Zadovoljna.si
Ognjičev čaj bo odpravil menstrualne težave.

Lepota

Čudežna moč ognjiča

S.O.
31. 01. 2020 10.51
0

Ognjič je priljubljena in nezahtevna rastlina z opaznimi oranžnimi cvetovi in različnimi imeni. Sončnica, zdravilni meseček, vremenar in še bi lahko naštevali. Kljub poplavi različnih psevdonimov, ki bi lahko opisali čudežno moč ognjiča, pa ne smemo pozabiti na njegovo zgodovino, ki ga je dodobra zaznamovala. Ognjič je tako v starem Egiptu veljal za rastlino, ki pomlajuje, v srednjem veku so verjeli, da uresničuje sanje, medtem ko so ga Grki uporabljali za okraševanje jedi. Danes se opisana rastlina pojavlja predvsem v podobi različnih lepotnih izdelkov, ki pripomorejo k vlaženju kože in celjenju ran ali manjših opeklin.

Od začimbe do lepotila

Ognjič sodi v družino nebinovk, sejemo pa ga v jesenskem ali spomladanskem času leta. Cveti od junija do zadnjih oktobrskih dni, oranžni cvetovi pa so bogati s prijetnim in nežnim vonjem, zato je ognjič pogost spremljevalec otroške kozmetike. Uporabljamo lahko tako sveže kot posušene liste cvetov. Prav tako je poznan kot začimba z milim, nekoliko grenkim okusom. Nekateri ga dodajajo solatam, rižotam ali različnim omakam. Če želimo ognjič uporabiti kot lepotni pripomoček, pa se raje osredotočimo na njegove posušene cvetove. Sušimo jih na svežem zraku, v senci, približno sedem kilogramov svežih cvetov pa bo postreglo s kilogramom suhih listov, ki jih lahko shranimo v stekleno posodo in uporabljamo skozi celo leto.

Je pogost dodatek lepotilnih sredstev.
Je pogost dodatek lepotilnih sredstev. FOTO: iStockphoto

Za obraz ali noge

Posušene ognjičeve cvetove prelijemo z vrelo vodo in počakamo, da se voda ohladi. V vodo nato namakamo kose vate in z njimi oskrbimo od sonca opečeno kožo. Opisano vodo lahko uporabimo tudi pri nežnem čiščenju obraza in dekolteja. Ognjič bo deloval zelo nežno in pomirjajoče tudi na kožo, ki je pokrita z aknami in gnojnimi mozolji, iz starih izročil pa je moč razbrati, da bo ognjičeva voda pripomogla tudi k manjši vidljivosti krčnih žil, zato si jo lahko privoščimo kot osvežilno kopel za noge v vročih poletnih dneh.

Tudi v obliki napitka

Opisana rastlina vsebuje tako eterično olje kot smolo, sluz, rudninske snovi in salicilno kislino, kar jo dela zelo edinstveno in univerzalno. Ognjič vlaži kožo, pospešuje celjenje razpokane povrhnjice ter blaži lažje opekline. Uporabljamo ga lahko tudi v obliki napitka. Ognjičev čaj bo dobro prečistil telo, pomiril želodec ter blagodejno vplival na menstrualne težave.

Univerzalno lepotno sredstvo

Če bomo z ognjičevo vodo večkrat tedensko splaknili lase, bodo le-ti postali svetlejši in bolj voljni, močno ognjičevo mazilo z dodatkom masla pa bo temeljito navlažilo utrujeno kožo stopal. Mazilo lahko uporabljamo tudi v poletnih mesecih, saj bo pomirilo od sonca opečeno in izsušeno kožo, prav tako pa bo imelo blagodejen vpliv na pike žuželk. V zimskem času pa lahko ognjič nadomesti uporabo vazelina ali hranilne kreme.

Ognjič je primeren tudi za nego občutljive kože.
Ognjič je primeren tudi za nego občutljive kože.FOTO: iStockphoto
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Zadovoljna.si, Vse pravice pridržane Verzija: 658