalitete dlake. Zato priporočamo dodatek, kot je Biotin Strong Hair&Nail za lase in nohte.
To je inovativno prehransko dopolnilo, ki je nujno hranilo za vaše lase, kožo in nohtno keratinozno tkivo, redno jemanje pa pomembno vpliva na rast las.
Lasje imajo v prečnem prerezu tridelno strukturo:
- lasna sredica - to so celice, ki še niso povsem poroženele.
- lasna skorja, ki je sestavljena iz poroženelih celic in predstavlja večino teže lasu. V skorji so prisotni naravni pigmenti (melanin), ki dajejo lasem barvovse od blond do črne.
- lasna povrhnjica je sestavljena iz več slojev celic, ki se med seboj prekrivajo kot luske. Bazične raztopine luske odprejo, kisle pa jih zaprejo.
Gostota, debelina in dolžina las
Keratin je tisti, ki je odgovoren za rast las. V povprečju lasje zrastejo od 0,6 do 3,3 cm na mesec, kar je odvisno tudi od starosti, spola in rase. Lasje rastejo po posebnem rastnem ciklu, vsaka faza pa ima svoje zakonitosti, ki določajo dolžino las.
Anagena faza traja od 3 do 5 let. Takrat lasje rastejo in se krepijo. V katageni fazi lasje obstanejo 3 tedne. Takrat ostanejo na glavi, mirujejo in ne rastejo. V zadnji, telogeni fazi pa lasje izpadejo in omogočijo mešičkom, da naredijo nove lase. Običajno je 75-85 % las v anageni fazi, 2 % v katagen fazi in 15-18 % v telogeni fazi.
Gostoto las lahko preverite sami doma, tako da izmerite obseg svojega čopa. Če je ta manjši od 5 cm, potem imate redke lase. Pri obsegu, ki je večji od 4 cm, lahko govorimo o zelo gostih laseh. Če imate kratke lase, ki ne gredo v čop, potem poglejte, ali se skozi lase vidi lasišče. Pri gostih laseh to ni mogoče.
Prav tako lahko preprosto določite, ali so vaši lasje tanki ali debeli oziroma močni. Primerjajte posamezen las z debelino šivalne nitke. Če je las podobne debeline ali debelejši, potem imate močne lase, v nasprotnem primeru pa tanke. Pri izbiri pričeske in seveda pri njeni negi je treba te lastnosti seveda upoštevati.
Težave z lasmi
Verjetno so le redki tisti, ki so povsem zadovoljni z vsemi lastnostmi svojih las. Tisti, ki imajo kodraste, bi ponavadi raje imeli ravne, nekdo z gostimi lasmi je naveličan česanja in bi raje imel redkejše, in spet tisti s kratkimi hrepenijo po dolgih in podobno. Nekaj pa je težav z lasmi, s katerimi se vsi srečamo prej ali slej.
Izpadanje las
Človeku na dan izpade od 50 do 100 las. To samo po sebi ni problematično, saj te lase kmalu nadomestijo drugi. Če pa se to ne zgodi, potem govorimo o izpadanju las. Vzroki so lahko različni. Da ostanemo brez las, je pogosto kriva tudi dednost.
Najpogosteje se to zgodi moškim. Počasi se začnejo lasje redčiti, potem pa postopno pride do plešavosti. Hormoni, zdravila, bolezni in obsevanja tudi vplivajo na izpadanje las. Škodo pa si lahko naredimo tudi sami z neustrezno nego, kot so tesni čopi, agresivna barvanja, trajno kodranje in podobno.
Prhljaj
Prhljaj je netvegano, a zoprno stanje, ko se nenehno lušči povrhnjica lasišča. Odmiranje povrhnjice je sicer normalen del obnavljanja kože, vendar je pri prhljaju celična izmenjava bistveno hitrejša in tako se z lasišča izločajo večji sprijeti kosi povrhnjice.
Za nastanek prhljaja lahko krivimo različne vzroke: hormonske spremembe, prehrano, pomanjkanje vitaminov, delovanje lojnic in glivice Pityrosporum ovale, ki so sicer običajne prebivalke lasišča, vendar se včasih preveč namnožijo.
Doma si lahko pomagamo s posebnimi zdravilnimi šamponi za lase, namenjeni intenzivnemu zdravljenju prhljaja in drugih neprijetnosti na laseh in na lasišču. Takšni šamponi dostikrat vsebujejo zdravilno učinkovino, ki je derivat imidazola, ki deluje protiglivično oziroma antimikotično, kar pripomore k zaviranju nekaterih glivic, še posebej tistih, ki povzročajo nastajanje prhljaja na področju las in lasišča.
Suhi in lomljivi lasje
Lasje brez leska, ki veliko odpadajo, zlomljene in razcepljene konice so znaki, da z lasmi nekaj ni v redu. Vzroke lahko iščemo v vremenu, hormonskih spremembah, napačni lasni kozmetiki, krtačenju in toplotnem oblikovanju.
Na srečo se da to tegobo hitro odpraviti z nekaj triki, kot so izbira kvalitetnega šampona in maske brez sulfatov, pravilno sušenje in zdravo prehranjevanje.
Mastni lasje
Če žleze lojnice izločajo preveč loja, pride do pojava mastnih las. Potem sledi začaran krog nenehnega pranja las, da bi bili ti dalj časa lepi, vendar se hitro izkaže, da to ne pomaga. Kvečjemu si na tak način dodamo še suhe in poškodovane konice. Na proizvodnjo maščobe v koži vplivajo dedne predispozicije, vreme, hormonske spremembe, stres, slaba prehrana in neprimerna nega. Če ne gre za resen zdravstveni problem, kot je seboroični dermatitis, si lahko pomagamo tudi sami doma.
Krepitev las
Lepota pride od znotraj. To ni zgolj oguljena fraza, saj sta primerna količina vode in zdrava prehrana za naše zdravje in lepoto nepogrešljivi. Če temu dodamo še ustrezno nego, pa smo že bliže cilju: sijočim, zdravim in močnim lasem.
Hrana
Začnimo s hrano, ki daje našemu telesu, torej tudi lasem, potrebne elemente za rast in razvoj. Aminokisline, ki gradijo lase, pridejo iz beljakovin, zato je pomembno, da jih zaužijemo dovolj. Jajca, meso in druge vrste beljakovinskih živil zagotavljajo, da imajo vaši lasje vedno dovolj snovi za tvorbo novih zdravih las. Sem sodijo tudi ribe, ki so vir nepogrešljivih omega-3 in omega-6 maščobnih kislin, ki pomembno preprečujejo izpadanje las.
Jagodičevje, špinača, avokado in oreščki poleg ostalih snovi v telo vnašajo pomembne vitamine: C, E, A ter minerale: selen, cink, železo, ki vplivajo na zdravje las.
Ali ste pomislili morebiti, da na ustreznost kvalitete las vpliva tudi ustrezna vlažnost prostora? Predvsem v hladnih zimskih dneh poskrbimo, da nam je toplo, problem tedaj pa je, da je pogosto vlažnost v prostoru nizka, lasje pa se posledično prekomerno izsušijo. Poskrbite za ustrezno vlažnost prostorov z Airmag vlažilnimi napravami na radiatorjih.
Prehranska dopolnila
Prehranska dopolnila niso nadomestek za zdravo in raznovrstno prehrano, so pa pomemben vir snovi, ki jih mogoče v danem trenutku ni mogoče dobiti kje drugje. Fitoval kapsule v telo prinašajo kvas, vitamine skupine B, med njimi tudi biotin, aminokislino cistin ter minerale železo, cink in baker.
Natančno določena razmerja med elementi spodbujajo lase k temu, da dalj časa ostanejo v anageni fazi in ne izpadajo več tako pogosto - primer izdelka, ki naredi lase resnično sijoče in negovane je dopolnilo Priorin Extra, ki vas bo resnično navdušil.
Kozmetika
Izbira kozmetike za nego las in lasišča ne sme biti prepuščena naključju. Izdelke izberite glede na tip las in specifične težave, ki jih imate. Če ste zadovoljni z učinki neke znamke izdelkov za kožo, tudi lase zaupajte tej isti znamki kozmetičnih izdelkov.
V asortimanu Frezyderm boste poleg ostalih izdelkov našli inovativne šampone, ki so primerni za različne potrebe las. Blagi šampon z nevtralnim pH, ki nežno očisti in ščiti lase in lasišče pred onesnaženjem okolja je obogaten z rastlinskimi izvlečki, ki povečujejo moč las in njihov sijaj. Redna uporaba bo pripomogla, da bodo občutljivi, šibki in mlahavi lasje dobili sijaj in volumen.
Nega
Pravilna nega las lahko močno zmanjša težave z lasiščem in lasmi, zato vedno upoštevajte smernice za močne lase:
- izberite šampon in balzam za svoj tip las
- suhi šampon je prijatelj mastnih las
- ne umivajte si las prepogosto in pregrobo
- uporabljajte UV-zaščito in zaščito pred vročino
- naučite se profesionalnih tehnik sušenja
- uporabljajte kvalitetne krtače
- izpilite svojo tehniko krtačenja
Lepi lasje tako niso več misija nemogoče. Ker razumete, kako lasje rastejo in kako so zgrajeni, jim lahko pomagate z ustrezno prehrano, kozmetiko in nego. Poglejte, kaj ponuja vaša najljubša spletna lekarna in privoščite svojim lasem najboljšo nego – hvaležni vam bodo.
Za dodatno pomoč in usmeritve glede rasti las, lahko naslovite svoje vprašanje na enega izmed kvalificiranih strokovnih sodelavcev iz spletne lekarne Moja-Lekarna, od koder smo tudi mi dobili informacije:
- Lukanc Tanja, magistra farmacije
- Tatiana Makarova dr. med.
- Tejka Novšak, zdravstvena tehnica
- Miša Komar Žiberna univ.dipl.biol.
- Mojca Slodej Kušlan, magistra farmacije,
- Zdravko Plečnik, magister farmacije,
- Andreja Kolarič, farmacevtski tehnik.
Sponzorirana vsebina