Zadovoljna.si
Koža-3

Koža

So peptidi prihodnost pomlajevanja?

Laura Sardinšek
23. 04. 2021 07.43
0

V estetiki in kozmetični industriji se že vrsto let raziskuje in piše o peptidih, vendar je njihov pomen in delovanje za marsikoga povsem neznano, čeprav jih kar precej estetskih pripravkov in kozmetičnih izdelkov vsebuje. In zakaj so peptidi tako popularni v svetu lepote ter kako lahko sploh koristijo naši koži?

Kaj so peptidi?

Peptidi so spojine z nizko molekulsko maso, ki so sestavljene iz krajšega zaporedja aminokislin. So torej manjše molekule z do 100, po nekaterih definicijah pa celo zgolj do 20 aminokislinami, medtem ko so proteini makromolekule, sestavljene iz zaporedja 100 do nekaj 1000 aminokislin. Zelo dolga zaporedja aminokislin so značilna za proteine, kot je npr. kolagen. Glede na njihovo velikost oziroma števila nanizanih aminokislin v verigi, poznamo različna poimenovanja peptidov: dipeptidi (peptid, sestavljen iz dveh aminokislin), tripeptidi (peptid, sestavljen iz treh aminokislin), oligopeptidi (peptid, sestavljen iz do 10 aminokislin), polipeptidi (peptid, sestavljen iz več kot 10 aminokislin) in druge. Glede na to, katere aminokisline so prisotne v aminokislinski verigi, se peptidi med seboj razlikujejo po njihovih specifičnih fizioloških funkcijah v organizmu.

Laura Sardinšek
Laura Sardinšek FOTO: osebni arhiv

Kje se uporabljajo peptidi?

Peptidi se pogosto uporabljajo v medicini (zdravila), športu (medicinski pripravki za pospešeno okrevanje po poškodbah in povečanem fizičnem naporu), v zadnjem času pa se je njihova uporaba precej razširila v estetiki in kozmetiki. V estetiki se peptidi najpogosteje uporabljajo v sestavi injekcijskih preparatov, vključno s koktajli za mezoterapijo, biorevitalizacijo, zasledimo pa jih celo v nekaterih polnilih. Prednost vnosa peptidov v kožo s pomočjo drobnih iglic je v tem, da peptidi prodrejo globlje v kožo, zato so tudi bolj učinkoviti.

Mehanizem delovanja peptidov v telesu in koži

Peptidi niso telesu tuje snovi, saj so naravni gradniki našega organizma in v njem vplivajo na različne funkcije. S svojo prisotnostjo so vključeni v imunsko aktivnost, programiranje celic, regulacijo hormonov in medcelično komunikacijo, saj delujejo kot signalne molekule.

Učinki peptidnih in proteinskih molekul na kožo so raznovrstni: od vlažilnih in protimikrobnih do antioksidativnih in so odvisni predvsem od mesta njihovega delovanja.

Z naravnim procesom staranja količina in sinteza kolagena ter elastina v koži upada, kar posledično privede do razgradnje zunajceličnega matriksa. Slednje pomeni, da so fiziološke funkcije kože upočasnjene, s tem pa je upočasnjena tudi aktivna celična rast in njihova obnova. Peptidi, ki v medceličnem prostoru delujejo kot prenašalci informacij, pomembno vplivajo na obnovo ekstracelularnega matriksa.

Peptidi v kozmetiki

Kozmetični izdelki z vgrajenimi peptidi in proteini podpirajo tiste mehanizme in celice v koži, ki so odgovorni za antioksidativno delovanje, posvetlitvene učinke ter spodbujanje imunske zaščite kože, istočasno pa nadomeščajo naravno prisotne proteine. Peptidi so pogosto dodani kozmetičnim izdelkom za nego telesa in obraza z namenom pomlajevanja, regeneracije, preprečevanja pigmentacije, zmanjševanja izpadanja las ter pospeševanja njihove rasti, topljenja telesne maščobe ter pri anticelulitni terapiji. Najpogosteje so prisotni v kremah, serumih in pripravkih proti izpadanju las, šamponih ter balzamih. Za izkazovanje želenih rezultatov mora kozmetični izdelek vsebovati dovolj veliko koncentracijo peptidov in ustrezno kombinacijo različnih aktivnih peptidov, ki med seboj delujejo sinergistično.  V kombinaciji z drugimi sestavinami lahko delujejo še močneje. Prav tako je pomembna tudi velikost peptidov, saj mora molekulska masa znašati manj kot 500 Daltonov (Da), da lahko prodirajo v globlje plasti kože. Kljub njihovi majhni velikosti, zaradi pregradne funkcije bazalne membrane ne morejo prodreti v splošni krvni obtok in zato nimajo sistemskega učinka in ne povzročajo alergijskih reakcij. 

Kozmetični izdelki z vgrajenimi peptidi in proteini podpirajo tiste mehanizme in celice v koži, ki so odgovorni za antioksidativno delovanje, posvetlitvene učinke ter spodbujanje imunske zaščite kože.
Kozmetični izdelki z vgrajenimi peptidi in proteini podpirajo tiste mehanizme in celice v koži, ki so odgovorni za antioksidativno delovanje, posvetlitvene učinke ter spodbujanje imunske zaščite kože.FOTO: Dreamstime

Peptidi so v zadnjem času zelo priljubljeni v anti-age izdelkih, saj s svojo sposobnostjo sprožanja ponovne aktivacije proizvodnje kolagena v telesu upočasnjujejo staranje kože, zmanjšujejo gube, gladijo kožo in ji dajejo mladosten videz. Znanstveno dokazano je, da peptidi, ki so prisotni v izdelkih medicinske kozmetike (kozmecevtiki) v obliki krem in serumom, evidentno povečajo sintezo kolagena in elastina, saj pomembno podpirajo delovanje fibroblastov, ključnih pri regeneraciji in obnovi kože. Po drugi strani imajo peptidne molekule tudi učinek vezave in zadrževanja vode v vrhnjih plasteh kože, kar neposredno vpliva na zunanji videz – zmanjša se transepidermalna izguba vode, kar pripomore k videzu navlažene, mehke in gladke kože. Določeni peptidi imajo sposobnost zaviranja sinteze melanina, zato se uporabljajo v izdelkih za bledenje hiperpigmentacije. Pomembno vlogo igrajo tudi pri odpravljanju kožnih poškodb in kožne problematike, kot so ekcemi in dermatitis, prav tako pa izkazujejo protivnetno delovanje, zato se pogosto vgrajujejo v kozmetične izdelke za pomirjanje kože.

Peptidi, ki se uporabljajo v kozmetiki

Bioaktivne peptide glede na mehanizem delovanja razdelimo v tri skupine, in sicer: peptide kot signalne molekule, peptide kot prenašalce ter peptide, ki zavirajo sproščanje živčnih prenašalcev.

Za peptide kot signalne molekule je značilno, da vplivajo na signalne poti celičnih procesov, značilnih za staranje. Spodbudijo sintezo strukturnih proteinov, predvsem kolagena, in v določeni meri tudi elastina. Povečana sinteza kolagenskih in elastinskih vlaken ter glikoproteinov omogoča nastanek strukturiranega zunajceličnega ogrodja, kar pripomore k videzu mlajše, bolj čvrste kože. Najpogosteje uporabljeni signalni peptidi v kozmetičnih izdelkih so: Pal-GHK (povečevanje debeline epidermisa in dermisa), Biotinil GHK (anti-aging delovanje, tudi za rast las, obrvi in trepalnic), Palmitoil tripeptide-5 (anti-aging delovanje), Palmitoil tetrapeptide-3 (protivnetno delovanje), Palmitoil pentapeptide-4 PAL-KTTKS (Matrixyl), Pal-GHK in Pal-GQPR delujeta sinergistično (Matrixyl 3000), Palmitoil heksapeptide, Acetil tetrapeptid-9 in Miristoil pentapeptide-17 (pospešuje rast trepalnic). Sinergistično delovanje peptidov poveča njihovo učinkovitost, zato večina kozmetičnih pripravkov vsebuje mešanice različnih peptidov.

Peptidi, ki zavirajo sproščanje živčnih prenašalcev (nevrotransmiterjev), posnemajo delovanje botoksa.
Peptidi, ki zavirajo sproščanje živčnih prenašalcev (nevrotransmiterjev), posnemajo delovanje botoksa.FOTO: Dreamstime

Peptidi kot prenašalci omogočajo prenos in stabilizacijo oligoelementov, kot sta baker in mangan, ki sta nepogrešljiva pri celjenju in poteku encimskih reakcij v kožnih celicah. Njihova vloga je pomembna predvsem zaradi prenosa bakra, ki ima pomembno vlogo pri celjenju ran, sintezi kolagena in elastina ter odstranjevanju prostih radikalov. 

Peptidi, ki zavirajo sproščanje živčnih prenašalcev (nevrotransmiterjev), posnemajo delovanje botoksa na mnogo manj invaziven način, in sicer zavirajo sproščanje živčnega prenašalca v živčno-mišičnem stiku. Za razliko od botoksa jih ni treba injicirati in delujejo po dermalnem nanosu. Preprečevanje krčenja oz. relaksacija obraznih mišic je še eden od pristopov za zmanjšanje globine kožnih linij in gub. Najbolj poznan peptid, ki zavira sproščanje živčnih prenašalcev, je heksapeptid-3 (Argireline). Izdelki, ki vsebujejo Arigerline, pogosto vsebujejo še dodatne aktivne peptide, ki sinergijsko izboljšajo delovanje kozmetičnega pripravka. Poleg vidnega učinka mehčanja linij in zmanjšanja gub se zmanjša tudi hrapavost kože.

Številne raziskave potrjujejo, da estetski posegi s peptidi in njihova uporaba v kozmetičnih izdelkih proti staranju kože znatno izboljšajo videz drobnih linij in gub ter izboljšajo strukturo kože, zato izbira s peptidi bogatih kozmetičnih izdelkov pomeni odlično izbiro za ohranjanje mladostne, čvrste in sijoče kože.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Zadovoljna.si, Vse pravice pridržane Verzija: 375