Zadovoljna.si
Podbradek-2

Laura Sardinšek

Podbradek – zakaj nastane in kako se ga znebiti?

Laura Sardinšek
28. 12. 2022 05.00
1

Eden izmed najbolj izpostavljenih delov telesa je obraz, za katerega si običajno želimo, da se z leti ne bi spreminjal ter da se na njem ne bi vedno izraziteje risali znaki neprespanih noči in utrujenosti. Posledice staranja in gravitacije se pojavijo na vseh delih obraza in tudi na najnižjem delu – na podbradku. Pri negi in pomlajevanju obraza pa pogosto pozabimo na pomladitev prav tega, precej velikega področja. V sodobnem času obstaja več nekirurških in kirurških načinov, s katerimi se lahko motečega podbradka znebimo ali pa ga vsaj opazno zmanjšamo, oblikujemo vrat, kožo pa naredimo bolj napeto in sijočo.

Zakaj nastane podbradek?

Podbradek ali – kot ga mnogi poimenujejo – dvojna brada se običajno pojavi zaradi kopičenja maščobe pod spodnjo čeljustjo. Zaradi procesov staranja vezivno tkiva popušča, pridružen pa je lahko tudi slabši pretok limfe. Najpogostejša razloga za ta pojav sta prekomerna telesna teža in starost. Podbradek ni izključno težava ljudi, ki se bojujejo s čezmerno telesno težo, saj je lahko kopičenje maščobe pod brado tudi posledica genetske predispozicije oz. nagnjenosti h kopičenju na tem področju. Poleg tega koža z leti zgublja elastičnost, postane vse bolj ohlapna, svoj tonus pa izgubijo tudi mišice, ki postanejo bolj izbočene in povešene.

Poleg naštetega pripomore k neestetskemu izgledu tudi prekomerna uporaba mobilnih telefonov, saj dolgotrajno sklonjena glava vpliva na gubanje kože, pogosto sklanjanje pa tudi skrajša vratne mišice in čeljust potegne navzdol, zaradi česar postane koža še bolj ohlapna in povešena. 

Piše Laura Sardinšek, mag. kozm., dipl. m. s., ki že deset let deluje na področju pomlajevalnih tretmajev in medicinske kozmetike.
Piše Laura Sardinšek, mag. kozm., dipl. m. s., ki že deset let deluje na področju pomlajevalnih tretmajev in medicinske kozmetike. FOTO: osebni arhiv

Kako se znebiti podbradka?

Na tržišču obstajajo številne negovalne kreme, ki obljubljajo mladostno čvrstost vratu in predela pod brado, a so običajno manj učinkovite, saj ne morejo vplivati na globlje strukture, ki so podlaga in anatomski razlog povešanja. Kljub temu pa ni razloga, da bi se s povešenim podbradkom kar sprijaznili, saj obstajajo tudi zelo učinkoviti načini, s katerimi lahko podbradek vidno zmanjšamo ali celo odpravimo.

Vsekakor je smiselno, da se odprave podbradka lotimo stopenjsko in na način, ki je primeren glede na specifično stanje našega podbradka. Vedno je dobro najprej izkoristiti neinvazivne metode. Nekatere izmed njih lahko izvajamo tudi doma (na primer vaje za uvrstitev mišic), če te metode niso zadostne, pa preidemo k bolj invazivnim in specifičnim, ki so običajno učinkovitejše, a zahtevajo tudi daljši čas okrevanja in zato primerno pripravo na poseg. Pomembno je vplivati na vse skupine struktur, ki sestavljajo podbradek – na mišice, podporno tkivo in podkožno maščevje.

Pomen pravilne drže glave in vratu

Za izraženost podbradka je pomembna tudi pravilna drža. Če gledamo navzdol, sklanjamo glavo in vlečemo brado nazaj, se skrajša razdalja med brado in vratom ter tako poudari izbočenost podbradka. Zato poskrbite, da bo vaša drža zravnana in pokončna – nenazadnje je taka drža koristna tudi za splošno postavo in samozavest.

Vaje za učvrstitev mišic

Če mišic ne uporabljamo dovolj, te oslabijo in postanejo ohlapne, nad njimi pa se toliko hitreje nakopičijo maščobne blazinice. Zato je za odpravo podbradka pomembno, da okrepimo obrazne in vratne mišice ter jim povrnemo izgubljeno moč. Obstaja kar nekaj vaj, s katerimi si lahko pomagamo, skupni imenovalec vaj pa sta okrepitev tonusa in s tem napetosti mišic ter stimulacija metabolnih procesov, ki pripomorejo k zmanjšanju maščobnih oblog. Pri odpravi podbradka pomaga tudi, če uživamo hrustljavo hrano oziroma trda in neprocesirana živila, ki jih moramo dobro prežvečiti. Zanimiv in učinkovit način je tudi uporaba žvečilnega gumija, saj je to dobra vaja za izboljšanje tonusa mišic – žvečenje trdih žvečilnih gumijev vsaj eno uro na dan krepi mišice in preprečijo, da bi oslabele. Pri tem pa je zelo pomembno, da to izvajamo na pravilen način: žvečilnega gumija ne smemo prelagati med zobmi, ampak ga moramo stiskati z jezikom navzgor, ob ustno nebo. 

Za tiste, ki niso pripravljeni izvajati vaj za krepitev mišic, obstajajo na trgu električne aparature, s katerimi stimuliramo ustne mišice. Gre za metodo elektrostimulacije, pri kateri uspešno in intenzivno krepimo točno določene mišične skupine obraza in vratu ter na ta način zmanjšamo podbradek in poudarimo lepo izraženo linijo spodnje čeljusti.

Vsekakor je smiselno, da se odprave podbradka lotimo stopenjsko in na način, ki je primeren glede na specifično stanje našega podbradka.
Vsekakor je smiselno, da se odprave podbradka lotimo stopenjsko in na način, ki je primeren glede na specifično stanje našega podbradka.FOTO: Dreamestime

Zatezanje kože z radiofrekvenčno terapijo Pelleve

S starostjo se v globljih plasteh kože zmanjšuje količina elastina in kolagena, kar povzroči zmanjšano elastičnost in povečano ohlapnost kože tudi v spodnjem delu obraza in pod brado. Če je podbradek prisoten predvsem zaradi povešene in ohlapne kože, lahko za izboljšanje stanja izvajamo terapije, ki spodbujajo tvorbo novega kolagena. Ena izmed najučinkovitejših tovrstnih terapij je Pelleve. 

Pelleve je terapija, pri kateri s pomočjo radiofrekvenčnih valov segrevamo globlje plasti kože, s tem pa povzročamo krčenje kolagenskih vlaken in spodbudimo fibroblaste (celice, odgovorne za sintezo strukturnih elementov kože) k tvorbi novega kolagena in elastina. S to terapijo zmanjšamo ohlapnost podbradka in izravnamo manjše gubice, koži pa povrnemo napetost in gladkost.

Zmanjšanje podbradka s HIFU tehnologijo

Podbradek lahko zmanjšamo tudi s pomočjo fokusiranega ultrazvoka visokih moči (t. i. HIFU). Pri tej metodi ultrazvočni impulzi prodrejo nekaj milimetrov v globino (pri tem pa ne poškodujejo povrhnjih plasti), stimulirajo obnovo globokih plasti kože in jo tako učvrstijo, hkrati pa lahko tudi raztopijo podkožne maščobne obloge. Ta metoda je še posebej primerna, če je hkrati z odvečno maščobo na tem mestu prisotna tudi zmerna ohlapnost kože, saj s terapijo stimuliramo nastanek kolagena v globokih plasteh kože (dermisu) in tako pripomoremo k večji čvrstosti in elastičnosti kože. 

Raztapljanje podbradka z injekcijsko lipolizo 

Če je glavni razlog pojava podbradka odvečna maščoba, jo lahko odpravimo z injekcijsko lipolizo. Ta metoda je učinkovita zlasti pri zmanjševanju manjših, jasno omejenih področij maščobe tudi drugje na telesu. V podkožje vbrizgamo lipolitično sredstvo fosfatidilholin, ki povzroči, da se maščobne celice raztopijo, telo pa jih nato absorbira. Na ta način se količina maščobnih oblog zmanjša, področje pod brado pa je posledično lepše oblikovano. Raztopino injiciramo s serijo mikrovbodov, tako da se enakomerno razporedi po področju. Po posegu je običajno prisotna oteklina, ki lahko traja nekaj dni, nato pa uplahne. Proces absorbcije raztopljenih celic traja nekaj tednov, tako da je običajno končni rezultat lipolize viden po 6–8 tednih. Podbradek učinkovito zmanjšamo že po eni aplikaciji lipolitičnega sredstva, če pa je maščobe nekoliko več, moramo postopek ponoviti. 

Če je glavni razlog pojava podbradka odvečna maščoba, jo lahko odpravimo z injekcijsko lipolizo.
Če je glavni razlog pojava podbradka odvečna maščoba, jo lahko odpravimo z injekcijsko lipolizo. FOTO: Dreamestime

Laserska lipoliza in klasična liposukcija podbradka

Če je maščobe res veliko, jo je bolj smiselno raztopiti z lasersko lipolizo ali odstraniti s klasično liposukcijo. Pri laserski lipolizi skozi majhne kožne odprtine v podkožje uvedemo lasersko cevko ter raztopimo odvečno maščobo s pomočjo energije laserja. Tudi v tem primeru mora telo raztopljeno maščobo absorbirati, kar lahko traja do nekaj tednov. Z liposukcijo, ki jo lahko opravimo v lokalni anesteziji, pa se maščoba enostavno in natančno izsesa ter na ta način trajno odpravi. Okrevanje je nekoliko krajše, saj ni absorpcijske faze, rezultat pa je očiten že v nekaj dneh.

Kirurški poseg odprave podbradka in korekcija vratu

Če je razlog za povešenost področja hipertrofija (povečana izraženost) ali izrazita ohlapnost spodaj ležečih mišic, je povečane mišice možno zmanjšati zgolj s kirurškim posegom. Pri posegu običajno odstranimo tako povečane mišice kot tudi podkožno maščevje, dodatno pa zategnemo tudi povešeno kožo. S posegom preoblikujemo področje tako, da je obris spodnje čeljusti znova viden in čezenj ne visijo spuščena mehka tkiva in koža lic. 

Obstajajo torej različni načini, s katerimi se je podbradka mogoče znebiti ali ga vsaj opazno zmanjšati. Nekaj lahko za to naredite sami, ko pa to ne zadostuje več, je smiselno, da oblikovanje tega področja zaupate strokovnjakom s področja neinvazivnih in invazivnih pomlajevalnih tretmajev, ki vam bodo znali svetovati najprimernejšo metodo in rešitev za vaše  stanje.

Obstajajo torej različni načini, s katerimi se je podbradka mogoče znebiti ali ga vsaj opazno zmanjšati.
Obstajajo torej različni načini, s katerimi se je podbradka mogoče znebiti ali ga vsaj opazno zmanjšati. FOTO: Dreamestime

KOMENTARJI (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Zadovoljna.si, Vse pravice pridržane Verzija: 561