Zadovoljna.si
Strije

Lepota

Domač recept za mazilo proti strijam

zadovoljna.si
14. 02. 2020 08.03
1

Večina žensk se spopada s strijami zaradi nezdrave in neredne prehrane, zmanjšane telesne aktivnosti in genske nagnjenosti. V celoti se strij ne morem rešiti, vendar lahko preprečimo njihov razvoj in delno zmanjšamo že povzročeno škodo. Da boste poleti v kopalkah zablestele, se držite naslednjih nasvetov.

Zakaj strije sploh nastanejo in kdaj?

Strije, ki so dolge, nekaj milimetrov široke in različno globoke, povzročijo tanjšanje plasti, spremembe v strukturi elastina in kolagena v globljih plasteh kože, katerih funkcija je, da ji pomagajo ohranjati obliko. Težava je, da koža z leti izgublja prožnost in borba s strijami je še težja. Strije nastanejo zaradi dveh razlogov: prvi je raztezanje kože, ki nastane zaradi pridobivanja kilogramov, drugi razlog pa so hormoni, ki se prvič prebudijo v času pubertete in že takrat vplivajo na nastanek strij na določenih mestih telesa. Takrat se navadno tudi pridobi telesna teža.

Pokazala strije
Pokazala strije FOTO: Instagram

To pa ni edino obdobje, ko lahko opazimo pojav strij. Zelo pogosto namreč nastanejo tudi med nosečnostjo, in sicer zaradi hormonov in raztezanja kože v predelu trebuha, dojk in stegen. Da bi omilile njihov nastanek, dermatologi priporočajo, da v času nosečnosti ne presežete telesne teže, ki vam jo je svetoval ginekolog, ter skrbite za redno telesno aktivnost, se zdravo prehranjujete in skrbite za svojo kožo. So pa tudi določena bolezenska stanja, pri katerih se poveča izločanje hormona nadledvične žleze v telesu, in to privede do nastanka strij. Tako kot celulit so tudi strije ena najpogostejših preglavic, ki pa v nasprotju s celulitom ne muči le ženskih predstavnic. Imajo jih namreč tudi nekateri moški. 

Preprečiti jih ne moremo, lahko pa jih omilimo

Strij popolnoma ne moremo preprečiti, lahko pa veliko storimo za to, da je naša koža videti lepša, in njihov videz omilimo. Največ boste naredile v prvem letu, ko se strije pojavijo. Odvisno od naravnega tena kože, strije so najprej videti kot rožnate, rdečkasto-rjave ali temno-rjave barvne črtice, ki pozneje dobivajo vijoličaste nianse. Črtice se izravnajo s površino kože in čez nekaj časa so nekaj odtenkov svetlejše kot naravni ten kože. Največja težava je, da na soncu ne pigmentirajo in so v poletnih mesecih, ko je naša koža porjavela, še bolj vidne. 

Dandanes obstajajo številni lepotni tretmaji in kreme, ki pomagajo izboljšati stanje, največ pa boste naredile, če se boste držale zdravega načina življenja. Kar zadeva tretmaje, gre po navadi za določeno vrsto laserjev in radiofrekvenčnih aparatov, ki delujejo tako, da povečajo število kolagenih in elastičnih vlaken v globljih plasteh kože. V zgodnji fazi, torej v prvih tednih nastanka strij, lahko naredimo mnogo več kot pozneje, ko govorimo že o atrofiji kože oziroma o brazgotinah na koži. Pomagate si lahko tudi s kremami, ki  koži nudijo vlažnost in izboljšajo stanje. V zgodnji fazi strije lahko omilite z vlažilnimi kremami. Olje z vitaminom E, ki pomaga tudi pri splošnem stanju kože, lahko zmanjša njihovo vidnost. Vitamin A je odličen za mehčanje kože, vendar ni učinkovit kot tretinoin ali retin-A, ki pomaga koži, da ustvari nove zdrave celice. Kreme so učinkovite, da navlažijo zunanji sloj kože, ne morejo pa vedno prodreti v globine, kjer nastajajo zametki strij.

1. Masirajte kožo z rokavicami ali masažno krtačo, da povečate cirkulacijo.

2. Dnevno na kritična mesta nanašajte hranljive kreme ali losjone, ki bodo kožo ohranjali čimbolj elastično.

3. Jejte hrano, ki pomaga pri zdravju vaše kože, bogato z vitamini E in C, s cinkom in silicijem.

Predstavljamo vam enostaven domač recept, s pomočjo katerega se lahko vaš boj proti strijam začne.

Potrebujete:
¼ skodelice karitejevega masla
¼ skodelice kokosovega olja
3 žlice mandljevega olja (lahko uporabite tudi olivno olje)
1 žlica ognjiča (neobvezno)
¼ žličke posušenega ingverja (neobvezno)

Postopek:
V posodici zmešajte ognjič in posušen ingver, dodajte mandljevo olje in segrevajte približno 30 minut na srednje nizki temperaturi. Nato skozi gazo ali kovinsko cedilo zmes precedite, da odstranite vse koščke in dobite tekočo zmes. Primešajte še karitejevo maslo in kokosovo olje. Segrevajte, dokler se vse skupaj ne raztopi in lepo poveže. Odstranite z ognja in shranite v kozarčku. Po želji dodajte eterično olje po lastni izbiri.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Zadovoljna.si, Vse pravice pridržane Verzija: 658