Zadovoljna.si
Pordela koža

Koža

Na vlažnost kože ne moremo vplivati s pitjem vode

Nataša Godler Trilar
14. 11. 2020 06.00
0

Mraz, suhi ogrevani prostori in temperaturne spremembe močno vplivajo na stanje in počutje naše kože. Relativna vlaga v ozračju je nizka, to pa posledično vpliva na (prenizko) stopnjo vlage v koži. Zelo veliko ljudi ima v zimskem času večje težave s kožo, saj je zaradi klimatskih sprememb ta bolj suha. Kar je tudi razlog, da potrebuje dodatno nego. Dodatno vlaženje, dodatno hranje in dodatno zaščito.

Samo pomislite, koliko investirate v zimski plašč, ki ga nosite le nekaj sezon, vaša koža pa je vaš plašč za celo življenje. In skozi letne čase tudi sama potrebuje investicijo v pravilno nego. Poskrbite, da bo zdrava in sijoča ter da se boste dobro počutili v svoji koži.

Na vlažnost kože ne moremo vplivati s pitjem vode, kot to pogosto beremo v raznih nasvetih. Koža je zelo kompleksen organ in ima povsem svoj mehanizem vlaženja. Pod vplivom relativne vlage v zraku, se v koži tvorijo naravni vlažilni faktorji. Sploh tisti, ki imate suho in občutljivo kožo ali rdečico na obrazu, zimo občutite bolj neugodno. Pojav lišajev, luščenje, povečana rdečica in nekomforten občutek suhosti in zatezanja, so zelo pogosti. Hkrati pa je to znak, da vaša koža ni zadovoljna z nego. Potrebno je preveriti in po potrebi dopolniti ali zamenjati, določene izdelke v vaši negi.

Nataša Godler Trilar
Nataša Godler Trilar FOTO: osebni arhiv

Potrebe kože se v različnih letnih časih razlikujejo.

Kadar je koža zdrava in vaši preparati ustrezni, teh občutkov ni in se morate z zjutraj nanešenimi preparati počutiti dobro cel dan, vse do večera. Če imate občutek, da bi čez dan kremo ponovno nanesli, je to znak, da je potrebno zamenjati ali pa dopolniti vaše izdelke za nego doma. Pri suhi koži (pa tudi pri ostalih, še posebno pri nečisti in aknasti) je zelo pogosta oziroma skoraj vedno prisotna večja ali manjša poškodba bariere.  Občutite jo bolj ali manj neprijetno, odvisno od tega, kako velika je.

Pogosti znaki poškodbe bariere so: nikakor ne najdete ustrezne kozmetike in čeprav ste preizkusili še nešteto krem, vam nobena nekako ni pisana na kožo. Rahlo srbenje, rdečica in občutek suhosti (pogosto poveste, da vam ‘kožo vleče skupaj’ ali da morate čez dan kožo večkrat namazati) in pogosta preobčutljivost na izdelke so znaki, da vaša koža ni v popolnoma zdravem stanju.

Vsi ti neprijetni senzorni občutki so pogosto prisotni tudi pri nečisti koži, kjer je poškodba bariere kar pravilo. In jo je nujno potrebno čimprej odpraviti. Osnovna funkcija kože je, da je bariera med nami in okolico. Da loči našo notranjost od zunanjega okolja. Kadar je barierna funkcija kože prizadeta, to povzroča nemalo težav.

Razgradnja kolagenskih vlaken povzroča zmanjšanje čvrstosti kože in poglabljanje gubic na obrazu.
Razgradnja kolagenskih vlaken povzroča zmanjšanje čvrstosti kože in poglabljanje gubic na obrazu.FOTO: Dreamstime

Stanje bariere je osnovni pokazatelj zdravja vaše kože in poškodbo je potrebno obravnavati prednostno.

Stanje bariere lahko preverimo z dermadiagnostiko, ki nam pokaže, kakšno je celostno stanje in zdravje kože. Tako lahko učinkovito odpravimo težave in vzpostavimo dobro nego in preventivo. Dlje časa trajajoča poškodba bariere v nadaljevanju vpliva na vlažnost kože, saj omogoča izgubo vode iz kože.

Sčasoma se razvije eritem oziroma vnetje, ki je že bolj zahtevno stanje, saj vpliva na razgradnjo dragocenih kolagenskih vlaken v dermisu. In tako vpliva na čvrstost vaše kože in nastanek gubic. In tako z leti postopoma pridelamo popolnoma druge problematike, ki vodijo v prezgodnje vidno staranje kože. Tu ne govorimo o normalnem fiziološkem staranju kože, ki smo ga deležni vsi, ampak o prezgodnjemu staranju, ki bi se mu lahko s pravilno nego in preventivo izognili.

Razgradnja kolagenskih vlaken povzroča zmanjšanje čvrstosti kože in poglabljanje gubic na obrazu. Tako poleti, kot pozimi je koža bolj obremenjena, zato je pravilna nega še toliko bolj pomembna. Hkrati pa sta ravno jesen in zima najboljša za doseganje vidnih sprememb, za pomlajevanje in preobrazbo vaše kože. Pred vami je odlično obdobje, v katerem lahko svojo kožo dobesedno prestrukturirate in pomladite.

Kako do zdrave, sijoče in negovane kože?
Preberi še
Kako do zdrave, sijoče in negovane kože?

Potrebujete le dober individualni načrt nege, ki je pisan prav na vašo kožo in njene potrebe. Načrt, ki upošteva posebnosti vaše kože, to pomeni, ne le tip vaše kože, temveč predvsem tipu kože pridružena stanja. Ta so ključna za izgled in zdravje vaše kože na dolgi rok.

Jesen in zima sta odlična za pomlajevanje kože, odpravljanje pigmentnih madežev in težav z nečisto kožo in aknami.

Zelo pomembno je, da kožo pravilno čistite. Vsakodnevno površinsko čiščenje naj bo blago, da koži ne odvzamemo preveč dragocenih epidermalnih lipidov. Koži poleg vlage dodajajte maščobne komponente oziroma epidermalne lipide, saj ti zaščitijo vašo kožo pred vplivi okolja, preprečijo izgubo vode iz kože in povečan vdor snovi iz okolja v kožo. Bolj kot je vaša koža suha, bolj ji primanjkuje epidermalnih lipidov.

Vedno uporabite dnevno kremo z visoko UVA zaščito, saj ta preprečuje razgradnjo dragocenega kolagena in razvoj vnetja. Tako boste preprečili prezgodnje, vidno staranje kože in jo ohranili zdravo in sijočo. Za spodbujanje tvorbe vseh 28 tipov kolagena v telesu, pa vedno priporočam tudi hidrokolagen, se pravi prehransko dopolnilo, ki vsebuje kolagenske peptide do 2000 Daltona molekulske mase, ter je obogaten s ključnimi aminokislinami za tvrobo kolagena, brez kakršnih koli dodatkov.

Negujte se z ljubeznijo, spoštovanjem in kvaliteto in obrestovalo se vam bo!

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Zadovoljna.si, Vse pravice pridržane Verzija: 375