Zadovoljna.si
rdečica rozacea razdražena koža

Laura Sardinšek

Rozacea: kako omiliti znake in kateri izdelki pomagajo?

Špela Zupan
21. 02. 2023 05.00
0

Rozacea, ki jo spremljajo rdečica, vidne razširjene majhne žilice in včasih tudi vnetne bunčice ter gnojni mehurčki, se najpogosteje pojavlja pri ženskah med 30. in 50. letom starosti.

Kako lahko omilite znake, kateri obkladki in kozmetični izdelki pomagajo ter na kakšen način deluje lasersko odstranjevanje, je pojasnila magistrica kozmetike in diplomirana medicinska sestra, Laura Sardinšek, ki že vrsto let deluje na področju pomlajevalnih tretmajev in medicinske kozmetike.

"Pomembno je, da jo začnete zdraviti čim prej," je poudarila magistrica kozmetike in diplomirana medicinska sestra Laura Sardinšek.
"Pomembno je, da jo začnete zdraviti čim prej," je poudarila magistrica kozmetike in diplomirana medicinska sestra Laura Sardinšek. FOTO: osebni arhiv

Kaj je rozacea?

Rozacea je pogosta kronična vnetna bolezen kože, ki jo spremljata značilni dolgotrajni ali celo trajni zardevanje in pordelost. Obenem se tik pod površjem kože lahko pojavijo trajne in vidne razširjene majhne žilice ter vnetne bunčice in gnojni mehurčki.

Ni nalezljiva in največkrat prizadene kožo obraza. Le redko se razširi na plešasti del lasišča in ušesa ter lahko prizadene tudi oči, ko se kaže kot vnetje različnih delov oči (vek, veznic ali roženice) in povzroča srbenje, pekoč občutek, občutek tujka v očesu, rdečino in oteklino očesa. 

Hujša oblika se lahko prav tako predvsem pri moških razvije v tako imenovani gomoljast nos – rinofimo, kar se izraža kot zadebeljena koža z razširjenimi porami in oteklino na nosu, je opisala magistrica kozmetike in diplomirana medicinska sestra Laura Sardinšek, ki že vrsto let deluje na področju pomlajevalnih tretmajev in medicinske kozmetike.

Zakaj se pojavi rozacea?

Pojasnila je, da se rozacea najpogosteje pojavlja pri ženskah med 30. in 50. letom starosti. K obolenju so bolj nagnjene, četudi sicer večkrat zardevajo, so svetlejše polti, svetlih las in modrih ali zelenih oči ter imajo občutljivo in tanjšo kožo. Sicer pa natančen vzrok še vedno ni popolnoma pojasnjen in lahko nastanek povzročijo različni dejavniki, kot so genetika, oslabljen imunski sistem, vnetne spremembe v telesu, okužba prebavil z bakterijo Helicobacter pylori in hormonsko neravnovesje predvsem spolnih in ščitničnih hormonov.

Znaki rozacee: zardevanje, razširjene žilice in pordelost
Znaki rozacee: zardevanje, razširjene žilice in pordelostFOTO: Adobe Stock

Stanje se lahko poslabša tudi zaradi zunanjih vplivov okolja, kot so izpostavljenost visokim in nizkim temperaturam, veter, mraz, prehajanje iz toplega na hladno in obratno, UV-sevanje, onesnaženost, vroče kopeli in savne, uporaba mehčalcev, dišav in drugih snovi, ki vsebujejo potencialno dražeče kemijske spojine, negovalni preparati za kožo in nekatera zdravila, predvsem kortikosteroidi.

Negativno vplivajo tudi stres in čustvene težave, medtem ko je določena hrana sama po sebi načeloma ne povzroča, čeprav je lahko slabše po zaužitju zelo vročih juh, čaja ali kave, začinjene hrane in pijače ter alkoholnih pijač, predvsem rdečega vina. Vzrok tukaj pripisujejo povečani prekrvavitvi na obrazu, ki jo povzročajo našteta živila. Prav tako imajo ljudje z rozaceo prisotnih več pršic Demodex folliculorum, ki sicer predstavljajo normalen del kožne flore, a ob pretirani namnožitvi povzročajo vnetja in ognojke.

Ob hujših obolenjih lahko koža tudi boli, zbada in peče 

Rdečica in razširjene žilice predstavljajo estetsko težavo in lahko včasih tudi bolijo; prizadeta koža je lahko bolj občutljiva in otečena, lahko peče in se občuti zbadanje. Za lajšanje tovrstnih simptomov je po besedah Laure Sardinšek ključnega pomena pravilna nega in uporaba kozmetike, namenjene posebej za z rozaceo obolele kože. 

Priporoča se uporaba preparatov z ihtiolom, žveplom, retinolom, BHA ali azelaično kislino.
Priporoča se uporaba preparatov z ihtiolom, žveplom, retinolom, BHA ali azelaično kislino. FOTO: Adobe Stock

Treba pa se je zavedati, da lahko neprijetne občutke zgolj zmanjšate in vplivate na čim manjše število poslabšanj, a kroničnega kožnega obolenja trajno žal ni mogoče odstraniti. "Pomembno pa je, da začnete rozaceo zdraviti čimprej ob pojavu obolenja, saj tako lahko preprečite napredovanje," je izpostavila.

Pri razširjenih žilicah in rdečini priporoča, da večkrat dnevno uporabite hladne obkladke s kamiličnim, žajbljevim ali zelenim čajem ter uporabo krem in preparatov z ihtiolom, žveplom, retinolom, BHA ali azelaično kislino. Ob pojavu vnetnih bunčic in gnojnih mehurčkov je dobro nanašati antibiotično kremo, ki jo prejmete na recept.

Rozacea ali rdečica – kaj jo povzroča in kakšna mora biti nega kože?
Preberi še
Rozacea ali rdečica – kaj jo povzroča in kakšna mora biti nega kože?

"Pri izbiri naj bodo glavna merila kozmetični izdelki za protivnetni in antioksidativni učinek, zmanjšanje rdečice in krepitev kapilarnih sten. Za obvladovanje bolezni je prav tako ključna uporaba negovalnih krem, s katerimi se ohranja ustrezna barierna funkcija kože, saj je mnogokrat porušena, v zadnjem času pa se pojavlja tudi vedno več kozmetičnih izdelkov na osnovi konopljinih izvlečkov," je nanizala in dodala, naj negovalni kozmetični izdelki ne vsebujejo dišav, alkohola, mentola, kafre in drugih agresivnih sredstev, saj lahko dražijo kožo in poslabšajo bolezensko stanje. Intenzivnost rdeče barve nevtralizira zelena barva, zato je za prekrivanje rdečice nekaterim kozmetičnim izdelkom dodan zelen pigment, ki takoj prekrije rdečico in poskrbi za enakomeren rjav ten kože.

V najhujših primerih, ko je bolezen zelo izrazita z vnetji in ognojki, se lahko zdravi s sistemskimi antibiotiki in retinoidi v obliki tablet in kapsul. Prizadete kože pa nikakor ne smete mazati s kortikosteroidnimi pripravki.

Zdravljenje s tehnologijo IPL
Zdravljenje s tehnologijo IPLFOTO: Adobe Stock
Retinoidi so zlati standard v boju proti prvim znakom staranja
Preberi še
Retinoidi so zlati standard v boju proti prvim znakom staranja

Dobre rezultate daje lasersko odstranjevanje

Ob rozacei se za dober in trajen estetski rezultat vedno bolj v ospredje postavlja tudi terapija z elektrokoagulacijo oziroma zdravljenje s tehnologijo IPL (ang. intense pulse light) ali z žilnim laserjem, ko lahko odpravijo rdečico in uničijo razširjene žilice. 

"Laserski žarek določene valovne dolžine se absorbira v oksihemoglobinu, ki je v krvnih celicah. Tam se spremeni v toploto, ki uniči žilico, pri čemer pa ne poškoduje okoliškega tkiva," je orisala Laura Sardinšek. Koža je zatem manj pordela, manj je zardevanja in poslabšanj. 

Za najboljše rezultate je treba postopek laserskega odstranjevanja nekajkrat ponoviti v razmaku štirih do osmih tednov, pred in po posegu pa se je nujno učinkovito zaščititi pred soncem.

Laserski postopki za kožo: za kaj se uporabljajo in kakšne so njihove prednosti
Preberi še
Laserski postopki za kožo: za kaj se uporabljajo in kakšne so njihove prednosti

Kako zmanjšati tveganje za poslabšanje stanja?

Rozaceo spremljajo obdobja poslabšanj in izboljšanj, ki je ni mogoče popolnoma ozdraviti, vendar jo lahko dokaj uspešno nadzorujete. "Ob velikih temperaturnih razlikah in močnem vetru se zaščitite s šalom in kapo. Izogibajte se hudim fizičnim naporom, savnam, alkoholu, začinjeni hrani z denimo poprom, čilijem, pekočo papriko in karijem ter kofeinu, določenim kozmetičnim postopkom (diamantni) in kozmetičnim sredstvom, ki dražijo kožo (adstringensi, dišave, mentol, alkohol, natrijev lauryl sulfat, eterična olja, vodoodporna kozmetika ...)," je navedla.

Rozacee kot kronične bolezni sicer ne morete preprečiti ali trajno pozdraviti. Lahko pa jo omilite, zmanjšate število poslabšanj in skrajšate čas trajanja posamičnih izbruhov z ustreznim življenjskim slogom, izogibanjem zunanjim sprožilnim dejavnikom, izvajanjem pravilne nege in primernim zdravljenjem.
Mediteranska prehrana temelji na uživanju rib, olivnega olja, oliv, sadja, listnate zelenjave temno zelene barve, polnozrnatih žitaric, semen in oreščkov.
Mediteranska prehrana temelji na uživanju rib, olivnega olja, oliv, sadja, listnate zelenjave temno zelene barve, polnozrnatih žitaric, semen in oreščkov. FOTO: iStock
Strokovnjakinja svetuje, kakšna naj bo nega kože z rozaceo
Preberi še
Strokovnjakinja svetuje, kakšna naj bo nega kože z rozaceo

Obraz si umivajte z mlačno vodo in blagim čistilnim sredstvom, za čiščenje kože ne uporabljajte čistilnih krtač ali grobih čistilnih krpic, pri brisanju ne drgnite kože. Ne uporabljajte mehanskih pilingov, saj dodatno dražijo kožo in poškodujejo povrhnjico. Za nego kože uporabljajte negovalne preparate, ki ohranjajo ustrezno barierno funkcijo kože. Pomembna je tudi vsakodnevna uporaba kreme z visokim zaščitnim faktorjem, saj je sonce pogost sprožilec poslabšanja bolezni.

Blagodejno lahko učinkuje tudi protivnetna prehrana, pri čemer je še posebej izpostavila mediteransko dieto, ki temelji na uživanju rib, olivnega olja, oliv, sadja, listnate zelenjave temno zelene barve, polnozrnatih žitaric, semen in oreščkov. Stanje pa medtem praviloma slabšajo predelana živila, bel kruh, cvrtje, bele testenine in sladkor.

Mailing

Koža

Si že prijavljen na vse naše e-novice?
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Zadovoljna.si, Vse pravice pridržane Verzija: 658