Zadovoljna.si
Akne

Koža

Kaj je povnetni eritem, ki ga povzročijo akne?

J.V.
24. 08. 2022 08.02
0

Ko je vaša koža poškodovana ali razdražena, se vname. To vnetje lahko povzroči rdečico, hiperpigmentacijo ali sive in rjave lise na koži. Lahko povzroči tudi brazgotinjenje, tudi ko se koža zaceli. Ta znamenja se imenujejo povnetni eritem ali eritem po aknah, če je kožno stanje posledica aken.

Kaj je povnetni eritem?

Povnetni eritem se nanaša na rožnate in rdečkaste lise, ki se pojavijo kot posledica travme, ki jo povzroči vnetje kože. Pogosto je posledica vnetih aken, najpogosteje aken z vnetimi papulami in pustulami. Pojavi se, ko se pretok krvi ustavi v fazi vnetja. Vnetje, širjenje krvnih žil in kakršne koli poškodbe teh krvnih žil lahko povzročijo rdeče ali rožnate madeže, ki se pojavijo na koži. Vaša koža je med celjenjem običajno tanjša in to lahko poslabša eritem.

Razlikuje se po intenzivnosti, v nekaterih primerih je videti kot bleda rožnata barva, v drugih primerih pa je bolj temno rdeč. Včasih, ko povnetni eritem zbledi in začne izginjati, se lahko spremeni tudi barva.

Prizadene lahko posameznike vseh starosti, vendar je na splošno pogostejši pri tistih s svetlo poltjo, medtem ko imajo tisti s temnejšim tipom kože več povnetne hiperpigmentacije, ki jo prepoznamo po rjavih ali temnih madežih, ki so posledica povečanja pigmentnih celic po vnetnem procesu.

Akne pri odraslih ženskah se najpogosteje pojavijo na predelu okrog ust, na spodnjem delu obraza, vratu, dekolteju in na hrbtu. Vzroki so lahko različni in lahko izvirajo od zunaj ali od znotraj. Pojavijo se lahko zaradi nepravilne uporabe neprimernih kozmetičnih preparatov, načina življenja, nepravilne prehrane. 
Povnetni eritem se lahko razlikuje po intenzivnosti, v nekaterih primerih je videti kot bleda rožnata barva, v drugih primerih pa je bolj temno rdeč.
Povnetni eritem se lahko razlikuje po intenzivnosti, v nekaterih primerih je videti kot bleda rožnata barva, v drugih primerih pa je bolj temno rdeč. FOTO: iStock

Zakaj nastane?

Površinske rdeče, rožnate ali vijolične lise, ki so značilne za povnetni eritem, so posledica širjenja, vnetja ali poškodbe majhnih krvnih žil, znanih kot kapilare, ki se nahajajo pod kožo. Cistične akne so pogost vzrok za povnetni eritem, vendar je lahko krivo vsako vnetno stanje kože, med drugim tudi dermatitis in sončne opekline. Eritem sčasoma izgine sam od sebe, vendar obstajajo učinkoviti načini zdravljenja, ki ga lahko hitreje zmanjšajo ali odpravijo.

Kako preprečiti nastanek?

Aken ni dobro doma stiskati ali praskati, kajti nastane ranica, ki lahko pusti brazgotino, in predel se lahko dodatno vname.

Prej ko zdravite akne, večja je možnost, da se vaša koža pozdravi. Morda bo manj vnetij in manj možnosti za nastanek brazgotin in drugih težav, zdravnik pa vam lahko predpiše zdravila, ki lahko pomagajo.

Ne drgnite. Drgnjenje in prekomerno umivanje dražita kožo. Bolj ko jo dražite, več vnetja povzročite in večje je tveganje za povnetni eritem, brazgotine ali dolgotrajnejše draženje kože.

Blage oblike aken lahko zdravite s kremami, geli in losjoni, ki vsebujejo antibiotike, benzoil, peroksid, azealinsko kislino (skinoren), derivat vitamina A (retinol). 

Obvezna je tudi dnevna uporaba kreme za sončenje, saj lahko izpostavljenost soncu potemni madeže in jih naredi še bolj opazne. Izpostavljenost soncu lahko tudi podaljša trajanje povnetnega eritema.

Najboljši način za preprečevanje povnetnega eritema je, da ne stiskate mozoljev.
Najboljši način za preprečevanje povnetnega eritema je, da ne stiskate mozoljev.FOTO: Dreamstime

Kako ga zdravimo?

Lasersko zdravljenje

Dermatologi za zdravljenje uporabljajo več vrst laserjev, vključno z laserjem z intenzivno pulzno svetlobo in pulznim laserjem za barvanje. Ti delujejo tako, da natančno določijo in odstranijo poškodovana področja krvnih žil pod kožo, kar zmanjša vnetje in razbarvanje. Morda bo potrebnih več zdravljenj, preden boste videli rezultate.

Laserski postopki za kožo: za kaj se uporabljajo in kakšne so njihove prednosti
Preberi še
Laserski postopki za kožo: za kaj se uporabljajo in kakšne so njihove prednosti

Microneedling

Microneedling uporablja dermaroller drobnih igel za ustvarjanje površinske, nadzorovane poškodbe kože. To povzroči, da koža proizvede novo, s kolagenom bogato tkivo, s čimer odstrani površinske rdeče lise. Microneedling pomaga tudi pri odstranjevanju brazgotin, povezanih z aknami. Ti rezultati se lahko izboljšajo v kombinaciji s serumom vitamina C ali lokalno uporabljenim tretinoinom. "Obnovo tkiva dosežemo že s samostojno terapijo microneedlinga, učinek pa še izboljšamo z dodatki visokokoncentriranih aktivnih učinkovin in hranil v izbranih koktajlih. V slednjih lahko uporabimo hialuronsko kislino, vitamine, aminokisline, peptide, antioksidante, rastne faktorje in druge učinkovine," pojasnjuje Laura Sardinšek, ki že vrsto let deluje na področju pomlajevalnih tretmajev in medicinske kozmetike. Tako kot pri laserskem zdravljenju boste morda morali tudi v tem primeru večkrat opraviti tretma.

Vse, kar morate vedeti o microneedlingu
Preberi še
Vse, kar morate vedeti o microneedlingu
Microneedling
Microneedling FOTO: Dreamstime

Kemični pilingi

"Zelo učinkoviti v boju proti aknam so profesionalni kemični pilingi, ki vsebujejo velik odstotek salicilne kisline ali BHA beta hidroksi kisline. Je odlična v boju proti mozoljem, kajti ob vtiranju v kožo raztopi nekaj medceličnega lepila, ki drži celice kože skupaj. Salicilna kislina spada med keratolitike - omehča in lušči zgornje plasti kože, odpira pore in raztaplja črne ogrce. Kislina je lipofilna, kar pomeni, da prodre v mastno kožo ter globinsko počisti zamašene pore," je za naš portal pred kratkim pojasnila kozmetičarka Tanja Gorišek.

Antioksidanti, ki lahko pomagajo 

Vitamin C

Vitamin C je antioksidant, ki ga najdemo v mnogih kremah in serumih za preprečevanje staranja, posvetlitev kože in bledenje kože. Deluje tako, da zmanjša količino snovi, imenovane dopakinon, ki je potrebna za proizvodnjo melanina. Ima protivnetne lastnosti in lahko pomaga zaščititi kožo pred UV žarki. Varen je za uporabo pri vseh tipih kože in se lahko uporablja dolgoročno.

Ferulinska kislina

Ferulinska kislina je antioksidant, vendar tudi druge antioksidante, kot je vitamin C, naredi učinkovitejše. Prisotna je v številnih izdelkih za nego in posvetlitev kože.

Nikotinamid/niacinamid

Nikotinamid ali niacinamid je znan tudi kot vitamin B3. Ima antioksidativne lastnosti in zmanjša prenos melanosomov. Lahko pomaga pri posvetlitvi kože in zmanjša vnetje.

Soja

Soja vsebuje encime, ki delujejo proti staranju in imajo antioksidativne lastnosti. Zavira tudi prenos melanosomov.

Kakšna je razlika med povnetnim eritemom in povnetno hiperpigmentacijo?

Povnetni eritem je dokaj nov izraz, zato mnogi ljudje poznajo le povnetno hiperpigmentacijo, vendar to ni isto. Medtem ko eritem po aknah povzroča rdeče ali rožnate madeže, povnetna hiperpigmentacija povzroča rjave, sive ali temne madeže na koži.

Kdaj k zdravniku?

"O bolezenskem stanju lahko govorimo ob pojavu hude oblike aken, ki se ne izboljša s pomočjo kozmetičnih izdelkov, sistemskega zdravljenja, obiska pri dermatologu. Takrat svetujemo zdravniško zdravljenje, obisk endokrinologa, ginekologa, pregled ščitnice oziroma ščitničnih hormonov," je pojasnila Tanja Gorišek.

Vir: buoyhealth.com, byrdie.com, healthline.com, webmd.com

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Zadovoljna.si, Vse pravice pridržane Verzija: 646