Zadovoljna.si
Nega kože

Koža

AHA, BHA in PHA – kateri kislinski piling je primeren za vas?

Laura Sardinšek
20. 02. 2020 07.47
0

Nega s kislinami ali kemični piling je eden najstarejših in najpogosteje uporabljenih načinov pomlajevanja kože, ki se je v različnih oblikah uporabljal že od antike dalje. Že egipčanska kraljica Kleopatra je svojo lepoto ohranjala s kopeljo iz kozjega mleka (mlečna kislina), v srednjem veku pa so za podobne učinke posegali po usedlini vina (vinska kislina). Danes v ta namen v kozmetiki in estetski dermatologiji uporabljajo AHA, BHA in PHA kisline. Ampak ali dejansko veste, kaj pomenijo te kratice in kakšen učinek imajo te kisline na vašo kožo? In kar je najbolj pomembno, ali veste, katere kisline so najbolj primerne za vašo kožo?

Nanašanje različnih kislin na kožo in izvajanje kemičnega pilinga je namenjeno izboljšanju videza kože. Gre za enega izmed najbolj pogostih in iskanih kozmetičnih in medicinskih postopkov zaizboljšanje stanja in videza kože.

Z besedo piling označujemo postopek luščenja kože in/ali kozmetični oziroma medicinski proizvod, ki ga pri tem uporabljamo.

Cilj kemičnih pilingov je izboljšanje tonusa in videza kože na način nadzorovane odstranitve zgornjih plasti povrhnjice s pomočjo organskih kislin. Pravilno izveden in individualno izbran kislinski piling se je do zdaj izkazal za učinkovito orodje v boju proti staranju in za izboljšanje videza kože pri mnogih problematikah. Pilingi so namenjeni odstranjevanju znakov staranja, ki se kažejo z gubicami, hiperpigmentacijami, hiperkeratozami (zadebelitev kože) ter reševanju kožnih problematik, kot so razširjene kapilare, razširjene pore, akne, hiperpigmentacije po aknah, seboreja, brazgotine in drugo.

Delovanje AHA kislin na kožo je površinsko.
Delovanje AHA kislin na kožo je površinsko.FOTO: Dreamstime
Čudovita moč kislinskih pilingov za vidno lepšo polt
Preberi še
Čudovita moč kislinskih pilingov za vidno lepšo polt

Pri izvajanju pilinga se sproži proces eksfoliacije oziroma luščenja, s čimer se pospeši obnavljanje celic epidermisa (zgornjega sloja kože) in koži povrne gladkost in mladosten videz, zato ni presenetljivo, da so kemični pilingi tako zelo priljubljeni med uporabniki. Z njimi pa ne izboljšamo samo videza povrhnjice, ampak vplivamo tudi na tvorbo kolagena v globljih plasteh kože.

Z različno vrsto in koncentracijo ter različnim pH uporabljene kisline lahko dosežemo različno globino delovanja pilinga in s tem različne učinke. Učinkovitost kislin je odvisna od koncentracije, pH izdelka, vrste kisline, vehikla (nosilca kisline), časa nanosa in tipa kože. Pri tem kemične pilinge delimo tudi glede na globino delovanja, in sicer na površinske, srednje globoke in globoke. Prav od globine delovanja kemične raztopine pa so odvisni učinki in pričakovani rezultati.

Dermatološke pilinge, pri katerih vplivamo na žive celice epidermisa in dermisa, lahko izvaja samo usposobljeno zdravstveno osebje, v kozmetičnih salonih pa se smejo izvajati le površinski pilingi, ki delujejo le na ravni rožene plasti in povzročajo eksfoliacijo odmrlih poroženelih kožnih celic in nikakor ne vplivajo ali poškodujejo živih celic. Za nego doma v obliki kozmetičnih proizvodov se prav tako uporabljajo le nežni površinski pilingi. Pri obeh omenjenih postopkih in kozmetičnih proizvodih za domačo uporabo se lahko uporablja samostojna kislina (mono piling) ali kombinacija več različnih kislin(kombiniran piling), saj ima vsaka kislina določeno specifično delovanje.

S pilingom v boj proti gubam
Preberi še
S pilingom v boj proti gubam
Laura Sardinšek
Laura Sardinšek FOTO: osebni arhiv

AHA

AHA oziroma alfa hidroksi kisline so skupina kislin, ki jih v naravi najpogosteje najdemo v sadju, zato jim rečemo sadne kisline, čeprav jih v manjšem deležu najdemo tudi v mleku insladkornem trsu. Dandanes jih za namen uporabe v kozmetiki in dermatologiji pridobivamo s sintezo. Ločimo več vrst alfa hidroksi kislin, in sicer glikolno in mlečno, ki sta najbolj raziskani ter najpogosteje uporabljeni v dermatologiji in kozmetiki, med manj raziskane in manj uporabljene pa štejemo jabolčno, vinsko, mandljevo in citronsko kislino.

Delovanje AHA kislin na kožo je površinsko. Odstranjujejo vrhnjo odmrlo plast celic – delujejo eksfoliativno in pospešijo obnavljanje celic epidermisa. Intenzivnost luščenja kože po AHA kislinah ni odvisna le od koncentracije kisline, ampak predvsem od pH kisline. Učinkovite so na poškodovani koži zaradi vpliva sončnih oziroma UV žarkov, pigmentnih madežih, uporabljajo pa se tudi za suho in starejšo kožo, ki nima težav z nečistočami. Delujejo tudi protivnetno, vplivajo na sintezo epidermalnih lipidov in na hidracijo epidermisa.

V nižjih koncentracijah (do 10 %) se uporabljajo v kozmetičnih proizvodih za vsakdanjo uporabo, v višjih koncentracijah (20-70%) pa kot aktivna učinkovina v postopku površinskega kemičnega pilinga, ki ga izvajajo v kozmetičnih salonih in estetskih/dermatoloških klinikah. Za optimalen učinek mora bitipH izdelka s kislino med 3,0 in 3,5 (z višanjem koncentracije in nižanjem pH učinkovitost kislin narašča in s tem bolj izražen dražeč občutek na kožo). Varni preparati z AHA pri koncentracijah do 10 % imajo pH višji od 3,5.

Kaj je glikolna kislina?
Preberi še
Kaj je glikolna kislina?

Najbolj poznana AHA kislina in je glikolna kislina, ki je priljubljena tako na policah v domačih kozmetičnih proizvodih, pri kozmetičarkah kot tudi pri dermatologih. Zaradi svoje nizke molekulske mase lažje prodira skozi eidermalno bariero in je najpogosteje uporabljena AHA kislina. Ker ima piling z glikolno kislino lahko dražilen učinek, se ne priporoča za občutljivo kožo in kožo z rdečico. Za slednjo je primernejši piling z mlečno kislino, ki kožo vlaži, stimulira sintezo hialuronske kisline, ima pa tudi blag belilni učinek.

BHA

Beta hidroksi kislina (BHA), ki se uporablja v dermatološke, estetske in kozmetične namene, obstaja samo ena, to je salicilna kislina. Eksfoliativni učinek salicilne kisline ni tako raziskan kot pri AHA kislinah, deluje pa globlje zaradi svoje topnosti v maščobah. Salicilna kislina zmanjšuje delovanje lojnic, zato je učinkovita pri seboreji in aknah, uporablja pa se tudi pri tretiranju postaken, rozacee in luskavice. BHA kislina je primernejša za mastno kožo ter kožo, nagnjeno k mozoljem in ogrcem, obenem pa delujejo protivnetno in protibakterijsko. V manjših koncentracijah lahko pospeši proces luščenja kože in pomaga pri odstranjevanju prhljaja in zdravljenju seboroičnega dermatitisa. V kozmetičnih izdelkih se uporablja v koncentracijah do 2 %.

PHA

Poli hidroksi kisline (PHA) so druga generacija AHA kislin. Glukonolakton je poleg galaktoze in laktobionske kisline najpogosteje uporabljena PHA kislina. Poli hidroksi kisline imajo manjše eksfoliacijske sposobnosti, zato veljajo za nežne in nedražeče kozmetične aktivne sestavine, ki so primerne tudi za nego občutljive kože, kožo z rozaceo in kožo z atopijskim dermatitisom. So zelo higroskopne molekule, kar pomeni, da lahko nase vežejo večje količine vode, zato imajo velik vlažilni učinek in so zaradi te lastnosti zelo zaželene pri negi suhe kože.Večina PHA kislin izkazuje antioksidativno delovanje,zmanjšujejo pa tudi glikacijske procese v koži, ki povzročajo razgradnjo kolagenskih vlaken in veljajo za eno izmed poglavitnih teorij staranja.

Ker so PHA kisline blažje od AHA kislin in imajo v primerjavi s slednjimi manjši učinek luščenja, je njihova prednost v tem, da koža po uporabi teh kislin ni občutljiva na UV sevanje.

Pri izvajanju pilinga se sproži proces eksfoliacije oziroma luščenja, s čimer se pospeši obnavljanje celic epidermisa (zgornjega sloja kože) in koži povrne gladkost in mladosten videz.
Pri izvajanju pilinga se sproži proces eksfoliacije oziroma luščenja, s čimer se pospeši obnavljanje celic epidermisa (zgornjega sloja kože) in koži povrne gladkost in mladosten videz.FOTO: Dreamstime

Kdaj je primerno posegati po kislinskih pilingih?

Če razmišljate o izvedbi kemičnega pilinga ali uporabi pripravkov s kislinami, je za izvajanje pilinga oziroma uporabo kozmetičnih/medicinskih izdelkov s kislinami pomemben tudi letni čas. Koža je po uporabi kislinskega pilinga fotosenzibilna in bolj občutljiva na UV sevanje, zato je poletje najmanj primeren del leta, saj istočasna uporaba kislinskih pilingov in izpostavljenost UV žarkom povečuje tveganje za nastanek hiperpigmentacije. Prav zato se priporoča uporaba kislinskega pilinga v jesenskem in zimskem času in ne glede na letni čas, je zaščita pred soncem z izogibanjem soncu, uporabo pokrival, oblačil ter sončnimi kremami z visokim zaščitnim faktorjem,nujna.

Skupna značilnost vseh naštetih kislin je torej luščenje kože, kar pomeni, da pomagajo razrahljati vezi med kožnimi celicami v zgornji plasti in odstranijo odmrle kožne celice, kar ima za posledico bolj zdrav videz kože ter bolj enakomeren kožni relief. Kislinski pilingi so učinkovita metoda izboljšanja kvalitete in izgleda kože, izbiro glede primernega pilinga pa prepustite usposobljenim strokovnjakom, ki vam bodo svetovali, kateri kislinski piling je najprimernejši za vaš tip kože in za dosego želenih rezultatov.

Za lepšo strukturo kože pa vsem priporočamo tudi uporabo hidrokolagena, ki vpliva na tvorbo 28 tipov kolagena v telesu in klinični dokazano deluje za bolj prožno in napeto kožo ter zmanjšuje število gub.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Zadovoljna.si, Vse pravice pridržane Verzija: 683