Zadovoljna.si
Nega kože

Koža

Kakšna je razlika med jutranjo in večerno nego kože?

J.V.
15. 10. 2022 05.00
0

Ne glede na to, koliko ličil nosite, se ne more nič primerjati z lepoto zdrave in sijoče kože. Poenostavljena in skrbno izvajana nega kože je vsekakor prvi korak k doseganju želenega naravnega sijaja. Če želite izkoristiti prednosti vsakodnevne nege kože, ne potrebujete tisoč in enega izdelka, ampak le nekaj izdelkov, ki jih uporabljate dosledno in so ključnega pomena za pozitivne rezultate. O tem, kakšni naj bi bili jutranja in večerna nega kože, ali je med njima kakšna razlika in katere izdelke bi morali vključevati, smo povprašali Lauro Sardinšek, mag. kozm., dipl. m. s., ki že deset let deluje na področju pomlajevalnih tretmajev in medicinske kozmetike.

Tako kot se ve pripravljate na nov dan, se nanj pripravlja tudi vaša koža. Pravzaprav ima vaša koža, kadar ste budne, drugačne potrebe kot ponoči, med regeneracijo. Vaša dnevna nega kože je namreč namenjena zaščiti pred soncem, umazanijo in onesnaženjem, vaša nočna rutina pa mora biti namenjena negi in dajanju koži tistega, kar potrebuje. Z drugimi besedami, dnevna nega kože je namenjena zaščiti in ohranjanju, medtem ko je cilj nočne nege odpraviti težave, preden se med spanjem prične regeneracija kože. 

Ob vseh kremah za področje okoli oči, serumih in nočnih vlažilnih kremah lahko vaša rutina nege kože hitro skrene na napačno pot, če izdelkov ne uporabljate pravilno. O tem, kako naj bi bili videti jutranja in večerna nega kože, smo se pogovarjali z Lauro Sardinšek, ki je pojasnila, kakšna je bistvena razlika med njima in katere sestavine naj bi na kožo nanašale zjutraj in katere zvečer. 

 Kaj moramo vedeti o staranju kože in kako ohranimo njen mladosten videz?
Preberi še
Kaj moramo vedeti o staranju kože in kako ohranimo njen mladosten videz?

Ali je med jutranjo in večerno nego kože kakšna razlika? Glavni namen jutranje je verjetno zaščita kože čez dan, kaj pa večerne? Sta lahko rutini enaki?

Redno nego kože je treba izvajati dvakrat dnevno – zjutraj in zvečer. Posebnosti redne nege so odvisne od tipa in stanja vaše kože ter od dela dneva, saj se potrebe in funkcije kože čez dan spreminjajo. Koža je čez dan izpostavljena raznim zunanjim vplivom, kot so sonce, veter, onesnažen zrak in stres, zato je dnevna nega kože usmerjena predvsem v celodnevno hidratacijo, zaščito pred zunanjimi vplivi in preprečevanje prezgodnjega staranja. Lahko bi trdili, da je dnevna krema najbolj razširjen kozmetični izdelek, zato je izbira prave kreme še toliko pomembnejša. Dnevne kreme so po strukturi lažje, hitro se vpijejo in lahko vsebujejo zaščitni faktor. 

Laura Sardinšek, mag. kozm., dipl. m. s., že deset let deluje na področju pomlajevalnih tretmajev in medicinske kozmetike.
Laura Sardinšek, mag. kozm., dipl. m. s., že deset let deluje na področju pomlajevalnih tretmajev in medicinske kozmetike. FOTO: osebni arhiv

Ponoči se v koži dogajajo številni procesi, ki se razlikujejo od tistih podnevi, zato je tudi skrb za kožo v tem delu dneva zelo pomembna. Dermatologi se strinjajo, da je nočna krema najboljši negovalni izdelek, ne glede na to, kaj vaša koža potrebuje. V nočnem času se ves organizem obnavlja in naša koža ni nobena izjema, zato ji moramo zagotoviti ustrezne razmere, da bo svojo funkcijo opravljala nemoteno in da se bomo zjutraj zbudili sveži in sijoči. Pri nočni negi je prav tako pomembna hidratacija kože, hkrati pa tudi obnova kožnih celic, zato nočne kreme poleg vlažilnih sestavin vsebujejo tudi aktivne učinkovine, ki spodbujajo proces celične regeneracije. Nočne kreme so po strukturi bogatejše in gostejše, popolnoma se vpijejo in v nasprotju z dnevnimi kremami ne vsebujejo zaščitnega faktorja in pigmentov. 

Kateri izdelki oziroma sestavine, ki jih vsebujejo, so primernejše za uporabo zjutraj in katere za uporabo zvečer?

Določene aktivne sestavine so primernejše za izdelke, ki jih uporabljamo pri nočni negi kože, medtem ko najdemo nekatere druge sestavine izključno v izdelkih za dnevno nego. V izdelke za nočno nego praviloma dodajajo sestavine, za katere vemo, da lahko ob prisotnosti sonca oziroma UV-svetlobe reagirajo na koži. Zato v nočnih izdelkih zasledimo predvsem tiste aktivne sestavine, ki pospešujejo obnovo kože ter imajo eksfoliativen in belilen učinek. Mednje sodijo predvsem retinoidi, organske kisline (sadne kisline, salicilna kislina in druge), arbutin, kojična kislina ter vitamin C. Med aktivne učinkovine, ki jih najdemo izključno v dnevnih kremah, pa spadajo predvsem UV-filtri in pigmenti (določeni izdelki proti rdečici in aknam).

Strokovnjakinja razkriva, kako pravilno negovati suho kožo
Preberi še
Strokovnjakinja razkriva, kako pravilno negovati suho kožo

Katere izdelke in v kakšnem vrsten redu naj bi nanesle zjutraj?

Jutranja nega kože vključuje štiri osnovne korake: čiščenje, tonificiranje, nego in zaščito. Koža med nočno regeneracijo tvori sebum, zato je čiščenje prvi korak učinkovite nege kože. Obraz najprej očistite z nežnim čistilcem in pri tem uporabite mlačno vodo. Izogibajte se vroči vodi, saj lahko razdraži in izsuši kožo. Do kože bodite nežni in je ne drgnite, le nežno jo obrišite z brisačo. Po čiščenju obvezno nanesite vlažilni tonik, s katerim odstranite morebitne ostanke čistilnega izdelka, osvežite kožo in ji pomagate pri hitrejši vzpostavitvi naravne pH-vrednosti. Sledi nanos ampule, boosterja ali seruma. Ampule, boosterji in serumi so bistven del nege, saj s koncentriranimi aktivnimi sestavinami koži nudijo intenzivno in globinsko nego. Preden nadaljujete jutranjo rutino, počakajte, da koža absorbira nanešene koncentrate. Sledi nanos dnevne kreme, ki ustreza vašemu tipu kože, namen vseh dnevnih krem pa sta predvsem vlaženje in zaščita kože vašega obraza. 

Če je predel okoli oči problematičen ali suh, je priporočljivo nanesti tudi ustrezno kremo za kožo okoli oči, ki zaščiti, neguje in dodatno navlaži ta občutljiv predel. Eden izmed najpomembnejših korakov v celotni jutranji rutini pa je nanos kreme z zaščitnim faktorjem. Veliko dnevnih krem že vsebuje zaščitni faktor, da bi bila koža zaščitena pred škodljivimi sončnimi žarki, toda v številnih situacijah je treba še dodatno nanesti višji zaščitni faktor. To je še posebej pomembno v poletnih mesecih, ko je treba kremo z zaščitnim faktorjem ponovno nanesti na vsaki dve uri oziroma  po prekomernem potenju, plavanju ali umivanju rok. Jutranje nege kože torej ne zaključite, ne da bi na obraz izdatno nanesli kvalitetno kremo z zaščito pred UV-žarki – vsaj z SPF 30. 

Koža-2
Koža-2FOTO: Dreamstime

Kaj pa zvečer?

Tako kot pri jutranji negi se tudi večerna nega kože začne s čiščenjem. Z večernim čiščenjem odstranimo umazanijo, pot, sebum in ličila. Za odstranjevanje močnejših ličil (npr. vodoodporne maskare) izvedite dvojno čiščenje – najprej ličila odstranite z oljnim čistilcem, micelarno vodico ali čistilnim mlekom, nato pa postopek ponovite še s čistilcem na vodni osnovi, ki ga sperete z mlačno vodo, nato pa kožo nežno popivnajte z brisačo. Po čiščenju kožo premažite s tonikom, s katerim odstranite morebitne ostanke ličil in čistilnega izdelka, hkrati pa pripravite kožo na nadaljnjo nego obraza, saj se sestavine negovalnih izdelkov za obraz bolje vpijejo, če jih nanesemo na očiščeno kožo. Sledi nanos visokokoncentriranih aktivnih sestavin v obliki ampul, boosterjev ali seruma. Zadnji korak večerne rutine je nočna krema, ki kožo nahrani in spodbuja njeno regeneracijo čez noč. Dobro formulirane kreme za obraz lahko zadostujejo tudi za kožo okoli oči, če pa ta potrebuje dodatno nego, je zaželeno nanesti še kremo za okrog oči.

Lahko bi rekli, da je zjutraj najpomembnejša uporaba kreme s SPF, zvečer pa odstranitev ličil?

Prekomerna izpostavljenost UV-žarkom je glavni vzrok za prezgodnje staranje kože, zato je učinkovita zaščita pred soncem nujna in jo je treba vedno obravnavati kot del vsakodnevne nege obraza. Pri dnevni negi kože nikdar ne pozabimo na škodljive UV-žarke. Pomembno je, da izpostavljeno kožo obraza zaščitimo s kvalitetnimi izdelki z zaščito pred soncem s faktorjem 30 ali več. 

Če želimo koži nuditi podporo pri naravnih procesih obnove čez noč, to dosežemo z najpomembnejšim postopkom – čiščenjem kože. S čiščenjem odstranimo odmrle kožne celice, odvečen sebum, ličila in ostale nečistoče, ki so se čez dan nabrale na površini obraza. Če pred spanjem ne odstranimo ličil, to vodi do zamašitve por, koža postane bolj suha, pospeši se proces staranja, oči lahko postanejo razdražene, zlepljene trepalnice pa se lahko polomijo in strgajo z veke. Če torej želite, da se ponoči spočije tudi vaša koža, pred spanjem nikakor ne pozabite odstraniti ličil in nego nadaljujte z nanosom ustrezne nočne kreme.

Zakaj se staramo?
Preberi še
Zakaj se staramo?

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Zadovoljna.si, Vse pravice pridržane Verzija: 604