Zadovoljna.si
Prevleko za vzglavnik menjajte enkrat tedensko.

Lepota

6 nevidnih sovražnikov vaše kože

S.O.
11. 01. 2011 16.40
1

Zakaj se na naši koži neprestano pojavljajo mozolji, čeprav so najstniška leta že dolgo za nami? Ne glede na zdravo prehrano, ogromne količine vode in čistočo kože so še vedno tu. Vaš muči podobno vprašanje? Mogoče ste pozabil, da ima naša koža veliko vsakodnevnih sovražnikov.

S telefonsko slušalko prenašamo bakterije na obraz.
S telefonsko slušalko prenašamo bakterije na obraz.FOTO: iStockphoto

1. Predmeti, ki nevede prenašajo bakterije

Ko govorimo po telefonu, na svojo kožo pritiskamo slušalko, na kateri se po končanem pogovoru zasveti sled pudra in kožnega leska. Med razmišljanjem svojo glavo običajno podpiramo z roko, polno bakterij in umazanije, ki smo jo nevede pobrali iz mize, tipkovnice, kljuke … Po obroku si pozabimo umiti roke in delčke hrane tako prenesemo na lase in kožo. To je le nekaj najbolj pogostih vsakodnevnih primerov, ki jih nevede ponavljamo.

Za začetek bo dovolj, če boste nekoliko več časa posvetili higieni rok, vsaj enkrat na teden obrisali slušalko službenega telefona in vsak dan preverili čistočo mobilnega telefona. Če telefonirate na javnem mestu, čez slušalko položite papirnat robček in po končani uporabi ne pozabite očistiti svojih rok.

sončenje
sončenje FOTO: Reuters
2. Stres

Nadloga, ki se je v današnjem času skoraj ne moremo izogniti, vendar povzroča številne zdravstvene probleme. Stresna obdobja povečujejo izločanje hormonov, ki so glavni pri nastajanju mozoljev in aken. Kljub natrpanemu urniku nikoli ne smemo pozabiti na sprostitev, čas zase in zadosten počitek.

3. Vzglavniki in brisače

Med spanjem koža izloča odmrle celice in nečistočo, ki se dnevno prenaša na vzglavnik. Tako vsak dan zaspimo na leglu bakterij. Če bi posteljnino menjali prav vsak dan, bi se tovrstni nadlogi nekoliko izognili, obenem pa bi s tem kožo navadili na pretirano čistočo in zmanjšali njeno odpornost. Dovolj bo, da prevleko vzglavnika zamenjamo enkrat tedensko.

Bakterije se najdejo tudi v brisačah, ki so zaradi nenehne vlažnosti še bolj izpostavljene nabiranju nečistoč. Vedno uporabljajte zgolj svojo brisačo in za izbran del telesa. Posebno pozornost namenite brisači za obraz. Poskrbite, da bo vedno suha in sveža (vsaj dvakrat tedensko). Nekaj težav lahko povzroči tudi uporaba različnih detergentov in mehčalcev, ki zaradi agresivne sestave povzročajo draženje kože in druge nezaželene kožne reakcije. Nekateri dermatologi jih zato odsvetujejo.

4. Prekomerno čiščenje

Kožo čistite le dvakrat na dan, ne glede na tip. Suha koža lahko ob pretiranemu čiščenju postane še bolj izsušena, pri mastni koži pa se obrambni mehanizem zaščiti tako, da pore začnejo maščobo proizvajati še bolj pogosto. Izločanje maščobe je odvisno tudi od izbire pravilne podlage oziroma kreme.

Prevleko za vzglavnik menjajte enkrat tedensko.
Prevleko za vzglavnik menjajte enkrat tedensko.FOTO: iStockphoto

5. Lase naj ne obdajajo obraza

Sredstva, ki ste jih uporabili na laseh, se ob stiku z obrazom prenesejo na kožo. Uporaba laka ali gela za lase naj bo zato raje minimalna, zelo pametno pa bi bilo upoštevati tudi nasvet naših babic. Saj veste – lase za ušesa ali v čop! Tako bomo preprečili neprestano kopičenje bakterij iz las na obraz.

6. Sončenje

Majhna količina sončne svetlobe je dobra za kožo, medtem ko ima pretiravanje nasprotni učinek. Ne samo da kožo izpostavljamo škodljivim sončnim žarkom, ki povzročajo raka in hitrejše staranje, ob pretiranem sončenju lahko nastanejo tudi mozolji. Naša koža posledično izloča maščobo, ki v stiku s potenjem tvori nečistočo in bakterije.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Zadovoljna.si, Vse pravice pridržane Verzija: 658