Zadovoljna.si
Lasje

Lepota

Trihologinja razkriva, kako do lepih las

V.H.
09. 01. 2023 05.00
0

Večina si želi čudovitih las, mogoče malo več volumna, bolj goste lase, obstojnejšo pričesko, sijaj in podobno. A redko se nam vse želje tudi uresničijo. Zdravi lasje se običajno začnejo s pravilno nego, zato je dobro vedeti, kaj delamo narobe, da nimamo tako lepih in zdravih las, kot bi jih sicer lahko imeli. O tem smo se pogovarjali tudi s trihologinjo.

Klavdija Piskar je trihologinja, strokovnjakinja za lase, ki se ukvarja s patološkimi stanji in težavami, ki se lahko zgodijo na lasišču in na laseh. "Lasje so en tak modni dodatek ali bom rekla okras na človeku, ki konec koncev izraža tudi eno zdravje človeka. Vemo, da lasje oziroma da je lasni mešiček eden prvih, ki odreagira, če nismo dobro v svoji koži."  Več pa v nadaljevanju.  

Po čem prepoznamo zdrave lase? 

Zdravi lasje do odporni in od korena do konic približno enako odebeljeni. Klavdija Piskar: "Ena prvih stvari, ki jih opazimo, ko lasje niso najbolj zdravi, da jih ne moremo več razčesati brez večjih težav." Zdrav las je namreč na površini gladek in zato imamo tudi sijaj. "Takrat so luske, ki las pokrivajo, pravilnih oblik in se lepo prilegajo samemu lasu, zato glavnik lepo teče, ker je drsnost med vlakni dobra in lasje zdrsijo en mimo drugega. Ko pa je ta površina las poškodovana, se luske dvignejo, popokajo in las postane bolj grob."

Umivanje las
Umivanje lasFOTO: Adobe Stock

 

Pogoste napake, ki jih delamo pri negi las

Na voljo imamo ogromno informacij, a še vedno delamo preveč napak, tudi pri osnovni negi las. Narava nas je obdarila z različnimi lasmi, medtem ko večkrat posežemo po negovalnih izdelkih, ki niso primerni za naš tip las. "Zaradi take nege nimajo tako lepih las, kot bi jih imeli, če se malo poglobili in si pridobili malo več znanja ter bi na svojo strukturo, na svoje stanje las, uporabljali nego, ki jim bolj odgovarja z namenom, da bi lahko imeli boljše lase," pojasnjuje strokovnjakinja za lase.  

Preveč agresivni šamponi

Ena od najpogostejših napak je uporaba premočnega šampona, ki ga naša struktura las ne prenese. "Se pravi, da si nič kaj preveč ne vzamejo časa in nič kaj preveč ne razmišljajo, kaj dajo na lase. Pomembno je samo, da se šampon dobro peni." Z uporabo močnega šampona pa lahko preveč razmastimo lasišče in lase ter jim s tem odvzamemo naravno odpornost. "In si sami ustvarimo problem, namesto da bi raje uporabljali nežnejši šampon in ga pustili dlje na lasišču, ker nežnejši šamponi običajno potrebujejo več časa, da stopijo nečistoče za razliko od agresivnih, ki to lahko naredijo že v nekaj sekundah," opozarja trihologinja.  

Uporaba maščob na laseh 

Da bi lasje lažje razčesali, radi uporabljamo tudi balzame. "To je ena bolj pogostih težav, da potem uporabljamo recimo maščobe na laseh, na katerih jih ne bi smeli. Maščobe ovijejo lasno strukturo, jo zaprejo in las ne more več pridobiti vlage iz zraka. Se pravi, da lahko zadrži nekaj več vlage, ki je že v laseh, ampak problem je, da ljudje že tako nimajo vlage v laseh, ker jih prekomerno poškodujejo pred tem. "

Prevroči feni in likanje

Prevroči feni prav tako niso najboljši prijatelji las. "To ustvari poškodbe, sicer majhne ob enkratni akciji, ampak če to pogosto delamo, v povprečju dvakrat na teden, včasih tudi večkrat, je to v dveh, treh letih že kar nekaj poškodb." Če lase tudi likamo, je to še toliko slabše. "Mi začutimo lase pod roko ali je bil las likan, ker je drugačna struktura. Visoka temperatura zelo močno spremeni las in ga splošči." In prav zato naj bo likanje bolj izjema kot pravilo. "Pa pred tem, da se mogoče naredi ena dobra nega, da se zaščiti las, čeprav ko je enkrat tok stopinj na laseh je težko, da je kakšna zaščita zelo učinkovita. "

Frizer
FrizerFOTO: Adobe Stock

Želja po dolgih laseh 

Mnogo žensk sanjari o dolgih laseh, medtem ko moramo najprej sploh vedeti, kako dolge lase lahko imamo. Se pravi dolge lase imamo lahko toliko, kot je naša rasna faza dolga. "Mi se rodimo z eno določeno dolžino te rasne faze. To pomeni v povprečju 4 do 6 let na tem evropskem delu. Lasje rastejo približno 1 cm na mesec, se pravi krat 4, krat 6, toliko imaš lahko maksimalno dolžino. Ob predpogoju, da je las seveda zdrav, da se ne bo zlomil in da ga ne boš strigel. " V praksi pa ljudje velikokrat ne dosežejo svoje dolžine. "Tako, da že po tem vidimo, da je ta nega oziroma nekaj kar delajo z lasmi, ne štima."

 Kaj lahko naredimo sami? 

Vse se začne s primerno nego, za katero je dobro, da si vzamemo čas. "Stimulacija lasišča je nekaj, kar lahko človek doma naredi. Na primer, že ko si umiva lase, da si vzame malo več časa. To pomeni, da naredi kakšno masažo. Na ta način bo poskrbel za vitalnost teh kapilar." 

Poleg nege, pa je pomembno tudi, kako se prehranjujemo. Lasni mešiček potrebuje vsa hranila, da lahko ostane v dobri kondiciji, medtem ko bi morali jesti na štiri ure, da bi imel optimalno energijo in hranila oziroma bi lahko dobro delal. "Težava je v tem, kadar ljudje posegajo po kakšnih enostranskih dietah in potem se to zagotovo pozna na laseh."

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Zadovoljna.si, Vse pravice pridržane Verzija: 658