Zadovoljna.si
Krema

Koža

Tajka Selan, Cosmedoc: To je 'must have' izdelek 365 dni v letu!

J.V.
27. 05. 2021 11.34
0

Priljubljena vplivnica Tajka Selan, ki jo večina njenih sledilcev na družbenem omrežju Instagram pozna kot Cosmedoc, se je v nego kože zaljubila že v najstniških letih, zanimanje zanjo pa je z leti le še raslo. Tako je danes Tajka ena tistih, na katero se z vprašanji o koži obračajo številne pripadnice ženskega spola. "Tema, ki vedno prejme veliko pozornosti, so akne. Akne so bolezen, s katero se sreča kar 90 odstotkov žensk v svojem življenju," pravi in doda, da so v današnjem času največja težava nerealna pričakovanja, ki nam jih vzbuja samo oglaševanje kozmetičnih izdelkov. "Žal kozmetični izdelki niso čarobna palčka, ki bo izbrisala gube ali pa iz danes na jutri pozdravila akne."

Kako bi morala v spomladanskih in poletnih mesecih biti videti nega kože? Čemu bi morale posvečati največ pozornosti? 

Pomladi in poleti se nega kože poenostavi. Medtem ko so v zimskih mesecih bolj aktualni negovalni izdelki, v spomladanskih mesecih prednost dobijo lažje teksture. Kot osnovne korake priporočam čiščenje, vlaženje in kremo z zaščitnim faktorjem (zjutraj). Največ pozornosti bi morale posvečati vsakodnevni uporabi kreme z zaščitnim faktorjem, ki nas ščiti pred UV-sevanjem. 

Se ti zdi, da koži namenjamo dovolj pozornosti, da jo negujemo, kot si zasluži? Smo ji v zadnjem letu začele posvečati več pozornosti? 

Vsekakor, pandemija nam je na nek način dala več časa, da smo se začeli poglabljati v stvari, ki nas zanimajo, pa zanje morda prej nismo imeli časa. Mislim, da si vsaka ženska želi lepo in negovano kožo, kar lahko zlahka dosežemo z ustrezno rutino nege kože, konsistentnostjo in informiranostjo. Vendar je lahko to tudi past, saj lahko hitro dobimo občutek, da smo vsi strokovnjaki za vse. 

Kaj pa sestavine v kozmetičnih izdelkih ... Smo postale bolj osveščene glede tega, da preberemo, kaj izdelek vsebuje? 

Z večjo dostopnostjo informacij na internetu se je povečalo tudi zanimanje za kozmetične sestavine. Menim, da so potrošniki bistveno bolj ozaveščeni glede sestavin v kozmetiki in samo z ustreznim znanjem lahko izberemo prave izdelke za nego kože. 

"Čiščenje kožo pripravi na nanos vseh nadaljnjih izdelkov. Če nezadostno očistite kožo, lahko nanašate serume za 500 evrov, pa ne bo želenega učinka."
"Čiščenje kožo pripravi na nanos vseh nadaljnjih izdelkov. Če nezadostno očistite kožo, lahko nanašate serume za 500 evrov, pa ne bo želenega učinka."FOTO: Dreamstime

Na Instagramu ti sledi skoraj 12 tisoč sledilcev. Je kakšna tema, ki vedno izstopa po zanimanju oziroma katere so po tvojih izkušnjah najpogostejše težave s kožo, ki jih imamo ženske? 

Tema, ki vedno prejme veliko pozornosti, so akne. Akne so bolezen, s katero se sreča kar 90 odstotkov žensk v svojem življenju. Vsekakor je zmotno misliti, da so akne samo bolezen, s katero se spopadamo v najstniških letih. Vse več je takšnih, ki se z aknami spopadajo v odrasli dobi. Gre za kronično vnetno bolezen. Bolezen je kompleksna in je pogojena s številnimi dejavniki, zato je potrebnega veliko raziskovanja s strani posameznika oziroma da se obrneš na prave ljudi za prave nasvete. Svojim sledilcem želim ponuditi čim več informacij, ki jim lahko pridejo prav pri njihovi borbi z aknami – bodisi je to nega kože, sistemsko zdravljenje ali preprosto malo realnosti, ki je na Instagramu ne srečamo prav pogosto. Osebe z aknami so izredno stigmatizirane, zato je pomembno, da na socialnih omrežjih ne videvajo samo fotografij popolne kože. 

Kdaj se je začelo tvoje zanimanje za kožo in kako je to potem napredovalo do tega, da si se odločila za blog in profil na Instagramu? 

Moje zanimanje za kožo se je začelo že v najstniških letih. Takrat me je kot tipično najstnico seveda bolj zanimala dekorativna kozmetika. Za kožo sem se bolj začela zanimati z vpisom na dodiplomski študij Kozmetologije na Fakulteti za farmacijo. Tekom študija in opravljanja študentskega dela sem zaznala, da so potrošniki zelo slabo informirani na področju kozmetike in da verjamejo pravzaprav vsemu, kar preberejo na internetu. Na podlagi tega se je porodila ideja, da ustvarim blog in socialna omrežja, na katerih bom izobraževala, razbijala mite, ki krožijo v kozmetičnem svetu, in podajala kredibilne informacije na podlagi znanstvenih dognanj. 

Tajka Selan
Tajka Selan FOTO: osebni arhiv

No, eden izmed 'must have' izdelkov poleti je zagotovo krema z zaščitnim faktorjem (sončna krema), ki pa bi jo morale uporabljati vse leto. Kakšne so sicer posledice na koži? Za kaj vse lahko krivimo sonce?

Krema z zaščitnim faktorjem je po mojem mnenju ''must-have'' izdelek 365 (366 na prestopno leto ) dni v letu. Mnogo premalo se zavedamo, da je UV-sevanje prisotno vsak dan. Ko je zima, so dnevi večinoma oblačni, in ko je oblačno, imamo občutek, da smo UV-sevanju ubežali, a še zdaleč ni tako. Študije dokazujejo, da čez oblake prehaja kar 90 odstotkov celotnega UV-spektra. Zagotovo poznate koga, ki je šel na oblačen dan v hribe, brez da bi se zaščitil, in je bil kljub temu opečen. UV-sevanje predstavlja tveganje za razvoj kožnega raka in pospeši procese staranja. Koža, ki je veliko izpostavljena UV-sevanju, je bolj zgubana, bolj suha, neelastična in polna pigmentnih madežev. Sončna krema nas zaščiti pred UV-sevanjem, če jo nanesemo v pravilni količini – to je četrtina čajne žličke oziroma dva polna prsta. Obarvane kreme in pudri z zaščitnim faktorjem ne zagotavljajo ustrezne zaščite pred UV-sevanjem, saj jih nanesete v premajhni količini. 

Kateri dejavniki pustijo največ posledic na naši koži?

UV-sevanje povzroča največ poškodb kože. Problem nastane, ker škodljivih učinkov UV-sevanja ne vidimo takoj. Opeklina, ki jo povzročajo UVB-žarki, je sicer vidna takoj, ampak dolgoročne poškodbe kože pa povzročajo UVA-žarki. UVA-žarki prodrejo globje v kožo kot UVB-žarki, pri čemer nenehno uničujejo ključne snovi v koži, ki koži zagotavljajo čvrstost in elastičnost. Škodljivi učinki UV-sevanja se nabirajo in se lahko izrazijo tudi čez 10 do 20 let. Kar želim še pred poletjem opozoriti, je, da je vsaka porjavitev kože pravzaprav poškodba kože! Nobena zagorelost ni zdrava zagorelost. UV-sevanje pa ni edini dejavnik, ki vpliva na stanje naše kože. Vredno je omeniti še kajenje, prehrano, genetiko in nego kože. 

Poleg uporabe sončne kreme je za lepo in negovano kožo ključno tudi čiščenje kože. Se tega lotevamo prav oz. katere so najpogostejše napake, ki jih pri tem delamo? 

Čiščenje kožo pripravi na nanos vseh nadaljnjih izdelkov. Če nezadostno očistite kožo, lahko nanašate serume za 500 evrov, pa ne bo želenega učinka. Čiščenje prakticirajte vsaj enkrat dnevno (zvečer). Za vse s problematično kožo priporočam čiščenje zjutraj in zvečer. Najpogostejše napake, za katere opažam, da jih posameznice oziroma posamezniki počnejo pri čiščenju, so: nezadostno čiščenje, kar pomeni, da zvečer ne očistijo kože ali uporabijo za čiščenje samo vodo; uporabljajo trda mila za čiščenje kože in ne izpirajo micelarne vodice. Priporočam, da si za čiščenje izberete nežen čistilec, idealno dva. Eden naj bo na oljni osnovi, drugi pa na vodni osnovi (gel, pena, micelarna vodica). Zvečer v primeru, da nosite ličila ali sončno kremo, čistite dvojno: v prvi fazi oljni čistilec, v drugi fazi čistilec na vodni osnovi. 

"Akne so bolezen, s katero se sreča kar 90 odstotkov žensk v svojem življenju. Vsekakor je zmotno misliti, da so akne samo bolezen, s katero se spopadamo v najstniških letih."
"Akne so bolezen, s katero se sreča kar 90 odstotkov žensk v svojem življenju. Vsekakor je zmotno misliti, da so akne samo bolezen, s katero se spopadamo v najstniških letih."FOTO: Dreamstime

Zdi se, da se vsak mesec pojavi tudi ena nova 'čudežna' aktivna sestavina. Od vitamina C, peptidov, retinola, hialuronske kisline ... Je kakšna, za katero bi lahko rekli, da je 'sveti gral', ki bi jo morale v svojo lepotno rutino vključiti vse? 

Aktivne učinkovine so krasne, saj lahko z njimi dosežemo odlične učinke na koži. Moramo pa se zavedati, da je vsaka aktivna učinkovina namenjena drugačni problematiki, zato ne morem posploševati, katera bi bila primerna za vse. Če se naučimo kombinirati ustrezne aktivne učinkovine za svoj tip kože in problematike, lahko dosegamo neverjetne rezultate. Prav to počnem tudi v sklopu svojih spletnih svetovanj, kjer ženskam in moškim ustvarim personalizirano rutino nege kože. Odzivi in rezultati, ki sicer ne pridejo čez noč, temveč z doslednostjo in upoštevanjem nasvetov, so izjemni. Kakšen bi moral biti jutranji ritual ženske, ki želi zdravo in negovano kožo? Zjutraj predlagam nežno čiščenje v primeru, da nimate pretirano občutljive kože. Po čiščenju na kožo nanesite serum, ki bo prilagojen vašim problematikam, nevtralno kremo, ki naj ne bo odišavljena, in pravilno količino kreme z zaščitnim faktorjem SPF50+. 

Kaj si želiš, da bi ženske vedele o negi kože, in katere so najpogostejše zmote žensk glede kozmetike in kozmetičnih izdelkov? 

Mislim, da so največja težava nerealna pričakovanja, ki nam jih vzbuja samo oglaševanje kozmetičnih izdelkov. Oglaševanje na način ''Brez gub že v 20 dneh'' ali ''Izboljša stanje aken v treh dneh'' vzbuja pri potrošnikih pričakovanja, ki niso realna. Žal kozmetični izdelki niso čarobna palčka, ki bo izbrisala gube ali pa iz danes na jutri pozdravila akne. Postaviti si moramo realna pričakovanja tako glede učinka kot tudi glede časa, v katerem lahko pričakujemo učinke. Prav tako je zelo pogosta zmota, da je naravna kozmetika boljša in bolj varna od konvencionalne. Vsi kozmetični izdelki, ki so na tržišču, so popolnoma varni. Pri nakupu naravne ali konvecionalne kozmetike gre za stvar osebnih preferenc, ne pa za izbiro bolj varnega ali boljšega izdelka.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Zadovoljna.si, Vse pravice pridržane Verzija: 658