Zadovoljna.si
Pordela koža

Koža

Napaka, ki jo dela večina žensk z mastno in problematično kožo

Nataša Godler Trilar
27. 06. 2020 11.31
0

S to težavo se danes sooča ogromno žensk, kot tudi moških. To še zdaleč niso samo mladostniki v najstniških letih. Problematika je zelo razširjena tudi med 30-40 letniki, in sicer zaradi porasta hormonskih neravnovesij. Velik vpliv pa imata na nečisto kožo tudi procesirana prehrana in življenjski slog posameznika ( stres, nespečnost, kava, alkohol ...). Vse, kar povečuje vnetja v našem telesu, poslabšuje tudi težave z nečisto kožo.

Problematika mastne kože je povezana s prekomernim izločanjem loja/ sebuma iz žlez lojnic. 

Zelo pogosto je to posledica hormnonskega neravnovesja. Sebum skupaj z lipidi in izločki žlez lojnic tvori kislo-mastni zaščitni plašč na naši koži. Kadar je izločanje uravnoteženo, nam to ne dela težav. Celo nasprotno. Naš kislo mastni plašč ščiti našo kožo pred zunanjimi vplivi. Kadar pa je sebuma preveč je površina kože mastna in na videz svetleča.

Nagnjenost k mastni koži je lahko dedna, nanjo pa zelo močno vplivajo prehranske navade, hormonsko stanje in stres, ki ga pogosto podcenjujemo  (pri mladostnikih se stanje kože pogosto poslabša pred izpiti.

 

Nataša Godler Trilar
Nataša Godler Trilar FOTO: osebni arhiv

Mastna kože oziroma seboreja je lahko tudi vzrok za nastanek aknaste kože. V žlezi lojnici, ki je zaprta, zaradi prevelikega števila odmrlih celic oz. nepravilnega luščenja in velike količine maščobe, nastane odlično okolje za razrast Propioni bacterium acne. Ta bakterija odlično uspeva v anaerobnem okolju brez kisika, ki se ustvari v zaprti žlezi lojnici.

Tako se poveča število bakterij in posledično se povečajo vnetni procesi. Zelo pomembno je, da tako problematiko tretiramo z več pristopi in ne z globinskim čiščenjem, kot je to zelo pogosto. Z globinskim čiščenje na dolgi rok problematike ne moremo rešiti, nastanejo pa kot posledica številne poškodbe na koži.

Začnimo na začetku. Zelo pomembno je pravilno površinsko čiščenje doma! 

Posamezniki z nečisto kožo zelo pogosto kožo čistijo preintenzivno, saj sklepajo : bolj, ko jo bom čistil-a, bolj bo čista. Vendar pa temu ni tako. Zato je najbolj pogosto pridruženo stanje pri nečisti koži poškodba bariere. Ko je barierna funkcija okrnjena, ima tudi koža manjšo obrambno sposobnost, vdor bakterij in snovi iz okolja je povečan, to pa vodi v še večje težave. Posledično se poveča izguba vlage. Zato pogosto poveste, da je koža izsušena in mastna in da ne veste več kaj uporabiti, da bi bilo prav. Vlažilni preparati so vam premalo, ob uporabi bolj hranilnih pa pogosto pride do izbruha nečiste kože.

Zato je nega nečiste kože kompleksna, vsebuje obnovo epidermalne bariere, zmanjšanje vnetnih procesov in uravnavanje izločanja žleze lojnice. Obvezno pa na koncu UV šačito 365 dni v letu, da preprečite nastanek postvnetnih hiperpigmentacij.

 

S pretiranim čiščenjem obraza ne moremo vplivati na lojnico, ki izloča sebum!
S pretiranim čiščenjem obraza ne moremo vplivati na lojnico, ki izloča sebum!FOTO: Dreamstime

Pretirano čiščenje ali preveč agresivni čistilci povzročijo izsuševanje kože , hkrati pa povečajo izločanje maščobe. 

S pretiranim čiščenjem obraza ne moremo vplivati na lojnico, ki izloča sebum! Koža se tako izsuši, v izvodilu lojnice je še več odmrlih celic, kar povzroča še večje težave.

Za čiščenje kože uporabimo nežne čistilce in tonik s fiziološkim PH-jem kože, po potrebi pa po nasvetu strokovnajak še kislinsko čistilo, nežne kislinske ali encimske pilinge doma in uporabo čistilnih mask, ki absorbirajo nečistoče in kožo obnavljajo in pomirjajo.

Bistveni del nege so serumi za obnovo barierne funkcije, za zmanjšanje vnetnih procesov in uravnavanje delovanja žleze lojnice. Pri hormonsko pogojenih izbruhih nečiste kože so zelo učinkoviti serumi, ki vsebujejo zaviralce 5 alpha reduktaze. Nego pa vedno zaključimo s kremo ali fluidom z visoko UVA zaščito. to je izredno pomembno, saj je UV sevanje direktni sprožilec vnetnih procesov in nastanka postvnetnih hiperpigmentacij (na predelih, kjer je koža prizadeta, jo sončni žarki obarvajo drugače in posledica so pigmentne nepravilnosti).

Pri kozmetični terapiji pogosto uporabimo kislinske pilinge, ki že leta sodijo v zlati repertoar neg, saj so izredno učinkoviti. Kisline odprejo zaprta izvodila lojnic, da se vsebina lahko izlije na površje. Istočasno pride do prisotnosti kisika v lojnici (z odprtjem 'zamaška' na izvodilu), kar je neugodno okoje za rast bakterije Propioni bacteria acne. Z odprtjem izvodila lojnice očistimo žlezo lojnico, vsebina se zlije na površino in šele tako omogočimo pogoje za ožanje izvodil- za ožanje por. 

Pomembno je da delujemo proti vnetju, antimikrobno (zmanjšamo število bakterij), s preparati uravnavamo izločanje sebuma in delujemo keratolitično – pomagamo žlezi lojnici, da se odpre in da se vsebina lahko zlije ven. Le tako bomo dosegli zadovoljive rezulate. Negujte se z ljubeznijo, spoštovanjem in kvaliteto. In obrestovalo se vam bo! 

 

Bistveni del nege so serumi za obnovo barierne funkcije, za zmanjšanje vnetnih procesov in uravnavanje delovanja žleze lojnice.
Bistveni del nege so serumi za obnovo barierne funkcije, za zmanjšanje vnetnih procesov in uravnavanje delovanja žleze lojnice. FOTO: Dreamstime
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Zadovoljna.si, Vse pravice pridržane Verzija: 646