Zadovoljna.si
Najbolj poznana AHA kislina je glikolna kislina.

Koža

Kaj so alfa hidroksi kisline?

Zadovoljna.si
10. 06. 2023 05.00
0

Alfa hidroksi kisline (AHA) so v zadnjih letih postale nepogrešljiv del rutine nege kože za marsikatero pripadnico ženskega spola. In za to obstaja tudi dober razlog.

Kaj so alfa hidroksi kisline (AHA)?

AHA oziroma alfa hidroksi kisline so skupina kislin, ki jih v naravi najpogosteje najdemo v sadju, zato jim rečemo sadne kisline, čeprav jih v manjšem deležu najdemo tudi v mleku in sladkornem trsu. 

"Dandanes jih za namen uporabe v kozmetiki in dermatologiji pridobivamo s sintezo. Ločimo več vrst alfa hidroksi kislin, in sicer glikolno in mlečno, ki sta najbolj raziskani ter najpogosteje uporabljeni v dermatologiji in kozmetiki, med manj raziskane in manj uporabljene pa štejemo jabolčno, vinsko, mandljevo in citronsko kislino," pojasnjuje Laura Sardinšek.

Najpogosteje uporabljene AHA v negi kože vključujejo glikolno kislino, mlečno kislino, citronsko kislino, jabolčno kislino in vinsko kislino. Te kisline delujejo tako, da sprostijo vezi, ki držijo odmrle kožne celice skupaj, kar omogoča nežen piling in razkrije svežo, pomlajeno kožo.

Najpogosteje uporabljene AHA v negi kože vključujejo glikolno kislino, mlečno kislino, citronsko kislino, jabolčno kislino in vinsko kislino.
Najpogosteje uporabljene AHA v negi kože vključujejo glikolno kislino, mlečno kislino, citronsko kislino, jabolčno kislino in vinsko kislino. FOTO: Adobe Stock

Kako delujejo alfa hidroksi kisline?

Delovanje AHA kislin na kožo je površinsko. 

Odstranjujejo vrhnjo odmrlo plast celic – delujejo eksfoliativno in pospešijo obnavljanje celic epidermisa. Intenzivnost luščenja kože po AHA kislinah ni odvisna le od koncentracije kisline, ampak predvsem od pH kisline. 

Učinkovite so na poškodovani koži zaradi vpliva sončnih oziroma UV-žarkov, pomagajo pri pigmentnih madežih.

Uporabljajo se tudi za suho in starejšo kožo, ki nima težav z nečistočami. Delujejo tudi protivnetno, vplivajo na sintezo epidermalnih lipidov in na hidracijo epidermisa.

V nižjih koncentracijah (do 10 odstotkov) se uporabljajo v kozmetičnih proizvodih za vsakdanjo uporabo, v višjih koncentracijah (20–70 odstotkov) pa kot aktivna učinkovina v postopku površinskega kemičnega pilinga, ki ga izvajajo v kozmetičnih salonih in estetskih/dermatoloških klinikah. "Za optimalen učinek mora biti pH izdelka s kislino med 3,0 in 3,5 (z višanjem koncentracije in nižanjem pH učinkovitost kislin narašča in s tem bolj izražen dražeč občutek na kožo). Varni preparati z AHA pri koncentracijah do 10 odstotkov imajo pH višji od 3,5," svetuje strokovnjakinja.

Prednosti alfa hidroksi kislin 

Piling in obnova kože

AHA kisline nežno raztopijo skrajno zunanjo plast odmrlih kožnih celic, spodbujajo obnovo celic in razkrijejo bolj gladko in svetlejšo kožo.

Glajenje drobnih linij in gub

Redna uporaba AHA lahko pomaga zmanjšati videz drobnih linij in gub s spodbujanjem proizvodnje kolagena in izboljšanjem elastičnosti kože.

Izboljšanje neenakomernega tena kože

AHA lahko zbledijo hiperpigmentacijo, sončne in starostne pege, kar ima za posledico bolj enakomeren ten.

Zdravljenje aken in izbruhov

Luščilno delovanje AHA pomaga odmašiti pore, preprečuje nastanek aken in spodbuja čistejšo kožo.

Izboljšanje absorpcije izdelka

Z odstranjevanjem pregrade odmrlih kožnih celic AHA izboljšajo penetracijo in učinkovitost drugih izdelkov za nego kože, kot so serumi in vlažilne kreme.

V nižjih koncentracijah (do 10 odstotkov) se uporabljajo v kozmetičnih proizvodih za vsakdanjo uporabo.
V nižjih koncentracijah (do 10 odstotkov) se uporabljajo v kozmetičnih proizvodih za vsakdanjo uporabo.FOTO: Shutterstock

Najbolj znana je glikolna kislina

Najbolj poznana AHA kislina je glikolna kislina, ki je priljubljena tako na policah v domačih kozmetičnih proizvodih in pri kozmetičarkah kot tudi pri dermatologih. "Zaradi svoje nizke molekulske mase lažje prodira skozi epidermalno bariero in je najpogosteje uporabljena AHA kislina. Ker ima piling z glikolno kislino lahko dražilen učinek, se ne priporoča za občutljivo kožo in kožo z rdečico. Za slednjo je primernejši piling z mlečno kislino, ki kožo vlaži, stimulira sintezo hialuronske kisline, ima pa tudi blag belilni učinek," pojasnjuje Laura Sardinšek. Glikolna kislina poskrbi za globinsko čiščenje in luščenje kože in je zaradi tega odlično orožje tako proti aknam kot gubicam. 

Kaj je glikolna kislina?
Preberi še
Kaj je glikolna kislina?

Kako izbrati alfa hidroksi kislino za vaš tip kože?

Glikolna kislina: Idealna za normalen do masten tip kože ima manjše molekule, ki ji omogočajo, da prodre globoko in učinkovito lušči kožo.

Mlečna kislina: Primerna za občutljive in suhe tipe kože nudi nežen piling in pomaga ohranjati vlago v koži.

Citronska kislina: Z antioksidativnimi lastnostmi citronska kislina posvetli kožo, zaradi česar je odlična izbira za dolgočasno in starajočo se kožo.

Jabolčna kislina: Jabolčna kislina zagotavlja piling in vlaženje, zaradi česar je primerna za večino tipov kože.

Vinska kislina: Podobno kot jabolčna kislina tudi vinska kislina nudi nežen piling in je primerna za večino tipov kože.

Je izjemno učinkovita pri vlaženju kože, zmanjšuje tudi znake staranja
Preberi še
Je izjemno učinkovita pri vlaženju kože, zmanjšuje tudi znake staranja
Najbolj poznana AHA kislina je glikolna kislina.
Najbolj poznana AHA kislina je glikolna kislina.FOTO: Adobe Stock

Uporaba alfa hidroksi kislin

Začnite počasi

Začnite z uporabo AHA enkrat ali dvakrat na teden, da se vaša koža privadi na izdelek. Če jih vaša koža dobro prenaša in ne opazite reakcij, jih lahko uporabljate pogosteje. 

Zaščita pred soncem

AHA lahko povečajo občutljivost kože na sonce, zato je pomembno, da čez dan vedno uporabljate kremo za sončenje širokega spektra z visokim zaščitnim faktorjem, da zaščitite svojo kožo.

Upoštevajte navodila

Upoštevajte priporočena navodila za uporabo, ki jih je zagotovil proizvajalec izdelka, da dosežete optimalne rezultate in zmanjšate tveganje draženja.

Alfa hidroksi kisline (AHA) nudijo vrsto koristi za kožo, od luščenja in pomlajevanja do zdravljenja različnih kožnih težav. Vključitev AHA v vašo rutino nege kože vam lahko pomaga doseči bolj gladko in mladostno polt. Ne pozabite izbrati prave AHA za vaš tip kože, začnite počasi in dajte prednost zaščiti pred soncem. 

AHA, BHA in PHA – kateri kislinski piling je primeren za vas?
Preberi še
AHA, BHA in PHA – kateri kislinski piling je primeren za vas?
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Zadovoljna.si, Vse pravice pridržane Verzija: 658