Zadovoljna.si
Glikolna kislina

Koža

Glikolna kislina: sestavina, ki spodbuja tvorbo kolagena

N. Č.
29. 05. 2024 05.00
0

Glikolna kislina je vrsta alfa-hidroksi kisline (AHA), ki se pogosto uporablja v kozmetičnih in dermatoloških izdelkih zaradi svojih številnih koristnih učinkov na kožo. Odlična izbira je, če želite obnoviti kožo in se znebiti brazgotin po aknah, pa tudi na sploh je odločna za nego kože.

Glikolna kislina je alfa hidroksi kislina (AHA), njena uporaba pa je vse bolj priljubljena.

Kaj je glikolna kislina?
Preberi še
Kaj je glikolna kislina?

Kaj je glikolna kislina?

Glikolna kislina je najbolj priljubljena alfa hidroksi kislina (AHA), ki se uporablja pri negi kože in se proizvaja iz sladkornega trsa. Tako kot druge alfa hidroksi kisline tudi glikolna kislina odstranjuje odmrle kožne celice z obraza in spodbuja obnovo kože. 

Posebnost glikolne kisline je v tem, da ima veliko manjšo molekulsko maso kot druge kisline, ki se uporabljajo v kozmetiki, in ravno zato prodre globlje v kožo. Koža glikolno kislino torej zlahka absorbira, posledično pa jo najdemo v številnih kozmetičnih izdelkih.

Navade, ki preprečujejo izgubo kolagena in pomagajo ohranjati mladost
Preberi še
Navade, ki preprečujejo izgubo kolagena in pomagajo ohranjati mladost

Kako deluje glikolna kislina?

Načelo delovanja glikolne kisline je oslabitev vezi med zgornjimi, starimi kožnimi celicami. Takšne celice je lažje odstraniti in razkriti mlado plast kože. Ko so odmrle celice odstranjene, lahko vlažilna krema prodre globlje v kožo. Poleg tega uporaba glikolne kisline dokazano spodbuja naravno tvorbo kolagena in prispeva k sijaju kože ter pomaga izenačiti ten.

Glikolna kislina se nahaja v številnih kožmetičnih izdelkih.
Glikolna kislina se nahaja v številnih kožmetičnih izdelkih.FOTO: Shutterstock

Je glikolna kislina primerna za vse tipe kože?

Glikolna kislina je primerna za vse tipe kože, toda ker velja za najmočnejšo izmed AHA-kislin, moramo biti pri njeni uporabi previdni, sploh v kolikor ne želimo, da pride do draženja kože.

Tisti z mastno, normalno in mešano kožo jo lahko uporabljate brez večjih težav, previdnejši pri uporabi pa morate biti predvsem tisti z bolj suho in občutljivo kožo.

Recept za napitek, ki se bori proti hiperpigmentaciji
Preberi še
Recept za napitek, ki se bori proti hiperpigmentaciji

Pomaga v boju proti hiperpigmentaciji, brazgotinam od aken ter nežno odstranjuje temne lise. Glikolna kislina lahko pomaga tudi pri celjenju poškodb, ki so jih povzročili UV žarki, zato jo mnogi uporabljajo tudi po sončenju. Z uporabo pred sončenjem pa morate biti previdni, saj je koža neposredno po uporabi še bolj občutljiva.

Uporabljajo jo lahko tudi ljudje, ki nimajo težav s kožo, ampak želijo le občasno narediti piling z glikolno kislino. Piling bo utrujeni koži povrnil sijaj ter jo globinsko očistil in poskrbel za zamašene pore.

4 načini, kako zmanjšati pore
Preberi še
4 načini, kako zmanjšati pore

Kako se uporablja glikolna kislina?

V kozmetičnih izdelkih na trgu lahko najdemo različne koncentracije glikolne kisline. Takšni pripravki so običajno v obliki serumov, krem, mask in pilingov. Strokovnjaki pojasnjujejo, da višja koncentracija glikolne kisline prodre globlje v kožo, naredi močnejši piling, toda s tem se poveča tudi možnost neželenih stranskih učinkov. 

Ravno zato je najbolje, da na začetku v svojo rutino nege kože vključite izdelke z nižjo koncentracijo glikolne kisline (nekje med 5 in 10 odstotkov). Ko se koža prilagodi in se stranski učinki ne pojavijo, lahko preidete na izdelke z višjo koncentracijo. 

Kako pogosto je priporočljivo izdelek uporabljati, je odvisno tudi od same koncentracije. Izdelke z nizko koncentracijo glikolne kisline lahko uporabljamo večkrat na teden ali celo vsak dan, medtem ko izdelke z visoko koncentracijo uporabljamo manj pogosto (na primer enkrat na dva tedna).

Glikolna kislina: Izogibajte se občutljivim predelom, kot so oči, nosnice in usta.
Glikolna kislina: Izogibajte se občutljivim predelom, kot so oči, nosnice in usta.FOTO: Shutterstock

Uporaba: Kožo pred uporabo najprej dobro očistite, da se znebite odvečne maščobe in olja, šele nato pa lahko na kožo nanesti izdelek z glikolno kislino. Izogibajte se občutljivim predelom, kot so oči, nosnice in usta.

Izdelek je najbolje uporabiti pred spanjem, saj kot že omenjeno, je koža po nanosu bolj občutljiva kot običajno, kar pomeni, da lahko v tistem času slabše prenaša vplive iz okolja.

Stranski učinki: Ali vaša koža dobro prenaša izdelke z glikolno kislino, ali ne, bo jasno že pet minut po nanosu. Ob reakciji izdelek sperite z vodo.

Retinol zmanjšuje videz gubic in skrbi za napeto kožo
Preberi še
Retinol zmanjšuje videz gubic in skrbi za napeto kožo

Glikolne kisline ni priporočljivo uporabljati skupaj z retinolom

Izdelkov, ki vsebujejo retinol, ni priporočljivo uporabljati v kombinaciji z glikolno kislino, retinol v kombinaciji s kislinami lahko namreč draži kožo in povzroči rdečico. Več o retinolu si lahko preberete TUKAJ!

Mailing

Koža

Si že prijavljen na vse naše e-novice?

Glikolna in salicilna kislina - kakšna je razlika?

Kisline so zelo močna sestavina, zato jih morate v svojo rutino nege kože vedno vključiti previdno. To še posebej velja za ljudi z občutljivo kožo. Čeprav glikolne kisline nikoli ne smemo uporabljati v kombinaciji z retinolom, jo lahko uporabljamo v kombinaciji z nekaterimi drugimi kislinami, kot je na primer salicilna kislina, vendar morate biti previdni in se pred uporabo kislin posvetovati z dermatologom, sicer lahko pride do draženja kože.

AHA, BHA in PHA – kateri kislinski piling je primeren za vas?
Preberi še
AHA, BHA in PHA – kateri kislinski piling je primeren za vas?

Za odstranjevanje odmrlih celic s površine kože se uporabljata tako glikolna kot salicilna kislina. Lahko ju uporabljamo skupaj, vendar le v pravih odstotkih, ki ne bodo poškodovali kože. Ljudje z občutljivo kožo naj jih še vedno uporabljajo ločeno. 

Glikolna kislina bo odstranila odmrle kožne celice in spodbudila obnovo kože, salicilna kislina pa je odlična pri zamašenih porah in aknah, saj deluje protivnetno ter pomaga zmanjšati rdečico in vnetje kože.

Kaj je pravzaprav lifting obraza oz. facelift?
Preberi še
Kaj je pravzaprav lifting obraza oz. facelift?
Kislinski pilingi so odlično orodje za izboljšanje videza kože
Preberi še
Kislinski pilingi so odlično orodje za izboljšanje videza kože

Vir: zena.net.hr

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Zadovoljna.si, Vse pravice pridržane Verzija: 658