Zadovoljna.si
Krema za obraz

Lepota

5 napak, ki jih delate, ne da bi se tega zavedale

Nika Ambrožič Urbas
05. 02. 2022 05.00
0

Pri negi obraza najprej pomislim na kremo. To je osnova. S kremo se srečamo že v najstniških letih, ko se serumi, emulzije ali aktivne kisline zdijo še popolnoma oddaljen koncept. Zato je uporaba kreme za nas nekaj popolnoma samoumevnega. Le kdo se ne zna namazat s kremo? Veliko bolj zagonetno se nam zdi vprašanje, katero kremo sploh izbrati. Prepričane smo, da je to tisto, kar nam bo pomagalo do lepše kože. Pa ni povsem tako. Načinu porabe kreme za obraz namreč namenjamo premalo pozornosti. In tako ne da bi se tega zavedale, vsakodnevno delamo napake, ki lahko na dolgi rok pomenijo same slabe stvari. V bistvu je stvar skoraj tragična.

Gre za paradoks. S pravilno uporabo lahko cenovno dostopno kremo spremeniš v svoje novo lepotno odkritje. Z napačno uporabo pa še tako prestižna krema zate ne bo pomenila nič drugega kot to, da si vrgla denar skozi okno. Poglejmo pet napak, ki jih delamo ob uporabi kreme za obraz, ne da bi se tega sploh zavedale.

Piše Nika Ambrožič Urbas.
Piše Nika Ambrožič Urbas. FOTO: Ana Gregorič

1. PROBLEMATIČNA BRISAČA

To, da za nanos kreme potrebujemo čiste roke, je jasno. Kljub temu pa se veliko ljudi ne zaveda, da se je na tisti brisači, ki že nekaj dni visi v njihovi kopalnici, nabralo precej bakterij. Ko si z njo na hitro obrišemo roke, na njej pustimo tudi sledi odmrle kože. Stvar je še zlasti problematična, če si brisačo za roke delimo še s kom. Si prepričana, da so si vsi ostali roke umili dovolj temeljito in na brisačo niso prenesli nekaj preostale umazanije? Fuj. To se dogaja zelo pogosto. Uh. Dodaten fuj. Zato ti svetujem, da imaš tik pred nego obraza za brisanje rok posebno brisačo, ki naj bo samo tvoja. Redno jo menjuj in, prosim, prosim, naj ne bo iz kakšne trgovine, kjer prodajajo sumljivo poceni izdelke. Zagotavljam ti, da taka brisača ne pomeni prav nič dobrega. Pomisli na pretirano uporabo strupenih kemikalij med procesom obdelovanja cenenega bombaža in vse ti bo jasno. Si želiš to na svoji koži? Se mi je zdelo, da ne.

2. NIKOLI S PRSTI

Si opazila, da se v embalaži nekaterih krem skriva drobna in precej ljubka žlička? Nekatere znamke v škatlice priložijo to mini orodje, s katerim lahko kremo zajameš iz lončka. Marsikdo ob tem najprej pomisli, da gre pač za še en nepomemben dodatek, s katerim želijo znamke upravičiti zasoljeno ceno izdelka. Pa ni res. Ta žlička je izredno pomembna, saj z njo kremo zajamemo iz lončka, ne da bi vanj ‘pomakale’ svoje prste. Ne glede na to, kako čiste roke imamo, je za nohti se vedno določena količina nečistoč, brez žličke pa jih hočeš nočeš prenesemo v izdelek. To je še zlasti neugodno pri tako imenovani naravni kozmetiki, ki ne vsebuje konzervansov. Če ob uporabi take kreme ne uporabljaš žličke, tvegaš, da se bodo v njej razpasle bakterije. Na koži bodo povzročile veliko škode. Mozolji? Zamašene pore? Bedno, bedno, bedno. Uporabljaj žličko. Če je nimaš, zaprosi zanjo v drogeriji, kjer jih imajo vedno na voljo za testiranje s strankami. Če jih tam ne dobiš, pa si lahko pomagaš s kakšno žličko, ki se dobi zraven sladoleda. Znajdi se, možnosti je precej. Seveda pa to žličko po vsaki uporabi očisti.

Nika Ambrožič Urbas: To je prva stvar, ki jo naredi zjutraj!
Preberi še
Nika Ambrožič Urbas: To je prva stvar, ki jo naredi zjutraj!
Gibi, s katerimi nanašamo kremo, se ne spreminjajo, saj so del naše zakoreninjene gestikulacije.
Gibi, s katerimi nanašamo kremo, se ne spreminjajo, saj so del naše zakoreninjene gestikulacije. FOTO: Shutterstock

3. OPTIMALNA PODLAGA

Tukaj se nas veliko ušteje. Kožo pred nanosom kreme preveč posušimo, učinek pa je njeno nepopolno delovanje. Prepričanje, da je treba kožo temeljito obrisati v brisačo, je napačno. Včasih pa se zgodi, da med umivanjem obraza in nanašanjem kreme preprosto čakamo predolgo ali pa nas takrat zamoti kaj drugega. Ne čakaj. Krema potrebuje za kar najučinkovitejše delovanje voljno, vlažno in mehko kožo. Ponovi za menoj: voljna, vlažna …  V suho kožo se namreč krema ne bo lepo vpila in posledično ne bo dovolj aktivna. Najhuje pa je, da se bo na suhi koži krema zgostila in avtomatično mašila pore. Tvoj cilj je, da krema lepo gladko zleze v pore in da prodre kar se da globoko. Edino na ta način se bodo pravilno aktivirale sestavine, ki so formulaciji dodane zato, da delujejo v koži, in ne na njej. Najboljše je, da pred nanosom kreme uporabiš tonik, ki kožo optimalno navlaži in uravnovesi njen pH. Za vsak primer pa imej v kopalnici tudi termalno vodo v spreju za dodatno mero vlage tik pred nanosom. Tvoja koža bo zelo zadovoljna, ti pa tudi. 

4. NEENAKOMERNO PREMAZAN OBRAZ

Kolikokrat se nam zgodi, da kremo na hitro nanesemo na sredino obraza, jo prav tako hitro razmažemo in to je to. Ko kremo občutimo na predelu okoli nosu in na čelu, se nam zmotno zdi, da je premazan ves obraz. V resnici pa smo prezrli dele obraza, ki sčasoma postanejo popolnoma nenegovani. Gibi, s katerimi nanašamo kremo, se ne spreminjajo, saj so del naše zakoreninjene gestikulacije. Če se torej zavestno ne osredotočimo na premik rok oziroma dlani, bomo nehote poskrbele za neuravnovešeno nego. To je lahko eden od razlogov, zakaj imamo na predelu okoli nosnic bolj suho kožo ali pa zakaj je naš obraz napet, koža pod brado pa je bistveno manj prožna. Pomisli tudi na rob lasišča. Kolikokrat se ti je zgodilo, da so se (zlasti pozimi) tam začeli pojavljati lišaji? Morda je to ravno zato, ker je tisti del kože manj navlažen, saj nanj redno pozabljaš. Rešitev je seveda ta, da si nameniš dodatno minutko. Ta ti bo omogočila bolj osredotočeno in celovito nanašanje kreme na obraz. Minutka, to je vse. Ne zveni veliko in ne bo pomenila gromozanske zamude. Bo pa ogromno spremenila pri tvojem končnem videzu in počutju. 

To mora vsebovati krema proti gubam, da bo učinkovita
Preberi še
To mora vsebovati krema proti gubam, da bo učinkovita
Če kremo najprej razmažemo v dlaneh in jo šele nato nanesemo na obraz, tvegamo, da bodo dlani vpile pomembne sestavine, ki so namenjene obrazu.
Če kremo najprej razmažemo v dlaneh in jo šele nato nanesemo na obraz, tvegamo, da bodo dlani vpile pomembne sestavine, ki so namenjene obrazu. FOTO: Dreamstime

5. NE RAZMAŽI KREME V DLANEH

Glede na to, da se ta napaka pojavlja tudi v dobronamernih lepotnih videoposnetkih, pravzaprav ni nič čudnega, da jo dela toliko ljudi. Če kremo najprej razmažemo v dlaneh in jo šele nato nanesemo na obraz, tvegamo, da bodo dlani vpile pomembne sestavine, ki so namenjene obrazu. To še zlasti velja za vse kreme, ki delujejo po principu vlaženja kože. Mastne, oljnate kreme lahko v dlaneh na hitro segrejemo, vlažilnih pa nikar. Dlani so precej suhe in bodo hitro "zagrabile" priložnost za vlaženje. Nameni jim nego s kakovostnimi izdelki za roke, svojo dnevno negovalno vlažilno kremo za obraz pa skoraj skopuško hrani le za tisti del telesa, ki mu je namenjena namenjena. Točkasto jo nanesi na različna mesta po obrazu, potem pa jo nežno razmaži. Ko bo krema prodrla v kožo, lahko gibanje nadgradiš tudi s tapkanjem ali nežnim polaganjem rok. Pri tem bodi seveda pozorna tudi na to, da morajo biti tvoje dlani mehke in negovane. Nihče si ne želi svojega nežnega obraza vznemiriti z natrgano in zasušeno kožo. Au! Mehkoba je ključ, drage moje. 

Mailing

Koža

Si že prijavljen na vse naše e-novice?
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Zadovoljna.si, Vse pravice pridržane Verzija: 646