Zadovoljna.si
Brigita Bračko

Mesec dobrega počutja

Ko so ji pri 25 letih postavili diagnozo anksiozne motnje, je vedela, da je čas za spremembe

Jasmina Voler
19. 04. 2021 08.12
0

Brigita Bračko je učiteljica joge, ki je v zadnjih letih tej priljubljeni obliki vadbe in sprostitve namenila res veliko pozornosti. Poleg neverjetnih rezultatov, ki jih izvajanje joge prinaša na fizičnem področju, Brigita priznava, da jo je joga popeljala tudi na nadaljnjo pot raziskovanja sebe in sveta, ki jo obdaja. Tako kot marsikdo drug se je tudi sama dolgo časa borila s stresom in različnimi strahovi, česar jo je osvobodila šele joga. "Ko sem imela pri 25-letih diagnosticirano anksiozno motnjo, sem se odločila, da je čas za spremembe na vseh ravneh življenja. In neverjetno, kaj ti lahko prinese odločitev, ki jo sprejmeš iz globine srca," pravi in dodaja, da ji je joga vrnila ljubezen do življenja. Postala je eden najpomembnejših delov njene 'self-care' rutine.

Brigita Bračko se je v jogo zaljubila že pred leti, danes pa svojo ljubezen do vadbe prenaša tudi na druge. Eno od najpogostejših vprašanj, ki ji ga zastavljajo ljudje, je, ali je joga primerna za vsakogar. Dvomi so po navadi povezani s slabo telesno pripravljenostjo, starostjo, poškodbami, negibljivostjo ... A vsi strahovi so povsem odveč, pravi Brigita in pojasnjuje, da je vadba primerna za vsakogar, ki si želi spremeniti svoje življenje na bolje. Ki zlasti v teh težkih časih hrepeni po sprostitvi, ki si želi umiriti in zbistriti misli, se razgibati in izboljšati splošno počutje, tako fizično kot duševno. "Močno in zdravo telo ter miren um sta dve ključni sestavini za srečno in polno življenje."

 

Kako si se sama znašla v jogi? Kaj te je pritegnilo k njej in na koncu tudi prepričalo, da se danes s tem ukvarjaš profesionalno?

V jogi se po mojem mnenju vsaj profesionalno ne znajdeš zato, ker iščeš nov poklic, ampak joga ob pomembnih življenjskih trenutkih najde tebe. Takšna je tudi moja zgodba. Pred 10 leti sem se prvič srečala z jogo, takrat sem sicer iskala šport in ne duhovni aspekt joge. Hitro mi je postala všeč in življenje se je odvijalo, sčasoma sem v njej odkrila tudi drugi del rasti, ne samo raztezanja in dobre telesne forme. Skozi jogo sem se res ogromno naučila, prebrala veliko literature in se pred štirimi leti podala še na pot pridobitve mednarodne licence in poučevanja joge. Ker zelo rada raziskujem, sem učenje nadaljevala in ravno sem v zaključni fazi pridobitve licence hipnoterapevta RTT (Rapid Transformational Therapy), ki me je popolnoma prevzela in se veselim, da lahko jogijsko znanje povežem tudi s hipnoterapijo. 

Brigita Bračko
Brigita BračkoFOTO: Katarina Veselič

V zadnjem letu se je to sicer nekoliko spremenilo, ampak vseeno ... Zelo hitro se zgodi, da pozabimo na skrb zase, ker smo preveč zaposleni. Kako lahko po tvojih izkušnjah v svoj vsakdan vnesemo majhne spremembe in poskrbimo, da 'self-care' postane dnevna navada?

Pomembno je, da najdemo tisto, kar nas veseli. Trenutek, ko res začutiš, da je to čas zate, pa četudi se za 10 minut uležeš na tla in strmiš v strop, ne da te pri tem kdo zmoti. Žal nas je vse, kar vidimo na družbenih omrežjih, prignalo do občutka, da bi morali vsak dan uživati v eni uri joge, pa v eni uri teka in še nekajkrat tedensko obiskati fitnes. Če v tem res uživamo in imamo toliko časa, potem je to super. V nasprotnem primeru pa je to izjemen stres in nikakor ne "self-care". Pomembno je, da najprej v svoj urnik uvedemo malenkosti, ki bodo naredile ogromne spremembe na našem počutju, a nam ne bodo jemale časa. 

Tukaj je nekaj tehnik, ki jih lahko takoj uvedemo: pri vsakem obroku odstranimo telefon iz vidnega polja in med prehranjevanjem razmišljamo o hrani, o njeni strukturi, jo počasi prežvečimo in se zavedamo vsakega trenutka. Hitro bomo opazili spremembe na počutju in manjši količini zaužite hrane. Pred spanjem v postelji naredimo nekaj krogov dihalne tehnike, ki nas bo zazibala v spanec. Nekaj jutranjih jogijskih raztegov v kombinaciji z dihanjem pa nas bo popeljalo v polnejši dan. Ko se počutimo slabo in nas ujamejo mračne misli in tesnoba, prekinimo to, kar počnemo, vzemimo list papirja in nanj zapišimo svoje občutke. Ko bomo videli velike spremembe, ki jih prinesejo te malenkosti, se bomo z veseljem podali tudi na kakšno uro joge, tek ali v fitnes, kjer bomo naenkrat uživali. Pomembno je, da nam "self-care" ni breme in dodatna obveznost, ampak užitek.

Kakšno vlogo ima lahko joga v sedanjih okoliščinah? 

Joga ima, ne glede na okoliščine, v katerih živimo, izjemen vpliv na počutje, saj zajema tako fizični kot duhovni aspekt našega življenja. Večina se sicer v jogo poda s ciljem izboljšanja telesnega počutja, a s pravilnim vodenjem učitelja in lastno voljo raziskovanja duhovnosti se začnejo dogajati premiki tudi na tem področju. 

Povsod se omenja stres. Si lahko pri tem pomagamo tudi z jogo? 

Seveda je tudi joga odlična protistresna terapija. Ampak še pomembneje je, da se stresa začnemo zavedati in se z njim ukvarjati, ga razumeti in poskusimo ugotoviti, od kod izhaja, kaj ga povzroča in kako ga lahko s svojim razumevanjem omilimo in sprejmemo. Stres je v sodobnem svetu dobil konotacijo zloveščega duha, ki bdi nad nami. Pa vendar je to popolnoma napačno razumevanje, saj določeno stopnjo stresa potrebujemo, da preživimo in napredujemo. Naučiti se moramo ločiti med slabim in dobrim stresom. Da lahko prepoznamo stres, ki nam škoduje, najdemo njegov izvor ter ga odpravimo, pa se moramo veliko ukvarjati s sabo, se opazovati in se "igrati" z različnimi tehnikami čuječnosti. 

Pogosto se počutimo tudi brez energije … Ima joga pozitivne učinke tudi na tem področju? 

Biti brez energije je zelo širok pojem, saj ga lahko povzroči nešteto dejavnikov. Zato je izjemno pomembno, da se poznamo do te mere, da razumemo, od kod izhaja ta manko energije – se nam to dogaja po hrani, se zjutraj že zbudimo popolnoma izčrpani, smo v službi brez energije itd. Ko znamo prepoznati, kdaj se nam to dogaja, se lažje celostno lotimo reševanja težav. Tudi šport v določenih situacijah, ko smo brez energije, ni najboljša rešitev, čeprav nas v danem trenutku navidezno napolni, a smo lahko brez pravega počitka dolgoročno samo še bolj izčrpani. Mnogi rečejo, da se po deseturnem stresnem delovniku najraje odpravijo na visokointenzivno vadbo, da se izmučijo do konca in potem samo "padejo dol". Tudi vadba, predvsem visokointenzivna, je stres za telo, in če ta stres vadbe dodamo stresu iz službe, potem se bo naše telo slej kot prej uprlo in ne bo zmoglo več. Nič ni narobe, ko si rečem: "Ne zmorem več. Potrebujem počitek." Enako velja tudi za jogo, izbrati si moramo intenzivnost, ki nam tisti dan ustreza, če smo utrujeni, izberemo nežnejšo vadbo, ki temelji na raztezanju in regeneraciji, ko pa imamo občutek, da smo polni energije, izberemo dinamično obliko joge, ki je nekoliko intenzivnejša.

Brigita Bračko
Brigita BračkoFOTO: Katarina Veselič

Kaj vadba joge, kot oblika skrbi zase, pomeni tebi? 

Joga je zelo pomemben del mojega življenja, saj sem z njo začela raziskovati sebe in svet, ki me obdaja. Zaradi joge znam sprejemati sebe in druge. Predvsem pa je bila to pomembna odskočna deska, ki me je popeljala na pot raziskovanja in pridobivanja znanja tudi na drugih področjih, in zdaj lahko uspešno povezujem znanja iz joge s hipnoterapijo ter pomagam ljudem, da se osvobodijo starih vzorcev, ki povzročajo tako telesne kot psihične bolečine. In to je zame veliko darilo. 

Kako je spremenila tvoje življenje oziroma česa te je naučila v življenju? 

Verjamem, da nas joga nauči lekcij, ki jih v danem trenutku potrebujemo. Mene je zagotovo naučila tega, da je treba v življenju spustiti vajeti iz rok in se prepustiti, ker enostavno ne moremo vplivati na to, kako se bo vrtela zemlja. Prepustiti stvari, da se odvijejo, kot se morajo, pa je eno veliko olajšanje. Pogosto nas prav to zanese po poteh, ki jih s svojim kritičnim zavestnim umom ne bi nikoli prehodili ali pa si nanje sploh ne bi upali stopiti. 

Kakšne spremembe lahko pričakujemo s časom, ko smo že nekaj časa predani izvajanju joge? Fizične in duševne. 

Sprva gre predvsem za hitro opazne fizične spremembe, naše telo postaja vse bolj fleksibilno, zaznavati začnemo mišice, ki jih prej nikoli nismo opazili, naučimo se pravilnega dihanja in na splošno se naše telo začne sinhronizirati na vseh nivojih. Ob tem pa je pomembno zavedanje, da večino naših nepojasnjenih bolečin, ki nimajo vzroka v poškodbi ali bolezni, in tega je, mimogrede, ogromno, povzročajo naše čustvene blokade in stari vzorci. To so običajno kronične bolečine na določenih mestih, večinoma je to hrbtenica, in ko se res dobro poznamo, lahko povežemo izvor bolečine določenega dne s specifičnim čustvom. Naša čustva pa niso samo posledica dnevnih dogodkov in odnosov, ampak predvsem naših misli in notranjih dialogov. Zato je izjemno pomembno, kako se pogovarjamo sami s sabo. In da ne boste rekli, da je to še ena floskula pozitivnega mišljenja, se prepričajte sami, kako vaše telo postane okorno, ko si govorimo, da smo nesposobni in dvomimo v svoj uspeh, ter kaj se zgodi, ko si povemo, da smo dobri, da si zaupamo in zmoremo.  

Z nekaj jogijskimi vajami lahko umirimo tudi svoje misli in telo. Kar je verjetno super, če imamo težave s spanjem? 

Spanje je postalo v zadnjem času resna težava sodobnega človeka in zahteva celostni pristop k reševanju teh težav, saj pomanjkanje spanca dolgoročno resno ogrozi naše zdravje, tako fizično kot mentalno. Obstajajo strokovnjaki, ki se z uvajanjem spalnih tehnik in ureditvijo spalnih težav profesionalno ukvarjajo. Tudi redna vadba izjemno pripomore k izboljšanju spanca. Predvsem je pomembno, da znamo pravilno izbrati vadbo za določen del dneva. Pred spanjem ni priporočljivo izvajati dinamične vadbe, saj bomo dvignili srčni utrip in imeli težave zaspati, pa še kasneje bomo težko spali. Enako velja za jutranji del vadbe, ki naj bo bolj dinamičen, da prebudimo svojo energijo. Tukaj imajo veliko vlogo tudi dihalne tehnike, ki neverjetno vplivajo na naše počutje. Z nekaj krogi ponovitev nas ena dihalna tehnika popolnoma prebudi in poživi, spet druga nas zaziba v prijeten spanec. 

Brigita Bračko
Brigita BračkoFOTO: Katarina Veselič

Kako sta povezani joga in meditacija? 

V zahodnem svetu imamo ob besedi joga predstavo fizične oblike vadbe in ob besedi meditacija se poraja ideja guruja v lotosovem položaju. Dejansko pa gre za popoln preplet in meditacija je del joge. Joga je namreč sistematizacija različnih tehnik, ki je stara več tisočletij, je način življenja in ima precej različnih definicij. Poleg meditacije in izvajanja asan so del joge tudi dihanje in ostale očiščevalne tehnike. Del joge pa so tudi dojemanje sveta, povezljivost živih in neživih bitij, naših ravni zavedanja, je razumevanje obstoja in življenja na splošno.

Marsikdo se bori tudi z bolečinami v križu, hrbtu ... Posledice večurnega sedenja niso zanemarljive. Katere jogijske vaje bi priporočila za lajšanje teh bolečin?

 Res je, da nam sedenje oziroma negibanje povzroča veliko težav, zato je pomembno, da se po prisilni drži primerno razgibamo in prebudimo svojo energijo. Bistveno je, da gibanje povežemo z dihanjem, saj bomo tako najbolj učinkoviti. Vse jogijske asane izvajamo samo do bolečine, se nikoli ne primerjamo z učiteljem ali sovadečimi, tekmujemo le sami s sabo in smo do sebe nežni. Ker so mišice in živčni sistem povezani, je smiselno delati vaje, ki so celostne. V 20 minutah vadbe lahko učinkovito razbremenimo celotno telo. 

Kakšen nasvet bi dala nekomu, ki meni, da je preveč zaposlen, da bi bolj skrbel zase? Dejstvo je, da se ženskam pogosto zgodi, da na prvo mesto prevečkrat postavljajo druge, ne sebe. 

Pravilo, da najprej poskrbimo zase, ko se bomo v svoji koži počutili dobro, pa bo zadovoljna tudi naša okolica, je izjemno pomembno. Ko svoj dan natančno preučimo, ugotovimo, kje izgubljamo nepotreben čas. Hitro pridemo do zaključka, da je časa dovolj, samo svoje dejavnosti moramo usmeriti v tisto, kar nas osrečuje. Najprej začnimo z uvedbo malenkostnih tehnik z začetka pogovora, nato pa temu dodajmo še kakšno daljšo aktivnost. S tem, ko se bomo počutili dobro v svoji koži, bomo to dobro energijo oddajali tudi okolici in doživeli bumerang efekt na lastni koži. To, da ženske pogosto postavljamo druge pred sebe in svoje potrebe, je posledica naših zakoreninjenih vzorcev iz preteklosti. Prepogosto pa se vzrok skriva v naši podzavesti in na ta način iščemo potrditev, da smo dovolj dobre, iščemo ljubezen in lastno vrednost, ki pa nam je žal ne more dati nihče drug toliko kot same sebi. 

Kaj tebi pomeni 'self care'? Kako ga prakticiraš? Poleg joge, seveda.

"Self-care" so zame različne stvari, odvisno od dneva in počutja. Najdem ga lahko v knjigah, sprehodih, prijetni večerji z možem, teku, učenju novih stvari, druženju z otrokom in seveda v dobri masaži. Mogoče bi to morala postaviti na prvo mesto.

Brigita Bračko
Brigita BračkoFOTO: Katarina Veselič
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Zadovoljna.si, Vse pravice pridržane Verzija: 646