Začetki piercinga segajo v davno preteklost. Najstarejša dokaza predstavljata odkrita mumija z uhani, ki priča, da so že pred več kot 5000 leti luknjali ušesa, in zapisi o luknjanju nosu, ki so nastali pred 1500 leti pred našim štetjem. Starodavne piercinge so torej opravljali že pred davnimi časi in njihova priljubljenost se je ohranila vse do danes. Mojstrica piercinga Klara Kranjc vsako leto opaža čedalje več zanimanja in povpraševanja tudi med Slovenkami, ki se največkrat odločijo za piercing ušesa na različnih predelih, od mečic in hrustanca do tragusa. Najpogostejši izbiri sledi nos in zatem popek.
Ušesa, nos in popek so torej najpogosteje preluknjani predeli žensk in največkrat se za piercing odločijo mlajše, stare do 25 let. Nekaj je tudi starejših, predvsem v tridesetih letih, včasih pa Klaro Kranjc obiščejo tudi dame, ki jih štejejo več kot 50. "Starejše razložijo, da so si celo življenje želele piercing, a si ga v njihovih mladih letih niso mogle privoščiti zaradi družbe, nedostopnosti in na sploh drugačnih časov. Zdaj jim je vseeno, kaj si drugi mislijo, in si neobremenjeno izpolnijo življenjsko željo. Zanimivo je, kako pogosto po koncu ganjeni skupaj zajočemo od sreče, in njihovo veselje me razveseljuje in izpopolnjuje," je opisala.
Ob naraščanju priljubljenosti je tudi čedalje širša izbira nakita, ki je različnih oblik, barv, materialov z različnimi okraski, dodatki in vzorci. Nabor je pester in odvisen od želja in stila posameznice, po zaznavanju Klare Kranjc pa ženske največkrat posegajo po večnih diamantkih različnih velikosti. Sicer so v trendu zlati, srebrni, mešani in okrašeni, lahko z biseri, diamanti ali drugimi dragimi kamni. Izbire je ogromno in mejo lahko predstavlja zgolj stil in morebitne omejitve vsake posameznice.
Pred piercingom je potrebno razmisliti. Smiselno je poglobljeno pretehtati, ali si ga resnično želite. Ko je odgovor dokončen da, se je treba odločiti, kateri predel telesa boste preluknjali. Na določenih predelih je razmeroma kratek, na drugih daljši čas celjenja. Odvisen je namreč od pravilne nege, predela in tudi od imunskega sistema, čeprav so malce drugačna navodila za vsak piercing, saj je od predela luknjice odvisno, koliko časa traja celjenje in česa se je treba ogibati. Popek mora biti denimo pokrit z gazico, dokler se ranica ne zaceli, ušesni hrustanec se celi dolgo in ga je potrebno redno izpirati s fiziološko raztopino, tudi pri nosu je treba še posebej paziti na higieno.
Prav tako je dobro vedeti, da se na določenih predelih luknjica po odstranitvi nakita sčasoma zaraste, na enih pa ostane za vedno, torej za celo življenje. Recimo v ušesnih mešicah je luknjica za celo življenje, v ušesnem hrustancu ob piercingu zgoraj na predelu hrustanca pa se lahko zaraste že v nekaj urah. "Kako hitro se luknja zaraste, je odvisno od mesta, kjer je piercing, in koliko časa ga imamo. Če ga damo po luknjanju hitro ven, se tudi hitreje zaceli, če imamo piercing več let, pa se ne zaceli tako hitro in lahko nakit vstavimo tudi po nekaj mesecih ali letih," je pojasnila Klara Kranjc.
Za popoln videz in učinek piercinga je ključna tudi izbira pravega nakita, ki naj bo predvsem varen. "Sprva sta najbolj primerna medicinsko jeklo ali titan, za začetni piercing je ustrezen še bioplast. Ko se luknjica zaceli, pa je odvisno od posameznice, da oceni, kakšen material ji najbolj ustreza – zlato, srebro, belo zlato ... Odsvetujem pa bižuterijo, saj lahko uporaba povzroči neprijetno reakcijo, tudi alergijo ali izpuščaje, obenem pušča barvo in ni videti lepo," je izpostavila.
Ob vsem je potrebno izbrati dobrega in preizkušenega piercing mojstra ter storitev opraviti v studiu, kjer zadostujejo higienskim in drugim pogojem in standardom. Pravi mojster bo zagotovo znal svetovati o pravilni negi piercinga, da se ranica lepo zaraste, in podal navodila, ki jih je potrebno upoštevati, da ni morebitnih neprijetnih zapletov in reakcij. "Vsak sveže preluknjan piercing je potrebno razkuževati z razkužilom brez alkohola ali s fiziološko raztopino. Pustiti ga morate na miru in ga ne smete vrteti, kot so včasih priporočali. Namreč, piercing se prej zaceli, če ga ne premikate, predvsem pa se ga ne smete dotikati z umazanimi rokami," je poudarila.
Tako, zdaj veste skorajda vse o piercingu. Če se odločate zanj, najprej dobro premislite, in se odločite šele po temeljitem razmisleku ob zavedanju, da lahko z njim izrazite tudi svojo osebnost. Z lepim nakitom lahko popestrite celotno podobo, ste v trendu, moderni, drzni in še bolj zanimivi. Predelov za ustrezno izbiro za vas je veliko – od ušes, nosu, jezika, obrvi, vse do popka, intimnih predelov in bradavičk. Odločitev je samo vaša in naj bo prava!
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV