V nadaljevanju boste izvedeli: - Kaj je bakuchiol? - Kakšni so učinki? - Nega kože z bakucihol - Primerjava z retinolom - Izdelki z bakuchiol |
Kaj je bakuchiol?
Izgovori se 'bakučiol'.
Bakuchiol se pridobiva iz listov in semen rastline Psoralea corylifolia, splošno znane kot rastlina Babchi, ki potrebuje 7 do 8 mesecev, da doseže zrelost. Semena, ki vsebujejo bakuchiol, se nato nabirajo med decembrom in marcem. Je aktivna sestavina in rastlinski izvleček, ki koži nudi enake koristi kot retinol, le brez motečih stranskih učinkov, kar je eden glavnih razlogov, zakaj je to trenutno ena najbolj zaželenih sestavin v lepotni industriji.
Rastlina se lahko pohvali s številnimi koristmi, ko gre za nego kože, zelo priljubljena pa je tudi v tradicionalni ajurvedski medicini, že od nekdaj pa jo uporabljajo tudi v indijski in kitajski medicini. Zadnje čase pa se zanjo vedno bolj zanima tudi moderna znanost, saj se je izkazalo, da ima bakuchiol antioksidativne in protivnetne lastnosti ter antibakterijske lastnosti. Kaj je to? Sredstvo proti staranju (lahko je alternativa retinolu). Prednosti Zmanjša gube, drobne linije, hiperpigmentacijo in akne ter izboljša čvrstost in elastičnost kože. Za koga je primeren? Za vse tipe kože, še posebej za občutljivo kožo in kožo, ki je nagnjena k rozacei, ekcemom in atopijskemu dermatitisu. Pogostost uporabe Dvakrat na dan – zjutraj in zvečer. Dobro deluje s sestavinami, kot so hialuronska kislina, vitamin C, niacinamid, skvalen in PHA.
Kakšni so učinki?
Lahko pomaga pri težavah z aknami. Nedavna raziskava, ki so jo objavili, je pokazala, da sestavina zmanjša 5-alfa-reduktazo, encim, ki poveča nastajanje maščobe v koži in tako učinkovito preprečuje akne. Prav tako zavira rast bakterij P.acnes.
Zmanjšuje hiperpigmentacijo. Bakuchiol lahko učinkovito zmanjša povnetno hiperpigmentacijo, temne lise in madeže, ki so nastali kot posledica izpostavljenosti soncu ter zagotovi bolj enakomeren ten kože.
Zavira znake staranja. Ker je njegova funkcija povečanje proizvodnje kolagena, posledično to pomeni, da je zelo učinkovit, ko gre za zmanjšanje gub in drobnih gubic ter izboljša'nje čvrstosti in elastičnosti kože. Poleg tega ga dobro prenaša koža, ki je nagnjena k ekcemom, atopijskemu dermatitisu, rozacei, kozmetični intoleranci in kateri koli drugi vrsti občutljivosti.
Nega kože z bakucihol
Dodajanje izdelka bakuchiol v vašo trenutno rutino nege kože je zelo enostavno. Na kožo ga nanesite enkrat ali dvakrat na dan, po tem, ko ste temeljito očistili kožo, nanesli tonik in uporabili AHA ali BHA piling, ki se ne izpira. Če je ste izbrali bakuchiol serum, ga nanesite pred vlažilno kremo, če imate vlažilno kremo z bakuchiolom, pa jo nanesite po serumu. Kot že omenjeno, je olje bakuchiol najbolje nanesti zvečer ali pa vsako jutro dodajte kapljico ali dve vmešajte v enega od svojih najljubših izdelkov za nego kože brez SPF. Tako kot pri drugih izdelkih pa je tudi pri bakuchiol izdelkih potrebna doslednost in redna uporaba za doseganje rezultatov.
Uporabljate ga lahko tudi z drugimi vlažilnimi kremami, serumi in losjoni, predvsem tistimi, ki vsebujejo hialuronsko kislino, ceramide in niacinamid. To bo vašo kožo namreč dodatno navlažilo, da bo ostala mehka, napeta in mladostna.
Primerjava z retinolom
Bakuchiol je sestavina, ki jo v lepotni industriji primerjajo z retinolom, saj delujeta na zelo podoben način, a sta si v resnici povsem različni. Medtem ko se bakuchiol pridobiva iz rastline, je retinol derivat vitamina A in lahko povzroči draženje, luščenje in suhost kože. "Ker je uporaba retinoidov povezana s stranskimi učinki, kot so draženje, luščenje in pekoča koža, ti niso primerni za vsak tip kože oziroma se večkrat zgodi, da uporabniki prenehajo z njihovo uporabo," pove Mojca Rode, kozmetičarka in strokovnjakinja za nego problematične in zrele kože.
Kar pa ne velja za bakuchiol. Edina podobnost med obema sestavinama je ta, da spodbujata proizvodnjo kolagena.
Nedavna študija, ki so jo objavili v British Journal of Dermatology, je pokazala, da bakuchiol ni deloval le tako dobro kot retinol, ko je šlo za znake staranja, ampak je bil tudi manj dražeč. Tako kot retinol tudi bakuchiol povečuje celični promet, s čimer spodbuja proizvodnjo kolagena in zmanjšuje znake staranja, kot so drobne linije, gube, ohlapnost kože in splošne fotopoškodbe. Kaj je retinol? Retinol je v resnici vitamin oziroma njegov derivat A, ki se šele ob dotiku s kožo in ob delovanju encimov v telesu, spremeni v retinojsko kislino, ki je aktivna oblika vitamina A."Je eden izmed najbolj priljubljenih in učinkovitih sredstev v boju proti gubam in drugim znakom staranja, saj posvetli pigmentne madeže, poenoti ten kože in izboljša teksturo kože. Retinol pospešuje obnavljanje kože in pospešuje nastajanje kolagena, zato ni presenetljivo, da je tako popularen v anti-age negi. V kozmetičnih izdelkih se uporablja v koncentracijah od 0,1–1 %. Če razmišljate o uporabi retinola, svetujem, da na začetku posežete po najnižji koncentraciji in jo povečujete postopoma, da se koža navadi na vsakodnevno uporabo," pojasnjuje Laura Sardinšek, ki že vrsto let deluje na področju pomlajevalnih tretmajev in medicinske kozmetike.
Izdelki z bakuchiol
Bakuchiol lahko najdemo v številnih kozmetičnih izdelkih, predvsem v kremah, losjonih, serumih in oljih. Med vsemi oblikami pa so trenutno zagotovo najbolj zaželeni serumi in olja. Tako kot v mnogih drugih primerih pa je treba biti tudi tukaj pozoren na sestavo izdelka in koliko bakuchiola ta vsebuje. Količina namreč lahko variia od nekaj promilov do nekaj odstotkov, med najmočnejše vsebnosti pa sodijo izdelki z bakuchiol 4 % oziroma s 4-odstotno koncentracijo.
"Najboljše rezultate vidimo pri uporabnicah bakuchiola v hladno stiskanih oljih. Ta so že v osnovi bolj učinkovita, saj bolje prodirajo v kožo in jih potrebujemo manj," pove Rodetova. Kot pri vseh izdelkih za nego kože pa je najpomembnejša redna in dosledna nega.
Koža
Vir: byrdie.com, stylecraze.com, everydayhealth.com
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV