Zadovoljna.si
Nega kože

Koža

Kaj moramo vedeti o staranju kože in kako ohranimo njen mladosten videz?

Laura Sardinšek
12. 12. 2020 06.00
0

Staranje je naraven življenjski proces, ki poteka v vseh organih, najbolj opazne spremembe pa so vidne na koži. Že po 25. letu se lahko začnejo pojavljati prvi znaki staranja, ki se kažejo kot drobne linije in gube. V želji po ohranjanju mladostnega videza se poslužujemo različnih kirurških in nekirurških postopkov, kozmetičnih pripravkov in prehranskih dopolnil. Staranja ne moremo ustaviti, če pa pravočasno začnemo z ustreznimi manj invazivnimi posegi, ustrezno redno nego kože in zdravim življenjskim slogom, lahko staranje upočasnimo in celo preprečimo pojav nekaterih znakov staranja.

Staranje kože ni posledica enega samega vzroka, ampak kombinacije notranjih in zunanjih dejavnikov. Med najbolj škodljivimi vzroki za staranje kože se uvrščata čezmerna izpostavljenost sončnim žarkom in kajenje. Vsi zunanji dejavniki, ki pospešujejo staranje kože, so posledica oksidativnega stresa. Ta namreč povzroči, da prosti radikali poškodujejo celice in povzročijo staranje kože ter druge procese staranja organizma. S staranjem začne upadati količina kolagena in elastina, dveh ključnih beljakovin, ki našo kožo ohranjata napeto in prožno. Gube in zmanjšan tonus kože sta glavna kazalnika starajoče se kože in tarča mnogih načinov obravnave, ki si prizadevajo povrniti mladosten videz kože. Na trgu obstaja vrsta učinkovitih in predvsem varnih metod za ohranjanje in pomlajevanje videza. Priljubljenost neinvazivnih metod pomlajevanja v zadnjem času zelo narašča, saj imajo zelo kratko dobo rehabilitacije in le malo ali nič stranskih učinkov. Tehnologije in postopki, ki so osnovani na različnih principih delovanja, sprožijo nastajanje novega kolagena in s tem učvrstijo in napnejo kožo ter zmanjšajo videz gub.

Strokovnjakinja razkrila, kakšna bi morala biti nega kože spomladi
Preberi še
Strokovnjakinja razkrila, kakšna bi morala biti nega kože spomladi

Znaki staranja se pri posameznikih pojavljajo različno hitro in na različne načine, zato se tudi pristopi pri pomlajevanju med posamezniki razlikujejo. Neinvazivne metode pomlajevanja, ki  jih najpogosteje uporabljajo v kozmetičnih salonih in estetskih klinikah, so radiofrekvenčno pomlajevanje, pomlajevanje s frakcioniranim ultrazvokom, microneedling in kemični pilingi.

Laura Sardinšek
Laura Sardinšek FOTO: osebni arhiv

Pomlajevanje z radiofrekvenčno terapijo

Radiofrekvenčna terapija je neinvazivna, varna in učinkovita klinično preizkušena metoda za pomlajevanje kože obraza, vratu in dekolteja, lahko pa se uporablja tudi drugje po telesu. Pri uporabi radiofrekvenčne tehnologije segrevamo globlje plasti kože brez poškodbe povrhnjice. Toplota radiofrekvenčne energije povzroči krčenje kolagenskih vlaken in spodbudi fibroblaste k tvorbi novega kolagena. Rezultat je naravno bolj svež videz kože, povrneta se ji napetost in gladkost, gubice postanejo zglajene in manj izražene. Postopek je neinvaziven, zaradi česar ga lahko izvajamo tudi na najbolj občutljivih predelih, kot je področje okoli oči.  

Radiofrekvenčna terapija je primerna za vse tipe kože ter ženske in moške vseh starosti, najboljše rezultate pa lahko pričakujemo med 35. in 60. letom starosti. Je učinkovita preventivna terapija za kožo, ki še nima gubic, saj z njo upočasnimo nastanek le-teh. 

Na trgu obstajajo različne vrste radiofrekvenc, ki se izvajajo v kozmetičnih salonih, v estetskih klinikah pa je radiofrekvenčna terapija znana pod imenom Pelleve.

HIFU – nekirurški lifting

Ena izmed novejših neinvazivnih in neablativnih tehnologij nekirurškega pomlajevanja je terapija HIFU, pri kateri so rezultati doseženi z lokalnim termičnim učinkom. Gre za uporabo fokusiranega ultrazvoka visokih moči za segrevanje globokega dermisa (usnjice) in spodaj ležečega subdermalnega povezovalnega tkiva (SMAS) na od 60 °C do 70 °C. Toplota povzroči majhne, dobro definirane in kontrolirane cone toplotne poškodbe v globljih plasteh kože, ne da bi pri tem poškodovala povrhnjico oziroma površino kože. S terapijo HIFU tako delujemo na kožo in tudi podkožne strukture, kar je bilo do sedaj možno le s kirurškim liftingom. HIFU povzroči natančno in selektivno kolagensko denaturacijo v koži, kar vodi do skrčenja in skrajšanja kolagenskih vlaken, čemu sledi regeneracijski odgovor kože na poškodbo s tvorjenjem novega kolagena in s tem do pomlajevanja in lifting učinka ter večje elastičnosti in čvrstosti kože ter zmanjšanja gub.

Terapija HIFU se uporablja za pomlajevanje obraza, nekirurški lifting, zmanjšanje gub na obrazu, izboljšanje teksture kože in odpravo podbradka ter oblikovanje telesa z odpravo viseče kože. 

Zaradi različnih proizvajalcev aparatov za HIFU tovrstne terapije zasledimo pod različnimi imeni (npr. Ultherapy, ki istočasno omogoča tudi ultrazvočno vizualizacijo obravnavanega področja).

Kako varen je v resnici microneedling?
Preberi še
Kako varen je v resnici microneedling?
Microneedling
MicroneedlingFOTO: Dreamstime

Microneedling 

Microneedling je učinkovita terapija za izboljšanje strukture kože in odpravljanje njenih nepravilnosti. Je terapija za naravno tvorbo kolagena, ki deluje na principu mehanskega spodbujanja dermisa s prodiranjem drobnih iglic in ustvarjanjem mikropoškodb v povrhnjici in usnjici. Med terapijo ustvarimo drobne mikrovbode v kožo, s čimer sprožimo intenzivno regeneracijo kože s tvorbo novega kolagena in stimuliramo proces celjenja po poškodbi. Na ta način spodbuja izrazito izločanje rastnega faktorja in posledično sintezo kolagena ter izgradnjo normalne, zdrave mreže vezivnih in elastičnih vlaken. Z mikrovbodi ustvarimo kanalčke oziroma pot za boljšo penetracijo visoko koncentriranih aktivnih učinkovin globoko v kožo, s čimer dosežemo njihovo boljšo vpojnost in posledično boljšo učinkovitost. 

Microneedling terapijo bi lahko opisali kot terapijo zbadanja z mikroiglami, saj pri terapiji naredimo v kratkem času s potegi čez kožo v različnih smereh na stotine, celo tisoče drobnih ranic. Obnovitveni proces se zaradi majhne razdalje med posameznimi vbodi ne omeji le na posamezne točke, ampak zajema celotno površino obravnavane kože. Pri terapiji tako ustvarjamo številne drobne poškodbe, ki so praktično nevidne in se zacelijo v nekaj urah ter ne povzročijo nastanka brazgotin. 

Pri microneedlingu se uporabljajo različne dolžine iglic, saj se tudi debelina kože na različnih delih telesa in obrazu razlikuje. V kozmetičnih salonih se uporabljajo iglični valjčki oziroma iglični svinčniki s krajšimi dolžinami iglic, v estetskih klinikah pa se izvajajo terapije z uporabo daljših iglic, tudi do 3 mm, s katerimi se doseže ustvarjanje mikropoškodb v globljih plasteh usnjice in s tem regeneracijo in obnovo kože tudi v globini kože.

Na koži je po terapiji običajno prisotna rahla rdečica, ki v nekaj urah izzveni. Nekaj dni po terapiji že zaznamo bolj napeto in prekrvavljeno kožo ter pomlajen in svež videz kože. Končni rezultati terapije pa so vidni čez nekaj mesecev. 

Čudovita moč kislinskih pilingov za vidno lepšo polt
Preberi še
Čudovita moč kislinskih pilingov za vidno lepšo polt

Kemični / kislinski piling

Kemični piling je najstarejša metoda pomlajevanja kože, ki so jo uporabljali že v antiki in srednjem veku. Kleopatra je svojo lepoto ohranjala s kopeljo iz kozjega mleka (mlečna kislina), v srednjem veku pa so za podobne učinke uporabljali usedlino vina (vinska kislina). Kemični piling je eden izmed najbolj pogostih in najučinkovitejših kozmetičnih in medicinskih postopkov za izboljšanje stanja in videza kože. 

S kemičnimi pilingi izboljšamo tonus in videz kože na način nadzorovane odstranitve zgornjih plasti povrhnjice s pomočjo organskih kislin. Pravilno izveden in individualno izbran kislinski piling se je izkazal za učinkovito orodje v boju proti staranju in za izboljšanje videza kože pri mnogih problematikah. Pilingi so namenjeni odstranjevanju znakov staranja, ki se kažejo z gubicami, hiperpigmentacijami, hiperkeratozami (zadebelitev kože) ter reševanju kožnih problematik, kot so razširjene kapilare, razširjene pore, akne, hiperpigmentacije po aknah, seboreja, brazgotine in drugo. Z njimi pa ne izboljšamo samo videza povrhnjice, ampak vplivamo tudi na tvorbo kolagena v globljih plasteh kože. 

Z različno vrsto in koncentracijo ter različnim pH uporabljene kisline lahko dosežemo različno globino delovanja pilinga in s tem različne učinke. Kemične pilinge delimo glede na globino delovanja na površinske, srednje globoke in globoke. Prav od globine delovanja kemične raztopine pa so odvisni učinki in pričakovani rezultati. Pri izvajanju kemičnega pilinga se lahko uporablja samostojna kislina (mono piling) ali kombinacija več različnih kislin (kombiniran piling), saj ima vsaka kislina določeno specifično delovanje.

Z različno vrsto in koncentracijo ter različnim pH uporabljene kisline lahko dosežemo različno globino delovanja pilinga in s tem različne učinke.
Z različno vrsto in koncentracijo ter različnim pH uporabljene kisline lahko dosežemo različno globino delovanja pilinga in s tem različne učinke.FOTO: Dreamstime

Pri uporabi površinskih kislinskih pilingov ne zaznamo motečega luščenja in rdečice, že naslednji dan se lahko vrnemo k vsakdanjim življenjskim opravilom, medtem ko globlji kislinski pilingi zahtevajo daljšo rehabilitacijo in odsotnost od dela. Koža je po izvedenem kislinskem pilingu fotosenzibilna in bolj občutljiva na UV sevanje, zato je poletje za izvajanje pilinga najmanj primeren del leta, saj istočasna uporaba kislinskih pilingov in izpostavljenost UV žarkom povečuje tveganje za nastanek hiperpigmentacije. Prav zato se priporoča uporaba kislinskega pilinga v jesenskem in zimskem času, ne glede na letni čas pa je zaščita pred soncem z izogibanjem soncu, uporaba pokrival, oblačil ter sončnih krem z visokim zaščitnim faktorjem, nujna.

V kozmetičnih salonih in estetskih klinikah se vedno bolj uveljavlja kombinacija več metod pomlajevanja, s katerimi dosežemo boljše rezultate, seveda pa k dobrim rezultatom pripomorejo pravilna izbira terapije ter realna pričakovanja vsakega posameznika. Strankam se ob izvajanju pomlajevalnih terapij priporoča kot podporna terapija oralno uživanje C vitamina, ki je nujno potreben za izgradnjo kolagena, in hidrokolagena, ki izboljšuje mikrorelief, prožnost ter vlažnost kože.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Zadovoljna.si, Vse pravice pridržane Verzija: 646