Zadovoljna.si
Kloazma

Koža

Pigmentacija – eden izmed najpogostejših estetskih problemov

J.V.
30. 09. 2021 05.00
0

Neenakometna pigmentacija kože, stanje, ki ga imenujemo tudi hiperpigmentacija, je eden izmed najpogostejših estetskih problemov. Marsikatera je verjetno na svojem obrazu in telesu opazila temne pege oziroma temne madeže, ki se najpogosteje pojavljajo na izpostavljenih in vidnih delih telesa – na obrazu, vratu, dekolteju in hrbtiščih rok.

Neža Korotaj, kozmetičarka
Neža Korotaj, kozmetičarka FOTO: osebni arhiv

Hiperpigmentacija nastane zaradi prekomerne proizvodnje melanina – naravnega pigmenta, ki daje koži barvo. To prekomerno proizvodnjo lahko sprožijo različni dejavniki, najpogostejši pa je prekomerna izpostavljenost soncu. "Pigmentacije so v zadnjem času eden največjih estetskih problemov, sicer večinoma ne predstavljajo zdravstvenega tveganja, vendar predstavljajo predvsem velik estetski problem," pojasnjuje Neža Korotaj, kozmetičarka in svetovalka za lepoto. "Velikokrat so posledica prekomernega dolgotrajnega izpostavljanja sončnim žarkom. Najpogosteje se pojavljajo v manjših obsegih na posameznih delih telesa, lahko pa zajamejo večje področje."

Najpogostejše nenevarne pigmentacije so sončne pege, melazma, Poikiloderma Civatte in solarni lentigo (starostne sončne pege). Nekatere pigmentacije, kot so melazma in sončne pege pogosteje prizadenejo področja kože, ki so izpostavljena soncu (obraz, roke, noge).

Barvo kože določajo trije dejavniki:

- melanin

- krvna cirkulacija

- keratenoidi

- debelina povrhnjice

Osnovna barva kože posameznika je zapisana v dednem zapisu, koliko melanina, in kako je razporejen v različnih plasteh kože, pa določa, kako svetla oziroma temna je naša koža. Melanociti so celice, ki proizvajajo melanin in jih najdemo v spodnjih predelih povrhnjice. Osnovna naloga melanina je, da deluje kot absorpcijski filter in ščiti kožo ter podkožje pred škodljivimi učinki UV-žarkov. Vsaka porjavelost kože pomeni poškodbo, kar nam pove, da ni zdrave obarvanosti kože. Tvorbo melanina sproža sončna svetloba in kadar pride do prevelikih količin melanina nastanejo sončne ali starostne pege. Poleg sončne svetlobe, ki je glavni krivec za pojav temnih madežev, pa obstajajo tudi nekateri drugi dejavniki, ki lahko vplivajo na njihov nastanek. Med drugim tudi starost, različna vnetja kože, obolenja, zdravila in hormonski vplivi. In ker imamo različne vplive, obstajajo tudi različne vrste hiperpigmentacij. 

Najpogostejše nenevarne pigmentacije so sončne pege, melazma, Poikiloderma Civatte in solarni lentigo (starostne sončne pege).
Najpogostejše nenevarne pigmentacije so sončne pege, melazma, Poikiloderma Civatte in solarni lentigo (starostne sončne pege). FOTO: Dreamstime

Melazma oziroma kloazma

Gre za vrsto hiperpigmentacije, ki se pogosto pojavlja pri ženskah, zlasti v času nosečnosti in po njej. Najpogostejši razlog, zakaj se pojavi, je nihanje hormonov, ki je posledica nosečnosti, motnje delovanje ščitnice, uporabe kontracepcijskih tablet ali hormonskih terapij. Pogost faktor pa je tudi sončna svetloba. Madeži se med drugim lahko pojavijo na obrazu, vratu ali na rokah, in sicer kot temna območja nepravilnih oblik. Nosečniška melazma pogosto izzveni spontano po porodu, v nekaterih primerih pa lahko ostane tudi več let. Pogosteje prizadene osebe s temnejšo poltjo kot osebe s svetlejšo poltjo.

Lentigo – starostne pege

Sončni lentigo, ki je bolj poznan kot starostne pege, je eden izmed prvih znakov fotostaranje kože, ki je posledica večletnega izpostavljanja kože soncu. Starostne pege so rjavo obarvane lise, ki se pojavijo na različnih delih telesa, med drugim tudi na obrazu, dekolteju, vratu, zgornjem delu hrbta ... Predvsem na delih telesa, ki so najbolj izpostavljeni sončni svetlobi. Prve spremembe na koži lahko opazite v štiridesetih letih, predvsem, če je vaša polt svetlejša. Za razliko od običajnih sončnih peg, ki v zimskih mesecih zbledijo, pa starostne pege ne izginejo. "Z laserjem odstranjujemo sončne ali starostne pege, madeže barve bele kave, pege in nekatere redkejše motnje pigmentacije. Laser oddaja ozek snop svetlobe z visoko energijo, ki vpliva na kožno barvilo melanin. Postopek izvajamo v mesecih z manjšo jakostjo UV žarkov. Pred posegom in takoj po posegu kožo hladimo. Laserski žarki se na koži običajno občutijo kot ’’tleski gumice’’," pojasnjuje Korotajeva.

Sončni lentigo, ki je bolj poznan kot starostne pege, je eden izmed prvih znakov fotostaranje kože.
Sončni lentigo, ki je bolj poznan kot starostne pege, je eden izmed prvih znakov fotostaranje kože.FOTO: Shutterstock

Postvnetna in posttravmatska hiperpigmentacija

Še ena oblika hiperpigmentacije je tako imenovana postvnetna hiperpigmentacija, ki nastane kot posledica predhodnega vnetja kože, medtem ko posttravmatska hiperpigmentacija nastane zaradi prehodne mehanske poškodbe kože, ki sledi nenormalno razporejanje melanina na mestu poškodbe. Posledično nastanejo temni madeži, ki so pogosti predvsem pri tistih, ki se borijo z aknasto kožo, nastanejo pa lahko tudi zaradi ekcema, atopijskega dermatitisa in luskavice, ali pa jo povzročijo različni kozmetični postopki (laserski poseg, kemični piling ...). 

Kako odstraniti pigmentacijo?

"Zdravljenje je lahko dolgotrajno in večstopenjsko. Pri pigmentacijah je še posebej pomembna pravilna nega doma, vsakodnevna uporaba zaščitnega faktorja in za piko na i, močnejše terapije v estetskih ambulantah, kot so laserji in pilingi. Prav tako morajo biti odpravljeni vsi sprožilci (hormoni, izpostavljenost soncu, solarij, stres …)," pojasnjuje kozmetičarka in dodaja, da bi večino pigmentacij lahko preprečili z izvajanjem preventivnih ukrepov zaščite pred UV-sevanjem z uporabo sončnih krem, zadrževanjem v senci in nošenjem pokrival. "Žal se tega zavedamo šele takrat, ko so moteče spremembe že vidne." 

"Nikoli ni prepozno za spremembo načina življenja in izvajanjem zaščite pred soncem, ki je glavni steber vseh postopkov, s katerimi želimo opraviti posledice izpostavljanja UV- +žarkov in izboljšati njihov videz."

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Zadovoljna.si, Vse pravice pridržane Verzija: 658