Zbolijo lahko le starejše ženske. Ne drži!
Res je, da se z leti poveča tudi možnost nastanka raka. Toda tudi ženske pri dvajsetih lahko zbolijo. Zato je zelo pomembno, da že zgodaj začnete s samopregledovanem, po štiridesetem pa so mamografske preiskave skoraj nujne.
Vse zatrdline na prsih so rakotvorne. Ne drži!
Na splošno je kar 80 odstokov zatrdlin, ki se pojavijo na prsih, benignih. Z leti pa ta procentualna vrednost niha. Tako je veliko več možnosti, da so grudice maligne pri starejših. Vsekakor je pomembno, da o kakršni koli spremembi obvestite zdravnika. Še posebno, če zatrdlina ne izgine po dveh ali več menstrualnih ciklusih.
Rak se vedno pokaže v obliki zatrdline. Ne drži!
Res je, da se najpogosteje pojavi zatrdlina in takrat ženske postanejo pozorne. Možno je tudi, da vaše telo ne kaže nobenih simptomov, za rakom pa ste vseeno obolele. Iz tega razloga so mamografije zelo pomembne. Vseeno pa bodite pozorne na vsak izcedek iz bradavice, spremembo oblike ali velikosti prsi in uvlečenost bradavice ali kože.
Moški ne morejo zboleti za rakom dojke. Ne drži!
V ta mit verjame ogromno ljudi. Res je, da je pri ženskah veliko pogostejši, toda nikakor ni nemogoče, da bi za tovrstnim rakom zboleli tudi moški. Samo v ZDA za to boleznijo vsako leto zboli okoli 1600 moških.
Tveganje obstaja le pri ženskah, ki imajo raka v družini. Ne drži!
90 odstokov obolelih žensk nima v družini zgodovine raka. Zato se resnično redno pregledujte!
Uporaba dezodorantov povzroča raka! Ne drži!
Dokazov, da glavna sestavina v dezodorantih povzroča raka, ni. Govorilo se je, da kadar se med britjem pod pazduho urežete in za tem uporabite dezodorant, kemikalija preide v vaše telo in to povzroči raka. Na srečo to ne drži, zato zmanjšana uporaba teh nujnih pripomočkov ni potrebna.
Mamograf povzroča razširjanje raka. Ne drži!
Mamograf ali rentgen ne povzroča raka na dojkah, prav tako ga ne razširja, saj je stopnja sevanja zelo nizka.
Ženske z majhnimi prsmi imajo manj možnosti, da zbolijo. Ni res!
Količina tkiva v prsih nima vpliva na možnost nastanka raka. Tako ni pomembno, ali so prsi velike ali majhne. Ogrožene so vse.
Nedrček s podporo povzroča raka. Ni res!
Nedrčki z žico naj bi pritiskali na limfni sistem in povzročili kopičenje toksinov ter s tem tudi nastanek rakavega obolenja. Ta trditev ni znanstveno podkrepljena in je popolnoma neresnična. Tesnost in vrsta nedrčka nikakor ne vplivata na nastanek bolezni.
Ženske, ki tehtajo preveč, imajo enako možnost nastanka raka kot druge. Ni res!
Tiste, ki so pretežke, imajo več možnosti nastanka raka na prsih. To še posebej velja za ženske v menopavzi in tiste, ki so na teži pridobile v kasnejšem obdobju življenja.
KOMENTARJI (2)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV