Zadovoljna.si
Hialuronska kislina  je pomembna pri ohranjanju vlažnosti in elastičnosti kože.

Koža

Je izjemno učinkovita pri vlaženju kože, zmanjšuje tudi znake staranja

J.V.
29. 03. 2023 14.12
0

Če obstaja ena sestavina za nego kože, ki hitro in učinkovito hidrira kožo, je to hialuronska kislina. Našli jo boste kot aktivno sestavino v vseh kategorijah izdelkov za nego kože, razlogov za to pa je več. Poleg tega, da je izjemno učinkovita, ko gre za vlaženje kože, zmanjšuje tudi znake staranja.

Kaj je hialuronska kislina?

Hialuronska kislina je poznana tudi kot hialuronan ali hialuronat ter je spolzka snov, ki jo vaše telo proizvaja naravno. Kar 50 odstotkov se je nahaja v koži, in sicer v dermisu oziroma usnjici ter v povrhnjici. Fiziološko je prisotna po celem telesu in se nahaja v številnih telesnih tkivih, predvsem v vezivnem tkivu, sklepih, stenah krvnih žil in očeh.

Vrste hialuronske kisline

Hidrolizirana hialuronska kislina

Bila je razčlenjena na elemente, ki so dovolj majhni, da prodrejo v kožo. Je vlažilna, vendar ne najbolj vlažilna, zato je najboljša za ljudi z mastno ali mešano kožo, saj se pri teh tipih kože želi izogniti prekomernemu vlaženju.

Natrijev hialuronat 

Ta vrsta prodre globlje v kožo in prinaša še boljše rezultate, čeprav učinki niso dolgotrajni. Natrijev hialuronat je najbolj primeren za tiste, ki imajo normalno kožo, saj bo omogočil pronicanje vlage. To je sestavina, ki jo boste našli v serumih.

Natrijev acetilirani hialuronat

Ta kislina ima prednosti natrijevega hialuronata, vendar z dolgotrajnejšimi rezultati. Najboljša je za tiste, ki imajo suho kožo, ki živijo v suhem podnebju, ali tiste, ki iščejo učinkovit kozmetični izdelek za zimske mesece, ko je koža suha.

Hialuronska kislina je poznana tudi kot hialuronan ali hialuronat ter je spolzka snov, ki jo vaše telo proizvaja naravno.
Hialuronska kislina je poznana tudi kot hialuronan ali hialuronat ter je spolzka snov, ki jo vaše telo proizvaja naravno.FOTO: Dreamstime
Vse, kar morate vedeti o hialuronski kislini
Preberi še
Vse, kar morate vedeti o hialuronski kislini

Učinki hialuronske kisline

Pomaga, da vaši sklepi delujejo kot dobro naoljen stroj. Preprečuje bolečino in poškodbe zaradi drgnjenja kosti druga ob drugo.

Pomaga ohranjati hidracijo. Hialuronska kislina zelo dobro zadržuje vodo. Četrt čajne žličke hialuronske kisline zadrži približno 1,5 litra vode, zato se hialuronska kislina pogosto uporablja za zdravljenje suhih oči. Uporablja se tudi v vlažilnih kremah, losjonih, mazilih in serumih.

Vašo kožo naredi prožno. Hialuronska kislina pomaga raztegniti in upogibati kožo ter zmanjša gube in gubice na koži. Dokazano je tudi, da hialuronska kislina pomaga pri hitrejšem celjenju ran in lahko zmanjša brazgotine.

"Priporoča se ljudem, ki imajo težave s sklepi in kostmi, pozitivno vpliva na hidriranost kože, pomaga do čvrstih nohtov in las ter celo krepi prožnost žil ter tako ob daljši redni uporabi lahko pomaga pri težavah z visokim pritiskom," pojasnjuje Laura Sardinšek, ki vrsto let deluje na področju pomlajevalnih tretmajev in medicinske kozmetike.

Hialuronska kislina  je pomembna pri ohranjanju vlažnosti in elastičnosti kože.
Hialuronska kislina je pomembna pri ohranjanju vlažnosti in elastičnosti kože.FOTO: Dreamestime

Znaki pomanjkanja hialuronske kisline

Hialuronsko kislino telo proizvaja samo, vendar se med procesom staranja v telesu zmanjšuje sposobnost tvorbe le-te. Raziskave kažejo, da medtem ko je res eden od razlogov za to staranje, pa ta proces pospešujejo tudi okoljski dejavniki, kot sta kajenje in onesnaženost zraka.

Posledice zmanjšane tvorbe hialuronske kisline:

- bolečine v sklepih, 

- gube,

- izsušena koža.

Predvsem je pomembna pri ohranjanju vlažnosti in elastičnosti kože, z upadom njene količine se namreč zmanjša zmožnost vezanja vode in koža sčasoma postane manj prožna in manj napeta.

Strokovnjakinja razkriva, kako pravilno negovati suho kožo
Preberi še
Strokovnjakinja razkriva, kako pravilno negovati suho kožo

Ali je hialuronska kislina varna?

Raziskave kažejo, da je hialuronska kislina varna za uporabo. Reakcije ali neželeni učinki hialuronske kisline so redki in je varna za uporabo tudi v primeru, če ste noseči ali dojite.

Izdelki s hialuronsko kislino

Na voljo je v prehranskih dopolnilih in tabletah. Obstaja celo tekoča oblika, ki jo lahko zmešate z vodo in popijete.

Izdelki s hialuronsko kislino so na voljo tudi v različnih oblikah, ki jih nanesete na kožo. Sem spadajo šamponi, losjoni, kreme, geli, mazila, obliži in serumi. Prav tako lahko kupite hialuronsko kislino v prahu in jo zmešate z vodo, da ustvarite serum hialuronske kisline, ki ga lahko nanesete na kožo.

Hialuronska kislina je pogosta sestavina gelov, krem ali osebnih lubrikantov za suhost ali bolečino nožnice, zlasti pri ženskah v menopavzi.

Polnila in fillerji, ki vsebujejo hialuronsko kislino in kolagen, ki je naravna beljakovina, ki jo najdemo tudi v telesu, so odobreni za injiciranje pod kožo. Ta polnila pomagajo obnoviti naravno obliko in videz, na primer za zdravljenje brazgotin po aknah ali dodajanje volumna ustnicam.

Izdelki s hialuronsko kislino so na voljo tudi v različnih oblikah, ki jih nanesete na kožo.
Izdelki s hialuronsko kislino so na voljo tudi v različnih oblikah, ki jih nanesete na kožo. FOTO: Adobe Stock
Retinoidi so zlati standard v boju proti prvim znakom staranja
Preberi še
Retinoidi so zlati standard v boju proti prvim znakom staranja

Hialuronska kislina v kozmetiki

"Glede na velikost molekule hialuronske kisline se ta v kozmetičnih izdelkih pojavlja v dveh oblikah: kot nizkomolekularna in visokomolekularna hialuronska kislina. Večja ko je molekula, slabše je prodiranje v kožo. Topikalno nanesena visokomolekularna hialuronska kislina zaradi svoje velikosti ne prehaja v kožo, vendar je v kozmetičnih izdelkih kljub temu koristna, saj na površini kože tvori tanko plast, ki veže nase vodo iz okolice in s tem kožo vlaži, poleg tega pa preprečuje tudi izgubo vode skozi kožo. Medtem ko nizkomolekularna hialuronska kislina lahko penetrira v kožo in omogoča vlažilno delovanje v globljih plasteh, prav tako pa se z vezavo vode zapolnijo prostori med celicami, s čimer se poveča volumen kože, izboljša tekstura njene površine, zmanjša hrapavost ter zapolnijo manjše gube," pojasnjuje Laura Sardinšek.

Preberite tudi:

Ali veste, kaj je skvalan (squalane)?
Preberi še
Ali veste, kaj je skvalan (squalane)?
Kaj je bakuchiol, vedno bolj iskana sestavina za nego kože?
Preberi še
Kaj je bakuchiol, vedno bolj iskana sestavina za nego kože?

Viri: healthline.com, byrdie.com, everydayhealth.com

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Zadovoljna.si, Vse pravice pridržane Verzija: 570