Zadovoljna.si
Pranje perila - 3

Moda

Triki za pranje perila, ki vas bodo navdušili

S.P.
26. 09. 2022 05.00
0

Čeprav se zdi, da vzdrževanje oblačil ni ravno znanost, ste gotovo že dobile nekaj sivih las zaradi trdovratnih madežev, ki jih nikakor niste uspele odstraniti, potočile ste kakšno solzo zaradi skrčenih, obarvanih oziroma zbledelih kosov ali pa ste preprosto obupale v borbi z goro srajc vašega dragega in drugih oblačil iz še posebej občutljivih materialov. A brez skrbi, s pravo organizacijo, poznavanjem tkanin, premišljeno uporabo pralnih sredstev in predvsem z nakupom kakovostnega pralnega stroja lahko pranje perila postane opravilo, ki ga boste vzljubile, dolgoročno pa privarčevale tako pri nakupu oblačil kot tudi pri energiji in s tem prispevale pomemben košček v mozaik k varovanju našega planeta.

Pranje, sušenje, zlaganje perila in likanje so vsekakor opravila, ki bi se jim z največjim veseljem prav vsaka ognila v velikem loku, kajne? Tu se zagotovo prepoznate vsaj tiste, ki morate skrbeti za oblačila več družinskih članov, po možnosti razigranih majhnih otrok, ki trdovratne madeže na oblačilih nizajo kot po tekočem traku, zagrizenih športnikov ali poslovnežev, ki potrebujejo vsaj dve čisti zlikani srajci na dan, da o drugih kosih niti ne izgubljamo besed. 

Na kaj paziti pri pranju posameznih tkanin?

Da vam kupi umazanega perila ne bodo več povzročali glavobolov in da bodo vaša oblačila še dolgo lepa, mehka in dišeča, smo za vas pripravili nekaj nasvetov, na kaj paziti pri pranju posameznih tkanin, kako si pranje kot tako, kolikor je mogoče, olajšati ter konec koncev, na kaj paziti pri nakupu pralnega stroja, ki igra pomembno vlogo tako pri varovanju tkanin kot pri odstranjevanju vseh vrst madežev.

Bombažna oblačila: Kar se pranja tiče, morate vedeti, da se belo bombažno perilo lahko pere pri temperaturi do 95 C, medtem ko za obarvano bombažno perilo velja, da naj ga ne bi prali pri temperaturi, ki je višja kot 60 C, uporabiti pa je treba sredstvo za pisano perilo. Bombažna oblačila lahko sušite tudi v sušilnem stroju, likate pa jih z vročim likalnikom in paro.

Oblačila iz jeansa: Perite jih pri temperaturi do 60 C, tiste kose iz raztegljivega jeansa pa pri največ 30 C s pralnim sredstvom za občutljivo perilo brez belila. Pred pranjem jih je pametno obrniti, s čimer boste preprečili pojav belih prog. Jeans lahko ožemate le pri nizkem številu vrtljajev centrifuge. Za nova oblačila iz jeansa velja, da jih je prvič najbolje oprati ločeno od drugih tkanin, saj se slednje v nasprotnem primeru lahko obarvajo. 

Nova tehnologija s paro bistveno olajša pranje perila.
Nova tehnologija s paro bistveno olajša pranje perila. FOTO: Arhiv narocnika

Lanena oblačila: Pri temperaturi do največ 60 C lahko perete belo in beljeno laneno perilo, barvno pa pri temperaturi do 40 C, in sicer s sredstvom za občutljivo perilo brez barvil. Ker se lan zelo hitro zmečka, ga ni treba ožemati oziroma naj bo ožemanje zelo rahlo. Najbolje je lanena oblačila sušiti na zraku, pred tem pa jih vendarle lahko delno posušite v sušilnem stroju s prav posebnim programom. Likajte jih pri visoki temperaturi s paro. 

Oblačila iz svile: Pri pranju tako občutljivih tkanin je pomembno, da je boben pralnega stroja nežen do perila ter da ima sam stroj poseben program za pranje tovrstnih oblačil. Nekateri modeli sušilnih strojev imajo tudi programe za posebno sušenje, ki svilena oblačila razrahlja s toplim tokom zraka in tako zmanjša mečkanje. 

Perilo iz frotirja: Obarvane brisače iz frotirja načeloma lahko kuhate, medtem ko kopalne plašče perite pri temperaturi do 60 C. Novo perilo iz frotirja operite takrat, ko je pralni stroj kar najbolj poln. V kolikor ga boste sušili na vrvi, lahko hitro postne trdo, zato je najbolje, da ga posušite v sušilnem stroju. Mehčalca med pranjem raje ne dozirajte preveč, saj se lahko s tem zmanjša vpojnost. 

Oblačila iz sintetičnih materialov: Dobro je vedeti, da je oblačila iz sintetičnih materialov treba prati pri temperaturi do največ 60 C. Na srečo imajo nekateri pralni stroji za takšna oblačila poseben program, ravno tako sušilni. Nekaj previdnosti je potrebne pri likanju, saj se lahko najlonska vlakna pri visoki temperaturi skrčijo. 

Seveda poleg naštetih obstaja še kup drugih tkanin (alpaka, puh, kašmir, usnje ...), vsaka od njih pa ima svoje posebnosti in zato zahteva tudi posebno vzdrževanje. Na srečo je dandanes tehnologija že zelo napredovala in so pralni stroji opremljeni s serijo različnih programov za pranje oblačil iz različnih tkanin.

Na kaj paziti pri nakupu pralnega stroja?

In ko že govorimo o pralnih strojih, ti imajo, kot rečeno, pri vzdrževanju oblačil izjemno pomembno vlogo, pa ne le zaradi tkaninam prilagojenih programov. Nekakovostni pralni stroji namreč lahko kljub doslednemu upoštevanju navodil in najkakovostnejšim pralnim sredstvom poškodujejo tkanine, hkrati pa porabijo veliko energije. Ko se torej odločate za nakup pralnega stroja, dobro premislite, kateri bi bil za vaše potrebe, prostor in možnosti najbolj primeren. Nikar ne nasedajte smešno nizkim cenam, saj se je že večkrat izkazalo, da za najcenejše stvari na koncu odštejemo največ denarja.

Z novimi pralnimi stroji Beko bo celo za predstavnike moškega spola pranje pravi užitek.
Z novimi pralnimi stroji Beko bo celo za predstavnike moškega spola pranje pravi užitek.FOTO: Arhiv naročnika

Da bodo vaša oblačila zasijala in tudi po mnogo pranjih videti, kot da ste jih ravnokar kupili, preizkusite pranje s paro. V podjetju Beko so namreč pralne stroje opremili z najnovejšo tehnologijo Steam Cure in tako poskrbeli, da lahko zdaj ohranjate svoje perilo na najvišji možni ravni, saj bo para, ki se sprošča na začetku in na koncu pralnega cikla, pustila oblačila popolnoma sveža in lahka, ne glede na vrsto tkanine. Povezava tehnologije Steam Cure z izbranim programom, ki ustreza vrsti tkanine, zagotavlja izjemne rezultate pranja – oblačila so videti kot nova, osvežena, prijetna na otip in manj zmečkana, celo najbolj umazana športna oprema bo po pranju videti brezhibno. Para, dodana na začetku cikla, namreč zmehča umazanijo na tkanini in olajša njeno odstranjevanje v kasnejših fazah pranja, posledično pa so oblačila čista in sveža. Dodatek pare v končni fazi pranja vrne oblačilom prvotno obliko, zaradi česar je tkanina izjemno mehka in manj zmečkana, kar pomeni, da se lahko celo izognete likanju večine oblačil ali pa jih boste vsaj zlikali brez večjih težav, na primer srajce. 

Sodobni pralni stroji Beko ponujajo možnost dodajanja oblačil kar med pralnim ciklom, zahvaljujoč sodobnemu motorju z inverterjem so tudi izjemno tihi, učinkoviti in energijsko varčni, za piko na i pa program StainExpert poskrbi za brezhibno čiščenje kar 24 vrst različnih madežev. Še en razlog več, da boste pranje perila vzljubile, pa je ta, da pametne pralne stroje Beko lahko upravljate kar na daljavo, in sicer preko bluetootha z aplikacijo HomeWizz, ki si jo naložite na svoj pametni telefon ali tablico.

Poskrbite torej, da vam pranje oziroma vzdrževanje oblačil nasploh ne bo več predstavljajo nočne more, ampak bo postalo vaše najljubše gospodinjsko opravilo.

Sponzorirana vsebina

ISSN 2630-1679 © 2021, Zadovoljna.si, Vse pravice pridržane Verzija: 375