Zadovoljna.si
Strije

Koža

Strije: zakaj nastanejo in kako se jih znebiti?

Laura Sardinšek
12. 01. 2022 07.52
0

Videz kože lahko zelo vpliva na človekovo samopodobo. Eden izmed estetsko manj prijetnih, a pogostih kožnih pojavov so zagotovo lise, ki spominjajo na zebraste črte – strije. Te same po sebi niso nevarne in ne predstavljajo zdravstvenih težav, vendar lahko prestavljajo veliko psihološko breme za posameznika, ki je včasih povezano tudi z zmanjšano samozavestjo in drugimi čustvenimi stiskami.

Kaj so strije?

Strije so kožne lezije, s katerimi se soočajo predvsem ženske, ne izognejo pa se jim niti moški. Pojavijo se lahko pravzaprav kjer koli na koži, najpogosteje pa prizadenejo predele, kjer je raztezanje kože največje: trebuh, prsi, boke, stegna in zadnjico, zasledimo jih pa lahko tudi na zadnjem delu hrbta, pod pazduhami in na nadlakteh.

Laura Sardinšek že vrsto let deluje na področju pomlajevalnih tretmajev in medicinske kozmetike.
Laura Sardinšek že vrsto let deluje na področju pomlajevalnih tretmajev in medicinske kozmetike. FOTO: osebni arhiv

Vzroki za nastanek strij

Številne študije kažejo, da je glavni krivec na nastanek strij genetika, saj ta določa kakovost kože in vezivnega tkiva, dodaten vpliv pa naj bi imele povečana telesna masa in spremembe med nosečnostjo. 

Pogosto se pojavijo tudi zaradi hitre rasti v času adolescence. V nekaterih primerih je lahko njihovo nastajanje posledica določenih obolenj, pri katerih se prekomerno izločajo določeni hormoni (kortikosteroidi, estrogen), ali jemanja zdravil, ki takšne snovi vsebujejo. Nastanek strij lahko povzroči tudi nekontrolirana uporaba lokalnih zdravilnih pripravkov, ki vsebujejo kortikosteroide, saj ti povzročajo okvaro kolagenskih in elastinskih vlaken.

Pojavnost strij je odvisna tudi od barve kože. Najnovejše raziskave namreč kažejo, da se strije pogosteje pojavljajo pri ženskah s svetlo do svetlorjavo barvo kože (tip kože III/IV po Fitzpatrickovi lestvici), najredkeje pa pri ženskah s temnejšo barvo kože (tip kože V/VI po Fitzpatrickovi lestvici). 

Zakaj strije nastanejo?

Za nastanek strij so odgovorne spremembe v usnjici (dermisu) kože, ki so lahko posledica mehanskega raztezanja kože, hormonskih sprememb ali naravne strukturne motnje kože. Na območju nastanka pride do preureditve ter pomanjkanja kolagenskih in elastinskih vlaken. Ta vlakna omogočajo, da se koža med rastjo ali pridobivanjem telesne teže razteza. Ob nenadnem in prekomernem raztezanju kože se ta vlakna raztrgajo, kar v usnjici povzroča brazgotinjenje tkiva in nastanek razpok, to pa opazimo kot strije. 

Njihovo začetno obliko imenujemo striae rubrae. Gre za rdeče ali vijolično obarvane linearne linije, saj skozi kožne razpoke prosevajo spodaj ležeče žile. V nekaterih primerih so rahlo dvignjene in srbeče. Ko se žile sčasoma skrčijo in brazgotine zbledijo ter se vbočijo, preidejo v kronično fazo strij, imenovano striae albae. Pri tej obliki strij so linje bolj nagubane in hipopigmentirane. 

Barva strij pove veliko o času njihovega nastanka. Ta podatek je pri njihovi obravnavi zelo pomemben, saj je odpravljanje strij uspešnejše pri novih spremembah, medtem ko na videz starejših strij veliko težje vplivamo.

Strije v nosečnosti

Strije se običajno pojavijo med šestim in devetim mesecem nosečnosti in so prisotne pri 90 % svetlopoltih nosečnic. Na njihovo izraženost vplivajo predvsem z nosečnostjo povezani hormoni (ti vplivajo na kakovost kolagenskih in elastinskih vlaken), pomembno vlogo pa imata tudi telesna masa nosečnice in masa ploda, saj ima vsaka sprememba v telesni masi med nosečnostjo pomemben vpliv na stopnjo razteznosti kože. Raztezanje kože v času nosečnosti je največje na predelu trebuha in prsi, zato se strije najpogosteje pojavijo na teh mestih. V večini primerov po porodu ne izginejo popolnoma, postanejo pa manj opazne in zbledijo, a ta proces lahko traja nekaj mesecev ali celo več let. 

Strije se običajno pojavijo med šestim in devetim mesecem nosečnosti in so prisotne pri 90 % svetlopoltih nosečnic.
Strije se običajno pojavijo med šestim in devetim mesecem nosečnosti in so prisotne pri 90 % svetlopoltih nosečnic.FOTO: Shutterstock

Kako zmanjšamo pojavnost strij

Pojavnost strij lahko zmanjšamo z izogibanjem hitremu porastu ali izgubi telesne teže (hujšanje sicer ne povzroča strij, vendar pa lahko v tem primeru postanejo opaznejše), z normalno telesno aktivnostjo, pozitiven vpliv naj bi imela tudi določena hrana (hrana, bogata z beljakovinami, vitaminoma C in A ter cinkom). Za preprečitev nastanka pa je potrebna tudi ustrezna hidratacija.

Metode odstranjevanja strij

Strije so lahko z estetskega vidika precej moteč pojav, zato se ljudje zatekajo k različnim načinom njihovega odstranjevanja.  Ne glede na izbor metode pa najboljše rezultate dosežemo, če se strijam posvetimo takoj, ko se pojavijo. Najpogostejša nega kože s strijami vključuje uporabo kozmetičnih izdelkov. Če pričnemo strije negovati v njihovi začetni fazi, obstaja večja verjetnost, da jih bomo lahko odpravili. V kroničnem stanju je potrebna predvsem redna nega kože s strijami, a ni nujno, da bo učinkovala. Zato je nego kože pogosto smiselno dopolnjevati z  aparaturnimi metodami, ki se lahko med seboj tudi kombinirajo, kar pripomore k doseganju boljših rezultatov. Te metode vključujejo predvsem uporabo svetlobnih naprav, laserjev, mikrodermoabrazije in microneedlinga. Edina zanesljiva in trajna metoda za odstranitev strij je odstranitev s kirurškim posegom, ki pa za sabo pusti nove brazgotine na koži. 

Kozmetični izdelki za strije

Najučinkovitejšo nego kože proti strijam predstavlja preventivna nega, saj z njo preprečimo ali zmanjšamo nastanek strij. Kozmetične aktivne sestavine, ki se najpogosteje uporabljajo v kozmetičnih izdelkih za zmanjšanje nastanka strij, lahko razdelimo v različne skupine glede na mehanizem delovanja, in sicer jih delimo na kozmetične sestavine za stimulacijo tvorbe kolagena, kozmetične sestavine za spodbujanje celične proliferacije, kozmetične sestavine s protivnetnim delovanjem in kozmetične sestavine z vlažilnim delovanjem. Zavedati se moramo, da strij popolnoma ne odpravi nobena kozmetično aktivna sestavina, lahko pa omili njihov videz in zmanjša njihovo širino. Na podlagi rezultatov kliničnih raziskav so najučinkovitejše sestavine za preventivno nego kože pred strijami ali za njihovo omilitev izvleček azijskega vodnega popnjaka, izvleček lupina, ekstrakt rastline Centella asiatica, vitamin B3, hialuronska kislina, kolagensko-elastinski hidrolizati, vitamin E, olje granatnega jabolka, mandljevo olje, avokadovo olje, arganovo olje in silikoni. Za želen učinek je kožo priporočljivo negovati enkrat do dvakrat dnevno, pri tem pa ne smemo pozabiti na nežno masažo kože. Učinkovite so lahko tudi različne oblike pilingov, npr. piling s sadnimi kislinami, dermatolog pa vam lahko predpiše tudi retinoide (npr. tretinoin).

Strije so kožne lezije, s katerimi se soočajo predvsem ženske, ne izognejo pa se jim niti moški.
Strije so kožne lezije, s katerimi se soočajo predvsem ženske, ne izognejo pa se jim niti moški. FOTO: Dreamstime

Aparaturne metode za odpravljanje strij

Med kozmetične aparaturne metode za odpravljanje strij uvrščamo diamantni piling oziroma mikrodermoabrazijo, s katero nežno in postopoma odstranimo vrhnjo poroženelo plast kože s pomočjo diamantnih konic in vakuma, ki med posegom odstrani vse odmrle kožne celice ter pospeši mikrocirkulacijo in tvorbo novih celic v povrhnjici. Diamantni piling lahko kombiniramo tudi z drugimi kozmetičnimi postopki, kot sta IPL in radiofrekvenca, pri katerih dosežemo regeneracijo in obnovo tkiva v globljih plasteh kože ter spodbudimo fibroblaste k povečani tvorbi kolagenskih in elastinskih vlaken. Koža postane čvrstejša in bolj napeta, videz strij se zmanjša.

Laserski postopki za kožo: za kaj se uporabljajo in kakšne so njihove prednosti
Preberi še
Laserski postopki za kožo: za kaj se uporabljajo in kakšne so njihove prednosti

Za izboljšanje videza strij se uporabljajo tudi številni laserski posegi, s katerimi lahko varno in učinkovito zmanjšamo izrazitost tako novih kot tudi starejših strij. Pri laserskem odstranjevanju strije tretiramo z različnimi laserji: ablativnimi laserji (CO2 laser, Er-YAG laser) in neablativnimi laserji (Nd-YAG laser, pulzni dye laser). Za neablativne laserje je značilno, da povrhnjih plasti kože ne poškodujejo, zato je poseg manj boleč, medtem ko so posegi z ablativnim laserjem agresivnejši, saj se med posegom odstranijo zgornje plasti kože. Po posegu postanejo strije svetlejše, skrčijo se in zmanjšajo ter postanejo manj moteče, tiste manj izrazite pa lahko celo izginejo. Za dosego želenih učinkov je običajno treba opraviti več posegov.

Medicinski microneedling velja za eno izmed najučinkovitejših terapij, ki uspešno odpravlja in zmanjšuje strije. Med terapijo napravimo na tisoče mikrovbodov v kožo, s čimer stimuliramo proces celjenja in sprožimo intenzivno regeneracijo kože. Istočasno povečamo tudi absorpcijo serumov in koktejlov, ki jih nanašamo na kožo med izvajanjem terapije, s čimer še povečamo njeno učinkovitost. Na ta način spodbujamo izrazito izločanje rastnega faktorja ter posledično sintezo novega kolagena in gradnjo normalne, zdrave mreže vezivnih vlaken. Prednost medicinskega microneedlinga pred uporabo laserja je to, da predstavlja manjše tveganje za spremembo pigmentacije kože oziroma za nastanek madežev. Za učinkovito odpravo strij je treba postopek večkrat ponoviti v 4–6 tedenskih presledkih.

Vse, kar morate vedeti o microneedlingu
Preberi še
Vse, kar morate vedeti o microneedlingu

Čeprav kozmetična in estetska industrija obljubljata čudeže pri odpravi strij, njihova popolna odstranitev – tudi z uporabo najrazličnejših preparatov in najmodernejših aparaturnih tehnologij – pogosto ni možna, lahko pa v veliki meri izboljšamo njihov videz ali zmanjšamo možnost za njihov nastanek. A čeprav strij ne moremo popolnoma odstraniti, obstaja način, kako se kljub njim počutiti samozavestno v svoji koži – sprejmite in vzljubite jih, saj predstavljajo vašo življenjsko zgodbo.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Zadovoljna.si, Vse pravice pridržane Verzija: 568