Zadovoljna.si
Nega kože

Laura Sardinšek

Laserski postopki za kožo: za kaj se uporabljajo in kakšne so njihove prednosti

J.V.
05. 09. 2022 06.00
0

V zadnjem času so laserski postopki za kožo čedalje bolj priljubljena metoda za pomlajevanje obraza in odstranjevanje dlak, zato se zanje odloča vse več žensk in moških. Pomembna prednost laserskega pomlajevanja kože je tudi v tem, da mnogi laserski posegi ne zahtevajo rehabilitacije oziroma okrevanja in se lahko takoj vrnemo k vsakodnevnim aktivnostim.

Kaj je laser?

Laserski postopki so v zadnjem desetletju v dermatologiji, pa tudi v estetiki zelo razširjena metoda za odpravljanje nepravilnosti na našem telesu. Beseda "laser" označuje številne raznovrstne laserske naprave z različnimi valovnimi dolžinami in načini delovanja. Laserska terapija velja za vsestransko terapijo, s katero lahko odpravimo marsikatero nepravilnost ali kožno problematiko.  V zadnjem času so laserske terapije čedalje bolj priljubljena metoda za pomlajevanje obraza, zato se zanje odloča vse več žensk in moških.

Prednosti laserjev

Glavna prednost uporabe laserja je njegova selektivnost, kar pomeni, da z njim delujemo na točno določena tarčna tkiva, medtem ko ostanejo ostala, ki jih ne želimo tretirati, intaktna oziroma nedotaknjena. 

Tretma z laserjem
Tretma z laserjem FOTO: Dreamestime

Uporaba laserjev

Z njim lahko zdravimo akne, posvetlimo pigmentne madeže, odpravljamo kapilare in pajkaste žilice, pomlajujemo kožo in trajno ali začasno odstranjujemo dlačice. Z lasersko terapijo lahko odstranjujemo tudi določene benigne kožne izrastke, zdravimo nekatere kožne bolezni (vitiligo, luskavico, glivično okužene nohte), odstranjujemo tetovaže in raztapljamo maščobo. Uporaba laserjev je zelo razširjena tudi v kirurgiji.

Kdaj je najboljši čas za laserske postopke?

Za izvajanje laserskih terapij na koži je najprimernejše zimsko in zgodnjepomladansko obdobje, saj se je treba vsaj 4–8 tednov po izvedenem postopku izogibati sončnim žarkom. S tem zmanjšamo predvsem možnost za nastanek neenakomerne pigmentacije kože (hiperpigmentacije). 

Vse, kar morate vedeti o microneedlingu
Preberi še
Vse, kar morate vedeti o microneedlingu

Prednosti  laserske terapije

 V primerjavi z drugimi neinvazivnimi estetskimi posegi ima lasersko pomlajevanje številne prednosti. "Z laserskim pomlajevanjem spodbujamo lastno regenerativno sposobnost tkiva, saj z luščenjem povrhnjih odmrlih kožnih celic in hitrejšo obnovo zgornjih plasti kože ter njeno toplotno stimulacijo dosežemo tvorbo novih kolagenskih in elastinskih vlaken. Z lasersko terapijo tako vplivamo na izboljšanje kvalitete kože, česar z določenimi drugimi pomlajevalnimi postopki ne moremo doseči (npr. z botoksom in dermalnimi polnili), pri čemer pa v telo tudi ne vnašamo tujih substanc," pojasnjuje Laura Sardinšek, mag. kozm., dipl. m. s., ki že deset let deluje na področju pomlajevalnih tretmajev in medicinske kozmetike.

Ob današnjem hitrem tempu življenja pa je pomembna prednost laserskega pomlajevanja kože tudi v tem, da mnogi laserski posegi ne zahtevajo rehabilitacije oziroma okrevanja in se lahko takoj vrnemo k vsakodnevnim aktivnostim. 

Za koga je postopek primeren in kako hitro so vidni učinki? 

Postopek laserskega pomlajevanja je primeren za vse, ki bi si želeli pomladiti kožo na obrazu, vratu ali dekolteju, zgladiti gubice, povečati čvrstost tanke kože, poenotiti ten kože in odpraviti druge kožne pomanjkljivosti. Lasersko pomlajevanje kože dosežemo z različnimi metodami, ki jih v grobem razdelimo na: 

– neablativo,

–  ablativno,

– frakcionirano.

 V primerjavi z drugimi neinvazivnimi estetskimi posegi ima lasersko pomlajevanje številne prednosti.
V primerjavi z drugimi neinvazivnimi estetskimi posegi ima lasersko pomlajevanje številne prednosti.FOTO: iStockphoto

Kaj je neablativno pomlajevanje kože?

Za neablativno pomlajevanje kože je značilno, da z laserjem ne poškodujemo vrhnjih slojev kože oz. povrhnjice, temveč učinkuje v usnjici, kjer povzroči nadzorovano poškodbo tkiva, s čimer vzpodbudi dermalno preoblikovanje in proizvodnjo kolagena. Neablativni laserji tako puščajo povrhnjico nedotaknjeno, kljub temu pa izkazujejo pomlajevalne učinke na koži.

S postopkom lahko zmanjšamo videz drobnih in plitvih gub, izboljšamo teksturo kože ter posvetlimo hiperpigmentacije. Posegi z neablativni laserji so manj boleči, manjša pa je tudi možnost za najpogostejše zaplete po posegu, kot so brazgotinjenje, prisotnost trajne rdečine ter svetlo in temno obarvane lise na mestu posega. 

Po posegu se lahko takoj vrnete k vsakdanjim opravilom, saj ne zahteva okrevanja. Rezultati neablativnega pomlajevanja so slabši v primerjavi z ablativnim pomlajevanjem, zato je treba postopek večkrat ponoviti, a kljub večkratnim ponovitvam neablativno pomlajevanje žal še vedno ne ponuja očitnih in impresivnih rezultatov. 

Z njim lahko zdravimo akne, posvetljujemo pigmentne madeže, odpravljamo kapilare in pajkaste žilice, pomlajujemo kožo in trajno ali začasno odstranjujemo dlačice.
Z njim lahko zdravimo akne, posvetljujemo pigmentne madeže, odpravljamo kapilare in pajkaste žilice, pomlajujemo kožo in trajno ali začasno odstranjujemo dlačice. FOTO: Dreametime

Kaj je ablativno pomlajevanje kože?

Druga metoda pomlajevanja je uporaba ablativnih laserjev, s katerimi v celoti odstranimo zgornjo plast kože in deloma tudi usnjico (dermis). "Po posegu je potrebno okrevanje, saj je kožna površina ranjena in poškodovana, proces celjenja in obnove kože pa traja približno 7–14 dni," pojasnjuje Laura Sardinšek.

Z ablativno metodo pomlajevanja dosežemo popolno obnovo povrhnjice in stimulacijo nastanka novih kolagenskih vlaken tudi v globljih plasteh kože, kar omogoči nekirurški lifting oziroma zatezanje kože. Zaradi bolj invazivnega postopka lahko pričakujemo odlične pomlajevalne rezultate, uporablja se tudi za zmanjševanje brazgotin, poleg tega pa odpravljajo tudi gube

Ker ablativno pomlajevanje povzroča večje poškodbe tkiva, je povečano tudi tveganje za nastanek neželenih učinkov, kot so dolgotrajne otekline in rdečica kože, kožne hiperpigmentacije in dispigmentacije, ter za kožne okužbe, ekceme in brazgotine.

Rozacea ali rdečica – kaj jo povzroča in kakšna mora biti nega kože?
Preberi še
Rozacea ali rdečica – kaj jo povzroča in kakšna mora biti nega kože?

Kaj je frakcionirano pomlajevanje kože?

Tretji način laserskega pomlajevanja je frakcionirana metoda, pri kateri laser učinkuje tako, da je poškodovan le manjši del kože, medtem ko večji del tkiva ostane nepoškodovan. Ta intaktni del kože z naravnimi mehanizmi celjenja omogoči hitrejše in intenzivno regeneracijo, kar privede do želenega končnega učinka pomlajevanja. 

Prednost frakcionirane metode pomlajevanja sta krajša rehabilitacija s krajšim obdobjem celjenja ter zmanjšanje pojava neželenih stranskih učinkov in bolečine pri posegu, vendar ni učinek zato nič manjši. Pri frakcioniranem pomlajevanju lahko laser na kožo deluje ablativno ali neablativno, saj se za pomlajevanje uporabljata obe tehniki. 

"Ne glede na to, kateri laser se uporablja za pomlajevanje, je vsem skupno pomlajevanje kože s sintezo novih kolagenskih vlaken. Zategnitveni efekt je lahko viden že takoj po izvedenem postopku, koža je že nekaj dni po posegu gladka, mehka in na videz pomlajena in sijoča. Izboljšanje površine kože opazimo po nekaj tednih, končni učinek pa lahko pričakujemo 3–6 mesecev po izvedbi postopka, saj se tvorba novega kolagena nadaljuje vsaj še nekaj mesecev po posegu. Učinek posega lahko poveča tudi večkratna ponovitev terapije," pojasnjuje strokovnjakinja.

Upoštevanje navodil za nego kože pred postopkom in po njem je ključnega pomena za čim hitrejše okrevanje in zmanjšanje tveganja za pojav neželenih učinkov.
Upoštevanje navodil za nego kože pred postopkom in po njem je ključnega pomena za čim hitrejše okrevanje in zmanjšanje tveganja za pojav neželenih učinkov. FOTO: Dreamstime

Nega kože po laserskem postopku 

Upoštevanje navodil za nego kože pred postopkom in po njem je ključnega pomena za čim hitrejše okrevanje in zmanjšanje tveganja za pojav neželenih učinkov. "Ker neablativni laserji ne učinkujejo na površino kože, se koža po postopku običajno hitro zaceli, zato ni potrebna posebna nega, medtem ko je treba po terapiji z ablativnim laserjem koži nameniti več pozornosti. Takoj po posegu je površina kože ranjena, pordela in nekoliko otekla. Oteklina lahko traja nekaj dni, na otekanje pa lahko pozitivno vplivamo s hladnimi obkladki, ki jih prvih nekaj dni po posegu nameščamo večkrat na dan," pravi Laura Sardinšek.

Po posegu je prisotna tudi rdečica, ki se po nekaj dneh spremeni v rjav odtenek, pojavijo pa se tudi drobne rjave luske. Te se v naslednjih dneh in ob pravilni negi odluščijo, približno en teden po posegu pa se luščenje zaključi. Pri nekaterih posameznikih lahko rdečina traja dlje, tudi do nekaj mesecev. Koža je po laserskem postopku običajno zelo občutljiva za sončno svetlobo, zato je pomembno, da se nekaj tednov izogibamo UV-žarkom in uporabljamo zelo visok zaščitni faktor (SPF 50).

Ali je laserska terapija varna?

Ponudba laserskih terapij na trgu je precej široka, zato smo lahko ob poplavi informacij včasih zmedeni in zavedeni. Kadar se odločamo za lasersko terapijo, je zato pomembno, da smo dobro seznanjeni s svojimi možnostmi in da izvajanje terapije zaupamo strokovno usposobljenemu in izkušenemu osebju, ki bo z medicinskimi laserji poskrbelo za varno izvedbo terapij. 

Laserska terapija velja za relativno varen dermatološki oziroma estetski postopek, a lahko nestrokovnost in neizkušenost izvajalca poleg neučinkovitosti posega vodita tudi v neželene zaplete, kot so opekline, brazgotinjenje in motnje v pigmentaciji kože (hipo- ali hiperpigmentacije). 

Tretma z laserjem za odstranjevanje dlak
Tretma z laserjem za odstranjevanje dlakFOTO: Dreamestime

Lasersko odstranjevanje dlak

Dandanes je lasersko odstranjevanje dlačic eden najpogosteje opravljenih tretmajev na estetskih in dermatoloških klinikah v Evropi in drugod po svetu. Laserska epilacija pa deluje na principu svetlobne energije in je ena izmed najučinkovitejših načinov za trajno odstranitev dlak.

Lasersko odstranjevanje dlak deluje po principu absorpcije laserskega žarka določene valovne dolžine (barvne svetlobe) v kožnem pigmentu v dlačnem mešičku oz. melaninu. Ob tem se sprosti toplotna energija, ki poškoduje zarodne celice dlačic in dlačni mešiček. Na ta način se dolgoročno onemogoči nadaljnja rast dlak na območju kože, na katerem je bil izveden laserski poseg. Dlačica po 1–3 tednih odpade.

Lasersko odstranjevanje dlačic – ali res deluje?
Preberi še
Lasersko odstranjevanje dlačic – ali res deluje?

Kakšna je razlika med laserskim odstranjevanjem dlak in IPL tehnologijo?

Termin lasersko odstranjevanje dlak je zelo popularen in uporabljajo ga tudi kozmetični saloni, vendar v salonih ne izvajajo laserskega odstranjevanja dlak, ampak odstranjevanje dlak z IPL tehnologijo. IPL ni laser, ampak intenzivno pulzirajoča svetloba (Intense Pulsed Light). 

Možne slabosti laserskega odstranjevanja dlak

Najpogostejši neželeni učinki, ki so posledica nestrokovno izvedene terapije, so opekline, mehurji, ranice na koži, svetlo in temno obarvane lise ter nastanek brazgotin. Po posegu je lahko koža tudi nekoliko pordela in otekla

Podbradek – zakaj nastane in kako se ga znebiti?
Preberi še
Podbradek – zakaj nastane in kako se ga znebiti?
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Zadovoljna.si, Vse pravice pridržane Verzija: 646