Zadovoljna.si
Operacija prsi

Lepota

Slovenke si želijo polnejših prsi v velikosti B- in C-košarice

Zadovoljna.si
26. 07. 2022 04.15
3

"Od kirurških posegov še vedno vodijo posegi na prsih. Povečava prsi je še vedno najpogostejši poseg, ga pa vedno pogosteje opravljamo skupaj z odstranitvijo odvečne kože na trebuhu, ki je posledica nosečnosti in porodov," pojasnjuje estetski kirurg Andrej Testen in pojasnjuje, da si večina njegovih pacientk želi polnejših prsi v velikosti B- in C-košarice.

Lepotne operacije v tujini že dolgo časa niso več tabu in v Hollywoodu skorajda ni več osebe, ki si ne bi vsaj enkrat privoščila lepotnega popravka. Ženske obiskujejo lepotne kirurge v želji, da bi imele zadnjico, kot jo ima Kim Kardashian, polnejše ustnice, raven trebuh in lepše prsi, to pa so tudi posegi, za katere se odloča vedno več Slovenk. Estetski kirurg Andrej Testen pravi, da pri nas še vedno vodijo posegi na prsih, kar pa zadeva predsodke, smo tudi Slovenci vedno bolj odprti za lepotne operacije.

Za telo je vsaka operacija enak stres. Tudi lepotna
Preberi še
Za telo je vsaka operacija enak stres. Tudi lepotna

Ali je res, da je najpogostejši estetski poseg na telesu še vedno povečanje prsi s prsnimi vsadki?

Tako je, v svetovnem merilu in tudi v Sloveniji je operacija povečanje prsi z vsadki najpogosteje izveden poseg. Ne gre pa samo za povečavo prsi, gre za poseg oblikovanja prsi, plastični kirurgi ne "filamo" prsi, saj človeško telo ni paprika. Gre za precizno delo preoblikovanja ali bolje rečeno oblikovanja prsi. Le majhen odstotek strank si želi neproporcionalno velike prsi.

To bi bilo pa moje naslednje vprašanje ... Kakšen je povprečni profil deklet ali žensk, ki se odloča za ta poseg?

Zelo različno. Kot rečeno, vsaj v moji praksi je malo takih strank, ki bi si želele ogromnih bunkastih prsi, ki bi imele videz na pol prerezanih pomaranč.  Večinoma si želijo polnih prsi, morda nekoliko več kot proporci s telesom. Podobne prsi, kot so jih imele pred porodi. Večinoma med B- in C-košarico. Prsi se namreč zelo spreminjajo skozi življenje, nanje vplivajo gravitacija, staranje, nihanje telesne teže, dojenje ... Večina si tako želi samo to, da bi v bikinkah ali v obleki izgledale lepo s polnim dekoltejem. Večina mladih in tudi mladih mamic se namreč trudi vzdrževati lepo oblikovano telo in imajo zelo nizek odstotek telesne maščobe, kar posledično pomeni še manjše prsi. Spet druge imajo vse življenje manjše prsi, nekatere prazne, druge asimetrične in želijo doseči vsaj neko približno simetrijo.

Andrej Testen
Andrej TestenFOTO: osebni arhiv

Pa je mogoče priti v vašo ambulanto in reči simetrične in C-košarico?

Žal ne. Dve stvari sta, ki jih ne moreš nikoli zagotoviti, in sicer popolne simetrije, ker je to operacija, in ne fotošopa. Vsadki so sicer različnih velikosti, ampak niso prilagojeni individualnim asimetrijam. Tako ima lahko ena različno velike prsi, druga zamaknjen prsni koš, tretja kombinacijo asimetrije velikosti in zamaknjen ali izbočen prsni koš. Poleg tega se je treba zavedati,  da je vsadek medicinska naprava, narejena, da izboljša življenje, tako kot ostale proteze (kolenska, zobni implantati ...), a nikoli ne postane del telesa. Tako se tudi stara drugače kot telo in včasih se poseg povečave z vsadki kombinira še s polnjenjem z maščobo. Tu pa sta dva problema, eden je odvzem maščobe, nekateri je pač nimajo, drugi pa finančni. Taka operacija je nekoliko zahtevnejša in tudi dražja.

Druga stvar, ki je ne moreš zagotoviti, je velikost košarice. To je namreč konfekcijska številka, enako kot pri velikosti noge, ne moreš trditi, da ti bodo prav vsi čevlji, ki imajo tvojo številko noge, prav tako ne moreš zagotoviti, da bodo nekomu po posegu prav vsi nedrčki št. C.

Pa so vsadki varni? Prej ste omenili, da gre za medicinsko napravo?

Kot pri vsaki stvari je tudi pri tem posegu seveda prisotnih veliko teorij in različnih pogledov. V resnici pa je za proizvodnjo in prodajo prsnih vsadkov potreben enak postopek pridobitve ustreznih dovoljenj kot za ostali medicinski material. Neko podjetje ne dobi dovoljenja samo za to, ker je nekdo na razprodaji kupil pol tone silikona. Vsadki so proizvedeni v  tovarnah v sterilnih laboratorijskih pogojih, pod popolnim nadzorom, nad letnimi poročili o varnosti vsadkov pa bdijo nacionalne institucije ( FDA, TGA ...). Problem je v tem, ker se nihče ne izogne staranju, s starostjo pa se pojavijo težave in bolezni, ne glede na to, ali ima ženska prsne vsadke. Odstotek obolelih za različnimi obolenji (avtoimunska obolenja, rak, bolečine v sklepih, utrujenost ...) je enak v populaciji s prsnimi vsadki in brez njih. Poleg tega se silikon v medicini  uporablja zelo pogosto  (sklepne proteze, katetri ...), njihova uporaba pa ni povezana z nobeno boleznijo.

Petdeseta so nova trideseta: vedno več Slovenk odhaja pod nož
Preberi še
Petdeseta so nova trideseta: vedno več Slovenk odhaja pod nož
Estetski posegi so načeloma varnejši, saj so stranke na poseg in rehabilitacijo večinoma pripravljene, tako kot na vsak drug elektivni poseg.
Estetski posegi so načeloma varnejši, saj so stranke na poseg in rehabilitacijo večinoma pripravljene, tako kot na vsak drug elektivni poseg. FOTO: Dreamstime

Je pa res, da se je v zadnjih treh letih povezalo hrapave prsne vsadke z boleznijo, ki se ji reče BIA-ALCL, kar je kratica za z vsadki povezan velikocelični anaplastični limfom. Gre za limfom, kar je rakavo obolenje, nastane pa lahko v brazgotinskem tkivu okoli vsadka, čemur rečemo ovojnica ali kapsula. V nasprotju z ostalimi raki se ta pokaže pravočasno za zgodnje ukrepanje. Kakor vemo, je problem pri rakavih obolenjih, da v zgodnjem obdobju ne bolijo, če bi rak bolel kot zobobol, bi bila veliko večja ozdravljivost. Za BIA-ALCL pa je značilno, da se vedno pokaže pravočasno, in sicer lahko postanejo prsi zelo trde, se ovojnica močno zadebeli ali pa se nenadoma prsi čez noč močno povečajo. Je pa število znanih primerov zelo majhno, po zadnjih podatkih nekaj več kot 700 na svetu. Statistično je štirikrat bolj verjetno, da te kot turista na Manhattanu umorijo v dveh dneh, kot da bi zbolel za to vrsto raka. A vseeno je to stvar, ki zahteva resno obravnavo in nadaljnji nadzor. To je tudi razlog, da se znova pogosteje uporabljajo gladki vsadki, pri katerih te bolezni za zdaj ni zaznati.

Govorilo se je, da je vsadke po določenem času treba menjati, je to res?

S tem je pa tako. Vsadki imajo sicer doživljenjsko garancijo (Mentor) na razpok. Se pravi, če vsadek poči, kar se lahko dokaže z MRI, podjetje (Mentor) priskrbi nov vsadek. Ne pomeni pa, da se prsi ne bodo spreminjale ali starale. Treba se je zavedati, da staranju nihče ne more ubežati, razen morda Cher. Prsi so še posebej nagnjene k starostnim spremembam, saj se z leti spreminja tudi sestava. Čvrsta žleza se počasi nadomesti z maščobo, dojka je oblikovana, tako da je v spodnjem delu omejena z gubo, preko katere se tkivo povesi. Stanje se poslabša z nihanjem telesne teže, velikostjo prsi, neuporabo nedrčkov ... Enako se dogaja po povečavi. Vsadek se sam po sebi ne stara in je še po desetih letih praktično tak kot na dan vstavitve. Lastno tkivo pa se poveša in stara, torej več kot je tega tkiva, bolj kot je koža strijasta, povešena in razvlečena, bolj se bodo prsi povešale. Tako se lahko zgodi, da po desetih letih lastnici niso več v ponos. To se lahko reši na dva načina, blago povešenost se lahko reši z menjavo vsadkov za večje vsadke ali pa se lahko opravi operativni dvig prsi. Sicer pa vsadkov ni treba menjavati. Vsadke se menja le, če ima lastnica z njimi ali zaradi njih težave in ji niso več všeč, se jih naveliča ...

"Večinoma si želijo polnih prsi, morda nekoliko več kot proporci s telesom. Podobne prsi, kot so jih imele pred porodi. Večinoma med B- in C-košarico. "
"Večinoma si želijo polnih prsi, morda nekoliko več kot proporci s telesom. Podobne prsi, kot so jih imele pred porodi. Večinoma med B- in C-košarico. "FOTO: iStock

Torej gre za varen poseg?

Estetski posegi so načeloma varnejši, saj so stranke na poseg in rehabilitacijo večinoma pripravljene tako kot na vsak drug elektivni poseg. Sicer pa gre za resne posege, ki zahtevajo rehabilitacijo in imajo lahko zaplete tako kot vsak drug kirurški poseg. Za telo je tak poseg ravno tako stresen kot katerikoli drugi poseg na prsih. Če ima predznak estetski, še ne pomeni, da ga gre jemati zlahka, zato so pomembni predoperativni pregledi in pogovori, kjer se spodbuja komunikacijo in dodatna vprašanja. Le tako je lahko stranka zadovoljna s končnim rezultatom in videzom. Sam nikoli ne uporabim besedne zveze rutinski poseg, za stranko je vse prej kot to. 

Kako pa lahko zmanjšamo možnost zapletov?

Tako da se pripravite na poseg, se pravi približno dva tedna se odsvetuje dvigovanje bremen težjih od 5 kg, odsvetuje se zadrževanje v gneči, izogibanje udarcev v operirano območje, na poseg je treba priti zdrav. Prav tako se je pomembno pred posegom o vsem, kar vas zanima, pogovoriti  s kirurgom, ne samo s "frendicami". Odsvetuje se uživanje aspirina in aspirinu podobnih preparatov, ki redčijo kri. Po posegu pa se svetujejo določeni prehranski dodatki, kot so hidrokolagen, ki lahko pospeši celjenje. Treba pa se je zavedati, da je končni rezultat viden šele po letu dni, takoj po posegu so prsi močno otečene, oteklino pa se lahko zmanjša z ročno limfno drenažo pri izšolanih terapevtih. Večina žensk je s posegom zelo zadovoljna.

O povečanju prsi krožijo številni miti, kakšna pa je resnica?
Preberi še
O povečanju prsi krožijo številni miti, kakšna pa je resnica?
Zadovoljna
ZadovoljnaFOTO: POP TV

KOMENTARJI (3)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Zadovoljna.si, Vse pravice pridržane Verzija: 375