Zadovoljna.si
Nega kože

Koža

Strokovnjakinja svetuje, kakšna je pravilna nega suhe kože

Nataša Godler Trilar
05. 10. 2021 07.23
0

Suha koža in z njo povezani občutki neudobja so zelo pogosta težava. Neprijeten občutek zatezanja, iskanje novih krem, ki bodo dajale prijeten in bogat občutek, luščenje kože ali celo srbečica in občutljivost sta pri suhi koži pogosto prisotna. Stanje pa se običajno poslabša v jesensko-zimskem obdobju, ki je pred nami.

Suha koža pogosto daje videz utrujene in puste kože brez leska. Kako optično vidimo kožo, ali je ta sijoča, sveža, polna energije, ali pa deluje pusta, siva in utrujena, je odvisno od odboja svetlobe na površini kože. Ker je pri suhi koži mikrorelief bolj izražen, je pogosto videti bolj pusta. Nepravilno luščenje odmrlih celic in zmanjšana aktivnost žlez lojnic, pogosto pa tudi zmanjšana barierna funkcija so karakteristike suhe kože. 

Zaradi spremembe pH je zmanjšana proizvodnja epidermalnih lipidov. Pogosto je prisotna občutljivost in rdečica. Stanje suhe kože se da s pravilno nego občutno izboljšati. Potrebno je uskladiti vse korake nege, že od samega površinskega čiščenja naprej. To je pri suhi koži zelo pomemben korak nege, saj lahko neustrezno čiščenje močno vpliva na poslabšanje stanja.

Nataša Godler Trilar
Nataša Godler Trilar FOTO: osebni arhiv

Potem sta tu še pravilen izbor serumov in nočne ter dnevne kreme. S pravilno nego, ki bo pisana na kožo le vam, bo tudi suha koža sijoča in sveža, vaš občutek pa prijeten. Pogosto se mešata pojma izsušene in suhe kože, ki sta na nek način povezana. Težave s suho kožo so pogostejše v zrelih letih, ko je sinteza epidermalnih lipidov zmanjšana. Mlajše pogosto potožite, da je vaša koža istočasno suha in mastna, to pa je že druga specifika in o tem kdaj drugič. 

Pred nami je jesensko-zimsko obdobje, ko se težave vseh, ki imate suho kožo, povečajo. Suh zrak in ogrevanje naredita svoje in koža v tem obdobju potrebuje bolj bogato nego, kot v vročih poletnih mesecih. Najpogosteje se suhe kože lotite z izdatnim vlaženjem, ki pa ne prinese zadovoljivih rezultatov. Dobra navlažitev je le del nege suhe kože, ključno pa bo stanje spremenilo nadomeščanje lipidnih komponent. Po mojih izkušnjah pri zelo suhi koži zelo pogosto težava tiči v porušenju kislo mastnega zaščitnega plašča kože oziroma natančneje v pomanjkanju epidermalnih lipidov. In s pravilno nego se da tovrstno stanje zelo izboljšati.

Pomembni so vsi koraki nege od površinskega čiščenja naprej. Seveda je koža z leti vedno vse bolj suha, saj se zmanjša aktivnost žlez lojnic in njihovo izločanje, zaradi česar potrebujemo vse bolj bogato nego, zato je prav, da v različnih življenjskih obdobjih prilagodimo nego naše kože, saj se potrebe spreminjajo. Prav tako se potrebe naše kože nekoliko spreminjajo po letnih časih. 

ZAKAJ VLAŽENJE KOŽE NE POMAGA, KOT BI SI ŽELELI? 

Naša koža je bariera med nami in okolico. Kot naše dragoceno vrhnje oblačilo nas ščiti pred zunanjimi vplivi in preprečuje prehajanje snovi v in iz organizma. Funkcija zdrave bariere je, da onemogoča izhlapevanje vode iz kože in preprečuje vdor neželenih snovi iz okolja v kožo. Skupen problem večine težav suhe kože je pogosto oslabljena barierna funkcija kože. Ko pride do porušenja kislo mastnega plašča na površini naše kože oziroma epidermisa, govorimo o okvari bariere. Zaradi nepravilnega pH na površini kože se zmanjša proizvodnja epidermalnih lipidov in posledica je vse bolj suha koža. 

Pri pogovorih z ženskami opažam, da se pogosto mešata dva pojma: suha in izsušena koža. O izsušeni koži govorimo, kadar gre za pomanjkanje vlage (ki je lahko prisotno pri vseh tipih kože, ne le pri suhi). O suhi koži pa govorimo, kadar gre za pomanjkanje epidermalnih lipidov, se pravi maščob. Seveda pa je pri suhi koži izraženo tudi pomanjkanje vlage, ker je kožna bariera okvarjena, posledično iz kože uhaja vlaga. Pri suhi koži je zaradi nezadostnega zaščitnega delovanja bariere pogosto povečana občutljivost kože, prisotna rdečica, pospešeno pa je tudi staranje. Suha koža se lahko kaže tudi v obliki luščenja, rdečice, srbečega občutka in neprijetnega občutka zatezanja. 

Stranke pogosto potožijo, da jim kožo ‘ vleče skupaj’. Suha koža nima gladke površine, sijočega, zdravega izgleda in je hrapava. Pogosto je za izboljšanje stanja potrebna serija tretmajev, po katerih se stanje kože izboljša, nato pa ga vzdržujete doma spravilno vsakodnevno nego. Problematika suhe kože je bolj izražena v jesenskem in zimskem času, saj je takrat zaradi ogrevanja zrak bolj suh, relativna vlažnost zunaj in notri pa je manjša.

O izsušeni koži govorimo, ko gre za pomanjkanje vlage (ki je lahko prisotno pri vseh tipih kože, ne le pri suhi). O suhi koži pa govorimo, kadar gre za pomanjkanje epidermalnih lipidov, se pravi maščob.
O izsušeni koži govorimo, ko gre za pomanjkanje vlage (ki je lahko prisotno pri vseh tipih kože, ne le pri suhi). O suhi koži pa govorimo, kadar gre za pomanjkanje epidermalnih lipidov, se pravi maščob.FOTO: Dreamstime
Poškodovana kožna bariera: kako izboljšati stanje?
Preberi še
Poškodovana kožna bariera: kako izboljšati stanje?

 KAKO PRIDE DO POŠKODB BARIERE? 

Najbolj pogost razlog je preveč agresivno ali ‘predobro’ površinsko čiščenje obraza doma s preparati (vsebnost mil), ki nimajo ustrezno sestavo glede na tip kože, problematiko in pridružena stanja na koži ter odstranijo preveč lipidov s površine kože. Pri suhi koži so lipidi zelo dragoceni, saj jih sama težje tvori in so v pomanjkanju. Če jih še dodatno pretirano odstranjujemo, koži zelo otežimo delo. Vzrok so lahko tudi umivanje z vročo vodo, drgnjenje kože s ščetkami, brisačo, klima in ogrevanje. Težave s suho kožo pogosto občutijo tisti, ki veliko potujejo z letalom. 

Kakšni so znaki oziroma posledice porušene bariere? 

1. Proizvodnja lipidov zaradi neustreznega pH kože se zmanjša.

2. Neravnovesje v sestavi in razmerju lipidov: za zdravo bariero koža potrebuje ceramide, proste maščobne kisline in holesterol v pravilnem medsebojnem razmerju. Že sama sprememba v sestavi in razmerju lipidov povzroči okvaro v funkciji bariere.

3. Povečana izguba vode iz kože: povečan TEWL oziroma transepidermalna izguba vode, ki se da izmeriti z dermadiagnostičnimi meritvami, ker naš zaščitni plašč kože ne deluje optimalno in ni zmožen zadržati vlage v koži.

4. Povečan pH kože, ki ne podpira zdravega mikrobioma na koži in zmanjšanje količine epidermalnih lipidov, ki so potrebni za zgradbo zdrave bariere. 

5. Posledica je povečana občutljivost kože in dovzetnost za preobčutljivostne odzive.

6. Nepravilno luščenje celic na površini kože, zaradi česar deluje koža na pogled bolj pusta, siva, brez energije. Preprosto nima sijočega videza. Zaradi nepravilnega pH in pomanjkanja vlage se namreč zmanjša dejavnost encimov v plasti epidermisa, posledica pa je nepravilno luščenje odmrlih celic epidermisa.

Strokovnjakinja razkriva, kako pravilno negovati suho kožo
Preberi še
Strokovnjakinja razkriva, kako pravilno negovati suho kožo

Kaj pa je rešitev? 

1. nadomestna lipidna terapija, s katero manjkajoče epidermalne lipide dovajamo koži in tako omogočimo izgradnjo zdrave bariere,

2. regulacija pH, 

3. zmanjšanje vnetja, 

4. zmanjšanje TEWL oz. transepidermalne izgube vode,

5. ustrezna nega doma (vlaženje, mehčanje in okluzija). 

Podaljšana nega doma je izredno pomembna, saj z njo zagotovite vzdrževanje rezultatov terapij in omogočite izboljšanje vaše problematike.
Podaljšana nega doma je izredno pomembna, saj z njo zagotovite vzdrževanje rezultatov terapij in omogočite izboljšanje vaše problematike.FOTO: Dreamstime

Za izboljšanje stanja je zelo pomembno, da za domačo nego uporabljate ustrezne izdelke, ki zadovoljijo potrebe kože. V nasprotnem primeru se vzdržuje ciklična poškodba bariere, ki v nadaljevanju vodi v različne težave. Koža je vse bolj izsušena, občutljiva, lahko se poveča rdečica. To pa v nadaljevanju vpliva tudi na večjo razgradnjo kolagena.

Skupek vsega tega je prezgodnje vidno staranje kože, ki bi ga lahko preprečili, če bi koži pravočasno nudili ustrezno nego. Ali stanje lahko izboljšate z nego obraza v kozmetičnem salonu? V salonih za reševanje problematike suhe kože je na voljo veliko neg, ki so prilagojene potrebam suhe kože. Tretmaji z dovajanjem epidermalnih lipidov učinkovito obnavljajo narušeno kožno bariero, koži vračajo vlago in delujejo za zmanjšanje vnetja in občutka udobja na koži. Programi se sestavljajo individualno glede na pridružena stanja, saj je celostna slika stanja kože lahko zelo različna glede na leta, nego, izpostavljanje soncu in podobno. 

KAKŠNA NAJ BO NEGA DOMA?

Podaljšana nega doma je izredno pomembna, saj z njo zagotovite vzdrževanje rezultatov terapij in omogočite izboljšanje. Z neustrezno nego kljub delni pravilni uporabi preparatov lahko upočasnjujete rezultate s kombinacijo izdelka, ki ni ustrezen. Še enkrat poudarjam, da je nujno, da kožo doma negujemo z ustreznimi preparati. 

Suho kožo čistite z blagim čistilnim sredstvom brez vsebnosti mila, nato vedno uporabite tonik z ustreznim pH (za regulacijo pH kože), serum za nadomeščanje epidermalnih lipidov, ustrezno dnevno kremo z UV zaščito in kremo za nočno nego oz. regeneracijo. Ker je suhi koži pogosto pridruženo stanje rdečice, v tem primeru priporočamo še preparate s pomirjajočim, protivnetnim delovanjem in dodatno visoko SPF oz. UVA zaščito, saj sevanje UV prispeva k nadaljnjemu razvoju rdečice.

Na vlažnost kože ne moremo vplivati s pitjem vode
Preberi še
Na vlažnost kože ne moremo vplivati s pitjem vode

Morda kot zanimivost, s pitjem vode ne vplivamo na stanje vlage v epidermisu. Preplet žil se nahaja v dermisu, srednjem sloju kože in tam je tudi žilni preplet, ki kožo oskrbuje z vodo in vlago. V vrhnjem sloju kože, epidermisu, ni prisotnih žilic. V epidermisu vlago zadržujejo naravni vlažilni faktorji (NMF). NMF so kot nekakšen koktajl, ki se nahaja v celicah epidermisa in preko natančno določenega mehanizma vzdržuje vlago na tem območju. 

Negujte se z ljubeznijo, spoštovanjem in kakovostjo, obrestovalo se vam bo!

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Zadovoljna.si, Vse pravice pridržane Verzija: 375