Zadovoljna.si
Pariz ostaja zvest prefinjeni visoki modi.

Moda

Kaj ponuja teden mode v Parizu?

M.K.
05. 03. 2012 15.55
0

Med zadnjimi izmed svetovnih prestolnic visoke mode z bogato tradicijo se je znašel teden mode v Parizu. Christian Dior, Nina Ricci in Jean-Paul Gaultier so le nekatera svetovno znana imena modnega sveta, ki so se predstavila s svojimi novimi kolekcijami za jesen in zimo 2012/13. Obiskovalci so bili za razliko od Milana tokrat priča bolj pisanim oblačilom, vendarle pa se je ohranil pariški glamur visoke mode, ki mesto ljubezni tudi z modnega vidika ohranja posebno in veličastno.

Pariz ostaja zvest prefinjeni visoki modi.
Pariz ostaja zvest prefinjeni visoki modi.FOTO: Reuters
Prevladovala so ohlapna oblačila in prosojni materiali.
Prevladovala so ohlapna oblačila in prosojni materiali. FOTO: Reuters
V zadnjih nekaj sezonah smo bili priča modnemu trendu poudarjenih ramen. A če je verjeti francoskim oblikovalcem, ki so se predstavili na tednu mode v Parizu, bo tega s prihajajočo jesenjo konec. Prihaja namreč 'viseča' doba. Je že res, da je pravilna in vzravnana drža odraz absolutne kontrole telesa, a glede na kolekcije jesen/zima 2012 bodo v ospredje stopili padajoči elementi, saj so ramenski šivi zgornjih delov oblačil pri modnih hišah, kot so Balenciaga, Damir Doma in Rochas, spuščeni kar nekaj centimetrov z ramenskega dela po nadlahti proti komolcu. Pomembna je konstrukcija, ki pa mora temeljiti na lahkotnih materialih, da ne obteži modela. Kaj pa ta trend dejansko pomeni za žensko modo? Ta postaja bolj zaokrožena, mehka in prosojna. Opazovalec dobi občutek, da je dama pri izbiri jakne ali puloverja pretiravala in izbrala nekaj konfekcijskih številk prevelik kos garderobe. Prihaja torej obdobje pravega nasprotja klasičnemu konservativnemu videzu. Pri številnih modnih hišah so izbrali organske materiale, grafičnih potiskov je bilo zelo malo, nadomestile pa so jih čiste linije.

Nina Ricci z lahkimi materiali

Britanski oblikovalec Peter Copping je za modno hišo Nina Ricci predstavil paleto kreacij, v katerih so kraljevale barve in lahki materiali. Inspiracijo je našel v modi šestdesetih let prejšnjega stoletja in se oddaljil od običajnih večernih toalet, po katerih je Nina Ricci sicer znana. Namesto tega je posegel po modnih dnevnih kreacijah, pri katerih ni manjkalo grafičnih elementov. Opiral se je na 'vintage' izgled in tako so se po pisti sprehajali modeli v oblačilih, ki bi jih zlahka našle v omarah vseh babic, ki so kaj dale na modo. Celostne podobe je dopolnil s krznenimi ovratniki ali brezrokavniki ter z rokavicami. Zanimivo je bilo tudi njegovo poigravanje z različnimi materiali, saj je lahko in lepo padajočo svilo kombiniral z usnjem in krznom. Poskrbel je tudi za vse tiste, ki želijo izstopati in biti drzne. Modele je odel v prosojne materiale, ki so v veliki meri zakrivali zgolj najbolj intimne predele ženskega telesa, vse pa začinil še s poželjivo čipko. Za tiste, ki se jim to zdi morda preveč drzno, je s prosojnim tekstilom podaljšal kratke hlače, da so postale 7/8-ske. Pri spodnjem delu garderobe so prevladovala tvid krila do kolen z razporkom visoko nad polovico stegen.

Pri Diorju je bilo opaziti veliko vijoličnih odtenkov.
Pri Diorju je bilo opaziti veliko vijoličnih odtenkov.FOTO: Reuters
Poudarek na torbicah

Največ prahu sta dvignili modni reviji hiš Christian Dior in Roland Mouret. Dior nadaljuje svoje delo brez zamenjave za Johna Galliana, ki ga je z mesta njihovega oblikovalca odnesla rasistična izjava v eni izmed restavracij. A tudi oblikovalec Bill Gayten se je, glede na kritike po reviji, dobro izkazal. Kolekcijo so najbolj zaznamovali odtenki vijolične barve, vzorci in nagubane tkanine. Tudi Gayten se je, tako kot Copping pri Nini Ricci, poigraval s kombiniranjem lahkih in težkih materialov, za piko na i pa so poskrbele modne torbice, unikatno izdelan nakit, pokrivala, pasovi in usnjene rokavice. Klasičnim Diorjevim oblačilom je odvzel vse dodatke, saj naj bi minimalistična oblačila delovala veliko sodobnejše kot baročno okrašena. Toliko večji poudarek pa je namenil torbicam, ki so bile povečini temne, srednje velikosti, z ročaji iz verige in z estetskimi dodatki krzna.

Klasična moda in glamrock

No, pri modni hiši Roland Mouret so bile izbrane barve veliko manj izrazite in nekoliko temnejše. Modnih dodatkov ni bilo, saj so želeli pozornost gledalcev usmeriti na kreacije same. Kot značilnost velja omeniti asimetrične izreze, ki skrijejo dekolte. Nasploh so bili modeli zapeti do vratu, velik poudarek pa je bil namenjen unikatno oblikovanim ovratnikom in pernatemu okrasju na vratu. Nasploh za kolekcijo lahko rečemo, da je izredno klasična, elegantna – izredno francoska, v smislu visoke mode, seveda. To je zgolj nekaj izstopajočih točk z modnega šova, na katerem se vsako leto predstavi okrog petdeset najboljših francoskih oblikovalcev in modnih hiš. Med najbolj vpadljivimi velja omeniti tudi Jeana-Paula Gaultierja, ki je preferiral krzno, perje, korzete in živalske vzorce ter z živimi barvami in tršimi materiali ustvaril glamrockovsko kolekcijo, ki je popolnoma navdušila vse zbrane. Gaultier se je tako držal smernic, ki si jih je zastavil pred meseci, ko je ustvaril kolekcijo v spomin na pokojno pevko Amy Winehouse.

Pernato okrasje namesto običajnega ovratnika.
Pernato okrasje namesto običajnega ovratnika.FOTO: Reuters
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Zadovoljna.si, Vse pravice pridržane Verzija: 658