Zadovoljna.si
Nega kože

Zavedna. Zadovoljna

Okolju prijazna dnevna rutina nege kože

S.V.
09. 09. 2022 05.00
0

Nega kože je običajno dnevna in večerna rutina vsake ženske, ki skrbi za svoj videz. Vključuje nego celotnega telesa, kar pomeni vse več kot le obraz. Ker je v zadnjem času vse bolj v trendu trajnostno življenje, si v nadaljevanju preberite, kako je lahko tudi vaša dnevna rutina nege kože okolju prijaznejša in, kaj vse morate vedeti o trajnostni kozmetiki.

Kaj je trajnostna kozmetika?

Pri negi svoje kože ste lahko prijaznejše do okolja tako, da uporabljate kozmetiko, ki je trajnostna. Blagovne znamke za nego, ki stremijo k trajnosti, v procesu izdelovanja izdelkov skrbijo za vpliv na okolje, kar pomeni, da uporabljajo naravne sestavine in pošteno plačujejo tako za sestavine kot tudi delavce. Pri embalaži izdelka stremijo k temu, da je ta ekološka in da jo je mogoče ponovno uporabiti in reciklirati. 

Številne znamke v svojih kampanjah k trajnostni spodbujajo tudi svoje potrošnike, na način, da na primer pred nakupom novega izdelka do konca porabijo obstoječega. Take znamke so običajno tudi etične, kar pomeni, da izdelkov ne testirajo na živalih, sestavine izdelkov pa so biološko razgradljive in ne predstavljajo nevarnosti za morske živali, kadar pride do tega, da se iztekajo skozi kanalizacijo v morje (primer takega onesnaževanja je tuširanje s šamponom, ki ni biološko razgradljiv). 

Pri negi svoje kože ste lahko prijaznejše do okolja tako, da uporabljate kozmetiko, ki je trajnostna.
Pri negi svoje kože ste lahko prijaznejše do okolja tako, da uporabljate kozmetiko, ki je trajnostna.FOTO: Thinkstock

Da pa bo vaša dnevna rutina okolju prijaznejša, je potrebno narediti veliko več kot samo to, da uporabljate trajnostne izdelke. Naj bodo vaše odločitve pri nakupu novega izdelka pametne, kar pomeni, da premislite ali ga res potrebujete. Bodite pozorne na to, kdaj vas marketinške kampanje spodbujajo k nakupu in naj želja ne premami vaše (ne)potrebe. Navsezadnje so pametne nakupovalne navade boljše za planet, vašo kožo in vašo denarnico.

V nadaljevanju si preberite še 4 začetne korake, s katerimi boste pri svoji rutini nege kože postale prijaznejše do okolja. 

1. Poraba

Prvi korak do trajnostne rutine nege kože je ta, da do konca porabite izdelke, ki jih imate trenutno v  uporabi. To pa še ne pomeni, da do konca porabite izdelek, kateremu je pretekel datum. Ja, tudi kozmetični izdelki imajo rok uporabe, na kar večkrat pozabimo. 

Uprite se skušnjavi, da bi zavrgle napol uporabljene izdelke, zato, da bi kupile novo linijo ali pa zamenjale blagovno znamko. Napol uporabljen izdelek zavržite ali podarite le, če vaši koži res ne ustreza in je menjava nujno potrebna. 

Embalažo krem prvilno reciklirajte ali pa spremenite njen namen uporabe.
Embalažo krem prvilno reciklirajte ali pa spremenite njen namen uporabe. FOTO: Dreamstime

2. Recikliranje

Ko do konca porabite izdelek, njegovo embalažo pravilno reciklirajte ali pa spremenite njen namen uporabe – na primer škatlico od kreme, lahko operete in jo uporabite za shranjevanje elastik ali lasnic. V kolikor ste bolj kreativne, lahko večje embalaže uporabite tudi za doma narejene svečnike ali organizatorje za shranjevanje ličil. 

3. Omejite uporabo vat in robčkov za odstranjevanje ličil

V kolikor uporabljate robčke za odstranjevanje ličil, jih opustite in na mesto teh uporabite vato ali še bolje blazinice za večkratno uporabo. V mislih imamo krpice ali brisače iz organskega bombaža, ki jih lahko operete in ponovno uporabite. 

4. Nakupujte minimalistično

Pri trajnostni negi kože uporabljajte kakovostne izdelke, ki jih res potrebujete. Ne pretiravajte s številom različnih krem, v kolikor to ni potrebno. Tak pristop je zagotovo prijaznejši tudi do vaše denarnice, hkrati pa pripomore tudi k lepšemu okolju, saj se bo v celotni verigi poznal vaš vpliv - manjše število izdelovanja izdelkov, manjša poraba neekoloških materialov itd. 

To so prvi koraki, s katerimi lahko pripomorete k pozitivnejšemu vplivu na okolje. Zagotovo pa k bolj trajnostnemu življenju lahko pristopite še z dodatnimi aktivnostmi, med katerimi je tudi zmanjšana poraba vode. Medtem, ko odstranjujete ličila, naj voda ne teče v prazno. Še bi lahko naštevali, a naj velja, da začnimo z majhnimi koraki, ko ti postanejo del rutine, pa lahko vpeljemo nove.  

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Zadovoljna.si, Vse pravice pridržane Verzija: 375