Zadovoljna.si
serum

Koža

Ali veste, kaj je mandljeva kislina?

Zadovoljna.si
14. 03. 2024 05.00
0

Mandljeva kislina je organska spojina, ki jo najdemo naravno v mandljih in nekaterih drugih rastlinah. Gre za alfa-hidroksi kislino, ki se pogosto uporablja v kozmetičnih izdelkih, predvsem v izdelkih za nego kože, kot so kreme, losijoni in pilingi.

Mandljeva kislina ima sposobnost pilinga kože, kar pomeni, da lahko odstranjuje odmrle kožne celice ter spodbuja obnovo kože. To lahko pomaga pri izboljšanju videza kože, zmanjšanju gub, zmanjševanju pigmentacije in izboljšanju teksture kože.

Nasvet strokovnjakinje: kako negovati kožo skozi desetletja življenja?
Preberi še
Nasvet strokovnjakinje: kako negovati kožo skozi desetletja življenja?

Poleg tega lahko mandljeva kislina deluje tudi kot vlažilno sredstvo, saj lahko zadržuje vlago v koži, kar pomaga ohranjati njeno hidriranost.

Ker je mandljeva kislina manj dražeča od nekaterih drugih alfa-hidroksi kislin, je primerna tudi za bolj občutljivo kožo. Kljub temu pa je pri uporabi izdelkov, ki vsebujejo mandljevo kislino, priporočljivo izvesti preizkus občutljivosti na majhnem predelu kože, da se preveri morebitna reakcija.

Skrivnostni balzam, ki vas bo rešil razpokanih ustnic
Preberi še
Skrivnostni balzam, ki vas bo rešil razpokanih ustnic

Kaj je mandljeva kislina?

Mandljeva kislina je alfa-hidroksi kislina (AHA), pridobljena iz grenkih mandljev. Gre za naravno sestavino, ki se uporablja v kozmetični industriji zaradi svojih izjemnih lastnosti za nego kože. Mandljevi kislini njena molekulska struktura omogoča, da prodre globoko v kožo in učinkovito deluje na več ravneh.

Ali uporabljate alfa-hidroksi kisline?
Ali uporabljate alfa-hidroksi kisline?FOTO: Dreamestime

Uporaba mandljeve kisline

Piling kože

Mandljeva kislina je odlična za piling kože, saj nežno odstranjuje odmrle kožne celice in razkriva svežo, mlajšo kožo. S tem se izboljša tekstura kože, zmanjšajo se gube ter se pojavita bolj enakomeren ten in sijaj.

Kaj je glikolna kislina?
Preberi še
Kaj je glikolna kislina?

Zmanjšanje hiperpigmentacije

Hiperpigmentacija je pogost problem kože, ki se kaže v obliki madežev na koži. Mandljeva kislina je uporabna zato, ker ima sposobnost zmanjševanja omenjene hiperpigmentacije. Redna uporaba mandljeve kisline lahko namreč pomaga zmanjšati videz madežev na koži, hkrati pa izboljša enakomernost in svetlost kože.

Pigmentacija – eden izmed najpogostejših estetskih problemov
Preberi še
Pigmentacija – eden izmed najpogostejših estetskih problemov
5 razlogov, zakaj je koža pod pazduhami temnejša
Preberi še
5 razlogov, zakaj je koža pod pazduhami temnejša

Zdravljenje aken

Mandljeva kislina je učinkovita tudi pri zdravljenju aken. Deluje protivnetno in antibakterijsko, poleg tega pa mandljeva kislina pomaga tudi pri zmanjševanju brazgotin in drugih sledi, ki jih za seboj puščajo akne.

Anti-aging učinki

Mandljeva kislina ima močne antioksidativne lastnosti, ki pomagajo zaščititi kožo pred prostimi radikali, hkrati pa preprečujejo prezgodnje staranje kože. Redna uporaba mandljeve kisline lahko pomaga zmanjšati videz gub, hkrati pa poveča čvrstost kože ter izboljša njeno elastičnost.

Ali uporabljate izdelke za nego kože?
Ali uporabljate izdelke za nego kože?FOTO: Adobe Stock

Priporočena pogostost uporabe

Pri uporabi mandljeve kisline je pomembno upoštevati priporočeno pogostost uporabe. Običajno se priporoča, da mandljevo kislino uporabljamo enkrat do dvakrat na teden, a kljub temu je priporočljivo, da se posvetujete s strokovnjakom za nego kože, da dobite individualno priporočilo glede pogostosti in načina uporabe, ki je najbolj primeren za vašo kožo.

Telovadba lahko pripomore k zdravi, sijoči in mladostni koži
Preberi še
Telovadba lahko pripomore k zdravi, sijoči in mladostni koži

Stranski učinki mandljeve kisline

Kot pri vsaki kozmetični sestavini obstajajo tudi nekateri potencialni stranski učinki mandljeve kisline, ki se lahko pojavijo pri nekaterih posameznikih. Med najpogostejšimi stranskimi učinki so lahko rdečica, draženje, luščenje kože in občutljivost na sončno svetlobo. Ti učinki so običajno blagi in začasni ter ob pravilni uporabi in skrbnem spremljanju kože večinoma izginejo.

Vendar pa je pomembno opozoriti tudi na dejstvo, da se lahko pri nekaterih posameznikih pojavijo bolj resni stranski učinki, kot so huda draženja in alergijske reakcije. V teh primerih je priporočljivo prenehati z uporabo in se posvetovati s strokovnjakom za nego kože.

Mailing

Koža

Si že prijavljen na vse naše e-novice?
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Zadovoljna.si, Vse pravice pridržane Verzija: 658