Zadovoljna.si
Visoke pete - 2

Zdravje

Kako pogosto lahko v resnici nosite visoke pete?

J.V.
04. 06. 2019 14.07
3

Čevlji z visoko peto so najbolj priljubljena ženska obutev, ki pa lahko povzroči resno bolečino v nogah in trajne posledice na zdravju. Strokovnjaki že vrsto let opozarjajo, da bi jih morale nositi le ob posebnih priložnostih, številne ženske pa jih nosijo dan za dnem. Kako pogosto bi jih v resnici lahko nosile, si preberite v nadaljevanju ...

V življenju vsake ženske pride trenutek, ko nošenje vrtoglavo visokih petk enostavno ni več vredno. Nekaj centimetrov višine več in dejstvo, da so v njih vsake noge videti odlično, enostavno ni več vredno vseh otiščancev, bolečin in vedno manjše volje do življenja. Nekateri strokovnjaki sicer menijo, da je bolečina, ki jo nekatere ženske občutijo v visokih petah, odvisna od oblike vašega stopala. "Nekatere ženske so rojene za to, da nosijo visoke pete, druge pa bodo stopala bolela ne glede na to, kakšen čevelj in obliko pete bodo izbrale," je prepričana ortopedinja Emma Supple, poroča Independent.

Kaj se zgodi, ko prenehate nositi visoke pete?
Preberi še
Kaj se zgodi, ko prenehate nositi visoke pete?
Čevlje z visoko peto obvezno razhodite, preden jih obujete za daljši čas.
Čevlje z visoko peto obvezno razhodite, preden jih obujete za daljši čas.FOTO: iStockphoto

Čevlji z visoko peto niso primerna vsakodnevna obutev in po mnenju strokovnjakov, naj bi jih nosile največ dva do trikrat na teden in ne zapored. Med temi dnevi pa bi morale nositi čevlje z ravnim podplatom. Če se visokim petam ne morete izogniti, se poskušajte držati naslednjih pravil:

1. Za vsakodnevno nošenje visokih pet izberite čevlje s peto, ki ni višja od 5 centimetrov.

2. Čevlje obujte šele v službi in jih sezujte, ko se odpravljate domov.

3. Če je njihova peta višja od 5 centimetrov njihovo nošenje omejite na nekaj ur dnevno. Idealno bi bilo, da v njih ne stojite dlje kot eno uro. 

Škoda, ki jo visoke pete lahko povzročijo, je odvisna tudi od modela čevljev, saj nekateri zagotavljajo boljšo podporo in jih lahko nosite dalj časa. To velja za sandale z odprtimi prsti, čevlje z debelo peto in tiste na vezalke ter čevlje s platformo. 

Pripravite noge

Čevlje z visoko peto obvezno razhodite, preden jih obujete za daljši čas. Dovolj bo že, če se v njih kakšen teden nekaj minut sprehajate po stanovanju, da se material 'poda' nogi. Za hitrejše raztegovanje in prilagajanje materiala lahko obujete tanke nogavičke, ki vas bodo zaščitile tudi pred morebitnimi žulji. Če se pojavijo otiščanci, jih namažite s hranljivo kremo, še bolje pa je, da takoj, ko opazite, da vas čevelj utegne tiščati, tiste dele stopala preventivno prelepite z zaščitnim obližem. Stopala je potrebno tudi fizično pripraviti na hojo v visokih petah, zato strokovnjaki svetujejo, da pred tem naredimo nekaj razteznih vaj, pri katerih raztegnemo ahilovo tetivo, ki se lahko pri konstantni hoji v visokih petah hitro skrči in botruje zvinom ter bolečinam.

Vojno visokim petam so napovedale Japonke, ki delodajalcem, ki jih silijo v nošenje čevljev z visoko peto na delovnem mestu sporočajo, da tega ne bodo več počele. Kampanjo proti obveznemu nošenju petk oziroma spolni diskriminaciji, kot temu pravijo Japonke, je sprožila igralka in pisateljica Jumi Išakava. Skupina žensk je vladi celo predala peticijo, v kateri zahtevajo prepoved obveznega nošenja petk, ki jih zahteva večina podjetij. Pristojno ministrstvo za zdravje in delo peticije za zdaj ne komentira, je pa ena od uslužbenk priznala, da jih je presentila. Več o tem danes ob 18.uri v oddaji Svet na Kanalu A, kjer bodo nošeje visokih pet pokomentirali tudi slovenski ortoped, stilistika in strokovnjakinja za poslovni bonton.

KOMENTARJI (3)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Zadovoljna.si, Vse pravice pridržane Verzija: 375