Zadovoljna.si
Koža

Koža

Kakšna mora biti nega kože v 20., 30. in 40. letih?

Jasmina Voler
26. 04. 2023 07.16
1

Nega kože v tridesetih letih ni enaka tisti, na katero ste prisegale, ko ste bile v dvajsetih letih. Ne le, da se vaša koža ves čas spreminja (navznoter in na zunaj), ampak se z leti spreminja tudi čas, ki ga namenite njeni negi, in izdelki, ki jih uporabljate. Edina stalnica na polički v vaši kopalnici je krema z UVA in UVB zaščito, ki jo morate uporabljati ne glede na to, koliko ste stare. Kako bi morale prilagoditi nego kože glede na določeno starostno obdobje, smo se pogovarjali z Lauro Sardinšek, ki deluje na področju pomlajevalnih tretmajev in medicinske kozmetike že dobrih 8 let, zadnjih 5 let pa v estetski kliniki izvaja predvsem pomlajevalne tretmaje obraza in dermatološke nege obraza. "Vsakodnevna skrb za kožo in nega kože z izdelki, ki individualno ustrezajo specifičnim potrebam tipu kože, stanju kože in starosti, bo pripomogla ohraniti sijočo kožo in preprečiti znake prezgodnjega staranja."

V dvajsetih letih negi kože ponavadi še ne posvečamo veliko pozornosti. Pa vseeno, kakšna bi ta morala biti, da morda s tem preprečimo kasnejše posledice, kot je prehiter pojav gubic in drugih težav?

Nikoli ni prezgodaj, da začnemo negovati svojo kožo. V poznih dvajsetih letih v naši koži začne upadati nivo kolagena, zato je ključnega pomena, da že takrat negujemo svojo kožo. Nega v tem obdobju je usmerjena predvsem v preventivo, kozmetične izdelke pa izbiramo glede na tip in trenutno stanje kože. Pravilna nega pomeni, da uporabljamo izdelke, ki kožo ščitijo pred zunanjimi dejavniki, in izdelke, ki preprečujejo nastanek poškodb kože zaradi teh dejavnikov.

Kaj pa izdelki/sestavine, ki jih uporabljamo? Kateri so tisti glavni, ki jih je dobro uporabljati že v 20-ih? Je kakšen, ki ga ne bi smele?

Za ohranjanje lepe kože je potrebna redna in dosledna nega kože, ki se začne s temeljitim, vendar nežnim vsakodnevnim čiščenjem, saj je čista koža temelj vsake kakovostne nege. S tem omogočimo, da je koža dobro pripravljena na nadaljnje korake nege. V dvajsetih letih je priporočljivo uporabljati izdelke, ki podpirajo naravno regeneracijo in vlažijo kožo. Vlažilni izdelki povečujejo vsebnost vode v koži, obenem pa jo zaščitijo in spodbujajo pravilno luščenje odmrlih kožnih celic, da postane gladka in mehka. Najpogostejši vlažilci, ki se uporabljajo v vlažilnih izdelkih so hialuronska kislina, aminokisline in urea. Pomembna je tudi uporaba kakovostnih negovalnih izdelkov, ki kožo obraza zaščitijo pred škodljivimi zunanjimi vplivi, kot so sonce, vročina in mraz ter onesnažen zrak. 

Izbiro kozmetičnega izdelka vedno prilagodimo tipu kože, trenutnemu stanju kože ter letnemu času – ni potrebno, da v mladosti uporabljamo sestavine, ki jih naša koža v tem obdobju še ne potrebuje.

Laura Sardinšek
Laura Sardinšek FOTO: osebni arhiv

Verjetno se na koži pozna tudi nepravilna hrana, ki je ponavadi pogost 'greh' v teh letih.

Ustrezna nega je pogoj za lepo in sijočo kožo, velik vpliv pa imata tudi življenjski slog ter ustrezna prehrana. Koža je odraz našega zdravja in pogosto se napake v prehrani poznajo prav na njej: ne pravijo zaman, da lepota prihaja od znotraj. Za lepšo kožo in njen mladosten videz lahko veliko storimo z uživanjem živil, ki so bogata z antioksidanti, ki zmanjšujejo posledice delovanja škodljivih prostih radikalov. Antioksidanti so lahko zelo različne snovi, največkrat pa gre za vitamine in minerale. Najdemo jih skoraj v vsaki naravni hrani, najbolj zastopana oblika antioksidantov, ki je pogosto del našega jedilnika, pa so polifenoli. Nahajajo se v sadju in zelenjavi, pa tudi v zelenem in črnem čaju, čokoladi, rdečem vinu, olivah in olivnem olju ter nekaterih oreščkih in začimbah. Na jedilniku mora biti tako dovolj raznovrstnega sadja in zelenjave, stročnic, pa tudi polnozrnatih izdelkov in rib. Ne smemo pa pozabiti, da je hrana le en del formule za lepo kožo, ki z zadostno količino spanja, primerno nego in splošnim zadovoljstvom tvorijo celoto. 

Nikoli ni prezgodaj, da začnemo negovati svojo kožo.
Nikoli ni prezgodaj, da začnemo negovati svojo kožo.FOTO: Dreamstime

Kako se potem nega kože spremeni, ko enkrat vstopimo v 30. leta? Ko se začnejo pojavljati prve gubice. Zakaj je takrat pomembna drugačna nega?

Po 30. prične upadati količina kolagena v koži, v celicah se začnejo upočasnjevati presnovni procesi, povečuje se izguba vlage ter zmanjšuje prožnost kože. Z upadanjem kolagena in tanjšanjem kože se zmanjšata tudi barierna zaščita kože in naravna zaščita pred UV-sevanjem. Vsi ti procesi vodijo do nastanka gub, izgube sijaja kože ter utrujenega videza. Pojav prvih gubic še ne pomeni, da vaša koža ne bo več videti mladostno, ampak nas opominjajo, da moramo pričeti uporabljati tudi anti-age izdelke. 

Kakšne izdelke bi morala imeti vsaka ženska v tem obdobju za nego?

Koristno je, da kožo v tem obdobju negujemo z izdelki, ki ji vračajo sijaj, lesk in svežino. Na trgu obstaja vrsta izdelkov, predvsem pa so to pilingi s sadnimi (AHA) kislinami, katerih vlogi sta odstranjevanje mrtvih celic povrhnjice in spodbujanje regenerativnih procesov ter nastajanja kolagena. Ključnega pomena so tudi antioksidanti, zato vlažilni kremi dodamo še serum z antioksidanti, ki preprečujejo škodljivo delovanje prostih radikalov v koži, zmanjšujejo poškodbe kože ter varujejo pred prezgodnjim staranjem. Med najpogostejše antioksidante v kozmetičnih preparatih štejemo vitamin E, koencim Q10, resveratrol, niacinamid ter alfa lipoično kislino. Eden izmed najpomembnejših in nepogrešljivih antioksidantov pa je vitamin C, ki spodbuja nastajanje kolagena in preprečuje nastajanje gub. 

Razlika pa je verjetno tudi med nego kože v 30. in 40. letih ... Čemu bi morale posvečati pozornost takrat? Kakšna je koža ponavadi v tem obdobju?

V 40. letih, ko se proizvodnja kolagena še dodatno zmanjšuje, začne koža izgubljati elastičnost, pojavijo pa se izrazne linije in gube. Koža zadržuje manj vlage, hitreje postane suha, izgublja svojo napetost in elastičnost. Za nego kože uporabljamo kozmetične izdelke z aktivnimi sestavinami, ki spodbujajo proizvodnjo kolagena, kot so hidroksi kisline, retinoidi in peptidi. Hidroksi kisline povzročajo luščenje povrhnjice in s tem stimulirajo njeno obnovo, vplivajo na sintezo kolagena in imajo vlažilni učinek. Retinoidi posvetlijo pigmentne madeže, poenotijo ten kože in izboljšajo teksturo kože, peptidi pa s svojim delovanjem pripomorejo k večji čvrstosti in debelini kože.

V 40. letih, ko se proizvodnja kolagena še dodatno zmanjšuje, začne koža izgubljati elastičnost, pojavijo pa se izrazne linije in gube. 
V 40. letih, ko se proizvodnja kolagena še dodatno zmanjšuje, začne koža izgubljati elastičnost, pojavijo pa se izrazne linije in gube. FOTO: iStock

Katere sestavine pa potrebuje zrela koža, da lažje ohrani mladosten videz? Na kaj moramo biti pozorne, ko izbiramo izdelke za nego?

Po petdesetem letu koža postane tanjša in upadla, izgubi svojo prožnost, njena vlažnost pa se občutno zmanjša. Z nastopom menopavze in upadom progesterona in estrogena kožo zaznamujejo izrazite gube, struktura ter videz kože se spremenita. V koži drastično upade nivo kolagena, elastina in hialuronske kisline, zmanjšana pa je tudi sposobnost sinteze lipidov. Koža postane dehidrirana, tanjša, neelastična in povešena, začenja pa tudi izgubljati volumen. Na koži se kot posledica dolgoletne izpostavljenosti UV žarkom pojavijo pigmentni madeži in razširjene kapilare, z zmanjšano prekrvavitvijo pa koža prejema manj hranil, izgublja prožnost, postane hrapava, suha in občutljiva za zunanje dejavnike.

Nega zrele kože zahteva izdelke, ki kožo hranijo in pospešujejo obnavljanje. Hranljive kreme z rastlinskimi olji (arganovo, olivno, mandljevo ...) so primerna izbira za nego suhe kože v zrelih letih, priporočamo pa tudi izdelke z rastlinskimi izvlečki, ki s svojim delovanjem negujejo razdraženo in izsušeno kožo. V primeru hormonskega neravnovesja so koristni kozmetični izdelki s fitoestrogeni, kreme z dodatkom peptidov, vitamina A in koencima Q10 bodo koži povrnile prožnost in zmanjšale izrazitost gub, alfa hidroksi kisline pa bodo s pospeševanjem luščenja povrhnjice stimulirale obnavljanje kože in bledenje hiperpigmentacij. Pri zreli koži lahko z ustrezno domačo nego omilimo določene znake staranja, zgolj s kozmetičnimi proizvodi, ki so v prosti prodaji, pa ne moremo doseči rezultatov, ki jih lahko s profesionalno kozmetično nego in aparaturnimi tehnikami pomlajevanja. 

Vsakodnevna skrb za kožo in nega kože z izdelki, ki individualno ustrezajo specifičnim potrebam tipu kože, stanju kože in starosti, bo pripomoglo ohraniti sijoč

Mailing

Koža

Si že prijavljen na vse naše e-novice?

KOMENTARJI (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Zadovoljna.si, Vse pravice pridržane Verzija: 357