Zadovoljna.si
Nega kože

Koža

Kakšno vlogo ima linolna kislina pri zdravju kože?

N. Č.
08. 09. 2023 05.00
0

Linolna kislina je ena izmed esencialnih maščobnih kislin in ima izjemno pomembno vlogo pri ohranjanju zdrave kože. Je učinkovito sredstvo za obnovo kožnih celic, je antioksidant, nekatere študije pa celo dokazujejo, da se odlično obnese pri osebah, ki imajo težave z razbarvano in razdraženo kožo.

Linolna kislina je omega-6 maščobna kislina in je ključna za ohranjanje hidrirane, elastične in zdrave kože. V tem članku bomo raziskali, kako linolna kislina vpliva na zdravje kože in zakaj je njena prisotnost v prehrani in kozmetičnih izdelkih tako pomembna.

Kaj je linolna kislina?

Linolna kislina je esencialna maščobna kislina, kar pomeni, da jo telo samo od sebe ne more proizvajati, zato jo moramo zaužiti s hrano ali prehranskimi dodatki. Ta maščobna kislina spada v skupino omega-6 maščobnih kislin, najdemo pa jo v različnih živilih, kot so rastlinska olja, semena, oreščki in žita.

To je eno najbolj priljubljenih olj za nego kože
Preberi še
To je eno najbolj priljubljenih olj za nego kože

Kako linolna kislina vpliva na zdravje kože?

Linolna kislina igra ključno vlogo pri ohranjanju zdrave kožne pregrade. Kožna pregrada je zaščitna plast na površini kože, ki deluje kot naravna ovira pred zunanjimi škodljivimi dejavniki, kot so bakterije, mikrobi in onesnaženje. Linolna kislina pomaga okrepiti to pregrado na več načinov:

Linolna kislina ima ključno vlogo pri ohranjanju zdrave kožne pregrade.
Linolna kislina ima ključno vlogo pri ohranjanju zdrave kožne pregrade. FOTO: Dreamstime

Hidracija kože

Linolna kislina je ključna za ohranjanje vlage v koži. Kožna pregrada vsebuje lipide, linolna kislina pa pomaga pri tvorbi in vzdrževanju teh lipidov. To povečuje integriteto kožne pregrade, kar je ključno za njeno sposobnost, da zadrži vlago in prepreči vdor škodljivih snovi, kar pa posledično ohranja kožo hidrirano in preprečuje suhost.

Linolna kislina torej deluje okluzivno. To pomeni, da tvori zaščitno plast na koži, ta plast pa pomaga koži zadrževati vlago in preprečuje, da bi se vlaga izgubila v okolico, koža pa izsušila. 

Kako negovati svoje lase v jesenskih mesecih?
Preberi še
Kako negovati svoje lase v jesenskih mesecih?

Izboljšanje elastičnosti

S staranjem koža izgublja elastičnost, kar lahko vodi v nastanek gubic. Linolna kislina ne le, da pomaga pri ohranjanju elastičnosti kože, jo tudi izboljšuje in skrbi, da se ta z leti ne poslabša tako hitro. 

Linolna kislina tako pomaga ohranjati prožnost kože, zaradi česar je naša koža bolj odporna na znake staranja.

Protivnetne lastnosti

Linolna kislina ima tudi protivnetne lastnosti, ki pomagajo pri lajšanju vnetja na koži. To je koristno pri različnih kožnih težavah, vključno z aknami in ekcemi.

Linolna kislina ima tudi protivnetne lastnosti, zato nam pomaga v boju proti aknam.
Linolna kislina ima tudi protivnetne lastnosti, zato nam pomaga v boju proti aknam. FOTO: Profimedia

Regeneracija kožnih celic

Linolna kislina je pomembna za regeneracijo kožnih celic. Pomaga pri obnavljanju poškodovane kože, kar lahko prispeva k zdravemu, svežemu in mladostnemu videzu.

Prhljaj in linolna kislina

Linolna kislina pomaga pri uravnavanju proizvodnje naravnega olja oz. sebuma, kar zmanjšuje tveganje za nastanek prhljaja, hkrati pa izboljšuje zdravje lasišča.

Nega pri prhljaju ob suhem in mastnem lasišču je popolnoma drugačna
Preberi še
Nega pri prhljaju ob suhem in mastnem lasišču je popolnoma drugačna

Prekomerna proizvodnja sebuma lahko povzroči mastno kožo, medtem ko pomanjkanje sebuma lahko pripelje do suhe kože. Ravno zato je uravnotežena proizvodnja sebuma, za katero skrbi linolna kislina, tako pomembna.

Razbarvana koža in linolna kislina

Linolna kislina ima več lastnosti, ki izboljšujejo videz razbarvane kože. Razbarvana koža se sicer pogosto kaže v obliki madežev, pigmentacije ali hiperpigmentacije.

Linolna kislina je pomembna za regeneracijo kožnih celic, pomaga nam tudi ohraniti mladosten videz.
Linolna kislina je pomembna za regeneracijo kožnih celic, pomaga nam tudi ohraniti mladosten videz.FOTO: Shutterstock

Kje najdemo linolno kislino?

Vključitev v prehrano

Da bi bili deležni zgoraj naštetih vplivov na zdravje kože, priporočamo, da redno uživate hrano, ki je bogata z linolno kislino. 

Sem spadajo rastlinska olja (npr. sončnično olje, koruzno olje, itd.), semena, oreščki in žita. Linolno kislino najdete tudi v rdečem mesu, lososu in jajcih. 

Prehranski dodatki

Če je potrebno, razmislite o jemanju prehranskih dopolnil, ki vsebujejo linolno kislino. Pred uporabo dodatkov se vedno najprej posvetujte s svojim osebnim zdravnikom. 

Kozmetični izdelki

Linolno kislino najdemo tudi v številnih kozmetičnih izdelkih, kot so kreme, losjoni ter olja za kožo in lase (npr. čičkovo olje). 

Znaki, da vašemu telesu primanjkuje omega-3 mačobnih kislin
Preberi še
Znaki, da vašemu telesu primanjkuje omega-3 mačobnih kislin

Kdo mora uporabljati linolno kislino?

Odgovor je preprost. Linolna kislina lahko koristi prav vsem tipom kože, vendar je običajno najbolj koristna za vse tiste, ki imate zelo mastno ali zelo dehidrirano kožo.

Mailing

Koža

Si že prijavljen na vse naše e-novice?
Linolna kislina se nahaja tudi v čičkovem olju, ki je odlična izbira, v kolikor imate težave z razčesavanjem.
Linolna kislina se nahaja tudi v čičkovem olju, ki je odlična izbira, v kolikor imate težave z razčesavanjem.FOTO: Dreamstime
Ali ricinusovo olje res pospešuje rast las?
Preberi še
Ali ricinusovo olje res pospešuje rast las?

Vir: wellandgood.com, womenshealthmag.com

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Zadovoljna.si, Vse pravice pridržane Verzija: 646