Zadovoljna.si
Nega kože

Koža

Strokovnjakinja razkrila, kakšna bi morala biti nega kože spomladi

J.V.
14. 03. 2023 05.00
0

Pred nami so topli in sončni dnevi, ko bo naša koža spet bolj izpostavljena sončnim žarkom. O tem, kako kožo, ki je naš največji organ, pripraviti na pomlad, smo se pogovarjali z Lauro Sardinšek, ki že vrsto let deluje na področju pomlajevalnih tretmajev in medicinske kozmetike. "Na pomlad kožo najprej pripravimo z odstranjevanjem odmrlih kožnih celic z ustreznim pilingom," nam je zaupala in dodala, da moramo s prihodom pomladi hranljive kreme, olja in druge kozmetične izdelke z okluzivnim delovanjem, zamenjati za bolj hidratantnimi in vlažilnimi izdelki.

Zunanji dejavniki v zimskem času našo kožo pogosto izsušijo, kako jo pripraviti na pomlad? Bi morale s pričetkom toplejšega vremena in pomladi spremeniti rutino nege kože? Kako?

Koža predstavlja mejo oziroma pregrado med telesom in njegovo okolico oziroma zunanjostjo, zato je osnovna funkcija kože zaščita telesa pred zunanjimi vplivi in ravno v zimskih mesecih se naša koža sooča z ekstremnimi razmerami. Predvsem koža na obrazu in drugih izpostavljenih delih telesa je v zimskih mesecih podvržena nizkim temperaturam, vetru, mrzlemu in vlažnemu zraku zunaj, po drugi strani pa toplemu in suhemu zraku v prostorih, kjer bivamo. Ogrevanje prostorov pogosto ne izsušuje le zraka, ampak tudi našo kožo. Zimsko vreme neugodno vpliva na našo kožo, videti je utrujena, groba, izsušena, primanjkuje ji sijaja, zato je v pomladnih dneh koži potrebno nameniti posebno nego.

To se je v času samoizolacije zgodilo z vašo kožo
Preberi še
To se je v času samoizolacije zgodilo z vašo kožo
Laura Sardinšek že vrsto let deluje na področju pomlajevalnih tretmajev in medicinske kozmetike.
Laura Sardinšek že vrsto let deluje na področju pomlajevalnih tretmajev in medicinske kozmetike. FOTO: osebni arhiv

Na pomlad kožo najprej pripravimo z odstranjevanjem odmrlih kožnih celic z ustreznim pilingom. V zimskih mesecih lahko izvajamo močnejše kemične pilinge, medtem ko v toplejših mesecih posegamo po manj močnih in agresivnih kislinskih pilingih, saj v pomladnih mesecih sonce postaja vedno bolj močnejše. Več o kislinskih pilingih si lahko preberete tukaj. V kolikor vas ob misli na kislinski piling preplavlja strah, pa si lahko omislite nežen encimski piling, ki je namenjen tudi za nego zelo občutljive kože.

S prihodom pomladi in naraščajočih temperatur, hranljive kreme, olja in druge kozmetične izdelke z okluzivnim delovanjem zamenjajte za bolj hidratantne in vlažilne izdelke. Uporabljajte izdelke, ki vsebujejo vlažilne sestavine, npr. hialuronsko kislino, ki bo vaši koži zagotavljala vlago, in antioksidante, ki bodo vašo kožo ščitili pred škodljivimi prostimi radikali, ki jih med drugim povzročajo tudi UV-žarki. Nikar pa ne pozabite na tonik, saj z njim koži povrnemo naravno ravnovesje in fiziološki pH in dodatno navlažimo kožo. 

Lasersko odstranjevanje dlačic – ali res deluje?
Preberi še
Lasersko odstranjevanje dlačic – ali res deluje?

Višje temperature in prvi pomladanski sončni žarki nas vabijo na zrak in v naravo, kar pomeni, da je naša koža tudi bolj izpostavljena UV – žarkom, zato nikar ne pozabite na ustrezne izdelke za zaščito kože pred soncem z UV zaščitnim faktorjem, ki vas bodo obvarovali pred prezgodnjim staranjem kože in drugimi spremembami, med katerimi je zagotovo najpogostejša hiperpigmentacija kože. Ne glede na letni čas je vselej pomembno, da je kozmetični izdelek, ki ga uporabljate, prilagojen vašemu tipu kože, saj ima vsak tip kože svoje značilnosti

Čudovita moč kislinskih pilingov za vidno lepšo polt
Preberi še
Čudovita moč kislinskih pilingov za vidno lepšo polt
Uporabljajte izdelke, ki vsebujejo vlažilne sestavine.
Uporabljajte izdelke, ki vsebujejo vlažilne sestavine.FOTO: Dreamstime

Se vam zdi, da še vedno ne upoštevamo dovolj tega, da je zaščita pred soncem pomembna vse leto, ne le poleti?

Staranje je naraven fiziološki proces, kateremu se ne moremo izogniti, lahko pa z odgovornim obnašanjem na soncu preprečimo prezgodnje staranje kože zaradi sonca, kar poimenujemo fotostaranje. Je že res, da ima sonce v zmernih količinah mnoge koristne učinke za naš organizem, kot npr. izboljšanje razpoloženja in izboljšanje možganske funkcije, tvorba vitamina D, ublažitev težav s kožo (predvsem pri luskavici, ekcemu in aknah), blagodejno deluje na krvni obtok ter zmanjšanje tveganja za nastanek določenih rakavih obolenj (na dojka, debelem črevesju, prostati in pljučih). Ti pozitivni učinki so izraženi, v kolikor se sončnim žarkom nastavljamo premišljeno v zmeri količini, medtem ko ima pretirano izpostavljanje UV svetlobi negativne in škodljive učinke, saj povzroča sončne opekline, poškodbe oči, oslabljen imunski sistem, fotoalergične in fototoksične reakcije, prezgodnje staranje kože in nenazadnje tudi kožnega raka.

AHA, BHA in PHA – kateri kislinski piling je primeren za vas?
Preberi še
AHA, BHA in PHA – kateri kislinski piling je primeren za vas?

Fotostaranje je eden izmed poglavitnih vzrokov staranja kože in v kolikor želite ohraniti zdravo in mladostno polt, je izredno pomembno, da kožo obraza in druge izpostavljene dele telesa zaščitite prav vsak dan v letu in vsakič, ko zapustite svoj dom.  Česar se ljudje še vedno ne zavedajo dovolj dobro, je namreč, da je UV – sevanje prisotno ves čas, vsak dan celo leto in ne samo v poletnih mesecih. Pomembno je poudariti, da je UV - sevanje prisotno ne glede na vreme, prehaja pa tudi skozi oblake in steklo. Torej, če želite ohraniti zdravo in mladostno polt in se izogniti prehitremu, prezgodnjemu staranju in pojavu drugih škodljivih učinkov, je potrebno v vseh letnih časih vsak dan nanesti izdelek za zaščito pred soncem z UV zaščitnim faktorjem SPF najmanj 20 ali več, uporabljati zaščitne obleke, pokrivala in sončna očala in tako preprečiti dolgoročne poškodbe.

Vse, kar morate vedeti o hialuronski kislini
Preberi še
Vse, kar morate vedeti o hialuronski kislini

 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Zadovoljna.si, Vse pravice pridržane Verzija: 658