Zadovoljna.si
Serum

Koža

Retinol zmanjšuje videz gubic in skrbi za napeto kožo

J.V.
31. 01. 2023 05.00
0

Retinol je zagotovo ena najbolj znanih in iskanih sestavin na področju lepote. Ta derivat vitamina A, ki je antioksidant, bo vidno zmanjšal pigmentne madeže, ki so posledica sonca, sledi linij, gub in velike pore. Lahko spodbudi tudi metabolizem kožnih celic in spodbuja proizvodnjo kolagena.

V nadaljevanju boste izvedeli:

- Kaj je retinol?

- Kaj so retinoidi?

- Učinki retinola

- Uporaba retinola

- Stranski učinki retinola

- Kdaj bodo vidni rezultati?

- Izdelki z retinolom

- Komu je retinol namenjen?

Kaj je retinol?

Retinol je vrsta retinoida oziroma derivat vitamina A, ki se šele ob dotiku s kožo in ob delovanju encimov v telesu spremeni v retinojsko kislino, ki je aktivna oblika vitamina A. Retinol izjemno pospešuje obnavljanje kože in rešuje vrsto težav, s katerimi se srečuje skoraj vsaka ženska. Zdravi akne, gladi linije in gubice, odpravlja pigmentne madeže, izboljša strukturo kože in njeno čvrstost, povečuje tvorbo kolagena in kožo odebeli ... Retinol je močno orožje skoraj proti vsaki težavi na površini vaše kože.

Kaj so retinoidi?

Retinoidi so ena najbolj raziskanih sestavin za nego zrele kože. So razred derivatov vitamina A in jih pogosto oglašujejo kot zlati standard za zmanjšanje videza drobnih linij, gub, velikih por in ohranjanje mladostnega videza.

Kaj je bakuchiol, vedno bolj iskana sestavina za nego kože?
Preberi še
Kaj je bakuchiol, vedno bolj iskana sestavina za nego kože?
Retinol
RetinolFOTO: Adobe Stock

Učinki retinola

- pomaga pri težavah z aknami, pomaga odpraviti brazgotine, ki so jih pustile akne in lajša videz strij

- povečuje proizvodnjo kožnih celic

- pomaga odmašiti pore

- poveča proizvodnjo kolagena

- zmanjša videz gubic in linij

- koži daje svež in napet videz

- posvetli kožo

Retinol deluje proti aknam tako, da preprečuje zamašene pore. Prvih nekaj mesecev zdravljenja boste morda še vedno videli akne  – vaša koža bo morda celo slabša (to včasih imenujemo čiščenje z retinolom). Toda če boste dosledni z njegovo uporabo, bo vaša koža s časom postala bolj čista. Pomaga tudi omiliti videz brazgotin, ki so posledica aken, če te niso prehude. Hude akne se namreč običajno zdravijo z retinoidom na recept skupaj z drugimi zdravili.

Odpravlja temne madeže na koži. Hiperpigmentacija je ena izmed najbolj pogostih kožnih težav, proti kateri se pogosto borimo tudi z uporabo retinola, ki naj bi posvetlil madeže od sonca. 

Zmanjšuje pore. Ko se pore zamašijo z odmrlimi kožnimi celicami ali oljem, postanejo večje in bolj opazne. Retinol zmanjšuje pore tako, da poveča obnovo kožnih celic, zaradi česar je vaša koža debelejša ter preprečuje pojav zamašenih por.

Zmanjšuje videz gubic in linij. Do staranja kože pride zaradi biološke starosti in zunanjih dejavnikov, kot so izpostavljenost ultravijolični (UV) svetlobi, kajenje, onesnaženje itd. To lahko povzroči izgubo elastičnosti kože in povrhnjice, ki zadržuje manj vode in posledica sovVidni znaki staranja kože. To so linije, gube in povešenost kože. Retinol lahko ščiti pred razpadom kolagena ter spodbuja celično presnovo in proizvodnjo kolagena v koži, poleg tega pa lahko okrepi povrhnjico in zmanjša količino vode, ki pasivno izhlapi iz kože.

 Hiperpigmentacija je ena izmed najbolj pogostih kožnih težav.
Hiperpigmentacija je ena izmed najbolj pogostih kožnih težav.FOTO: Dreamstime

Uporaba retinola

Izdelek z retinolom nanašajte na očiščeno kožo, najbolje zvečer, ko se koža obnavlja. Pri tem upoštevajte pravilo manj je več, saj je dovolj že količina v obliki graha. Najprej ga preizkusite na svoji koži in postopoma povečujte njegovo uporabo. Začnite z nanosom enkrat na teden, in ko se ga koža navadi, tudi od dvakrat do trikrat na teden, kar je spet odvisno od tipa in odziva vaše kože. Če imate suho kožo, ne pozabite na vlažilno kremo, medtem ko strokovnjaki svetujejo, da ob izdelkih z retinolom obvezno vključite tudi zaščito pred soncem. 

Retinola ne kombinirajte s kislinami kot so benzoil peroksid, AHA in BHA, ker zmanjšujejo njegov učinek in povečujejo možnost draženja kože.

Vitamin A – kakšna je njegova vloga in kje ga najdemo?
Preberi še
Vitamin A – kakšna je njegova vloga in kje ga najdemo?

"Je eno izmed najbolj priljubljenih in učinkovitih sredstev v boju proti gubam in drugim znakom staranja, saj posvetli pigmentne madeže, poenoti ten kože in izboljša teksturo kože. Retinol pospešuje obnavljanje kože in pospešuje nastajanje kolagena, zato ni presenetljivo, da je tako popularen v anti-age negi. V kozmetičnih izdelkih se uporablja v koncentracijah od 0,1 do 1 odstotek. V kolikor razmišljate o uporabi retinola, svetujem, da na začetku posežete po najnižji koncentraciji in jo povečujete postopoma, da se koža navadi na vsakodnevno uporabo," pojasnjuje Laura Sardinšek, ki že vrsto let deluje na področju pomlajevalnih tretmajev in medicinske kozmetike. 

Med uporabnicami anti-age izdelkov pa je opaziti tudi vedno večjo priljubljenost retinojske kisline oz. sestavine tretinoin. Tega je sicer zelo težko dobiti v prosti prodaji, saj je v večini držav in tudi pri nas na voljo le na recept (ni dovoljen za uporabo v kozmetičnih izdelkih). Klinične študije dokazujejo njegovo učinkovitost že v zelo majhnih koncentracijah. Spodbuja nastajanje kolagena, zmanjšuje hiperpigmentacije ter izboljšuje relief kože.

Izdelek z retinolom nanašajte na očiščeno kožo, najbolje zvečer, ko se koža obnavlja.
Izdelek z retinolom nanašajte na očiščeno kožo, najbolje zvečer, ko se koža obnavlja. FOTO: iStock

Stranski učinki retinola

Obstaja nekaj pogostih neželenih učinkov, ki lahko kratkoročno povzročijo draženje. Ti neželeni učinki so:

- suha koža

- luščenje kože

- občutljivost na sonce

- alergijska reakcija, ki je sicer redka

"Uporaba retinola in tretinoina povečuje fotosenzibilnost kože in jo naredi bolj občutljivo na UV-sevanje, zato je nujno potrebna sočasna uporaba kreme z zaščitim faktorjem vsaj SPF 30. Najpogostejši stranski učinki, ki jih lahko vidimo pri uporabi retinola in tretinoina, so eritemi, kožne iritacije in vidno luščenje kože. Običajno so bolj izraženi pri uporabi tretinoina. Da se izognemo tem neželenim stranskim učinkom, jih v našo dnevno rutino nege kože uvajamo postopoma. Zaradi povečane občutljivosti kože v času uporabe teh dveh sestavin odsvetujemo izvajanje kakršnegakoli mehanskega pilinga. V času nosečnosti in dojenja pa je uporaba retinola in tretinoina prepovedana," pojasnjuje Laura Sardinšek.

Pomirjujoča sestavina za nego kože, ki jo morate poznati
Preberi še
Pomirjujoča sestavina za nego kože, ki jo morate poznati

Kdaj bodo vidni rezultati?

Retinol v celicah začne delovati takoj, za prve vidne rezultate pa je potrebnih več tednov dosledne uporabe izdelkov, ki vsebujejo retinol. Lahko se zgodi, da bo vaša koža sprva videti slabše, saj retinol rad draži kožo in je potrebnega nekaj časa, da se kožo privadi nanj. 

Izdelki z retinolom

Retinol najdemo v številnih kozmetičnih izdelkih, kot so olje, serumi, kreme in podobno. Kozmetični retinol je običajno v koncentracijah od 0,1 do 0,5 odstotka. 

Komu je retinol namenjen?

Uporaba retinola je priporočljiva za vse, ki želijo zmanjšati znake staranja kože. Retinola pa ne priporočajo nosečnicam, ženskam, ki nameravajo zanositi ali dojijo. Uporaba se odsvetuje tudi vsem z ekcemom ali rozaceo.

'Čudežna' sestavina, ki je v zadnjih letih postala lepotni hit
Preberi še
'Čudežna' sestavina, ki je v zadnjih letih postala lepotni hit
Mailing

Koža

Si že prijavljen na vse naše e-novice?

Vir: healthline.com, my.clevelandclinic, byrdie.com

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Zadovoljna.si, Vse pravice pridržane Verzija: 375