Običajno veliko pozornosti posvečamo negi kože na obrazu, a pogosto pozabimo na kožo, ki se skriva pod lasmi. Vaše lasišče je osnova za zdrave in bujne lase, zato si zasluži prilagojeno nego.

Zakaj je nega lasišča pomembna?
Zdravo lasišče je ključnega pomena za zdravje las. Neravnovesje – ne glede na to, ali gre za preveč suho ali preveč mastno lasišče – lahko povzroči težave, kot so srbenje, prhljaj, lomljivi lasje in celo izpadanje las. Onesnaženost, stres in pogosta uporaba izdelkov za oblikovanje las – vse to so dejavniki, ki lahko dodatno obremenijo lasišče in porušijo njegovo naravno ravnovesje.

Kako izgleda zdravo lasišče?
Zdravo lasišče boste prepoznali po čisti, navlaženi koži brez rdečice, razdraženosti ali neprijetnega vonja. Ne sme biti občutljiv na dotik. Če opazite spremembe na lasišču ali laseh, kot so povečano izpadanje las, srbečica ali prhljaj, je to lahko znak, da je nekaj narobe.

Kako skrbeti za lasišče?
Osnovna načela nege lasišča so podobna negi kože obraza: redno odstranjevanje nečistoč in maščobe ter zagotavljanje zadostne količine vlage in hranilnih snovi.

Pravilno umivanje las
Izberite blage šampone, po možnosti brez sulfatov, alkohola in močnih dišav, ki lahko izsušijo in dražijo lasišče. Šampon nanese neposredno na lasišče in nežno vmasira s konicami prstov, da spodbudite cirkulacijo. Za večino ljudi je dovolj, da si lase umijejo tri- do štirikrat na teden z mlačno in nikakor ne vročo vodo, da ohranijo naravno maščobo lasišča.
Luščenje lasišča
Tako kot koža obraza tudi lasišče potrebuje piling. Treba je odstraniti odmrle kožne celice, odvečno maščobo in ostanke izdelkov za lase, saj lahko zamašijo folikle. Uporabite lahko pilinge, kupljene v trgovini, lahko pa sami doma pripravite preprost domač piling iz sladkorja in sode bikarbone. Naredite to enkrat ali dvakrat na teden.
Masaža lasišča
Redna masaža lasišča spodbuja cirkulacijo, ki hranilne snovi dovaja v mešičke in krepi lase. Vsak dan nekaj minut s krožnimi gibi prstov masirajte lasišče, na primer pred spanjem ali med umivanjem las. Raziskave kažejo, da lahko že štiriminutna dnevna masaža spodbudi rast gostejših in močnejših las.

Hidracija in nega
Po čiščenju potrebuje lasišče hidracijo. Uporabljajte balzame in maske, prilagojene vašemu tipu las in lasišča. Naravna olja, kot so kokosovo, jojobino ali arganovo olje, lahko prav tako pomagajo hidrirati suho lasišče.
Zaščita pred soncem
Ne pozabite, da vas sonce lahko opeče tudi lasišče, še posebej ob prečki ali na mestih, kjer so lasje tanjši, zato nikar ne pozabite zaščititi lasišča s pokrivalom.

Splošno zdravje in prehrana
V primeru prehranskih pomanjkljivosti, stresa ali hormonskega neravnovesja telo preusmeri hranila v vitalne organe. Nujna je uravnotežena prehrana, bogata s cinkom, železom, beljakovinami, omega-3 maščobnimi kislinami in antioksidanti. Tudi probiotiki lahko prispevajo k zdravju lasišča.

Reševanje specifičnih težav z lasiščem
Občutljivo lasišče
Uporabljajte nežnejše, hipoalergene izdelke, na primer na osnovi ovsa ali gline. Izogibajte se izdelkom z močnimi dišavami, alkoholom in močnimi kemikalijami.

Suho lasišče
Pogosto je posledica prekomerne uporabe toplotnih orodij ali dehidracije. Izogibajte se prepogostemu umivanju las. Uporabljajte vlažilne maske in olja. Za blažje primere lahko zmešate dve žlici organskega jojobinega olja z nekaj kapljicami organskega olja čajevca, vmasirate v mokre lase, pustite 10 minut in izperete.
Mastno lasišče
Izberite izdelke za oblikovanje na vodni osnovi. Kot tretma pred pranjem poskusite z mešanico jabolčnega kisa, vode in oljčnega olja.

Psoriaza in ekcem na lasišču
Če sumite na ta stanja, je pomembno, da poiščete diagnozo pri dermatologu. Zdravljenje pogosto vključuje medicinske pripravke. Za psoriazo lahko začasno olajšajo izdelki brez recepta s katranom ali salicilno kislino. Pri ekcemih izberite hipoalergene, veganske izdelke in zmanjšajte uporabo toplote in kemikalij.
Izpadanje las
Prvi korak je odkriti vzrok, ki je lahko povezan s prehranskimi pomanjkljivostmi, stresom, hormonskimi spremembami ali genetiko. Izogibajte se pričeskam, ki zategujejo lase in spanju z mokrimi lasmi. Če opazite povečano izpadanje las, se posvetujte z zdravnikom ali dermatologom.

Vir: zena.net.hr
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV